تحصیل در کشور سوئیس

تحصیل در سوئیس

سیستم آموزش در سوئیس نه تنها یکی از بهترین‌های اروپا است، بلکه یکی از برترین سیستم‌های جهان به حساب می‌آید. سیستم آموزشی این کشور در میان ۱۰ کشور برتر در این زمینه قرار دارد. تحصیل در سوئیس در هر کانتون آن دارای استاندارد‌های آموزشی متفاوتی است که توسط مقامات آن به صورت جداگانه تعیین می‌شود و بسته به اینکه هر کانتون عمدتاً آلمانی، ایتالیایی یا فرانسوی زبان باشد، تفاوت‌های جزئی در آن وجود دارد. اداره و تنظیم سیستم مدارس در سوئیس توسط کانتون‌ها، در چارچوب مشخصی که از طرف دولت دارند انجام می‌شود. هر کانتون تقویم مدرسه، برنامه درسی و معیارهای آموزشی خود را به صورت جداگانه تعیین می‌کند. این سیستم توسط سازمان SERI تحت نظارت و بازرسی است. به همین دلیل انتقال از یک کانتون به کانتون دیگر دارای قوانین و ضوابط خاصی است. با وجود اینکه سیستم آموزشی در هر کانتون منحصر بفرد است، کیفیت آموزش در همه جا یکسان و بسیار بالاست.
ویژگی بارز سیستم آموزشی سوئیس در نظر گرفتن خواسته‌ها و توانایی‌های دانش‌آموزان است که این کار را با تنوع بخشیدن به جهت‌های مختلفی که دانش‌آموز می‌تواند پس از انجام تحصیلات ابتدایی خود طی کند، انجام می‌دهد. اگرچه سیستم آموزش و پرورش توسط مقامات هر کانتون اداره می‌شود، اما این تنوع برای دانش‌آموزان همان چیزیست که همه آن‌ها به صورت مشترک دارند.

سطح علمی در مدارس سوئیس

سطح آموزش در مدارس بین المللی سوئیس به طرز قابل توجهی بالاست. کیفیت آموزشی مدارس دولتی و خصوصی در سوئیس یکسان است و تنها ۵٪ از اتباع این کشور مدارس خصوصی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند و نزدیک به ۹۵٪ والدین فرزندان خود را در مدارس دولتی ثبت نام می‌کنند؛ همچنین تحصیل در مدارس دولتی کشور سوئیس برای شهروندان این کشور رایگان می‌باشد.

تحصیل در مقاطع مختلف

مهدکودک (Kindergarten): تحصیل در این دوره باتوجه به کانتون مورد نظر ممکن است اختیاری یا اجباری باشد. تحصیل در این دوره از سن ۴ سالگی آغاز شده و تا سن ۶ سالگی ادامه می‌یابد.
دبستان (Volksschule): تحصیل این مقطع در همه کانتون‌ها اجباری بوده و طول این دوره از سن ۶ تا ۱۲ سال است.
دبیرستان: تحصیل در دبیرستان شامل دوره‌های ۴.۵ و ۶.۵ ساله است و دارای دو گروه دبیرستان و مدارس فنی و حرفه‌ای است.
دانشگاه: این دوره شامل دو گروهUniversität (دانشگاه) وFachhochschulen (دانشگاه فنی و حرفه‌ای) می‌باشد.

مهدکودک و دبستان

اولین دوره یاد‌گیری در سوئیس مهد‌کودک است که در همه‌ی کانتون‌ها اجباری نیست. در کانتون‌های آلمانی زبان، ۲ سال مهدکودک و ۲ سال اول دبستان، اولین بخش تحصیل در این مقطع را تشکیل داده و دانش‌آموزان چهار تا هشت سال در یک کلاس قرار می‌گیرند. در ایالت‌های فرانسوی زبان، ۲ سال مهدکودک به تنهایی بخش اول آموزش ابتدایی را تشکیل می‌دهد.

مقطع دبیرستان

آموزش دبیرستان در سوئیس به دو دوره تقسیم می‌شود: دبیرستان دوره اول (Lower Secondary) و دبیرستان دوره دوم (Upper Secondary) تحصیل در دبیرستان دوره دوم در سوئیس برای دانش‌آموزان اجباری نیست و آن‌ها می‌توانند پس از اتمام دوره اول شغل مد نظر خود را دنبال کنند. دانش‌آموزان در دبیرستان به تحصیل موضوعاتی مانند ریاضی، علوم، زبان‌های معاصر، تربیت بدنی و هنر پرداخته و در پایان موفق به اخذ دیپلم جهت ورود به دانشگاه می‌شوند.

دانشگاه

دانش‌آموزان پس از اتمام مقطع دبیرستان وارد دانشگاه می‌شوند. دانشگاه‌های کشور سوئیس از اعتبار بالایی برخوردارند و این امر موجب شده است که تعداد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، دانشگاه‌های این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

مقطع کارشناسی

تحصیل مقطع کارشناسی در کشور سوئیس، ۳ الی ۴ سال به طول می‌انجامد و تدریس در آن به زبان‌های آلمانی و فرانسوی صورت می‌پذیرد. بنابراین دانشجویان باید حداقل مدرک B1 آلمانی و یا فرانسوی را دارا باشند. داشتن مدرک دیپلم معتبر برای تحصیل کارشناسی در دانشگاه‌های سوئیس الزامی است. حداقل معدل دیپلم برای دانشجویان خارجی مانند ایران جهت شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها، ۱۴ می‌باشد. دانشجویان کارشناسی این کشور، اجازه کار به مدت ۱۰ ساعت در هفته را نیز خواهند داشت.

مقطع کارشناسی ارشد

از آنجایی که دانشگاه‌های سوئیس، معتبر بوده و سطح علمی بسیار بالایی دارند، داشتن مدرک لیسانس معتبر با معدل بالا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد الزامی می‌باشد. گفتنی است که رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد باید مرتبط با رشته کارشناسی بوده و در ادامه آن باشد. تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور به سه زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی انجام می‌شود و طول مدت این دوره ۱ الی ۲ سال است؛ همچنین برخی از دانشگاه‌ها جهت حمایت از دانشجویان خود، بورسیه‌های تحصیلی به آنان اعطا می‌کنند. جالب است بدانید دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در این کشور بگذرانند، از شانس بیشتری جهت اخذ بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دکترا برخوردارند. همچنین دانشجویان این مقطع می‌توانند در حین تحصیل، به مدت ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار باشند.

 

مقطع دکترا

تحصیل در کشور سوئیس در مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی اهمیت بالایی داشته و استفاده از امکانات آموزشی درجه یک و مؤسسات پژوهشی و تحقیقاتی رده بالا از مزایای تحصیل در این کشور به شمار می‌روند. مدت زمان این دوره بسته به زمینه تحقیقاتی، دانشگاه و نوع فعالیت بین ۲ تا ۷ سال متغیر است. تحصیل در این مقطع همانند دوره کارشناسی ارشد، نیازمند داشتن یکی از مدارک زبان‌های انگلیسی، آلمانی و یا فرانسوی می‌باشد.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره