تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا

کانادا یکی از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل در خارج است و هر سال داوطلبان بسیاری برای پذیرش در دانشگاه های کانادا با یکدیگر رقابت می کنند. رشته های مهندسی از جمله رشته های بسیار پرطرفدار در بین داوطلبان می باشد. انواع رشته های مهندسی در برترین دانشگاه های کانادا به دانشجویان عرضه می شود. اگر علاقه مند به تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا هستید باید گفت که انتخابتان کاملا به جا است چرا که صنعت نفت و گاز صنعتی پر رونق در کانادا و همواره در این زمینه تقاضای نیرو دارد. در ادامه با بررسی تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا، شرایط و هزینه ها با گروه پیوند همراه باشید.

 

آشنایی با رشته مهندسی نفت در کانادا

 

مهندسی نفت شاخه ای از رشته مهندسی است که به یافتن مکان ها و راه های استخراج و پالایش هیدرو کربن هایی نظیر نفت و گاز می پردازد. در اصل مهندسان نفت باید نفت خام و گاز طبیعی را از زمین استخراج کرده و آن را به شکل هایی که مورد نیاز انسان ها است تبدیل نمایند. از جمله مباحثی که با تحصیل در این رشته خواهید آموخت عبارت است از نعیین محل مته برای استخراج و تنظیم برنامه عملیاتی دقیق برای استخراج می باشد. سایر مباحثی که با تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا خواهید آموخت عبارتند از: مهندسی شیمی، مهندسی واکنش، مدیریت مهندسی و مهندسی پایدار.

 

علاوه بر فرایند استخراج با تحصیل در این رشته اطلاعات کاملی از نحوه اکتشاف و حفاری تا بازیابی و حمل و نقل اینگونه فراورده ها دریافت خواهید کرد. مهندسان نفت از اصول مهندسی، زیست محیطی و اقتصادی استفاده می کنند تا مطمئن شوند که اکتشاف نفت و گاز کارآمد، مقرون به صرفه و از نظر زیست محیطی ایمن هستند.

 

شرایط تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا

 

رشته مهندسی نفت در کانادا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می گردد. طول دوره کارشناسی مهندسی نفت در کانادا ۴ ساله، کارشناسی ارشد ۲ ساله و دکتری می تواند ۳ الی ۴ ساله باشد.

 

برای تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا و به طور کلی برای تحصیل در کانادا، داوطلب باید از شایستگی علمی برخوردار بوده و  سابقه تحصیلی خوب و معدل بالایی داشته باشد به نحوی که بتواند نظر دانشگاه را برای پذیرش خود جلب نماید به عبارتی یکی از شرایط اصلی برای تحصیل در این کشور داشتن نمرات بالا است.

 

از دیگر شرایط مورد نیاز برای تحصیل در کانادا که بسیار مهم نیز هست داشتن توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه  و هزینه های زندگی در کانادا است. البته امکان دریافت بورسیه از دانشگاه های کانادا وجود دارد که می تواند باعث صرفه جویی در هزینه ها شود.

 

داوطلب برای پذیرش باید مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی معتبر  ارائه دهد. اکثر دانشجویان مدرک زبان انگلیسی برای این منظور دریافت می کنند که  برای تحصیل در مقطع کارشناسی این رشته آیلتس ۶، مقطع کارشناسی ارشد آیلتس ۶.۵ و برای تحصیل در مقطع دکتری آیلتس ۷ مورد نیاز می باشد.

 

هزینه تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا

 

یکی از دغدغه های داوطللبان ادامه تحصیل در کانادا هزینه های تحصیل و زندگی و شهریه های تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا است. هزینه ها ممکن است در نگاه اول کمی زیاد به نظر برسد اما با توجه به کیفیت و استانداردهای بالای آموزشی در کانادا، هزینه های تحصیلی بسیار مقرون به صرفه تر از کشورهایی نظیر استرالیا و آمریکا است. از طرف دیگر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند به سرعت وارد بازار کار شده و هزینه های تحصیلی خود را در طول مدت زمان کمی جبران کنند.

 

در جدول زیر هزینه تحصیل در هر مقطع نوشته شده است تا با توجه به آن اطلاعات لازم برای بودجه ای که برای آن مقطع مورد نیاز است به دست بیاورید.

 

مقطع تحصیلیهزینه به دلار کانادا
کارشناسی۱۳ الی ۲۲ هزار دلار کانادا
کارشناسی ارشد۱۷ الی ۲۹ هزار دلار کانادا
دکترا۷ الی ۱۸ هزار دلار کانادا

 

در مورد هزینه های زندگی نیز باید گفت که این هزینه ها به سبک زندگی افراد تا حدودی بستگی دارد این هزینه ها شامل اجاره مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل و … است که ماهانه حدود ۲ الی ۳ هزار دلار کانادا برای هزینه های زندگی در کانادا باید در نظر گرفت.

 

بهترین دانشگاه های رشته مهندسی نفت در کانادا

 

کانادا یکی از کشورهای پیشرو در ارائه خدمات آموزشی نوین است. دانشگاه های کانادا همگی از بهترین امکانات و تجهیزات برخوردار بوده و آموزش باکیفیت را هدف اصلی خود می دانند. تحصیل در رشته مهندسی نفت در کانادا در برترین دانشگاه های این کشور امکان پذیر است. دانشگاه های کانادا هر ساله در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار می گیرند و داوطلبان بسیاری برای ورود به این دانشگاه ها با یکدیگر در حال رقابت هستند. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در رشته مهندسی نفت آورده شده است.

 

·        دانشگاه کلگری (University of Calgary)

 

·        دانشگاه رجاینا (University of Regina)

 

·        دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

 

·        دانشگاه مک گیل (McGill University)

 

·        دانشگاه اتاوا (University of Ottawa)

 

·        دانشگاه وسترن (Western University)

 

·        دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)

 

·        دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

 

·        دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University)

 

·        دانشگاه واترلو (University of Waterloo)

 

·        دانشگاه مموریال نیوفاندلند (Memorial University of Newfoundland)

 

·        دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan)

 

·        دانشگاه لاوال (Laval University)

 

·        دانشگاه منیتوبا (University of Manitoba)

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره