تحصیل در رشته روانپزشکی در کانادا

تحصیل در کانادا می تواند نقطه عطف بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در خارج باشد زیرا با دریافت مدرک از این کشور آینده کاری فرد در هر نقطه از کره زمین که بخواهد زندگی کند تضمین می شود. رشته روانپزشکی یکی از رشته هایی است که در دانشگاه های کانادا ارائه می شود. تقریباً ۲۰ درصد از کانادایی‌ها در طول زندگی خود یک نوع اختلال روانی را تجربه می‌کنند. اگر شما هم علاقه مند به تحصیل در رشته روانپزشکی در کانادا هستید می توانید بهترین دوره ممکن در این زمینه را در کشور کانادا بگذرانید. روانپزشک شدن در کانادا نیاز به داشتن شرایط و گذراندن دوره های مختلفی است که در ادامه به بررسی دقیق این موضوع خواهیم پرداخت.

 

آشنایی با رشته روانپزشکی در کانادا

روانپزشکی شاخه‌ای از پزشکی است که به درمان، تشخیص و پیشگیری از اختلالات سلامت روان می‌پردازد. به عنوان مثال برخی از اختلالات سلامت روان عبارتند از رفتارهای اعتیادآور، اختلالات شخصیتی و افسردگی. روانپزشکان بیشتر بر جنبه بیولوژیکی و عصبی اختلالات سلامت روان تمرکز دارند و می توانند برای درمان داروهای مختلفی را تجویز کنند.

 

با تحصیل رشته روانپزشکی در کانادا شما آموزش می بینید که با بررسی علائم مختلف جسمی، روانی و رفتاری فرد، و با انجام آزمایشات مختلف روانشناختی و فیزیکی بیماری های روانی را  تشخیص داده و راهکار درمانی ارائه دهید.

اختلالات و بیماری های روان طیف وسیعی دارند که یک روانپزشک باید در مورد همه آن ها آموزش ببیند. همچنین ثبات روحی بالا، مهارت های ارتباطی قوی و شنونده خوبی بودن از ویژگی های مهمی است که روانپزشکان باید داشته باشند.

 

شرایط تحصیل در رشته روانپزشکی در کانادا

برای تحصیل در رشته روانپزشکی در کانادا باید چندین دوره را بعد از دریافت مدرک دیپلم بگذرانید که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

برای ورود به رشته روانپزشکی در کانادا لازم است تا مدرک کارشناسی در یکی از رشته های مرتبط مانند روانشناسی، زیست شناسی و … دریافت کنید. توجه داشته باشید که نمرات شما در دروس مرتبط با علوم پایه نظیر زیست شناسی، فیزیک و شیمی باید بالا باشد.

بعد از دریافت مدرک کارشناسی باید در یکی از دانشگاه های معتبر پزشکی کانادا پذیرش دریافت کرده و یک دوره ۴ ساله را در این مقطع بگذرانید. برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی کانادا، سوابق تحصیلی دوره کارشناسی و نمرات آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT) از جمله شرایط مهم هستند.

بعد از تمام شدن دوره پزشکی، فرد با انتخاب رشته روانپزشکی وارد دوره رزیدنتی این رشته می شود که به طور معمول ۵ سال به طول می انجامد.

 

در طول دوره رزیدنتی روانپزشکی در کانادا، دانشجویان آموزش عملی و تئوری مورد نیاز در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌های روانی را دریافت کرده و همچنین تجربه کار در محیط بالینی را با گذراندن واحدهای مختلف کسب می کنند.

در پایان دوره رزیدنتی موفق به دریافت مدرک روانپزشکی خواهید شد پس از آن برای کار به عنوان یک روانپزشک باید مجوز دریافت کنید. برای این منظور افراد واجد شرایط باید در آزمون گواهینامه کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا (Royal College of Physicians and Surgeons of Canada) قبول شوند تا بتوانند به عنوان روانپزشک در کانادا شروع به کار کنند.

 

توجه داشته باشید که شرایط لازم برای دریافت مجوز روانپزشکی ممکن است بسته به استان یا منطقه‌ای که می‌خواهید در آنجا کار کنید، کمی متفاوت باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته روانپزشکی در کانادا

دانشگاه های مختلف ممکن است برای پذیرش دانشجویان شرایط و مدارک خاص خود را بخواهند لذا بررسی وب سایت هر دانشگاه برای کسب اطلاعات دقیق در این مورد می تواند بسیار کمک کننده باشد. اما مدارکی که اکثر دانشگاه های کانادا برای پذیرش در رشته روانپزشکی می خواهند عبارت است از:

 • سوابق تحصیلی به همراه ریزنمرات
 • مدرک یکی از آزمون‌های زبان استاندارد مانند آیلتس و تافل با کسب حداقل نمره مورد نیاز دانشگاه انتخابی
 • انگیزه نامه و توصیه نامه
 • سابقه کاری مرتبط در صورت وجود
 • مقالات و پروژه های تحقیقی در صورت وجود
 • پاسپورت معتبر

 

هزینه تحصیل در رشته روانپزشکی در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا به عوامل متعددی بستگی دارد. رشته انتخابی، مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه و محل قرارگیری دانشگاه همگی در میزان هزینه ها تاثیرگذار هستند. شهریه تحصیل در رشته روانپزشکی در کانادا بین   ۲۰ الی ۶۰ هزار دلار کانادا متغییر می باشد. بورسیه ها و کمک هزینه های متعددی به دانشجویان بین المللی اعطا می شود که می تواند تا حد قابل قبولی هزینه های تحصیلی شما در کانادا را پوشش دهد.

هزینه های زندگی در کانادا نیز بخش دیگری از هزینه ها هستند که در زمان زندگی در این کشور باید به آن توجه کنید. بی شک سبک زندگی هر فرد در هزینه ها بی تاثیر نیست و محل زندگی یکی دیگر از بزرگترین عواملی است که در میزان هزینه ها نقش دارد. به طور متوسط ماهانه ۲ الی ۳ هزار دلار کانادا برای هزینه های زندگی در کانادا باید در نظر گرفت.

 

بهترین دانشگاه های رشته روانپزشکی در کانادا

برخی از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل رشته روانپزشکی عبارتند از:

 • دانشگاه تورنتو (University of Toronto)
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)
 • دانشگاه مک گیل (McGill University)
 • دانشگاه کلگری (University of Calgary)
 • دانشگاه مونترال (Universite de Montreal)
 • دانشگاه مک مستر (McMaster University)
 • دانشگاه اتاوا (University of Ottawa)
 • دانشگاه وسترن (Western University)
 • دانشگاه یورک (York University)
 • دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University)

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره