اقامت دائم در کشور کانادا

اقامت دائم در کشور کانادا

 کانادا یکی از جذاب‌ترین کشورها برای متقاضیان مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت دائم در آنجا می‌باشد. یکی از اصلی‌ترین دلایل این جذابیت در کشور کانادا، برنامه‌های مهاجرتی بسیار متنوع آن می‌باشد. صنعت پیشرفته، اقتصاد قدرتمند و پویا و همچنین نرخ بیکاری پایین از دلایل دیگر جذابیت کانادا برای مهاجران می‌باشند. از عمده‌ترین روش‌های مهاجرتی که منجر به اخذ اقامت دائم کانادا نیز می‌شوند می‌توان به برنامه‌های تحصیل در کانادا، روش‌های متنوع جذب سرمایه گذاران خارجی و همچنین برنامه‌های کاری تحت عنوان برنامه اکسپرس انتری (Express Entry) اشاره کرد.

 

دریافت اقامت دائم در کانادا

 دریافت اقامت دائم در کانادا از روش‌های مختلفی صورت می‌پذیرد که متقاضیان با توجه به نوع مهاجرت خود مناسب‌ترین روش را انتخاب می‌کنند. برای متقاضیان دریافت اقامت دائم در این کشور، یک کارت اقامت دائم (permanent resident card) تحت عنوان کارت PR، صادر می‌شود که به مدت ۵ سال اعتبار دارد و قابل تمدید است.

۴ روش اصلی برای دریافت اقامت دائم در کانادا:

 • اکسپرس انتری (Express Entry)
 • برنامه انتخاب استانی (Provincial Nominee Program – PNP)
 • سرمایه‌گذاری و کارآفرینی
 • مهاجرت از طریق خانواده

 

۱- اکسپرس انتری (Express Entry)

 اکسپرس انتری یک روش سریع برای مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت دائم این کشور محسوب می‌شود. اکسپرس انتری در واقع یک سیستم الکترونیکی است که دولت کانادا به طور خاص آن را برای مهاجرت نیروهای کار ماهر و در قالب برنامه اسکیل ورکر (Skilled Worker) طراحی کرده است. تمامی اقدامات در این سیستم به صورت آنلاین انجام خواهد شد و بر اساس یک سیستم امتیاز بندی تمامی افراد متقاضی در این برنامه رتبه‌بندی خواهند شد. در نهایت برای افراد با بیشترین امتیاز دعوت‌نامه‌هایی تحت عنوان (ITA) ارسال خواهد شد. روش اکسپرس انتری دارای سه دسته مختلف است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 

۲- برنامه انتخاب استانی (Provincial Nominee Program – PNP)

این روش نیز مانند روش‌های قبلی در حوزه مهاجرت به کانادا قرار می‌گیرد. تفاوت برنامه نامزدهای استانی با روش اکسپرس انتری در این است که برنامه نامزدهای استانی به صورت مستقیم توسط استان‌ها و قلمروهای کانادا ارائه شده و هر یک از آن‌ها نیز معیارهای خاص خود را دارند. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به یک استان خاص کانادا را داشته باشند می‌توانند در این برنامه شرکت کنند. استان‌های مختلف کانادا دارای برنامه‌های مهاجرتی متفاوتی هستند اما به طور کلی می‌توان کلیه برنامه‌های نامزدهای استانی را در چهار دسته گسترده شامل نیروی کار ماهر، سرمایه‌گذاران، خانواده و دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا تقسیم‌بندی کرد.

افرادی که در این دسته‌ها قرار بگیرند امکان شرکت در برنامه نامزدهای استانی و گرفتن اقامت دائم کانادا را خواهند داشت. در حال حاضر رایج‌ترین دسته برنامه نامزدهای استانی دسته نیروی کار ماهر است. استان‌های کانادا به منظور جذب نیروی کار ماهر مورد نیاز بازار کار خود اقدام به راه‌اندازی این طرح کرده‌اند. بدین ترتیب افرادی که دارای سابقه کار حرفه‌ای، تحصیلات مناسب و مهارت کافی در زبان باشند می‌توانند از طریق استان مورد نظر خود برای مهاجرت کاری به کانادا اقدام کنند. برنامه نامزدی استانی کانادا یکی از روش‌های سریع و محبوب برای گرفتن اقامت دائم کانادا محسوب می‌شود. قرار گرفتن در بین افراد منتخب طرح نامزدی استانی نیز می‌تواند تا سقف ۶۰۰ امتیاز نصیب شخص متقاضی در برنامه اکسپرس انتری کند.

 

۳-سرمایه‌گذاری و کارآفرینی

دولت کانادا این فرصت را فراهم کرده تا شهروندان کشورهای دیگر بتوانند با سرمایه‌گذاری در کانادا مقیم دائم این کشور شوند. افرادی که در زمینه تجاری تجربه داشته و دارای سرمایه کافی باشند این امکان را دارند تا برای گرفتن اقامت دائم کشور کانادا از طریق برنامه سرمایه‌گذاری و کارآفرینی کانادا اقدام کنند. این برنامه دارای چهار دسته مختلف شامل موارد زیر است:

 • سرمایه‌گذاران
 • کارآفرینان
 • افراد خود اشتغال
 • برنامه‌های تجاری PNP

 

۴-مهاجرت از طریق خانواده

مهاجرت از طریق خانواده یکی از روش‌های متداول برای اخذ اقامت دائم کانادا محسوب می‌شود. در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما مقیم دائم کشور کانادا باشد می‌تواند به شما کمک کند تا اقامت دائم این کشور را بگیرید. شخص دارنده اقامت دائم کانادا می‌تواند به عنوان حامی مالی همسر، فرزند، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود از آن‌ها برای اقامت در کانادا دعوت کند.

شخص حمایت‌کننده باید الزامات زیر را مد نظر قرار دهد تا بتواند واجد شرایط باشد:

 • اثبات توانایی مالی به منظور حمایت از اعضای خانواده
 • تعهد برای حمایت از اعضای خانواده در مدت مشخص و تلاش اعضای خانواده او جهت رسیدن به استقلال مالی
 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن
 • عدم حضور در زندان و عدم وجود اتهام جدی در مورد شخص
 • ورشکسته نبودن

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره