تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا بسیار پرطرفدار می باشد. اگر شما هم به تحصیل در کانادا فکر می کنید باید بگوییم که به انتخابی درست دست زده اید. کانادا کشوری پهناور در قاره آمریکا جنوبی که نسبت به مساحتش جمیعت کمتری دارد. کانادا در زمینه جذب مهاجران بسیار فعال است و سالانه به تعداد جمیعت مهاجران به کانادا افزوده می شود. یکی از راه های پرطرفدار مهاجرت به کانادا اخذ ویزای تحصیلی کانادا می باشد و رشته فیزیوتراپی یکی از بهترین رشته های تحصیلی است که با تحصیل در این رشته آینده کاری بسیار خوبی در انتظار فارغ التحصیلان خواهد بود.

 

آشنایی با رشته فیزیوتراپی در کانادا

فیزیوتراپی یکی از رشته های زیر شاخه علم پزشکی است که به تشخیص مشکلات عضلانی و اسکلتی پرداخته و بر روی درمان آن ها تمرکز دارد. در این رشته مباحث مختلفی از علوم پزشکی به دانشجویان آموخته می شود و فیزیوتراپ ها باید با بیماری های مختلف، علائم آن ها و تاثیر آن ها بر سیستم عضلانی_اسکلتی آگاه باشند تا بتوانند درمان درستی را برای بهبود بیماران در نظر بگیرند.

فیزیوتراپی به طور کلی روش درمانی است که بر علم حرکت تاکید دارد و به افراد کمک می کند تا با حرکات ورزشی خاص و به کمک دستگاه های مختلف که انرژی به بدن منتقل می کند عملکرد اندام درگیر را بهبود ببخشند و دوباره سلامت خود را به دست بیاورند.

فیزیوتراپی در کانادا یک رشته و روش درمانی کاملا شناخته شده است و به متخصصان ارائه دهنده خدمات فیزیوتراپی، فیزیوتراپیست گفته می شود. رشته فیزیوتراپی در کانادا یکی از رشته های تحصیلی پردرآمد است.

 

تحصیل در مقاطع مختلف رشته فیزیوتراپی در کانادا

این رشته تحصیلی در کانادا در هر ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به داوطلبان ارائه می دهد.

 

مقطع کارشناسی فیزیوتراپی در کانادا

این مقطع تحصیلی یک دوره ۴ ساله است که در این مقطع دانشجویان با کلیه اصول مرتبط با توانبخشی لازم در زمینه بازپروری اندام تحلیل رفته یا آسیب دیده را کسب نمایند تا بتوانند با درمان فرد، در مدت زمان کوتاهی بتواند استقلال لازم را دوباره به دست بیاورد.

واحدهای مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی در کانادا شامل دروس تئوری و بالینی است. دانشجویان پس از پایان این دوره می توانند در مراکز مختلف شروع به کار کنند و یا در گرایش های مختلف این رشته به ادامه تحصیل بپردازند.

 

مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی در کانادا

مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی به آموزش مباحث تخصصی تر می پردازد. این دوره ۲ ساله است و تحصیل در گرایش های مختلف امکان پذیر است. گرایش های این رشته در مقطع ارشد به شرح زیر است:

 • کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی
 • کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی
 • کارشناسی ارشد ارگونومی
 • کارشناسی ارشد سلامت سالمندی

 

مقطع دکتری رشته فیزیوتراپی در کانادا

تحصیل در مقطع دکتری فیزیوتراپی در کانادا بیشتر پژوهش محور است و بهتر است در صورت علاقه به انجام پروژه های تحقیقی و پژوهشی در این مقطع تحصیل کنید برای پذیرش در این دوره داشتن مقاله های معتبر علمی چاپ شده و داشتن معدل بالا در مقاطع تحصیلی قبل الزامی است. گرایش های رشته فیزیوتراپی در مقطع دکتری در کانادا:

 • دکترای ارگونومی
 • دکترای فیزیولوژی
 • دکترای مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی
 • دکترای سیاست گذاری سلامت
 • دکترای پزشکی مولکولی
 • دکترای مهندسی بافت
 • دکترای رباتیک پزشکی
 • دکترای سالمند شناسی
 • دکترای علوم اعصاب
 • دکترای فیزیولوژی تشریحی

 

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا

برای تحصیل در کانادا هر ساله دانشجویان بسیاری درخواست ارسال می کنند بنابراین رقابت بسیاری برای ورود به دانشگاه های کانادا وجود دارد آن هم در رشته هایی نظیر فیزیوتراپی که در نزد داوطلبان بسیار محبوب است. برای پذیرش در رشته فیزیوتراپی در کانادا لازم است تا تحصیلات ۱۲ ساله خود در مدرسه را به اتمام رسانده و دیپلم دریافت کرده باشید.

هر چه نمرات شما بالاتر باشد شانش شما برای قبولی بیشتر خواهد بود لازم به ذکر است برای قبولی در رشته فیزیوتراپی نمرات دروس فیزیک، زیست، شیمی و ریاضی بیش از سایر دروس اهمیت دارد.

یکی دیگر از شرایط  تحصیل در کانادا، داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس و تافل است. از آنجایی که کانادا دارای دو زبان اصلی است (انگلیسی و فرانسوی) ممکن است زبان تدریس در برخی از دانشگاه ها فرانسوی باشد در این صورت لازم است تا مدرک زبان معتبر فرانسوی داشته باشید.

داشتن توانایی مالی برای پرداخت شهریه و هزینه های زندگی در کانادا یکی از اصلی ترین شرایط است. کلیه دانشگاه های کانادا از دانشجویان بین المللی شهریه دریافت می کنند لذا لازم است تا بودجه کافی برای تامین هزینه های خود در کانادا در نظر داشته باشید. از طرفی امکان دریافت بورسیه در کانادا برای دانشجویان بین المللی فراهم است و با دریافت آن می توانند از کمک های مالی بهره مند شوید.

 

دروس رشته فیزیوتراپی در کانادا

دانشجویان رشته فیزیوتراپی باید واحدهای تئوری و عملی بسیاری را پشت سر بگذارند تا بتوانند در نهایت مدرک فیزیوتراپی از کشور کانادا دریافت کنند. مهمترین دروس رشته فیزیوتراپی در کانادا عبارتند از:

 • آناتومی
 • آسیب شناسی
 • توانبخشی و فیزیوتراپی
 • ماساژ اندام ها
 • بافت شناسی
 • رادیولوژی
 • بیماری های مغز و اعصاب
 • فیزیک پزشکی
 • ژنتیک

 

هزینه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا

هزینه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا شامل هزینه شهریه، محل اقامت، حمل و نقل، خوراک و مایحتاج می شود. این هزینه ها به یکی از نگرانی ها و دغدغه های بسیاری از داوطلبان تبدیل شده است. هزینه تحصیل در مقاطع مختلف رشته فیزیوتراپی با یکدیگر متفاوت است. به طور متوسط برای تحصیل در مقطع کارشناسی فیزیوتراپی سالانه ۲۵ الی ۳۶ هزار دلار کانادا، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به طور متوسط ۲۰ هزار دلار کانادا و برای تحصیل در مقطع دکتری فیزیوتراپی ۱۸ هزار دلار کانادا لازم است.

بسیاری از داوطلبان را هزینه شهریه و زندگی در کانادا از انتخاب این کشور دلسرد می کند اما توجه به این نکته بسیار مهم است که بورسیه های تحصیلی بسیاری توسط دانشگاه و یا نهادها و سازمان های مختلف به دانشجویان اعطا می شود تا بدون دغدغه های مالی بتوانند تحصیل کنند.

 

بهترین دانشگاه های رششته فیزیوتراپی در کانادا

دانشگاه های کانادا از بهترین دانشگاه های جهان هستند. استانداردهای آموزشی در این دانشگاه ها بسیار بالا است و دانشجویان با جدیدترین متدهای آموزشی و بهترین تجهیزات و امکانات آموزش می بینند. بنابراین طبیعی است که از کلیه کشورهای جهان برای پذیرش در این دانشگاه ها درخواست ارسال شود. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های رشته فیزیوتراپی در کانادا نوشته شده است:

 1. دانشگاه نیوبرانزویک
 2. دانشگاه منیتوبا
 3. دانشگاه یورک
 4. دانشگاه تورنتو
 5. دانشگاه بریتیش کلمبیا
 6. دانشگاه آلبرتا
 7. دانشگاه اتاوا
 8. دانشگاه وسترن
۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره