شرایط تحصیل در مقطع پست دکتری کانادا

تحصیل در کانادا طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد که سطح بالای خدمات آموزشی و وجود دانشگاه های با استانداردهای بالا دلیل علاقه دانشجویان به این کشور است. مقطع پست دکتری در کانادا مناسب افرادی است که علاقه مند به تحقیق و پژوهش در موضوعی خاص هستند. در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در مقطع پست دکتری در کانادا برای علاقه مندان به تحصیل در این مقطع خواهیم پرداخت.

 

 

پست دکتری(post doc) چیست؟

پست دکتری در کانادا که به آن فوق دکتری یا Postdoctoral Fellows  یا (Postdoc) نیز گفته می شود که دوره پس از مقطع دکتری است.

این مقطع برای کسانی در نظر گرفته شده است که خواهان ادامه تحصیل و تحقیق در مورد موضوعی خاص پس از دریافت مدرک دکتری هستند. دانشجویان مقطع پست دکتری به انجام فعالیت های تحقیقی  پژوهشی زیر نظر یک استاد راهنما یا سوپروایزر می پردازند. علاوه بر تحقیق دانشجویان باید به عنوان استادیار در محیط دانشگاه به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می‌کنند. با این کار آن‌ها اعتبار مدرک خود را بالاتر می‌برند.

طول دوره پست دکتری در کانادا چقدر است؟

طول دوره پست دکتری در کانادا به طور دقیق مشخص نیست و به عوامل مختلفی از جمله دانشگاه، کشور تحقیقاتی یا بودجه بستگی دارد. اما می توان گفت بیشتر این دوره ها دو تا سه ساله هستند که در برخی موارد می توان آن را تمدید کرده و طول دوره را افزایش داد. بعضی از کشورها تعداد کل سال‌هایی را که فرد می‌تواند به عنوان فوق دکتری  کار کند محدود می‌کند. به عنوان مثال در کشور کانادا حداکثر مدت زمانی که فرد می تواند در دورۀ پست دکتری سپری کند ۵ سال است. بیشتر از آن نمی‌توان در این مقطع ادامه داد، در حالی که در ایالات متحده محدودیتی برای سال‌های پست دکتری وجود ندارد.

 

شرایط تحصیل در مقطع پست دکتری کانادا

 

شرایط تحصیل در مقطع پست دکتری در کانادا

برای تحصیل در مقطع پست دکتری در کانادا باید شرایط زیر را داشته باشید:

  1. دریافت مدرک دکتری در ۳ سال گذشته یا دریافت مدرک دکتری در طی ۶ ماه پس از قبولی در این مقطع
  2. ارائه ریز نمرات در مقطع تحصیلی قبلی
  3. ارائه پروژه های تحقیقاتی و مقالات علمی منتشر شده
  4. مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی با نمره بالا
  • نکته: توجه داشته باشید که اولویت پذیرش در این مقطع با شهروندان کانادایی و یا افرادی است که اقامت دائم کشور کانادا را دارند می باشد.
  • نکته: برای افرادی که دوره دکتری را در کشور کانادا گذرانده باشند، ارائه مدرک زبان الزامی نمی باشد.

مزایای تحصیل در مقطع پست دکتری در کانادا

۱.هزینه کم نسبت به تحصیل در سایر مقاطع تحصیلی

بسیاری از دانشگاه های کانادا از داوطلبان هزینه ای بابت تحصیل در مقطع پست دکتری دریافت نمی کند از طرف دیگر بودجه و بورسیه های مطلوبی را به دانشجویان این مقطع اختصاص می هند.

۲.تسهیل دریافت ویزا کانادا برای خود و خانواده

دریافت ویزا تحصیلی برای دانشجویان مقطع پست دکتری نسبت به سایر مقاطع آسانتر بوده و همچنین می توانند با اخذ ویزای همراه کانادا برای فرزندان و همسر خود آن ها را نیز در طول این دوره به همراه خود ببرند.

۳.اخذ اقامت دائم کانادا

دانشجویانی که در این مقطع تحصیل می کنند به پژوهشگرانی با تجربه تبدیل خواهند شد که پس از پایان این مقطع به راحتی می توانند شغلی مناسب برای خود یافته و در نتیجه اقامت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند.

حقوق محققان پست دکتری در کانادا

دانشگاه برای دانشجویان مقطع دکتری حقوق در نظر گرفته است که یکی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا می باشد. دانشگاه ها با ارائه بورسیه های تحصیلی متعدد که برخی از آن ها کلیه هزینه های دانشجو حتی هزینه های شخصی دانشجو را تقبل می کنند. بنابراین دانشجویان پست دکتری از لحاظ تامین هزینه های زندگی در کانادا هیچ دغدغه و نگرانی نخواهند داشت. دانشجویان پست دکتری به طور متوسط در سال ما بین ۵۰ الی ۶۰ هزار دلار کانادا درآمد خواهند داشت.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره