آزمون GRE و همه چیز در مورد آن

دانشگاه های بسیاری از سراسر جهان ارائه مدرک آزمون GRE از شرایط اصلی داوطلبان برای پذیرش و به طور کلی برای بررسی مدارک آن ها الزامی می باشد. دانشگاه های کشور کانادا در برخی موارد ارائه این مدرک را جز شرایط خود برای پذیرش قرار می دهند. اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کانادا را دارید بهتر است در مورد آزمون GRE اطلاعات کاملی کسب نمایید.

 

آزمون GRE

 

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یکی از جامع ترین آزمون های ارزیابی دانشجویان است که میزان آمادگی آن ها را برای ورود به دانشگاه ارزیابی میکند. GRE خلاصه شده عبارت Graduate Records Examination می باشد.

این آزمون در جهت سنجش سطح زبان انگلیسی و  توانایی و سطح علمی دانشجویان در برخی رشته های تحصیلی فراهم گردیده است و از سال ۱۹۳۷ تا به امروز در حال برگذاری است و بیشتر برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مورد نیاز می باشد.

این آزمون به دو صورت زیر برگذار می شود:

 • ورقه‌ای “Paper base “
 • کامپیوتری “Computer base”

نوع کامپیوتری این آزمون در ایران به صورت مکرر برگزار می شود و نمرات ۲ قسمت از ۳ قسمت آن بلافاصله پس از امتحان مشخص می شوند اما نوع ورقه ای آن ۳ بار در سال و در ماه های اکتبر، نوامبر و فوریه برگزار می شود که نمرات این نوع ۴۵ روز پس از برگزاری آن به شما ارسال خواهد شد.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE به نوع  زیر تقسیم می شود:

 1. موضوعی (Subject)
 2. عمومی (General)

هر دو نوع این آزمون از ۳ بخش زیر تشکیل شده اند:

 1. درک واژگان (verbal): در این قسمت معمولاً متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می‌شود.
 2. کمی (ریاضی یا(quantative : در قسمت کمی سوالات ریاضی نسبتا ساده‌ای پرسیده می‌شود تا توانایی‌های ابتدایی داوطلب در مبحث ریاضی ارزیابی شود.
 3. قسمت تحلیلی (analytic) : در این قسمت باید یک موضوع بحث برانگیز مورد تحلیل و تجزیه قرار بگیرد که به صورت نوشتاری است.

 

آزمون GRE

 

 آزمون GRE Subject

آزمون موضوعی GRE از پرسش‌هایی در زمینه دروس تخصصی مانند ادبیات، شیمی، انگلیسی، ریاضی، فیزیک و … تشکیل شده است.

این نوع آزمون برای تحصیل در تمامی دانشگاه های کانادا مورد نیاز نمی باشد، بنابراین قبل از آمادگی برای شرکت در این نوع آزمون بهتر است اطلاعات دقیق در مورد آزمون مورد پذیرش دانشگاه مد نظر خود تحقیق کنید.

آزمون GRE General

آزمون جنرال GRE آزمون رایج و مورد پذیرش اکثر دانشگاه ها است و داوطلبان ادامه تحصیل در کشورهایی نظیر کانادا و آمریکا باید در این آزمون شرکت کنند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور کانادا دریافت نمره مطلوب در این آزمون مورد نیاز می باشد.

این آزمون هم به صورت کاغذی (Paper-based) و هم به صورت کامپیوتری قابل برگزاری است. آزمون عمومی جی آر ای در ایران به صورت هفتگی و منظم توسط مراکز مختلف در برخی شهرها برگزار می‌شود.

آزمون GRE General شامل ۴ بخش زیر می شود:

 • بخش تحلیل زبانی (Verbal): در این قسمت معمولاً متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می‌شود.
 • بخش استدلال کمی و ریاضیاتی (Quantitative): هدف سنجش توانایی شما در دروس ریاضیات مدرسه و دبیرستان می‌باشد. چهار موضوع درسی این بخش جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده‌ها و حسابان می‌باشد.
 • بخش نوشتاری تحلیلی (Analytical Writing): در بخش نگارش تحلیلی این آزمون می‌بایست اقدام به نوشتن انشا کنید.
 • بخش تحلیل زبانی (Verbal Reasoning): هدف اصلی بخش تحلیل زبانی تشخیص کلمات صحیح در جملات و پاراگراف‌ها و پیدا کردن و ربط دادن معناها و مفاهیم مختلف به یک دیگر است.

هزینه آزمون GRE

در حال حاضر هزینه کلی آزمون  GRE Generalبرابر با ۲۰۵ دلار و هزینه آزمون GRE Subject  ۱۵۰ دلار می باشد که هزینه را می توان به روش های مختلف زیر پرداخت کرد:

 • کارت‌های اعتباری بین‌المللی
 • چک معتبر
 • کوپن یونسکو
 • حواله دلاری کشور مورد نظر
 • خرید ووچر GRE

رایج‌ترین راه پرداخت هزینه آزمون GRE در ایران، خرید ووچر است. در استفاده از این روش یعنی خرید ووچر، در مرحله پرداخت وجه باید کد ووچر خریداری شده را وارد کنید.

 

آزمون GRE

از مراکز تهیه ووچر در ایران می‌توان به سازمان سنجش آموزش کشور و همچنین موسسه زبان آوای ایرنیان اشاره کرد.

به این نکته نیز توجه کنید که در صورتی که بخواهید زمان آزمون خود را تغییر بدهید باید مبلغی برای آن پرداخت کنید که این هزینه معادل ۴۰ دلار می باشد.

در صورتی حداقل ۷ روز قبل از تاریخ آزمون خود آزمون را لغو کنید، تا ۶۰ دلار از پول پرداختی شما را پس می دهند.

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره