تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا

افرادی که تصمیم تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا دارند باید گفت که یکی از بهترین تصمیمات را در طول عمر خود رقم زده اند. این رشته دارای بازار کار بسیار خوبی در این کشور می باشد و در برترین دانشگاه های کانادا به صورت کاملا تخصصی به دانشجویان آموزش داده می شود. اگر شما هم قصد تحصیل در این رشته را دارید بهتر است با مطالعه این مقاله در گروه پیوند اطلاعات کاملی از شرایط، هزینه ها، درآمد و بازار کار رشته مهندسی شیمی در کانادا به دست بیاورید.

 

 

معرفی رشته مهندسی شیمی در کانادا

رشته مهندسی شیمی در کانادا یا همان Chemical Engineering یک رشته گسترده است که به کمک به کارگیری علوم مختلف نظیر شیمی، فیزیک و زیست شناسی سعی دارد مواد اولیه را به محصولات مفید و سودمند تبدیل کند. مهندسان شیمی در تولید و تبدیل مواد شیمیایی خام و انرژی به محصولات نهایی با توسعه و بهینه سازی فرایندهای شیمیایی مختلف نقش دارند و همچنین در تلاش اند تا مواد بهتری ایجاد کنند که دارای خواص بهبود یافته، بادوام تر و ماندگاری بیشتری باشند.

رشته مهندسی شیمی در کانادا در هر ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه داده می شود طول مدت دوره کارشناسی ۴ ساله، کارشناسی ارشد ۱ الی ۲ ساله و دوره دکتری ۳ الی ۴ ساله است.

برخی از دروسی که در طول دوره های مهندسی شیمی مطالعه خواهید کرد عبارتند از:

 

تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا

 

شرایط تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا

برای تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا در مقطع کارشناسی باید دوره دبیرستان را با معدل خوب به اتمام رسانده و حداقل معدل شما ۱۴ باشد. همچنین باشد نمرات بالایی در دروسی نظیر فیزیک، شیمی، ریاضی داشته باشید. برای پذیرش در مقاطع بالاتر این رشته ارائه مدارک و ریز نمرات تحصیلی گذشته با نمرات بالا مورد نیاز می باشد.

داشتن مدرک زبان معتبر مانند آیلتس، تافل و دولینگو یکی از شرایط اصلی برای تحصیل در اکثر رشته های دانشگاهی در کانادا است بنابراین داشتن مدرک زبان با نمره بالا بسیار ضروری است.

از دیگر شرایط تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا داشتن توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه است. هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا نسبت به سایر کشورهای هم تراز از نظر علمی کمتر و معقولانه تر است همچنین بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی متعددی به دانشجویان ارائه می شود بنابراین اصلا نگران هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا در سال ۲۰۲۲ نباشید.

برترین دانشگاه های مهندسی شیمی در کانادا

طبق رتبه بندی که QS هر ساله بر اساس کیفیت و خدمات آموزشی دانشگاه انجام می دهد در سال ۲۰۲۲ در مجموع ۱۴ دانشگاه در کشور کانادا رشته مهندسی شیمی را به دانشجویان ارائه می دهد. یکی از لازمه های آموزش این رشته در دانشگاه داشتن آزمایشگاه های مجهز می باشد که تمامی این دانشگاه این مورد را دارند. بر اساس معیار QS ده دانشگاه برتر کانادا برای تحصیل در رشته مهندسی شیمی عبارتند از:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه کویینز
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه وسترن انتاریو

هزینه تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا

یکی از دغدغه های داوطللبان ادامه تحصیل در کانادا هزینه های تحصیل و زندگی و شهریه های تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا است. در جدول زیر هزنه تحصیل در هر مقطع نوشته شده است تا با توجه به آن اطلاعات لازم برای بودجه ای که برای آن مقطع مورد نیاز است به دست بیاورید.

مقطع تحصیلیهزینه به دلار کانادا
کارشناسی۱۳ الی ۲۲ هزار دلار کانادا
کارشناسی ارشد۱۷ الی ۲۹ هزار دلار کانادا
دکترا۷ الی ۱۸ هزار دلار کانادا

 

توجه کنید که همیشه گرانترین گزینه، بهترین گزینه برای تحصیل نیست. بنابراین با توجه به شرایط و بودجه خود مناسبترین دانشگاه را انتخاب کنید.

آینده شغلی مهندسان شیمی در کانادا

با توجه به گسترش اقتصاد و صنعت در کشور کانادا پیش بینی شده است که در بین سال های ۲۰۱۵ الی ۲۰۲۵ نیاز به نیروی کار متخصص در این زمینه افزایش خواهد یافت. بنابراین می توان گفت چشم انداز رشته مهندسی شیمی در کانادا بسیار مطلوب است. طبق آمار به دست آمده اکثر دانشجویان در طی مدت حداکثر ۶ ماه می توانند وارد بازار کار بشوند.

مهندسان شیمی می توانند در صنایع مختلفی که به دانش و تخصص آن ها نیاز دارند شروع به فعالیت کنند و وظایفی نظیر نظارت بر صنایع شیمیایی، داروسازی، مواد اولیه، پلاستیک، کاغذسازی و تولید غذا دارند. سایر وظایف مهندسان شیمی در کانادا عبارت است از:

 • تحقیق در مورد فرایندهای شیمیایی و طراحی و بهینه سازی آن ها  سرپرستی  از تاسیسات صنعتی
 • تضمین کنترل کیفیت مواد شیمیایی
 • ارائه مشاور فنی
 • عیب یابی مشکلات محصولات و فرآیندها
 • هدایت کارهای ایمنی شرکت از طریق استفاده ی صحیح، دفع مواد شیمیایی و ضایعات شیمیایی
 • طراحی، آزمایش و به کارگیری سیستم های با کیفیت کنترل محیطی
 • انتخاب مناسب ترین ابزار برای اندازه گیری فشار، دما، سرعت جریان و ترکیب

 درآمد مهندسی شیمی در کانادا

میزان درآمد مهندسان شیمی به عوامل مختلفی نظیر میزان تجربه کاری افراد، محلی که در آن مشغول به کار هستند، سطح تحصیلات افراد و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد بنابراین نمی توان رقم مشخصی برای درامد مهندسان شیمی در کانادا گفت اما به طو معمول درآمد یک مهندس شیمی در کانادا بین ۷۵ الی ۱۰۰ هزار دلار کانادا می باشد.

 

تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کانادا

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره