تحصیل در رشته اقتصاد در کانادا

تحصیل در رشته اقتصاد در کانادا می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در خارج باشد چرا که کشور کانادا در زمینه جذب دانشجویان بین المللی بسیار خوب عمل کرده و اهمیت بالای رشته اقتصاد را در پیشرفت کشور به خوبی درک کرده است به طور کلی کانادا بهترین انتخاب برای تحصیل در رشته اقتصاد است چرا که دارای دانشگاه های برتر در سطح جهان بوده و موقعیت های شغلی ایده آلی برای فارغ التحصیلان اقتصاد وجود دارد. در ادامه مقاله به بررسی تحصیل در رشته اقتصاد در کانادا خواهیم پرداخت و شرایط و هزینه ها، دانشگاه های اقتصاد کانادا و امکان دریافت بورسیه برای ای رشته را بررسی خواهیم کرد.

معرفی رشته اقتصاد در کانادا

علم اقتصاد را می توان علمی ترکیبی از رشته های از جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و روان‌شناسی دانست که زیر شاخه از رشته های علوم انسانی است. دولت کانادا به خوبی اهمیت رشته اقتصاد را درک کرده است و به همین دلیل به آموزش این علم در بین جوانان بسیار اهتمام می ورزد چرا که وضیعت کلی و پیشرفت یک کشور به وضیعت اقتصادی آن وابسته است.

یک اقتصاد‌دان باید بتواند مسائل و جنبه های مختلف مربوط به اقتصاد را تجزیه و تحلیل کند، داده ها و آمار و اطلاعت را جمع آوری و بر روی آن‌ها تحقیق کند و وضیعت و گرایش­ بازار را تفسیر نماید. این رشته علاوه بر اینکه با رشته های جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و روان‌شناسی در ارتباط است با رشته های دیگری چون آمار و ریاضیات نیز ارتباط دارد بنابراین فرد باید در کلیه این رشته ها مهارت به دست بیاورد.

رشته اقتصاد در کانادا در هر ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشدد و دکتری به داوطلبان ارائه می شود. دانشگاه های انگلستان یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در رشته اقتصاد هستند. طول دوره های تحصیلی هر کدام از مقاطع تحصیلی در رشته اقتصاد در کانادا به شرح زیر است:

 • لیسانس: ۴ سال
 • فوق لیسانس: ۱ الی ۲ سال
 • دکتری: ۳ الی ۷ سال

شرایط تحصیل در رشته اقتصاد در کانادا

برای قبولی در رشته اقتصاد در کانادا داوطلبان باید در مرحله اول شرایط تعیین شده توسط دانشگاه ها را داشته باشند و پس از فراهم کردن شرایط و مدارک تعیین شده باید آن ها را بدون کم و کاستی برای دانشگاه ارسال و فرم درخواست پذیرش از دانشگاه مد نظر خود را تکمیل نمیایند و بعد از دریافت نتیجه درخواست پذیرش خود و در صورت قبولی می توانید برای درخواست ویزا اقدام نمایید.

ممکن است هر دانشگاه شرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجویان در رشته اقتصاد داشته باشند بنابراین بهتر است قبل از ارسال درخواست پذیرش اطلاعات کامل و دقیقی در این باره به دست بیاورید.

یکی از شرایط اصلی برای پذیرش در رشته اقتصاد در انگلستان ارائه مدرک آیلتس با نمره ۶ به بالا برای مقطع کارشناسی، ۶.۵ به بالا برای مقطع کارشناسی ارشد و ۷ به بالا برای مقطع دکتری مورد نیاز است. سایر شرایط مورد نیاز برای رشته اقتصاد در کانادا عبارتند از:

 • معدل خوب با ریز نمرات بالا در مقطع تحصیلی قبل
 • دریافت نمره قبولی در آزمون GRE برای مقطع ارشد و دکتری
 • رزومه تحصیلی و کاری مرتبط با رشته
 • ارائه انگیزه نامه یا SOP
 • توانایی مالی برای پرداخت شهریه و هزینه های زندگی در کانادا

دانشگاه های برتر رشته اقتصاد در کانادا

دانشگاه های کشور کانادا یکی از بهترین و مجهزترین دانشگاه های جهان هستند که مدارک تحصیلی آن ها از اعتبار بالایی در سراسر جهان برخوردار است. سطح خدمات آموزشی ارائه داده شده در دانشگاه های کانادا بالا بوده و همین موضوع باعث شده تا هر ساله تعدادی از دانشگاه های این کشور در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار بگیرد. تحصیل در کانادا و تحصیل در این دانشگاه های برتر آرزوی بسیاری از مهاجران تحصیلی می باشد. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های کانادا که رشته اقتصاد را به دانشجویان ارائه می دهند را آورده ایم.

 

لیست برترین دانشگاه های اقتصاد کانادا
دانشگاه تورنتو
دانشگاه بریتیش کلمبیا
دانشگاه مک گیل
دانشگاه وسترن انتاریو
دانشگاه کویینز
دانشگاه مونترال
دانشگاه مک مستر
دانشگاه سیمون فریزر
دانشگاه آلبرتا
دانشگاه کلگری

 

هزینه تحصیل در رشته اقتصاد در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا به عوامل مختلفی نظیر نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و شهر و محل قرارگیری دانشگاه قرار دارد. داوطلبان زمانی که دانشگاه های کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند باید علاوه بر شهریه دانشگاه سایر هزینه های مربوط به زندگی در کانادا نظیر هزینه اجاره مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل و … را در نظر داشته باشند تا بتوانند بودجه متناسب با هزینه های خود تامین کنند.

هزینه تحصیل در رشته اقتصاد در کانادا برای مقطع کارشناسی به طور متوسط حدود ۱۰ هزار دلار کانادا و برای مقطع کارشناسی ارشد ما بین ۱۱۰ الی۲۷ هزار دلار کانادا می باشد.

بورسیه تحصیلی برای تحصیل در رشته اقتصاد در انگلستان

یکی از دغدغه های اصلی علاقه مندان به تحصیل در کانادا هزینه تحصیل و زندگی در این کشور می باشد. اما باید گفت که یکی از روش های کاهش هزینه های تحصیل در کانادا دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی می باشد که در کشور کانادا این امکان برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است. برای دریافت بورسیه های تحصیلی کانادا لازم است تا شرایطی نظیر شایستگی علمی و معدل بالا، رزومه تحصیلی و پزوهشی، توصیه نامه از اساتید و نمره بالا در مدرک آیلتس داشته باشید. توجه داشته باشید که دانشگاه های کانادا در زمان معینی از سال اقدام به اعطای بورسیه می کنند پس حواستان باشد که در زمان مناسب اقدام کنید.

آینده شغلی رشته اقتصاد در کانادا

فارغ التحصیلان اقتصاد در انگلستان می توانند به راحتی در مشاغل و موقعیت های شغلی مختلفی شروع به کار نمایند. از جمله موقعیت های شغلی که برای یک اقتصاددان در کانادا فراهم است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موسسات دولتی
 • دانشگاه ها و موسسات پژوهشی
 • کسب و کارهای مرتبط با مدیریت و مشاوره ی تکنیکی
 • سرمایه گذاری و بیمه

حداقل حقوقس که اقتصاددانان در کانادا دریافت می کنند ۴۳ هزار دلار کانادا در سال است که متعلق به افرادی ایت که تازه فاغ التحصیل شده اند و تجربه و سابقه کمی دارند. به تدریج با افزایش تجربه حقوق نیز افزایش خاهد یافت به طوری که متوسط حقوق اقتصاد دانی با ۱۰ سال سابقه کار در کانادا حود ۸۳ هزار دلار کانادا در سال می باشد.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره