تحصیل در رشته معماری در کانادا

رشته معماری یکی از رقابتی‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌ها در کانادا به شمار می‌آید. تحصیل در رشته معماری در کانادا فرصتی ارزشمند برای دانشجویان بین المللی می باشد تا از آموزش های استاندارد در دانشگاه هایی با امکانات و تجهیزات پیشرفته برخوردار شوند. در ادامه مقاله با بررسی تحصیل در رشته معماری در کانادا به همراه شرایط و بازار کار این رشته همراه خواهیم بود.

 

تحصیل در رشته معماری در کانادا

 

آشنایی با رشته معماری در کانادا

معماری رشته ای بسیار محبوب است که متقضیان بسیاری از سراسر دنیا برای مهاجرت تحصیلی دارد. رشته معماری، ارتباط نزدیکی با مباحث رشته های طراحی و مهندسی ساخت و ساز دارد که می توان گفت رشته ای بسیار جذاب است که تلفیقی از رشته هنر و مهندسی می باشد.

این رشته دارای دروس متنوع و جذابی است که از جمله آن ها می توان به نقاشی، طراحی، عکاسی، نقشه کشی، مواد و سازه های بتنی و مرمت و نگهداری سازه ها اشاره کرد. همراه با گسترش تکنولوژی برنامه های کامپیوتری کاربردی در این زمینه ایجاد شده است که در دوره های معماری در کانادا دوره‌های آموزش رایانه‌ای ازجمله طراحی به کمک کامپیوترCAD  به دانشجویان آموزش داده می شود.

دوره های معمای در کانادا به دو صورت به داوطلبان ارائه می شود:

۱.دوره‌های معماری تخصصی تحت نظارت سازمان CACB

این دوره ها در دانشگاه ها برگذار می شوند و در تمامی مقاطع ارائه می وند و زیر نظر مستقیم سازمان CACB هستند که مخفف عبارت Canadian Architectural Certification Board می باشد که این سازمان به امور مربوط به معماری تخصص دارد. تعدادی از دانشگاه ها تائید شده توسط این سازمان جزو برترین دانشگاه های کانادا و حتی جهان هستند. این سازمان همچنبن وظیفه تائید مدارک فارغ الحصیلان رشته معماری را نیز به عهده دارد.

دوره معماری در دانشگاه ها در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به داوطلبان ارائه می شود.

۲.دوره‌های کارورزی ارائه شده توسط موسسه‌ی سلطنتی معماری کانادا (RAIC)

این دوره ها که در مراکز فنی و حرفه ای توسط موسسه سلطنتی معماری کانادا ارائه می شوند بیشتر بر آموزش عملی و گسترش مهارت داوطلبان تمرکز داشته و مباحث تئوری به صورت خلاصه آموزش داده می شود.

مدرک تحصیلی اخذشده از این موسسه با عنوان دیپلم Dipl.Arch عنوان می‌شوند. طول این دوره ها نسبت به دوره های ارائه شده در دانشگاه کمتر است و درواقع مناسب داوطلبانی است که شرایط پذیرش در دوره های تخصصی ارئه شده توسط دانشگاه ها را ندارند. این دسته از افراد می‌توانند با شرکت در دوره های کارورزی، در حرفه‌ی معماری شروع به فعالیت کنند.

معرفی دوره‌های معماری در کانادا

دوره های مختلفی برای رشته معماری در کانادا در نظر گرفته شده است که داوطلبان بر اساس علاقه خود می توانند هر کدام از آن ها را انتخاب کنند. در ادامه به معرفی این دوره ها خواهیم پرداخت.

 

تحصیل در رشته معماری در کانادا

 

 • معماری پایدار

معماری پایدار به عنوان یکی از تحولات بسیار اساسی در زمینه معماری به شمار می رود. هدف این دوره، و این شاخه از رشته معماری طراحی بناهایی با صرفه جویی در مصرف انرژی است که اصول پایدار در آن رعایت شده اند.  دراین نوع از معماری، بناها بر طبق طراحی اکولوژی بوده و با طبیعت سازگار و منطبق است به همین دلیل طراحی سبز نیز نامیده می شود.

 • معماری منظر (فضای سبز)

این شاخه از معماری به طراحی و فضاسازی در فضاهای باز تمرکز دارد و به عنوان یک رشته ترکیبی با مهندسی شهرسازی شناخته می شود که با کسب دانش آن می توان به طراحی یک بنا، بوستان و … پرداخت.

 • معماری داخلی

معماری داخلی همانطور که از اسمش هم پیداست به طراحی فضای داخلی یک بنا می پردازد. این رشته بیش از سایر رشته های معماری به ایده، خلاقیت  ذوق هنری نیاز دارد.

شرایط تحصیل در رشته معماری در کانادا

تحصیل در رشته معماری در کانادا بسیار رقابتی است و داوطلبان باید از شرایط و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در این رشته اطلاعات دقیقی داشته باشند چرا که نقص در هر یک از مدارک ارسالی می تواند به معنی عدم پذیرش باشد. شرایط تحصیل در هر دانشگاه و موسسه ای ممکن است با دیگری متفاوت باشد بنابراین با مراجعه به وب سایت دانشگاه می توانید اطلاعات کامل ر به دست بیاورید.

همانطور که گفته شد برای پذیرش در رشته معماری در کانادا رقابت تنگاتنگی وجود دارد بنابراین داشتن رزمه تحصیلی برجسته و رزومه کاری مرتبط می تواند در این زمینه بسیار تاثیرگذار باشد. سایر شرایط مورد نیاز برای تحصیل در این رشته عبارتند از:

 • داشتن مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی معتبر
 • کسب نمرات بالا در دروس ریاضی، شیمی و فیزیک
 • شرکت در آزمون GRE ( برای ورود به برخی از دانشگاه ها)
 • ارائه نمونه کار
 • ارائه سابقه کار و سابقه پژوهشی ( برای پذیرش در مقطع کارشناسی)

 

تحصیل در رشته معماری در کانادا

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته معماری در کانادا

سازمان CACB به طور انحصاری کلیه فرایندهای مرتبط با رشته معماری را کنترل می کند و نظارت مستقیم بر روی دانشگاه هایی که رشته معماری را ارائه می دهند دارد. دانشگاه های معماری کانادا همگی از استانداردهای آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند و برای ورود به این دانشگاه ارائه بی عیب و نقص مدارک ضروری است. در ادامه مدارک مورد نیاز برای این رشته نوشته شده است.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش معماری در کانادا

 • ارائه مدرک دیپلم با معدل بالا
 • ارائه ریزنمرات
 • اثبات مهارت‌های زبان انگلیسی
 • داشتن مدرک کارشناسی مرتبط با معماری با معدل بالا برای پذیرش در مقطع کارشناسی
 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد برای مقطع دکتری

برترین دانشگاه های رشته معمار در کانادا

دانشگاه هایی که رشته معماری را ارائه می دهند باید مورد تائید سازمان CACB باشند که به طور کلی ۱۱ دانشگاه مورد تائید این موسسه هستند که همگی از امکانات سطح بالایی برخوردارند. این داشگاه علاوه بر اینکه جز دانشگاه های برتر کانادا هستند در جهان نیز رتبه بالایی دارند. این دانشگاه ها عبارتند از:

 1. دانشگاه بریتیش کلمبیا
 2. دانشگاه تورنتو
 3. دانشگاه مک گیل
 4. دانشگاه واترلو
 5. دانشگاه کلگری
 6. دانشگاه کارلتون
 7. دانشگاه دالهاوزی
 8. دانشگاه لاوال
 9. دانشگاه مانیتوبا
 10. دانشگاه مونترال
 11. دانشگاه رایرسون

هزینه تحصیل در رشته معماری در کانادا

یکی از مهمترین دغدغه دانشجویان زمانی که کشور کانادا را برای تحصیل انتخاب می کنند هزینه های تحصیل در کانادا می باشد. داوطلبان نگران این موضوع هستند که آیا می توانند از پس هزینه های تحصیل در این کشور برآیند یا خیر. هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه های کانادا بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی شما متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی معماری در کانادا ۲۰ الی ۵۰ هزار دلار کانادا و هزینه تحصیل د رمطع کارشناسی ارشد این رشته ۱۲ الی ۴۰ هزار دلار هزینه خواهد داشت.

بازار کار رشته معماری در کانادا

رشته معماری در کانادا یکی از پولسازترین رشته ها در کانادا می باشد که از بازار کار بسیار خوبی برخوردار است و فارغ التحصیلان می توانند پس از مدت کوتاهی از دریافت مدرک تحصیلی خود وارد بازار کار شوند. معماران در کانادا می توانند در زمینه های زیر فعالیت کنند:

 • شرکت های معماری و طراحی
 • صنایع مرتبط با منابع مانند مدیریت منابع
 • شهرداری
 • تدریس در دانشگاه ها

حقوق رشته ی معماری در کانادا

درآمد رشته معماری در کانادا بسیار مطلوب بوده و تا حد زیادی به تجربه فرد بستگی دارد و با افزایش تجربه میزان درآد نیز افزایش خواهد یافت. به طوری که متوسط حقوق یک معمار در کانادا بین ۶۰,۰۰۰ تا ۸۵,۰۰۰ دلار متغیر است. در بین استان های مختلف کشور کانادا استان آلبرتا بیشترین حقوق و استان هالیفکس و نوااسکوشیا کمترین رد آمد را به معماران پرداخت می کنند.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره