سیستم آموزشی مدارس کانادا

کشور کانادا دارای یکی از به روزترین و قویترین سیستم های آموزشی دنیا است و سطح بالایی از خدمات آموزشی را به دانش آموزان و دانشجویان ارائه می دهد. همین موضوع باعث شده تا تحصیل در کانادا طرفداران بسیاری در ایران و بسیاری از کشورهای جهان داشته باشد. سالانه داوطلبان بسیاری برای تحصیل در مدارس کانادا درخواست ارسال می کنند اگر شما هم قصد دارید تا فرزندانتان در کانادا تحصیل کنند باید ابتدا با سیستم آموزشی مدارس کانادا آشنا شوید.

 

معرفی سیستم آموزشی کانادا

بسیاری از مدارس و دانشگاه های کانادا جزو بهترین ها در سطح جهان هستند که نشان دهنده قوی بودن سیستم آموزشی کانادا است.استاندارد های آموزشی در مدارس بالا بوده و متد های به روز و موفقی را در آموزش داش آموزان به کار می گیرند. نکته ای که وجود دارد این است که سیستم اموزشی در کشور کانادا استانی است بنابراین ممکن است برخی از قوانین و روش های آموزشی بین استان های مختلف متفاوت باشد اما از آنجایی که همه استان ها تحت نظر دولت فدرال هستند کیفیت آموزش در همه استان ها بسیار خوب بوده و یکسان است.

دولت کشور کانادا برای تحصیل دانش آموزان از پایه مهدکودک تا دبیرستان هر ساله کمک مالی بسیاری می کند و تقریبا بیشتر از متوسط بودجه سالانه خود را به امر آموزش و پرورش اختصاص می دهد. در سیستم آموزشی کانادا هم سیستم آموزش دولتی و هم خصوصی وجود دارد.

 

نکات جالب در مورد سیستم آموزشی کانادا

مواردی در مورد سیستم آموزشی کشور کانادا وجود دارد که در نوع خود بسیار جذاب هستند برخی از آن ها به شرح زیر هستند:

کانادا توانسته عنوان تحصیل کرده‌ترین‌ کشور جهان را به خود اختصاص دهد.

دولت کشور کانادا برای آموزش کودکان از مهد کودک تا تحصیلات بعد از متوسطه یارانه آموزشی ارائه می‌دهد.

این کشور ۶ درصد تولید ناخالص داخلی خود را به آموزش و پرورش اختصاص داده که این مقدار بالاتر از متوسط هزینه در بین سایر کشورهای عضو OECD است.

 

زبان تدریس در مدارس کانادا چیست؟

کانادا یکی از کشورهای بسیار مهاجرپذیر است و در زمینه جذب دانش آموزان و دانشجویان بین المللی بسیار فعال است. کانادا دارای دو زبان رسمی است انگلیسی و فرانسوی است و ممکن است زبان تدریس در مدارس به هر دو صورت باشد اما زبان تدریس به استانی که قرار است در آن تحصیل کند بستگی دارد. در اکثر استان ها مانند انتاریو و آلبرتا زبان تدریس انگلیسی و در برخی دیگر از استان ها مانند کبک زبان تدریس فرانسوی است. بنابراین می توان گفت که زبان تدریس و آموزش در مدارس کانادا می تواند انگلیسی و یا فرانسوی باشد.

 

سیاست‌های اصلی سیستم آموزشی کانادا

یکی از اصلی ترین عللی که باعث شده سیستم آموزشی کانادا موفق باشد این است که مدارس در انتخاب معلمان بسیار حساس هستند و فقط بهترین معلم ها می توانند در مدارس به دانش آموزان آموزش بدهند. در نتیجه انتخاب معلم برایمدارس در کانادا بسیار رقابتی بوده و کلی معلمان باید علاوه بر مدرک تحصیلی ۴ ساله، سابقه کاری نیز داشته باشند.

همچنین سیستم آموزشی کانادا به نوعی طراحی شده است که بر روی اشتغال زایی متمرکز است و دانش آموزان را برای ورود به محیط و بازار کاری در آینده آماده می کند. این سیستم آموزشی دانش آموزان را به ادامه تحصیل و عدم ترک تحصیل تشویق می کند.

اینکه تمامی استان های کانادا از یک سیستم و الگوی مشابه، یکسان و سخت تعیین شده توسط وزارت و آموزش و پرورش پیروی نمی کنند نتنها مشکلی ایجاد نکرده بلکه یک مزیت نیز محسوب می شود پرا که باعث شده هر استان بر اساس نیازهای جامعه خود روشی را پیش بگیرد.

در این سیستم اگر استان یا منطقه ای در مدارس خود با کاهش کارای مواجه شود دولت منابع و بودجه اضافی برای بهبود شرایط به آن استان می دهد که باعث می شود که همواره یک روند مثبت برای بهبود و افزایش کیفیت آموزش شکل بگیرد.

 

شرایط سنی تحصیل در مدارس کانادا

در کانادا تحصیل در مدارس اجباری است و کودکان باید از سن ۶ (گاها ۵ در برخی از استان ها) باید تحصیل خود را در مدارس ابتدایی شروع کنند. تحصیل در سنین کمتر از ۵ اختیاری بوده و والدین می تواند فرزندان خود را در مهدکودک ها ثبت نام کنند. تحصیل در مهد کودک ها باعث می شود تا فرزندان برای ورود به مدرسه آماده تر بوده و روابط اجتماعی بهتری در مدرسه داشته باشند.

پس از ابتدایی دانش آموزان از سن ۱۱ الی ۱۵ سالگی در مدارس متوسطه و از ۱۵ الی ۱۸ سالگی در دبیرستان های کانادا تحصیل می کنند. به طور کلی تحصیل در مدارس کانادا ۱۲ و یا ۱۳ سال به طول می انجامد که در نهایت منجر به دریافت مدرک دیپلم می شود.

دانش آموزان در صورت تمایل پس از دریافت دیپلم می توانند در دانشگاه ها و یا کالج های کانادا شروع به تحصیل کنند.

 

مدارس کانادا چگونه هستند؟

مدارس در کشور کانادا به طور کلی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. کلیه معلمان در مدارس کانادا دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. کلاس های درسی معمولا مختلط است اما خوابگاه دانش آموزان دختر و پسر در مدارس شبانه روزی از یکدیگر جدا می باشند.

مدارس خصوصی کانادا به صورت مستقل عمل کرده و در نتیجه قوانین مختص به خود را دارند یعنی هیچ وابستگی به سازمان دیگر ندارند.

 

در نظام آموزشی کانادا، مدارس دولتی موظف اند تا دوره متوسطه کتاب های درسی دانش آموزن را فراهم کنند اما تهیه سایر مایحتاج دانش آموز نظیر لوازم التحریر بر عهده خانواده ها است.

در مدارس هر روز حضور و غیاب اتجام می شود و از دانش آموزان انتظار می رود تا در ساعت تعیین شده در مدرسه حضور داشته باشند. در صورتی که دانش آموزان به هر علتی نتوانند در مدرسه حاضر گردند والدین باید به مدرسه اطلاع بدهند. دانش آموزان در مدرسه باید یونیفرم مختص مدرسه را بپوشند.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره