تحصیل رشته داروسازی در کشور انگلستان

انگلستان یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در رشته داروسازی

با توجه به کیفیت آموزش داروسازی در انگلستان ، تحصیل رشته داروسازی در کشور انگلستان یکی از برترین انتخاب ها به عنوان مقصد تحصیلی به شمار می رود و هر ساله جمعی از بهترین و سخت‌کوش‌ترین دانشجویان را از سراسر دنیا به خود جذب می‌نماید. با ما همراه باشید تا در مورد تحصیل داروسازی در کشور انگلستان اطلاعات بیشتری بدست آورید:

 

رشته داروسازی

رشته داروسازی مناسب دانشجویانی است که به علم شیمی و چگونگی کمک داروها به تغییر وضعیت بیماران علاقه وافری دارند. تفاوتی ندارد که این افراد در یک داروخانه محلی مشغول به تایید و فروش نسخه های پزشکان عمومی باشند یا در یک بیمارستان بزرگ به پزشکان، پرستاران و بیماران توصیه های دارویی ارائه دهند؛ در هر حال باید افرادی باشند که به مباحث سلامتی، بیماری ها و علوم پزشکی علاقه مند هستند.

در اکثر کشورهای اروپایی، گذراندن کل دوره نظری و عملی در تحصیل رشته  داروسازی بین ۵ تا ۶ سال زمان می برد. این در حالی است که اتمام دوره تحصیل داروسازی و اخذ مدرک آن در کشور انگلستان تنها ۴ سال به طول می انجامد. دروس اصلی تحصیل در رشته داروسازی عبارتند از: داروشناسی، زیست شناسی، فیزیولوژی داروسازی، شیمی، درس هایی از پزشکی، اخلاق و اقتصاد. با مطالعه دروس مذکور، دانشجویان با مفاهیم پایه و علوم دارویی آشنا شده و طی سال های پایانی تحصیل، دروس از حالت نظری به عملی تغییر خواهند یافت.

دانشجویان بعد از اتمام دوره ۴ ساله می توانند با کمک مراکز کاریابی، در صنایع داروسازی مشغول به کار شده و تجارب متعددی طی کار به دست بیاورند. تنها پس از ۱ سال کارآموزی، فارغ التحصیلان با رسمیت داروساز شناخته شده و می توانند به فعالیت مستقل یا اشتغال جدید در این رشته بپردازند.

 

تحصیل داروسازی در کشور انگلستان

انتخاب دانشگاه و کشور مناسب برای ادامه تحصیل بطور قطع ارتباط مستقیمی با ساختن آینده شغلی مناسب، درآمد بالا، کیفیت زندگی مطلوب و روبرو شدن با فرصت های عالی در زندگی دارد. حال این سوال مطرح میشود که چرا انگلستان مقصد بسیار مناسبی جهت تحصیل است؟ 

  • کشور انگلستان با ارایه تجهیزات پیشرفته آموزشی، استانداردهای کیفی آموزشی و استفاده از نوین ترین متدهای آموزشی روز دنیا کاملا شما را متقاعد میکند که وقت و هزینه خود را صرف مقصد مناسبی کرده اید.
  •  مدرک تمام دانشگاه های کشور انگلستان مورد تایید وزارت علوم کشور ایران است. 
  • متقاضیان تحصیل داروسازی در انگلستان پس از ۶ ماه حضور در این کشور می توانند از خدمات رایگان بیمه ای و بهداشتی این کشور بهره مند شوند.
  • این کشور انگلیسی زبان از نظر بعد مسافت با ایران نزدیکتر از کشورهایی چون استرالیا، کانادا و ایالات متحده آمریکا میباشد و این امر رفت و آمد را تسهیل می نماید.

داوطلب پیش از تحصیل داروسازی در کشور انگلستان متناسب با سن و مقطع تحصیلی اش باید حتما دوره های GCSE / General Certificate Secondary Education یا A Level Course یا Foundation Course را در کشور انگلستان گذرانده باشد. کسب حداقل نمره ۶.۵ در آزمون IELTS برای پذیرش در رشته داروسازی در دانشگاه های کشور انگلستان الزامی است. 

 

دوره GCSE انگلستان

دوره GCSE / General Certificate Secondary Education معادل سال اول و دوم دبیرستان در مدارس داخلی کشور می باشد، در صورتی که شما متقاضی گرامی در سنین زیر ۱۷ سال به قصد تحصیل رشته داروسازی وارد کشور انگلستان شوید بایستی دوره های GCSE را بگذرانید. 
فراگیری ماده های درسی از جمله دروس زبان، ریاضی، شیمی، زیست شناسی و … از جمله دروسی هستند که شما موظف به خواندن آن در این دوره می باشید. دانش آموزان بایستی پس از پایان دوره در آزمون های کتبی و شفاهی جهت قبولی و ورود به سال تحصیلی بعد شرکت نمایند.
سیستم نمره دهی در دوره GCSE از A تا G بوده که اگر شما نمره A تا C را در حداقل ۵ ماده درسی کسب نمایید میتوانید وارد دوره دو ساله A-Level با هدف ورود به دانشگاه های برتر کشور انگلستان شوید و یا دوره یکساله Foundation را انتخاب نمایید که این دوره نیز مصدر خوبی برای ورود به تعدادی از دانشگاه های کشور انگلستان می باشد. 

 

دوره A-Level انگلستان 

افرادی که دارای مدرک دیپلم از مدارس ایران می باشند، میتوانند مستقیما بدون گذراندن دوره های GCSE برای A-Level اقدام کنند. اغلب دانش آموزان در این دوره دو ساله ۲ یا ۴ درس را میخوانند.

دروسی که دانش آموزان در این دوره می گذرانند بیانگر رشته ای است که قصد ادامه تحصیل در آن را دارند و هر چه نمراتشان در این دوره بالاتر باشد شانس ورود به دانشگاه های با رنکینگ بهتر برای ایشان بیشتر خواهد بود. 

 

دوره Foundation انگلستان

دوره یک ساله تحصیلی Foundation برای دانش آموزانی ارائه می شود که دارای مدرک دیپلم باشند. کالج های مختلفی در کشور انگلستان این دوره را در راستای تحصیل داروسازی ارائه می نمایند. دوره Foundation نسبت به دوره A-Level ساده تر بوده و زمان کوتاه تر و در راستای آن هزینه کمتری را شامل میشود. 

 

هزینه های تحصیل رشته داروسازی در انگلستان

هزینه های تحصیل داروسازی در کشور انگلستان حداقل سالی ۱۵ هزار پوند میباشد و هزینه های زندگی بسته به شهر محل زندگی و شیوه زندگی هر فرد متغیر است. گرچه این میزان رقم بالایی را نشان می دهد، اما در عوض داروسازی یکی از پولسازترین و سودآورترین رشته ها در انگلستان، به خصوص در زمینه سلامت بوده و اعتبار جهانی بالای دانشگاه های انگلستان ارزش تقبل این هزینه را دارد.

 

برترین دانشگاه های انگلستان برای تحصیل در رشته داروسازی

در جدول زیر می توانید اسامی ۹ دانشگاه برتر برای تحصیل در انگلستان را به همراه رتبه بندی جهانی شان در سال ۲۰۲۰ مشاهده کنید.

 

تحصیل رشته داروسازی در کشور انگلستان

 

شغل داروسازی در کشور انگلستان

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت یک فارغ التحصیل رشته داروسازی انجام کار مرتبط با تخصص خود و کسب تجربه در آن است. دانشجویان رشته داروسازی می توانند بعد از فارغ التحصیلی، دوره های دستیاری ۶ الی ۸ ماهه را نزد داروخانه های محلی بگذرانند، چرا که بسیاری از کارفرمایان از این طریق نیروی کار داروسازی جذب می نمایند.
همچنین داروسازان می توانند در بیمارستان ها شروع به فعالیت نمایند، هرچند ممکن است در ابتدای امر برای چند روز تا چند هفته حقوقی دریافت نکنند، اما این سوابق علاوه بر ثبت شدن در رزومه آن ها برای افزایش دانش در خصوص نسخه ها و داروهای رایج به داروسازان کم تجربه کمک شایانی می نماید. آن دسته از داروسازانی که واجد شرایط باشند، می توانند برای خود داروخانه باز کرده و به عنوان دکتر داروساز مستقل مشغول به کار شوند.
همچنین فارغ التحصیلان رشته داروسازی می توانند در سازمان های خصوصی استخدام شده و در شرکت های دارویی و کارخانه های صنایع غذایی، در زمینه هایی همچون توسعه تحقیقات، تضمین کیفی، بازاریابی، فروش و مدیریت مشغول به کار شوند.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره