تحصیل در کشور کانادا

تحصیل در کانادا

کشور کانادا یکی از قوی‌ترین و معتبرترین سیستم‌های آموزشی جهان را به خود اختصاص داده است که عمدتاً به صورت استانی اداره می‌شود. ممکن است بعضی از جنبه‌های نظام آموزشی در استان‌های مختلف، متفاوت باشد؛ اما از آنجایی که سیستم کلی آموزش و پرورش تحت نظارت دولت فدرال می‌باشد، استاندارد آموزشی در همه استان‌ها در سطح بالایی قرار دارد. دولت کانادا اهمیت بسیاری به سیستم آموزشی خود داده و هزینه زیادی را صرف ارتقاء کیفیت آن می‌نماید. در این کشور نیز همانند بسیاری از کشورهای دیگر، مدارس به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. این مدارس علاوه بر میزان شهریه، در فعالیت‌های فوق‌برنامه و امکانات آموزشی نیز تفاوت دارند. هریک از مدارس خصوصی فلسفه آموزشی مختص به خود را داشته و بر روی برنامه‌های خاصی مانند هنر و موسیقی و یا تقویت مهارت‌های هوش اجتماعی تمرکز دارند.

سیستم آموزشی کانادا به طور کلی به سه سطح تقسیم می‌شود که عبارتند از:

  • ابتدایی
  • دبیرستان
  • آموزش عالی

تحصیل در مهدکودک بسته به استان محل زندگی دانش‌آموزان ممکن است اجباری یا اختیاری باشد.

 

آموزش ابتدایی

تحصیل در این مقطع در استان‌های مختلف ممکن است از مهدکودک (سن ۴ یا ۵ سالگی) یا سال اول دبستان (سن ۶ یا ۷ سالگی) آغاز شود. آموزش ابتدایی تا پایه ششم (سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی) ادامه یافته و پس از آن دانش‌آموزان وارد مقطع دبیرستان می‌شوند.

 

آموزش متوسطه

آموزش متوسطه در کانادا به دو مرحله تقسیم می‌شود:

  • دبیرستان دوره اول – از پایه هفتم (سن ۱۲ یا ۱۳ سالگی) تا پایه هشتم (سن ۱۳ یا ۱۴ سالگی)
  • دبیرستان دوره دوم – از پایه نهم (سن ۱۴ یا ۱۵ سالگی) تا پایه دوازدهم (سن ۱۷ یا ۱۸ سالگی)

البته استان انتاریو دارای پایه +۱۲ بوده و تحصیل در استان کبک در پایه یازدهم به پایان می‌رسد. دانش‌آموزان استان کبک می‌توانند پس از اتمام دوره دبیرستان خود، وارد کالج شده و در دوره دو ساله CEGEP شرکت کنند. آن‌ها در پایان این دوره با توجه به مسیر انتخابی خود، موفق به دریافت دیپلم فنی و حرفه‌ای و یا دیپلم آکادمیک خواهند شد.

 

آموزش عالی

کشور کانادا دارای شبکه گسترده‌ای از کالج‌ها و دانشگاه‌های مختلف است که یکی از برترین برنامه‌های آموزش عالی در جهان را ارائه می‌دهند. عنوان کالج در این کشور معمولا به مراکز آموزشی اطلاق می‌گردد که به ارائه برنامه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای، تجارت و موضوعات آکادمیک می‌پردازند. تحصیل در کالج پیش از ورود به دانشگاه، به ویژه برای دانش‌آموزانی که موفق به کسب نمرات کافی در دبیرستان نشده‌اند، امری رایج است. با این وجود افرادی که دبیرستان خود را با نمرات مناسب سپری کرده‌اند می‌توانند بدون تحصیل در کالج، مستقیماً وارد دانشگاه شوند.

در دانشگاه‌های کانادا نیز همانند دانشگاه‌های دیگر کشورهای جهان، رشته‌های مختلفی از جمله هنر، علوم پزشکی، حقوق، مهندسی و … تدریس می‌گردند. برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌های این کشور در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌گردند. به طور کلی تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ سال، کارشناسی ارشد ۲ سال و دکتری بین ۲ تا ۵ سال به طول می‌انجامد.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره