تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در انگلستان

رشته علوم آزمایشگاهی یکی از رشته های پیراپزشکی است که به بررسی موارد مختلف در آزمایشگاه می پردازد. بسیاری از افرادی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارند بی شک دوست دارند تا در بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته تحصیل کنند. دانشگاه های انگلستان از هر جهت جز بهترین دانشگاه های جهان هستند که آموزشی باکیفیتی را به دانشجویان خود ارائه می دهند. تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در انگلستان در برترین دانشگاه های آن برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. تحصیل در انگلستان دارای مزایای بسیاری است به همین دلیل هر ساله رقابت زیادی بین داوطلبان برای پذیرش وجود دارد.

آشنایی با رشته علوم آزمایشگاهی

این رشته یکی از پرکاربردترین رشته های زیر شاخه پزشکی است که تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها به آن وابسته است. متخصصان علوم آزمایشگاهی، آزمایش‌های پیچیده‌‌ای را با استفاده از ابزارهای پیشرفته برای تشخیص بیماری‌ها انجام می‌دهند. بسیاری از تشخیص ها و روند و نحوه درمانی که پزشکان ارائه می دهند بر اساس تفسیر نتایج آزمایش ها می باشد و این کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی هستند که نتایج آزمایش را تفسیر و تحلیل کرده و به پزشکان و سایر اعضای کادر درمان ارائه می دهند.

کار در آزمایشگاه به عنوان کارشناس علوم آزمایشگاهی در انگلستان دارای اصولی است که تقریبا در اکثر کشورها یکسان بوده و بر اساس قوانین بهداشت جهانی طبقه بندی شده است.  رشته علوم آزمایشگاهی دارای اهمیت بسیاری است چرا که یک اشتباه کوچک باعث تشخیص اشتباه پزشک و درمان نابه جا می شود.

کارشناسان علوم آزمایشگاهی در انگلستان باید دانش مورد نیاز در زمینه آنالیز خون، مایعات بدن، بافت ها، شناسایی و کشت باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها و سایر میکروارگانیسم ها داشته باشند.

شرایط تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در انگلستان

فراهم کردن بی کم و کاست و بدون نقص شرایط تعیین شده توسط دانشگاه در روند پذیرش در دانشگاه های انگلستان بسیار مهم می باشد. برای تحصیل در انگلستان کسب اطلاعات دقیق در مورد شرایط و مدارک مورد نیاز برای پذیرش یکی از مهمترین کارها می باشد.

یکی از شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در انگلستان نمرات می باشند به طوری که نمرات داوطلب باید در بازه تعیین شده توسط دانشگاه باشد همچنین داشتن نمرات خوب و بالا در دروس زیست شناسی و شیمی بسیار مهم است و تاثیر بسیاری برای قبولی در رشته علوم آزمایشگاهی دارد. سایر شرایط مورد نیاز برای پذیرش در رشته علوم آزمایشگاهی در انگلستان عبارتند از:

 1. داشتن معدل بالا

 2. ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی

 3. داشتن توانایی مالی برای پرداخت شهریه

 4. قبولی در آزمون ورودی (برای برخی از دانشگاه ها)

دوره های تحصیلی رشته علوم آزمایشگاهی در انگلستان

علوم آزمایشگاهی در انگلستان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به داوطلبان ارائه می گردد.

دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی در انگلستان

دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی در انگلستان ۳ سال به طول می انجامد در طول این دوره دانشجویان با مفاهیم و دروس اصلی این رشته آشنا شده و یاد می گیرند تا چگونه وظایفی که از یک کارشناس علوم آزمایشگاه انتظار میرود را انجام دهند. در دوره لیسانس علوم آزمایشگاهی دانشجویان با نحوه تفسیر نتایج آزمایش‌های مختلف آشنا می‌شوند. همچنین در این دوره دانشجویان به مطالعه انواع بیماری‌ها و علائم بیماری‌های مختلف می‌پردازند.

دوره های تحصیلات تکمیلی علوم آزمایشگاهی در انگلستان

دوره کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی در انگلستان یک دوره یک الی دو ساله است. در دوره کارشناسی ارشد دانشجویان دانش و علم بیشتری را نسبت به مباحث تخصصی تر می آموزند و مهارت‌های خود را در این رشته گسترش می‌دهند. رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های بسیار متنوعی است.

در دوره دکتری دانشجویان بیشتر باید بر روی انجام پروژه های تحقیقی و پژوهشی تمرکز کنند. البته دروس تئوری نیز دارند که بسیار کمتر بوده و عمده فعالیت آن ها به صورت عملی و در آزمایشگاه می باشد. طول دوره دکتری در انگلستان بسته به موضوع مورد تحقیق می تواند بین ۳ الی ۴ سال متغییر باشد. در مقطع دکتری دانشجویان با نحوه مدیریت آزمایشگاه‌های پزشکی نیز آشنا می‌شوند.

برترین دانشگاه های رشته علوم آزمایشگاهی در انگلستان

آموزش باکیفیت و رعایت استانداردهای بالای آموزشی یکی از اصلی ترین هدف های انگلستان است. رشته علوم آزمایشگاهی از جمله رشته هایی است که برای آموزش آن نیاز به آزمایشگاه می باشد و وجود آزمایشگاه های پیشرفته با تجهیزات کامل در دانشگاه های انگلستان بستر ایده آلی را برای آموزش دانشجویان فراهم می کند. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته آورده شده است.

 • دانشگاه آکسفورد

 • کالج امپریال لندن

 • دانشگاه کمبریج

 • دانشگاه ادینبورگ

 • کالج لندن

هزینه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در انگلستان

یکی از شرایط اصلی برای پذیرش در دانشگاه های انگلستان داشتن توانایی مالی برای پرداخت شهریه است بنابراین این موضوع دارای اهمیت حیاتی برای داوطلبان می باشد. در جدول زیر هزینه تحصیل در هر کدام از مقاطع رشته علوم آزمایشگاهی در انگلستان نوشته شده است.

مقطعهزینه سالانه
کارشناسی ۲۱ الی ۳۵ هزار پوند
کارشناسی ارشد۱۸ الی ۲۹ هزار پوند
دکتری۲۱ الی ۳۷ هزار پوند

 

بورسیه ها و کمک هزینه های متعددی توسط دانشگاه های انگلستان به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد که با دریافت آن ها می توان هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان را تا حدودی تامین کرد.

برخی از دروس رشته علوم آزمایشگاهی در انگلستان

 • زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

 • آزمایشگاه بافت شناسی

 • فیزیک عمومی

 • فیزیولوژی نظری و فیزیولوژی عملی

 • بافت شناسی نظری و عملی

 • شیمی عمومی

 • بیوشیمی

درآمد کارشناسان علوم آزمایشگاهی در انگلستان

درامد کارشناسان علوم آزمایشگاهی در انگلستان بسته به این که چقدر سابقه دارند متفاوت خواهد بود. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در طول چند ماه وارد بازار کار شده و به درآمد برسند. برای افرادی که تازه شروع به کار کرده اند حدود حقوق بین ۱۵ الی ۱۹ هزار پوند و برای کسانی که حداقل ۱۰ سال حقوق دارند میانگین حقوق ۲۵ هزار پوند می باشد.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره