تحصیل در دبیرستان های کانادا

تحصیل در دبیرستان های کانادا یکی از روش های ورود به دانشگاه های این کشور و برخورداری از آموزش با کیفیت، آن هم در یک از حساس ترین دوره های تحصیلی می باشد. به طور کلی این کشور با نظام آموزشی پیشرفته خود توانسته نظر بسیاری از والدین را جهت تحصیل در مدارس کانادا جلب کند.در ادامه مقاله با بررسی شرایط و کلیه موارد مرتبط با تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا همراه ما باشد.

 

تحصیل در دبیرستان های کانادا

 

سیستم آموزشی دبیرستان های کانادا

سیستم آموزشی در دبیرستان‌های کانادا به صورت استانی مدیریت می شود و تحت نظارت دولت فدرال می باشد و هر ایالت با توجه به موقعیت، زبان رایج منطقه و فرهنگ ممکن است شیوه آموزشی متفاوتی را ارائه بدهد. اما این شیوه های آموزشی در ایالت ها تفاوت های اساسی با یکدیگر ندارند و در بسیاری از موارد ممکن است شرایط و قوانین یکسانی داشته باشند چرا که همگی تحت نظارت دولت مرکز کانادا هستند.

سیستم آموزشی در دبیرستان های کانادا بدین گونه می باشد که دانش آموزان در سال های ۱۰ الی ۱۲ دبیرستان باید در مجموه ۸۰ واحد درسی را بگذراند که این واحد ها شامل دروس اجباری و اختیاری است.

شرایط تحصیل در دبیرستان های کانادا

کشور کانادا یکی از مقاصد تحصیلی پرطرفدار برای محصلان بین المللی می باشد که تحصیل در دبیرستان های کانادا نیز محبوبیت خاص خود را دارد. دانش آموزان متقاضی تحصیل در مقطع دبیرستان می توانند در مدارس دولتی، خصوصی و شبانه روزی بر اساس انتخاب خود تحصیل کنند.

تحصیل در دبیرستان های کانادا فرصتی ارزشمند برای دانش آموزان بین المللی است و در سال ها اخیر میزان ثبت نام در مدارس کانادا روند افزایشی داشته است. برای اخذ پذیرش از دبیرستان‌های کانادا باید دارای شرایط زیر باشید:

 • داشتن نمرات و معدل خوب در سه سال تحصیلی گذشته
 • توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه یک ترم یا یک سال تحصیلی بسته به نظر مدرسه
 • آزمون ورودی زبان و ریاضی (این مورد شامل تمام مدارس نمی باشد و فقط در برخی از مدارس آزمون ورودی برای این دروس گرفته می شود)
 •  نمره زبان مانند آیلتس، تافل و دیگر نمرات معادل آن الزامی نیست

 

انواع دبیرستان های کانادا

کانادا بی شک با داشتن سیستم آموزشی پیشرفته و مدرن یکی از بهترین عملکردها را در زمینه پرورش دانش آموزان دارند و همین موضوع این کشور را برای دانش آموزان بین المللی جذاب کرده است.

مدارس کانادا از امکانات و تجهیزات آموزشی به روز در جهت آموزش بهتر مطالب درسی استفاده می کنند و از مقطع ابتدایی تا دبیرستان چه در آموزش تئوری و چه در آموزش عملی مطالب اهتمام تمام می ورزند.

انواع دبیرستان ها در کانادا عبارتند از:

 • دبیرستان های دولتی
 • دبیرستان های خصوصی
 • دبیرستان های شبانه روزی کانادا

 

تحصیل در دبیرستان های کانادا

 

در ادامه به معرفی هر کدام از دبیرستان های فوق می پردازیم.

دبیرستان های دولتی کانادا

دبیرستان های دولتی کانادا بیشترین تعداد را در بین مدارس این کشور دارد. بودجه این مدارس توسط دولت تامین شده و میدیرت آن بر عهده هیئت های منتخب مدارس می باشد و به صورت است.

در اکثر این نوع مدارس دانش آموزان پسر و دختر در کلاس های مشترک قرار دارند و برنامه های درسی تا ساعت ۳ الی ۴ بعد از ظهر می باشد و به دلیل رایگان بودن دبیرستان های دولتی کانادا برای شهروندانش اکثر خانواده ها، فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام می کنند.

تحصیل در کانادا در هر مقطعی که باشد به افراد کمک می کند تا تجربه زندگی در کانادا را کسب کنند و با آداب و رسوم و فرهنگ مردم کشوری جدید اشنا شوند و مهارت زبان خود را تقویت کنند.

بنابراین، می توان چنین جمع بندی کرد که دبیرستان های دولتی کانادا:

 • تحصیل در مدارس دولتی فقط برای دارندگان اقامت دائم کانادا رایگان می باشد.
 • دانش آموزان بین المللی می توانند از این مدارس پذیرش بگیرند.
 •  هیئت های استانی و محلی بر آن ها نظارت دارند و توسط آن ها از نظر مالی تامین می شوند.
 • در کلاس های درس دانش آموزان پسر و دختر مشترک می باشد.
 • کلاس های درسی این مدرسه تا ساعت ۳ الی ۴ بعد از ظهر می باشد.
 • تعداد دانش آموزان موجود در هر کلاس زیاد است.
 • دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید شهریه بپردازند.

دبیرستان های خصوصی کانادا

اساس کار مدارس خصوصی کانادا نیز شبیه مدارس دولتی می باشد و نظارت و اداره آن ها بر عهده سازمان های محلی و استانی می باشد. اما این مدارس کلاس های فوق برنامه بیشتری را به دانش آموزان ارائه می دهند و در نتیجه شهریه دریافتی آن ها نیز بیشتر است.

کلاس های درسی در مدارس خصوصی کم جمیعت تر بوده و معلمان می توانند زمان بیشتری را به هر دانش آموز اختصاص بدهند.

 

تحصیل در دبیرستان های کانادا

 

دبیرستان های شبانه روزی کانادا

دبیرستان های شبانه روزی کانادا، دبیرستان هایی هستند که دانش آموزان پس از پایان برنامه های درسی در خوابگاه های آن اقامت دارند و یکی از گزینه های پرطرفدار در بین دانش آموزان بین المللی می باشد.

در این مدارس برنامه ها و کلاس های متنوعی برای اوقات فراغت دانش آمزان در نظر گرفته شده است و دانش اموزان بر اساس علاقه خود می توانند در هر کدام از این فعالیت ها شرکت کنند.

در شهریه این مدارس هزینه هزینه اقامت، خوراک و کلاس های فوق برنامه لحاظ شده است در نتیجه میزان شهریه بیشتری نسبت به سایر مدارس دریافت می کنند.

بهترین دبیرستان های کانادا

دبیرستان های کانادا در نوع خود آموزش های با کیفیتی را به دانش آموزان ارائه می دهند و در سطح جهان شناخته شده و محبوب هستند. در ادامه لیستی از بهترین دبیرستان های کانادا را که شامل هر ۳ نوع مدرسه دولتی، خصوصی و شبانه روزی است ارائه می دهیم.

نام مدرسه شهر
Old Sconaادمونتون
Rundle Collegeکلگری
St Michael’s Choirدرمونترال
York Houseونکوور
Webberکلگری
Lakefield College Schoolلیک فیلد
Pickering Collegeاونتاریو
West Point Greyونکوور
Pierre Elliott Trudeauمارکهام
William Lyon Mackenzieتورنتو

 

هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا

هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا تا حد زیادی به نوع مدرسه ای که برای تحصیل فرزند خود انتخاب کرده اید بستگی دارد. در اکثر مواقع دبیرستان های دولتی کانادا نسبت به مدارس خصوصی و شبانه روزی شهریه کمتری از دانش آموزان بین المللی دریافت می کنند.

 • هزینه تحصیل در دبیرستان های دولتی کانادا به طور متوسط حدود ۱۴ هزار دلار کانادا در سال می باشد.
 • دانش آموزان باید در زمان تحصیل در مدارس کانادا بیمه درمانی دوره دانش آموزی داشته باشند که ۱ هزار دلار کانادا در سال هزینه دارد.
 • دانش اموزانی که در مدارس دولتی تحصیل می کنند باید برای محل اقامت خود هزینه پرداخت کنند که هوم استی نام دارد.
 • هوم استی یعنی دانش آموزان در نزد یک خانواده میزبان کانادایی که مورد تائید دولت کانادا است باید زندگی کنند که به طور متوسط در سال حدود ۱۰ هزار دلار کانادا باید برای آن پرداخت کنند.
 • مدارس شبانه روزی کانادا از مدارس بسیار پرطرفدار دانش آموزان بین المللی است. هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا با توجه به امکاناتی که فراهم می کند بین ۴۰ هزار تا ۸۵ هزار دلار کانادا در سال متغییر می باشد.

دریافت بورسیه از دبیرستان های کانادا

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا از موضوعاتی است که بسیاری از دانش آموزانی که قصد تحصیل در دبیرستان های کانادا را دارند می باشد. در این باره توجه به این نکته مهم است که دولت کانادا به تمامی دانش آموزان بین المللی بورسیه اعطا نمی کند و در اکثر مواقع دانش آموزان باید خود شهریه ثبت نام در مدارس و سایر هزینه ها را تقبل کنند.

اما این به ان معنی نیست که هیچ کدام از دانش آموزان نتوانند از بورسیه های تحصیلی در مقطع دبیرستان استفاده کنند و داوطلبان واجد شرایط می توانند از بورسیه بهره مند شوند.

بنابراین باید شرایط دریافت بورسیه های مختلف را بررسی کنید و از میزان مبلغ و هزینه هایی که آن بورسیه پوشش می دهد مطلع شوید چرا که برخی از بورسیه ها فقط هزینه شهریه مدرسه را پوشش می دهند و یا برخی دیگر تمام هزینه های تحصیلی و زندگی در کانادا را مانند هزینه کلاس های فوق برنامه و … را تامین می کنند.

بعد از پیدا کردن بورسیه های مناسب خود باید برای آن ها درخواست ارسال کنید که در این مرحله باید اسناد و مدارک خود را برای سازمان اهدا کنده بورسیه ارسال نمایید که واجد شرایط بودن شما برای دریافت آن بورسیه توسط آن ها تائید بشود.

 

 

بورسیه های تحصیلی مقطع دبیرستان کانادا

در ادامه لیستی از بورسیه های تحصیلی که امکان دریافت آن ها در مقطع دبیرستان وجود دارد نوشته شده است.

توجه کنید که دریافت هر کدام از موارد زیر نیاز به داشتن شرایطی است که خد سازمان اهدا کننده آن تعیین کرده است پس با مراجعه به وب سایت این سازمان ها اطلاعات کاملی در مورد شرایط دریافت آن ها کسب کنید.

 • Viaggio Italiano Scholarship
 • Halsey Fund Scholarship
 • Abbey Road Programs Summer Fellowships & Scholarships
 • The experiment in International Learning Scholarships
 • National Language Security Initiative
 • YFU-USA Key Club/Key Leader Scholarship
 • Define Yourself Scholarship
 • Brandon Goodman Scholarship
 • US State Department Scholarships
 • Vaya an Americana Latina Scholarship
 • CIEE Program Scholarships
 • Yoshi-Hattori Memorial Scholarship
 • Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study Abroad Program

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره