تحصیل در رشته مهندسی شیمی در انگلستان

تحصیل در رشته مهندسی شیمی در انگلستان طرفداران بسیاری از سراسر دنیا بخصوص کشورهای توسعه یافته دارد. این رشته دارای بازار کار بسیار خوبی در این کشور می باشد و در برترین دانشگاه های به صورت کاملا تخصصی به دانشجویان آموزش داده می شود. اگر شما هم علاقه مند به تحصیل در رشته مهندسی شیمی در انگلستان هستید، بهتر است با مطالعه این مقاله در گروه پیوند اطلاعات کاملی از شرایط، هزینه ها، درآمد و بازار کار رشته مهندسی شیمی در انگلستان به دست بیاورید.

 

معرفی رشته مهندسی شیمی در انگلستان

رشته مهندسی شیمی در انگلستان یا همان Chemical Engineering یک رشته گسترده است که به کمک به کارگیری علوم مختلف نظیر شیمی، فیزیک و زیست شناسی سعی دارد مواد اولیه را به محصولات مفید و سودمند تبدیل کند. مهندسان شیمی در تولید و تبدیل مواد شیمیایی خام و انرژی به محصولات نهایی با توسعه و بهینه سازی فرایندهای شیمیایی مختلف نقش دارند و همچنین در تلاش اند تا مواد بهتری ایجاد کنند که دارای خواص بهبود یافته، بادوام تر و ماندگاری بیشتری باشند.

رشت مهندسی شیمی در انگلستان در هر ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه داده می شود طول مدت دوره کارشناسی ۴ساله، کارشناسی ارشد ۱ الی ۲ ساله و دوره دکتری ۳ الی ۴ ساله است.

برخی از دروسی که در طول دوره های مهندسی شیمی مطالعه خواهید کرد عبارتند از:

 • مکانیک
 • ترمودینامیک
 • گرما، جرم و تکانه
 • سینتیک واکنش شیمیایی
 • طراحی فرآیند
 • شیمی صنعتی
 • مکانیک سیالات

 

شرایط تحصیل در رشته مهندسی شیمی در انگلستان

برای تحصیل در رشته مهندسی شیمی در انگلستان در مقطع کارشناسی باید دوره دبیرستان را با معدل خوب به اتمام رسانده و حداقل معدل شما ۱۴ باشد. همچنین باشد نمرات بالایی در دروسی نظیر فیزیک، شیمی، ریاضی داشته باشید. برای پذیرش در مقاطع بالاتر این رشته ارائه مدارک و ریز نمرات تحصیلی گذشته با نمرات بالا مورد نیاز می باشد.

داشتن مدرک زبان معتبر مانند آیلتس، تافل و دولینگو یکی از شرایط اصلی برای تحصیل در اکثر رشته های دانشگاهی در انگلستان است بنابراین داشتن مدرک زبان با نمره بالا بسیار ضروری است. برای پذیرش در مقطع کارشناسی مهندسی شیمی در انگلستان نمره آیلتس ۶ به بالا و برای ذیرش در مقاطع بالاتر نمره آیلتس ۷ به بالا مورد نیاز می باشد.

از دیگر شرایط تحصیل در رشته مهندسی شیمی در انگلستان داشتن توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه است. هزینه تحصیل در دانشگاه های انگلستان نسبت به سایر کشورهای هم تراز از نظر علمی کمتر و معقولانه تر است همچنین بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی متعددی به دانشجویان ارائه می شود بنابراین اصلا نگران هزینه های تحصیل و زندگی در کشور انگلستان نباشید.

 

برترین دانشگاه های مهندسی شیمی در انگلستان

رتبه بندی QS هر ساله بر اساس کیفیت خدمات آموزشی که هر دانشگاه ارائه می دهد دانشگاه های مختلف را رده بندی می کند. دانشگاه های انگلستان کلیه تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای آموزش رشته مهندسی شیمی نظیر آزمایشگاه های مجهز دارند همچنین استانداردهایی بالای در زمینه آموزش دانشجویان رعایت می کنند که باعث شده والدین فرزندان خود را با خیال راحت راهی انگلستان کنند. بر اساس معیار QS ده دانشگاه برتر انگلستان برای تحصیل در رشته مهندسی شیمی عبارتند از:

 1. University of Cambridge
 2. Imperial College London
 3. University of Birmingham
 4. University of Bath
 5. University of Manchester
 6. Loughborough University
 7. Newcastle University
 8. Heriot-Watt University
 9. =۸ University of Nottingham
 10. Surrey University

 

هزینه تحصیل در رشته مهندسی شیمی در انگلستان

یکی از دغدغه های داوطللبان ادامه تحصیل در انگستان هزینه های تحصیل و زندگی و شهریه های تحصیل در رشته مهندسی شیمی در انگلستان است. در جدول زیر هزنه تحصیل در هر مقطع نوشته شده است تا با توجه به آن اطلاعات لازم برای بودجه ای که برای آن مقطع مورد نیاز است به دست بیاورید.

مقطع تحصیلی

هزینه شهریه سالانه

کارشناسی۲۰ الی ۳۲ هزار پوند
کارشناسی ارشد۱۶ الی ۲۷ هزار پوند
دکترا۱۲ الی ۲۰ هزار پوند

 

توجه کنید که همیشه گرانترین گزینه، بهترین گزینه برای تحصیل نیست. بنابراین با توجه به شرایط و بودجه خود مناسبترین دانشگاه را انتخاب کنید.

 

آینده شغلی رشته مهندسی شیمی در انگلستان

کشور انگلستان کشوری پیشرفته  صنعتی، با اقتصاد در حال رشد می باشد که در صنایع و شرکت های مختلف خود به مهندسان شیمی نیاز دارد بنابراین می توان گفت چشم انداز رشته مهندسی شیمی در انگلستان بسیار مطلوب است. طبق آمار به دست آمده اکثر دانشجویان در طی مدت حداکثر ۶ ماه می توانند وارد بازار کار بشوند.

مهندسان شیمی می توانند در صنایع مختلفی که به دانش و تخصص آن ها نیاز دارند شروع به فعالیت کنند و وظایفی نظیر نظارت بر صنایع شیمیایی، داروسازی، مواد اولیه، پلاستیک، کاغذسازی و تولید غذا دارند. سایر وظایف مهندسان شیمی درد انگلستان عبارت است از:

 • تحقیق در مورد فرایندهای شیمیایی و طراحی و بهینه سازی آن ها  سرپرستی  از تاسیسات صنعتی
 • تضمین کنترل کیفیت مواد شیمیایی
 • ارائه مشاور فنی
 • عیب یابی مشکلات محصولات و فرآیندها
 • هدایت کارهای ایمنی شرکت از طریق استفاده ی صحیح، دفع مواد شیمیایی و ضایعات شیمیایی
 • طراحی، آزمایش و به کارگیری سیستم های با کیفیت کنترل محیطی
 • انتخاب مناسب ترین ابزار برای اندازه گیری فشار، دما، سرعت جریان و ترکیب

 

درآمد رشته ی مهندسی شیمی در انگلستان

میزان درآمد مهندسان شیمی به عوامل مختلفی نظیر میزان تجربه کاری افراد، محلی که در آن مشغول به کار هستند، سطح تحصیلات افراد و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد بنابراین نمی توان رقم مشخصی برای درامد مهندسان شیمی در انگلستان گفت اما به طور معمول درآمد یک مهندس شیمی در لنگلستان بین ۶۷ الی ۱۱۰ هزار پوند می باشد.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره