تای در روند مهاجرت به کانادا چیست؟

کانادا از کشورهایی است که در روند جذب مهاجران چه از طریق تحصیل و چه از طریق کار بسیار فعال عمل می کند. برای مهاجرت به کانادا و در روند درخواست ویزا یکی از فاکتورهایی که مقامات مهاجرت به آن توجه می کنند رابطه و پیوند شما با کشور خود یا همان تای (Tie) است. تای به این دلیل برای افسران اداره مهاجرت مهم است، چرا که نشان دهنده احتمال بازگشت شما به کشور مبدا پس از اقامت موقت و یا اقامت دائم در کانادا (به صورت غیرقانونی) می باشد. در این مقاله می خواهیم به طور کامل بررسی کنیم که تای در روند مهاجرت به کانادا چیست؟ و چه تاثیری در روند درخواست ویزای کانادا دارد؟

 

تای چیست؟

 

تای یا Ties به کلیه عواملی نظیر خانواده، شغل، دوستان و .. که شما را به کشور خود متصل می کند گفته می شود. به عبارت دیگر تای تعهدات، ارتباطات و مسئولیت هایی است که شما را به کشور خود متصل و پای بند می کند. تای قصد بازگشت خود به کشور مبدا پس از سفر به کانادا نشان می دهد.

 

 

افسران اداره مهاجرت کانادا یکی از اصلی ترین موضوعاتی که برای صدور ویزایهای مختلف در نظر می گیرند بازکشت یا عدم بازگشت دانشجویان، کارکنان و گردشگران به کشور مبدا خود پس از اتمام زمان اقامت مجاز خود در کانادا است. داشتن تای یا همان روابط و پیوندها با کشور شما به ایجاد و اثبات این قصد کمک می‌کند.

 

 

انواع تای کدام اند؟

 

برخی از مواردی که نشان دهنده پیوند قوی شما با کشور خود است که از آنها می توانید در طول مصاحبه و روند درخواست ویزا استفاده کنید عبارتند از:

 

پیوند قوی با خانواده

 

در صورتی که اعضای خانواده شما نظیر همسر، فرزندان، پدر و مادر در ایران هستند می توانید آن ها را به عنوان مدرکی برای نشان دادن ارتباط قوی با ایران استفاده نمایید. آن ها می توانند از نظر افسران دلایل قانع کننده ای که شما را وادار به بازگشت می کند، باشد. که در این مورد می توانید از مدارک زیر استفاده کنید:

 •  شناسنامه همسر و افراد تحت تکفل
 •  گواهی ازدواج
 •  عکس‌هایی که ارتباط صمیمانه با خانواده و دوستان را نشان می‌دهند.
 • مدارکی که نشان می‌دهد از خانواده خود حمایت مالی می‌کنید.

 

داشتن شغل در کشور خود

 

داشتن شغل در ایران و کسب درآمد از این طریق نشان دهنده تعهد شما به کار و زندگی حرفه ای خود در ایران است. اگر در کشور مبدا خود شغل و یا کسب و کاری دارید از آن می توانید برای اثبات تای استفاده کنید.

 

 

برای اثبات وضعیت اشتغال خود در کشور مبدا، می‌توانید مدارک زیر را ارائه دهید:

 

 • قرارداد شغلی که وظایف شغلی، مدت زمان کار و حقوق شما را مشخص می‌کند.
 • نامه نوشته شده توسط کارفرما که به شما اجازه می‌دهد مرخصی با حقوق بگیرید.
 • هر گونه مدرکی که درآمد شما را ثابت می‌کند.
 • مدارکی از کسب و کاری که مدیریت می‌کنید. (در صورت وجود)

مدارک گفته شده به عنوان نمونه هستند و شما  می توانید از هر مدرکی که دال بر اشتغال و وجود کسب و کار در ایران دارید می توانید استفاده کنید.

 

 

اثبات دارایی های مالی در کشور خود

 

در صورت داشتن ملک و دارایی که میزان آن قابل توجه باشد می توانید از آن برای اثبات پیوند خود با کشور مبدا مورد استفاده قرار دهید و تابت کنید که بعد از اتمام سفر خود به کانادا به کشور خود بر می گردید. دارایی های شما می تواند زمین، ساختمان، مغازه و یا هر چیز دیگری باشد که نشان دهنده سرمایه گذاری شما در ایران است.

 

ارائه اسناد و مدارکی مبنی بر اثبات مالکیت می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 

 • اسناد ملکی
 • قرارداد خانه
 • پرداخت وام مسکن یا رسید مالیات بر دارایی
 • مبالغ هنگفت صورت‌حساب‌های بانکی
 • اوراق سرمایه گذاری

 

پیوندهای قوی با جامعه

 

افرادی که با جامعه پیوند قوی دارند و در جامعه محلی خود فعالیت ارزشمند و به خصوصی دارند می توانند از آن برای اثبات تای استفاده کنند. این فعالیت ها می تواند شامل کارهای داوطلبانه، سرکت در جشنواره ها و رویدادهای مختلف باشد. این قبیل کارها نشان دهنده تعهد و پیوندتان به جامعه خود است. شواهد زیر نشان دهنده این نوع پیوند است:

 

 •  هر مدرکی که نشان دهد شما عضو یک سازمان هستید.
 • توصیه نامه‌هایی از طرف اعضای سازمان که اهمیت شما را برای جامعه بیان می‌کند.
 •   اسناد رسمی که وضعیت فعلی شما را به عنوان یک شخصیت اجتماعی یا سیاسی و مهم در جامعه ثابت می‌کند.

 

 

کدام ویزاهای کانادا نیاز به تای دارند؟

هر گونه ویزای موقت کانادا که متقاصیان آن ممکن است پس از پایان اعتبار ویزا نخواهند کانادا را نرک نمایند، باید تای را اثبات کنند. انواع تای به ماموران اداره مهاجرت نشان می دهد که شما انگیزه قابل توجهی برای بازگشت به کشور خود دارید و نمی خواهید در کانادا به صورت دائم بمایند. ویزاهای موقت شامل مجوز کار موقت، ویزای توریستی و ویزای تحصیلی کانادا می‌شوند.

 

 

رایج ترین نوع ویزا که نیازمند اثبات تای از طریق پیوندهای خانوادگی قوی است، ویزای تحصیلی کانادا می باشد. به طور کلی، نداشتن روابط خانوادگی قوی در کشور مبدا یکی از رایج‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا است.

 

 

در این مقاله به بررسی تای در روند مهاجرت در کانادا و دلایل اهمیت  انواع آن پرداخته شد.

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره