تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

کشور کانادا با ارائه خدمات آموزشی با کیفیت و سطح بالا، مقصدی ایده آل برای اوطلبان ادامه تحصیل در خارج کشور می باشد و سالانه هزاران دانشجو از دانشگاه های این کشور پذیرش دریافت می کنند. رشته روانشاسی رشته محبوب و پرطرفدار که بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در کانادا این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. در ادامه به بررسی تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا برای کسانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند خواهیم پرداخت.

 

 

آشنایی با رشته روانشناسی در کانادا

رشته روانشناسی یا psychology رشته ای کاربردی است که در دنیای امروزی جایگاه ویژه ای دارد. این رشته به بررسی تمام ابعاد تاثیرگذار در روان انسان ها می پردازد و فرایند های روانی گوناگون که رفتار انسان ها را شکل می دهند همچون احساس، ادراک، هوش، انگیزه، شخصیت و هیجان را برای کشف چرایی و چگونگی بروز آن بررسی می کند.

روانشناسی از رشته های تحصیلی محبوبی است که تمامی افراد کم و بیش به آن علاقه دارند که باعث شده جز ۵ رشته دانشگاهی برتر در جهان می باشد. به طور کلی علم روانشناسی سعی دارد نیاز های روحی انسان ها و تاثیر پیچیدگی های زندگی روزمره را در روان انسان ها بررسی کند.

رشته روانشناسی در کانادا به دانشجویان ارائه می شود و داوطلبان می توانند در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این رشته تحصیل کنند. دانشجو در طی دوران تحصیل رشته روانشناسی در کانادا، مهارت ها و دانش لازم را با گذراندن واحدهایی که شامل دروس عمومی، تخصصی و مباحث پایه می شود به دست می آورد.

برخی از دروس اساسی این رشته عبارتند از:

 

تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

 

در ادامه با هر کدام از مقاطع رشته روانشناسی در کانادا بیشتر آشنا خواهیم شد.

مقطع کارشناسی روانشناسی در کانادا

مقطع کارشناسی روانشناسی در کانادا در بین سایر مقاطع این رشته پرطرفدارتر می باشد. این دوره در کانادا  ۴ سال به طول می انجامد و دانشجو باید مدرک دیپلم خود را به همراه ریزنمرات به دانشگاه ارائه داده و اثبات کند که توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه دارد. در این مقطع دانشجویان باید حداقل ۱۳۰واحد درسی را پشت سر بگذارند.

مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی در کانادا

مقطع کارشناسی مقطعی است که باعث می شود داوطلبان تجربه بیستری در علم روانشناسی به دست بیاورند و دانش خد را ارتقا بدهند. دانشجویان در این مقطع باید در کنفرانس های مختلف شرکت کنند. دوره کارشناسی ارشد در کانادا به طور معمول ۲ سال به طول می انجامد.

مقطع دکتری روانشناسی در کانادا

دوره دکتری روانشناسی در کانادا دوره ای پژوهش محور است و دانشجویان باید بر روی پروژه های تحقیقاتی مختلف کار کنند. همچنین دانشجویان می توانند به آموزش دانشجویان مقاطع پایینتر پرداخته و کلاس های درسی برگذار کنند. این دوره به طور معمول ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد.

شرایط تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

رشته روانشناسی یکی از رشته های تحصیلی جذابی است که متقاضیان بسیاری از سراسر جهان برای تحصیل در این رشته راهی کانادا می شوند. این رشته در گرایش های مختلفی به داوطلبان ارائه می شود. این رشته با موضوعاتی نظیر جامعه شناسی، فلسفه و انشان شناسی ارتباط تنگاتنگی دارد و بسیار گسترده است.

داوطلبان با داشتن پیشنیازهای مربوطه می توانند در هر ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی در کانادا تحصیل کنند. شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش در رشته روانشناسی ممکن است در دانشگاه های مختلف کانادا متفاوت باشد اما پایه و اساس تمام آن ها یکسان است. همچنین برخی از دانشگاه ها ممکن است آزمون ورودی برای داوطلبان در نظر داشته باشند.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا به شرح زیر است:

 1. ارائه مدرک زبان معتبر انگلیسی یا فرانسوی
 2. داشتن مدرک دیپلم
 3. قبولی در آزمون GRE ( در اکثر دانشکده های روانشناسی کانادا مدرک GRE از شرایط اصلی پذیرش می باشد)
 4. اثبات توانایی مالی برای پرداخت شهریه
 5. ارائ رزومه پژوهشی و کاری (در صورت وجود)

 

تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

 

هزینه تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

بسیاری از داوطلبان تحصیل در کانادا نگران هزینه های تحصیل در این کشور هستند بحث مالی تحصیل در کانادا بخش عمده ای از دغدغه های آن ها را تشکیل می دهد. به طور کلی می توان گفت هزینه تحصیل در کانادا به عوامل مختلفی نظیر شهر و محل تحصیل، دانشگاه انتخابی و مقطع تحصیلی بستگی دارد و نمی توان به طور دقیق هزینه ها را برآورد کرد. هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در سال ۲۰۲۲ نیز از جمله موارد است که داوطلبان باید در برنامه ریزی خود به آن توجه کنند. در ادامه هزینه تحصیل در هر کدام از مقاطع رشته روانشناسی در کانادا نوشته شده است.

کارشناسی روانشناسی: ۴۱ هزار دلار کانادا

کارشناسی ارشد روانشناسی: ۳۲ هزار دلار کانادا

دکتری روانشناسی: ۲۴ هزار دلار کانادا

دانشگاه های برتر رشته روانشناسی در کانادا

دانشجویان با تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا مهارت های مختلفی را می آموزند که برای خود نیز بسیار کارآمد است. کلیه مباحث در دانشگاه های کانادا توسط استادان با تجربه و کاردان به دانشجویان آموزش داده می شود و از تجهیزات و امکانات مدرن برای تثبیت آموزش ها استفاده می شود و به طور کلی استانداردهای آموزشی در کانادا بسیار بالا بوده به همین دلیل دانشگاه های این کشور جز دانشگاه های برتر جهان هستند. در ادامه لیستی از برترین دانشگاه های کانادا نوشته شده است.

 • دانشگاه دالهاوزی
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه کنکوردیا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه وسترن انتاریو
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه کویینز
 • دانشگاه یورک
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه آلبرتا

آینده شغلی رشته روانشناسی در کانادا

رشته روانشناسی یکی از رشته های تحصیلی محبوب در کشور کانادا است که فارغ التحصیلان آن می توانند ظرف مدت کوتاهی پس از فارغ التحصیلی وارد بازار کار بشوند. این رشته با جنبه های مختلفی از زندگی انسان ها سر و کار دارد و با توجه به تغییراتی روز افزون زندگی اجتماعی انسان ها و افرایش میزان تنش ها و استرس های زندگی روزمره انسان ها، اهمیت رشته روانشناسی بسیار مشهود است.

بر اساس پیش بینی های انجام شده رشته روانشناسی در کانادا در طی ۱۰ سال آینده رشدی بیش از ۱۲ درصد خواهد داشت و نزدیک به ۱۸ هزار جایگاه شغلی برای روانشناسان ایجاد خواهد شد. بنابراین چشم اناز شغلی این رشته در کانادا بسیار مطلوب می باشد.

روانشناسان در کانادا می توانند در مراکز زیر فعالیت داشته باشند:

 • بیمارستان ها
 • مراکز بهداشت روان
 • آژانس های خدمات اجتماعی
 • دفاتر مشاوره

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره