راهنمای دریافت بورسیه از دانشگاه کمبریج

یکی از آرزوهای هر محصلی تحصیل در رشته دلخواه خود آن هم در بهترین دانشگاه های موجود در جهان و دریافت آموزش از برترین استادان است. از آنجایی که ممکن است بسیاری از دانشجویان با استعداد شرایط مالی کافی برای پرداخت هزینه شهریه و زندگی در کشور خارجی را نداشته باشند، بسیاری از دانشگاه ها بورسیه های تحصیلی متعددی را برای دانشجویان بین المللی واجد شرایط در نظر گرفته اند که یکی از این دانشگاه ها، دانشگاه کمبریج است که سالانه هزاران درخواست برای تحصیل و دریافت بورسیه تحصیلی این دانشگاه ارسال می گردد. در ادامه با راهنمای دریافت بورسیه از دانشگاه کمبریج  همراه شما خواهیم بود.

 

آشنایی با دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج نیز یکی از دانشگاه های قدیمی انگلستان است که ۸۰۵ سال قدمت دارد و در شهر کمبریج انگلستان واقع شده است. این دانشگاه بر اساس رتبه بندی QS هفتمین دانشگاه برتر جهان و دومین دانشگاه برتر انگلستان است.

نکته جالب در مورد این دانشگاه این است که اسناد قدیمی نشان می دهد این دانشگاه توسط گروهی از اساتید که بر اساس بروز یک اختلاف دانشگاه آکسفورد را ترک کرده اند تاسیس شده است و دومین دانشگاه قدیمی انگلستان پس از آکسفورد است که ویژگی های آن بسیار شبیه آکسفورد می باشد و حتی نام مشترکی نیز دارند « آکسبریج».

دانشگاه کمبریج یکی از ثروتمندترین دانشگاه های انگلستان است که از ۳۱ دانشکده تشکیل شده است که این دانشکده های عبارتند از:

 • هنر و علوم انسانی
 • علوم زیستی
 • پزشکی بالینی
 • علوم انسانی و علوم اجتماعی
 • علوم طبیعی
 • فناوری
 • موسسات مستقل از دانشکده مثل مراکز تحقیقاتی

این دانشگاه مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکتری را به دانشجویان ارائه می دهد و دارای ۱۱۴ کتابخانه است که بزرگترین آن ها کتابخانه دانشگاه کمبریج است که بیش از ۸ میلیون جلد کتاب دارد.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه کمبریج

برای اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج شرایط و مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

 • ارائه مدارک تحصیلی یا ارائه مدرک GCSE
 • داشتن معدل بالا
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره ۷.۵ به بالا و یا مدرک تافل با نمره ۱۱۰
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه

 

بورسیه تحصیلی در انگلستان

در کشور انگلستان بورسیه های تحصیلی به طور کلی به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

 • بورسیه های دولتی
 • بورسیه های دانشگاهی

بورسیه های دولتی توسط خود دولت به دانشجویان واجد شرایط اعطا می شوند. در بورسیه دانشگاهی، هر دانشگاهی بر اساس شرایط خود دانشجویان مختلف را برای بورسیه می پذیرد.

توجه داشته باشید که مقطع تحصیلی نقش مستقیمی در میزان موفقیت در روند دریافت بورسیه دارد به طوری که بیشترین شانس دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد است.

در بورسیۀ نوع دوم یعنی بورسیه دانشگاه های انگلستان، دانشجو می تواند خودش را با شرایط یکی از دانشگاه های مطرح وفق دهد و بعد از آن درخواست ارسال کند و در صورت پذیرش از سوی دانشگاه می تواند در آن دانشگاه تحصیل کند. بورسیه ای که دانشگاه کمبریج به دانشجویان ارائه می دهد از نوع بورسیه دوم است، یعنی خود دانشگاه کمبریج شرایطی را برای دریافت بورسیه های کمبریج تعیین می کند.

 

انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج انگلستان

انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج برای دانشجویان بااستعدادی که به دلیل مشکلات مادی نمی توانند از آموزش باکیفیت بهره مند شوند در نظر گرفته شده است. در ادامه به بررسی انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج خواهیم پرداخت.

 

بورسیه تحصیلی Deep mind

بورسیه تحصیلی Deep mind یکی از بورسیه های تحصیلی نسبتا جدید این دانشگاه است که در سال ۲۰۱۹ به لیست بورسیه های این دانشگاه افزوده شده است. این بورسیه برای حمایت از زنان سیاه پوستی است که علاقه مند به تحصیل در رشته کامپیوتر در انگلستان هستند. پس از شرایط اصلی برای دریافت این بورسیه سیاه پوست بودن و جنسیت زن است. توجه کنید که این بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان اعطا می گردد.

 

بورسیۀ His Royal Highness The Prince of Wales Commonwealth

این بورسیه نیز از برنامه های جدید دانشگاه کمبریج است که با همکاری دانشگاه و مقام سلطنتی شاهزاده ولز تهیه شده است. که شرایط دریافت این بورسیه در وب سایت دانشگاه به طور کامل نوشته شده است

 

بورسیۀ Rowan Williams Cambridge

این بورسیه یکی دیگز ار بورسیه هاس دانشگاه کمبریج که با حساسیت تمام برای حمایت از دانشجویانی که شهروند مناطق درگیر جنگ و یا مشکلات مالی، بهداشتی و… هستند و در معرض آسیب جدی قرار دارند در نظر گرفته شده است.  این افراد در صورت اثبات نبوغ خود، دانشگاه کمبریج نامه ای برای بورسیه دانشگاه کمبریج انگلستان به این افراد ارسال کرده و تحت حمایت خود قرار می دهد.

 

بورسیه دانشگاه کمبریج انگلستان برای ایرانیان

برای دریافت بورسیه دانشگاه کمبریج انگلستان برای ایرانیان موسساتی وجود دارند که به تسهیل روند دریافت بورسیه تحصیلی ایرانیان کمک می کنند. این موسسات کمک می کنند تا ایرانیان داوطلب تحصیل در دانشگاه کمبریج در مقطع کارشناسی ارشد و در هر رشته دلخاه بورسیه شوند.

در این نوع از بورسیه دانشگاه شهریه و هزینه های زندگی دانشجو تا سقف ۳۵ هزار پوند تامین خواهد کرد.

 

نحوه درخواست بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج

برای اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج ابتدا باید از این دانشگاه پذیرش دریافت کرده و سپس برای دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی اقدام نمایید. بعد از دریافت پذیرش می توانید با مرجعه به وب سایت دانشگاه و تکمیل فرم درخواست بورسیه و آپلود مدارک خواسته شده می توانید درخواست خود را ارسال کنید.

برای دریافت بورسیه از آنجایی که رقابت زیادی در بین دانشجویان وجود دارد، هر چه برتری علمی شما نسبت به بقیه بیشتر باشد و رزومه پژوهشی و تحقیقی برتری داشته باشید شانس شما برای دریافت بورسیه بیشتر خواهد شد.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره