تمکن مالی برای دریافت ویزا تحصیلی کانادا

تحصیل در کانادا رویای بسیاری از افرادی است که به تحصیل آکادمیک خود اهمیت می دهند چرا که کشور کانادا دارای یکی از بهترین سیستم های آموزشی دنیا می باشد. برای ادامه تحصیل در کانادا یکی از مراحلی که باید پشت سر بگذارید دریافت ویزا می باشد که برای این منظور یکی از اصلی ترین شرایط داشتن تمکن مالی کافی است در ادامه به بررسی تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در کانادا می پردازیم.

 

 

تمکن مالی چیست؟

تمکن مالی نامه ای به زبان انگلیسی می باشد که توسط تمام بانک های واقع در مرکز استان ها صادر می شود و نشان دهنده ورودی و خروجی حساب است. در این نامه موجودی حساب در لحظه دریافت به ریال و نرخ دولتی دلار کانادا یا آمریکا نوشته شده است.

همانطور که گفته شد موجودی حساب با نرخ دلار دولتی می باشد اما در سفارت افسر به آن توجهی تکرده و آن را با نرخ دلار روز محاسبه می کند.

 

تمکن مالی برای دریافت ویزا تحصیلی کانادا

 

میزان تمکن مالی برای دریافت ویزا تحصیلی کانادا

برای تحصیل در کانادا اگر در مرحله درخواست پذیرش به دانشگاه هستید یا حتی اگر یک مرحله جلوتر باشید و نامه پذیرش را گرفته و در حال انجام کارهای ویزای تحصیلی خود هستید یکی از اصلی ترین مواردی که باید آن را اثبات کنید داشتن توانایی و تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا برای خود و همراهان خود( همسر و فرزندان) می باشد.

برای نشان دادن و اثبات تمکن مالی دانشجو یک سری روش ها و مدارک وجود دارد. بر طبق اطلاعات موجود در وب سایت های دولتی کانادا روش های اثبات تمکن ملی مورد نیاز برای تحصیل در کانادا به شرح زیر می باشد:

  • ارائه دادن نامه تمکن مالی بانک با گردش حساب ۴ ماه اخیر
  • در صورت تاهل دانشجو ارائه مدارک و سند املاک و مستغلات همسر فرد دانشجو
  • ارائه اسناد و مدارک ملکی و یا اوراق بهادار دارای مهر و امضای کار گزینی که قابل ترجمه باشد
  • داشتن وام دانشجویی و یا بورسیه از یکی از مراکز و یا موسسات موجود در کانادا
  • داشتن چک بانکی قابل تبدیل به دلار کانادا
  • ارائه نامه تمکن مالی که در مورد اثبات توانایی مالی والدین دانشجو ( اسپانسر شیپ)
  • ارائه مدرک سرمایه گذاری تضمینی GIC از یکی از موسسات مالی موجود در کانادا
  • داشتن حساب بانیک در کشور کانادا با موجودی حساب کافی

میزان تمکن بانکی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا براساس نوعی فرمول که اداره مهاجرت گفته است محاسبه می شود که این فرمول عبارت است از:

 

شهریه سال اول + هزینه یک سال زندگی + هزینه بلیت رفت و برگشت به کانادا = تمکن بانکی

حداقل هزینه زندگی مورد نیاز برای کشور کانادا در سال ۲۰۲۱ به صورت زیر می باشد:

دانشجو مجرد: ۱۰ هزار دلار در سالبرای افراد مجرد ۱۰ هزار دلار در سال

دانشجو متاهل به همراه همسر: ۱۴ هزار دلار در سال

دانشجو به همراه همسر و یک فرزند: ۱۷ هزار دلار در سال

 

تمکن مالی برای دریافت ویزا تحصیلی کانادا

 

نکات مهم درباره تمکن مالی کانادا

افسران به طور کامل بر نرخ بروز دلار کانادا در ایران آگاهی دارند بنابراین بهتر است به حسابتان بر اساس  نرخ واقعی دلار پول واریز کنید اگرچه نامه و رسید بانکی براساس نرخ دلار دولتی صادر می شود.

در حال حاضر نامه های بانکی قابل رهگیری اینترنتی می باشند بنابراین بهتر است تا زمان دریافت تائیدیه ویزا به حساب خود دست نزنید زیرا ممکن است سفارت با بانک جهت استعلام تماس بگیرد.

شانس افرادی که دارای حساب ارزی هستند خصوصا آن دسته از متقاضیانی که دارای حساب بانکی داخل کشور کانادا هستند در زمینه جلب نظر مثبت افسر بسیار بیشتر است که در این صورت توجه به سایر نکات ضروری مانند انتخاب دانشگاه و یا موسسه آموزشی مناسب، ارائه انگیزه نامه صحیح و…. ضروری می باشد.

از جمله نکات مهم دیگر در زمینه تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در کانادا و دریافت ویزا این است که به یک باره مبلغ مورد نیز برای تمکن مالی را به حساب وایز نکنید.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره