تعویق پذیرش تحصیلی کانادا یا دیفر چیست؟

تحصیل در کانادا و ورود به دانشگاه های این کشور داوطلبان بسیاری از سرتاسر دنیا دارد چرا که کیفیت تحصیل در این کشور بسیار بالا است. اما یکی از موضوعاتی که ممکن است ذهن دانشجویان بین المللی را به خود مشغول کند تعویق پذیرش تحصیلی و یا دیفر تحصیلی در کانادا می باشد. این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از اصلی ترین آن ها ورود به محیط جدید و ناآشنایی با فرهنگ و فضای آموزشی جدید است. در ادامه می خواهیم بررسی کنیم که تعویق پذیرش تحصیلی کانادا یا دیفر چیست؟ و چگونه باید این کار را انجام دهیم؟

تعویق پذیرش تحصیلی یا دیفر کردن چیست؟

دیفر کردن به زبان ساده تر به معنی ارائه درخواست برای تاخیر در شروع تحصیل در کانادا می باشد. این کار برای کسانی در نظر گرفته شده است که بنا بر دلیلی آمادگی شروع تحصیل در کانادا را ندارند. در این روش افراد می توانند به مدت دو ترم یا همان یک سال تحصیلی تقاضای دیفر نمایند.

برای دیفر کردن لازم است تا Canadian Designated Learning Institutes یا همان DLI یعنی موسسه یا دانشگاهی که در آن اپلای کرده‌اید، درخواست شما را قبول کند. شما می‌توانید از مدتی که تحصیل خود را به تعویق انداخته اید برای رشد مهارت‌های جدید، کسب تجربه کاری یا حل مشکلات احتمالی و کسب انرژی مجدد برای شروع تحصیل استفاده نمایید.

 

دلایل تعویق پذیرش تحصیلی

تعویق پذیرش تحصیلی در کانادا و یا دیفر کردن ممکن است به خواست خود دانشجو و یا به درخواست دانشگاه باشد. در صورتی که دانشجو این تقاضا را به دانشگاه ارائه دهد می تواند به دلیل موضوعاتی نظیر عدم آشنایی با محیط جدید، مشکلات مالی، مشکلات سلامتی و … باشد. اما دلایلی که از نظر دانشگاه مورد قبول می باشند به شرح زیر است:

 • بیماری های شدید و یا جراحت (نیاز به گواهی از پزشک متخصص مربوطه)
 • فوت یکی از اعضای نزدیک خانواده ( اسناد مرتبط باید به دانشگاه ارائه شود)
 • مشکلات سیاسی و اجتماعی شدید یا بلای طبیعی در کشور محل تولد و زندگی دانشجو که شرایطش ایجاب می‌کند تا سریعا به کشور مبدا برگردد (ارائه شواهدی دال برا اینکه این اتفاق بر روی شرایط تحصیل دانشجو تاثیر می‌گذارد)
 • یک تجربه تلخ؛ مثل تجربه تصادف شدید یا مشاهده چنین اتفاقی که نیاز به گزارش پلیس یا روان‌شناس دارد
 • عدم توانایی در برآورده کردن یک یا چند شرط موجود در تعهدنامه‌ای (Letter of Offer) که به دانشگاه داده‌اید
 • تاخیر در پذیرش ویزای دانشجویی کانادا
 • عدم توانایی دانشگاه در ارائه دروس پیش‌نیاز دانشجو

 

معایب دیفرکردن و به تاخیر انداختن شروع سال تحصیلی در کانادا

درصورت دیفر کردن پذیرش کانادا، ممکن است دچار مشکلاتی شوید که از آن جمله می توان به بالاتر رفتن قیمت ارز و بیشتر شدن هزینه شهریه و زندگی در کانادا اشاره کرد و یا ممکن است بورسیه که دریافت کرده اید در سال بعد به شما تعلق نگیرد. همچنین یک سال از سایر هم دوره ای ها عقب می مانید که ممکن است برای بعضی ها ناخوشایند باشد.

 

نحوه دیفر کردن پذیرش تحصیلی کانادا

به طور معمول روند کلی تعویق پذیرش تحصیلی کانادا در اکثر دانشگاه های این کشور یکسان است. البه ممکن است روند در برخی از دانشگاه ها بر اساس برخی قوانین اندکی متفاوت باشد بنابراین با مراجعه به وب سایت دانشگاه می توانید اطلاعات دقیق تری کسب نمایید.

مراحل دیفر در پذیرش تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • ورود به وب‌سایت رسمیدانشگاه مد نظر و پر کردن فرم درخواست و دریافت نامه پذیرش
 • نوشتن نامه تقاضا برای تعویق در پذیرش تحصیلی و ارسال آن
 • مراجعه به هیئت پذیرش دانشگاه و گرفتن فرم تعویق در پذیرش تحصیلی و نوشتن تمامی دلایل مد نظر به طور کامل
 • منتظر ماندن برای ارائه نظر دانشگاه مبنی بر پذیرش و یا عدم پذیرش درخواست

توجه داشته باشید در صورتی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از کانادا شده اید شرایطش را به طور کامل بررسی کنید تا در صورت تعویق در پذیرش آن را از دست ندهید.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره