تحصیلات تکمیلی در انگلستان

کشور انگلستان در صدر لیست کشورهای محبوب برای ادامه تحصیل در خارج و مهاجرت تحصیلی است. با دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های انگلستان بی شک آینده فرد تضمین خواهد شد. مدرک تحصیلی که از دانشگاه های انگلستان دریافت می شوند بسیار معتبر هستند. دانشگاه های انگلستان جز برترین دانشگاه ها در رنکینگ جهانی هستند و مدارک آن ها نه تنها در انگلستان بلکه در سرتاسر جهان معتبر می باشند. بسیاری از داوطلبان بعد از گذراندن مقطع کارشناسی در کشور خود برای تحصیلات تکمیلی در انگلستان اقدام می کنند. در ادامه با بررسی تحصیلات تکمیلی در انگلستان با ما همراه باشید.

 

آشنایی با تحصیلات تکمیلی در انگلستان

تحصیلات تکمیلی در انگلستان شامل دوره کارشناسی ارشد و دکتری می شود. درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان بسیار بیشتر از مقطع دکتری است. طول دوره کارشناسی ارشد یک الی دو ساله و طول دوره دکتری ۳ الی ۵ سال بسته به رشته انتخابی می باشد.

دوره کارشناسی ارشد در انگلستان

به طور کلی طول دوره های تحصیلی در کشور انگلستان کوتاهتر از سایر کشورهاست که باعث می شود داوطلبان سریعتر وارد بازار کار شوند. دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان به گونه ای طراحی شده اند که دانشجویان را با مباحث تخصصی تر آشنا کرده و علم و مهارت آن را در گرایش خاصی از آن رشته افزایش دهند.

 

دوره کارشناسی ارشد در این کشور به دو صورت زیر ارائه می شود:

 • دوره کارشناسی ارشد آموزش محور
 • دوره کارشناسی ارشد پژوهش محور

 

دوره کارشناسی آموزش محور در انگلستان:

در این دوره دانشجویان باید همانند دوره کارشناسی در کلاس های درسی شرکت کرده و در سمینارها و سخنرانی های هفتگی حضور داشته باشند و برای ارزیابی دانشجویان آزمون گرفته شده و باید پایان نامه یا پروژه ارائه بدهند.

طول دوره های کارشناسی ارشد یک الی دو ساله است. برنامه درسی ۴ گروه از پرطرفدارترین مدارک کارشناسی ارشد جز دوره آموزش محور است که عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد هنر(MA)
 • کارشناسی ارشد علوم (MS )
 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)
 • کارشناسی ارشد مهندسی (Meng)

 

دوره کارشناسی ارشد پژوهش محور:

در این دوره دانشجویان بیشتر مشغول به پژوهش و تحقیق در زمینه موضوع پایان نامه خود هستند و ناظران علمی دانشگاه بر آن ها نظارت دارند و کلاس های درسی بخشی از این دوره نمی باشند. دانشجویان باید پایان نامه خود را در یک آزمون شفاهی برای هیئت استادان ارائه دهند.

 

هزینه دوره کارشناسی ارشد در انگلستان

هزینه دوره کارشناسی ارشد بسته به رشته تحصیلی می تواند متغییر باشد. همچنین نوع دانشگاه و شهر و محل قرارگیری دانشگاه نیز در میزان هزینه های شما تاثیر خواهد داشت. میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان بین ۱۲ الی ۱۶ هزار پوند در سال است.

 

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان

برای پذیرش در رشته کارشناسی ارشد در انگلستان لازم است تا هر داوطلبی شرایط خواسته شده توسط دانشگاه را داشته باشد البته در هر دانشگاه ممکن است شرایط خاصی تعیین شده باشد که بهتر است وب سایت دانشگاه را برای کسب دقیقتر اطلاعات چک کنید. اما شرایط کلی مورد نیاز که اکثر دانشگاه ها آن ها را جز شرایط پذیرش خود دارند عبارتند از:

 • ارائه مدرک کارشناسی مرتبط با رشته انتخابی
 • معدل بالا در مقطع تحصیلی قبل
 • مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ به بالا
 • توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه
 • توصیه نامه و انگیزه نامه

داشتن سابقه تحقیقی و پژوهشی امتیاز به شمار می رود اما جز شرایط نیست.

 

تحصیل در دوره دکتری در انگلستان

یکی دیگر از مقاطع تحصیلات تکمیلی در انگلستان دوره دکتری است. دوره دکتری معمولا ۳ الی ۵ سال به طول می انجامد اما مهلت ارائه پایان نامه می تواند بر اساس نظر موسسه تمدید شود. دوره های دکتری اکثرا در ماه سپتامبر یا اکتبر آغاز می شوند اما اقدام برای برای ورد و پذیرش به این مقطع می تواند در هر زمانی از سال صورت بگیرد.

اکثر دانشجویان در دوره دکتری ۳ ساله ثبت نام می کنند و تا اتمام سال چهار پایان نامه خود را ارائه می دهند. برای دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان در این مقطع لازم است  تا ابتدا برای پذیرش اقدام نمایید و بعد از آن در مورد بورسیه نظر دانشگاه و استاد راهنمای خود را جلب کنید.

دانشجویان دکتری باید روی موضوعات مختلف به تحقیق بپردازند و در انتها یک پایان نامه ۶۰ الی ۹۰ هزار کلمه ارائه بدهند که حاصل و نتیجه تحقیقاتشان است. دانشجویان این مقطع همچنین می توانند به تدریس دانشجویان مقاطع پایینتر بپردازند.

 

هزینه تحصیل در دوره دکتری در انگلستان

هزینه های تحصیل در مقطع دکتری برای دانشجویان انگلستان و اتحادیه اروپا نسبت به دانشجویان بین المللی متفاوت است و دانشجویان بین المللی باید هزینه های بیشتری برای تحصیل در این مقطع بپردازند.

همچنین شهریه ی دانشگاه های مختلف بر اساس امکانات و تجهیزات آموزشی که دارند متغییر خواهد بود و به طور کلی دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع دکتری سالانه باید ۲۰ هزار پوند بپردازند.

 

شرایط پذیرش در مقطع دکتری در انگلستان

زمانی که صحبت از تحصیلات تکمیلی در انگلستان، آن هم دوره دکتری می شود، یکی از مهمترین کارها برای تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان پیدا کردن استاد راهنما در دانشگاه مقصد است. استاد راهنما باید در موضوعی که قصد تحقیق و پژوهش در آن را دارید دارای دانش و علم کافی باشد. بعد از پیدا کردن استاد راهنما باید نظر ایشان را در زمینه تائید موضوع مورد تحقیق و پذیرش در دانشگاه جلب نمایید. شرایط مورد نیاز برای پذیرش دکتری در انگلستان به شرح زیر است

 • ارائه مدرک دوره دیپلم و کارشناسی ارشد مرتبط
 • ریز نمرات سنوات تحصیلی قبل
 • مدرک  IELTS با نمره بالای ۷
 • معدل بالا
 • نوشتن پروپوزال
 • معرفی نامه
 • رزومه کاری در صورت وجود
 • توانایی مالی برای پرداخت شهریه و هزینه های زندگی در انگلستان

 

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره