شرایط زندگی در کشور سوئیس

شرایط زندگی در سوئیس

 

معرفی کشور سوئیس

کشور سوئیس، کشوری کوچک با مساحت ۴۱.۲۸۳ کیلومتر مربع در قاره‌ی اروپا و عضو معاهده‌ی شنگن می‌باشد که توسط ۵ کشور فرانسه، آلمان، ایتالیا، اتریش و لیختن ‌اشتاین احاطه شده است. پایتخت سوئیس شهر برن است و جمعیت این کشور ۸.۵ میلیون نفر است. زبان اصلی سوئیسی‌‌ها رومانش (Romansh) می‌باشد، هرچند که زبان‌های رایج و رسمی این کشور آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی است و میتوان تاثیراث این سه کشور را در فرهنگ و سنت‌‌های سوئیس به خوبی مشاهده کرد. سوئیس از ۲۶ کانتون (ایالت) تشکیل شده است. این کشور از ثروتمند‌ترین کشور‌های جهان محسوب می‌شود، به  طوری که متوسط درآمد سالیانه‌ی شهروندان این کشور ۸۰ هزار فرانک می‌باشد. سوئیس کشوری صلح طلب و بی طرف در مجامع بین‌المللی است و مقر اصلی سازمان‌های بزرگ جهان مانند سازمان ملل، سازمان تجارت جهانی WTO و صلیب سرخ نیز در کشور سوئیس قرار دارد. از شهرهای مهم سوئیس می‌توان به بازل، ژنو، برن، لوزان و زوریخ اشاره نمود. 

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم سوئیس

مردم سوئیس به خاطر محافظه کاری و قانون‌ مداری شهرت عام و خاص دارند، وقت شناسی و صداقت از ارزش‌‌های مهم این کشور محسوب می‌شود، این مردمان به میراث غنی و بزرگ قوم خود افتخار می‌کنند و به همین دلیل فرهنگ بومی و هنرهای مرتبط به آن بسیار زنده بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 

ویژگی‌های زندگی در سوئیس

رفاه اقتصادی و سطح زندگی بالا: کشور سوئیس در مواردی همچون شغل‌ و درآمد، ثروت و اموال، تعاملات اجتماعی، تعادل میان کار و زندگی، تحصیلات و مهارت‌های افراد، کیفیت محیط زیست، وضعیت بهداشت، مسکن و امنیت فردی از سطح میانگین جهانی نیز بالاتر است. شهرهای این کشور، خانه‌ها و مواد غذایی همه با کیفیت عالی هستند، کلیه اماکن عمومی بسیار تمیز نگه‌داشته می‌شوند. کشور سوئیس در بسیاری از اقدامات مربوط به شاخص زندگی بهتر عملکرد بسیار خوبی در مقایسه با کشور‌های دیگر داشته، همچنین فقر کلی بسیار کم است و فقط ۶.۶ درصد از جمعیت در فقر زندگی می‌کنند، میزان فقر از سال ۲۰۰۷ به طور مداوم در حال کاهش است.

 

هزینه‌های زندگی: حداقل هزینه زندگی در کشور سوئیس ۱۰۰۰ فرانک در ماه می‌باشد که بیشترین مقدار آن به مسکن اختصاص می‌یابد. در بعضی از شهرهای این کشور اجاره یک آپارتمان تک‌خوابه کوچک ممکن است از ۲۰۰۰ فرانک در ماه نیز عبور کند. بیمه درمانی نیز حداقل ۳۰۰ فرانک در ماه هزینه دارد. یک فرد شاغل در سوئیس لازم است ماهیانه به صورت حدودی، حداقل مبلغ ۴۷۰ فرانک را بابت حمل و نقل و ۴۵۰ فرانک بابت مواد غذایی هزینه کند، با وجود این هزینه‌ها، ساکنان این کشور از قدرت خرید و رفاه اقتصادی قابل توجهی برخوردارند.

 

آمار جرایم پایین: جرایم در این کشور از سال ۲۰۱۷ بیش از ۶ درصد کاهش یافت و تا به امروز همچنان رو به افول است.

 

دستمزد بالا و مالیات پایین: سوئیس سومین کشور از جهت بالاترین میزان حقوق و دستمزد و امنیت شغلی  نسبت به دیگر کشورهای عضو OECD است.

 

حمل و نقل عمومی / امکانات شگفت انگیز حمل و نقل: سوئیس درست در وسط اروپا قرار گرفته است. از شهر زوریخ تا آلمان یک ساعت و ۲ ساعت تا فرانسه و ایتالیا فاصله وجود دارد. ساکنان سوئیس می‌توانند با یک پرواز کوتاه و اغلب ارزان قیمت به همه نقاط تفریحی اروپا دسترسی داشته باشند همچنین امکانات حمل و نقل داخل شهری و بین شهری بسیار مناسب است.

 

کیفیت آموزش بالا و هزینه تحصیلی مناسب: سوئیس همچنین دارای یک سیستم آموزشی با کیفیت بسیار بالا است. این کشور با بررسی استانداردهای آموزشی در بین دانش‌آموزان ۱۵ ساله، در رتبه نهم از ۶۵ کشور قرار دارد. برخلاف اکثر کشورها، سوئیس دارای یک سیستم آموزشی غیر متمرکز است که ۲۶ کانتون این کشور مسئول رسیدگی و نظارت بر این سیستم هستند. 

 

اشتغال: در سوئیس ۸۰٪  افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله دارای شغل با درآمد مناسب هستند که این درصد از میانگین اشتغال در OECD بالاتر است. در این کشور حدود ۸۴٪ از مردان و ۷۵٪ از زنان شاغل هستند و همچنین از این آمار تنها ۰.۴٪ از کارمندان ساعات بسیار طولانی کار می‌کنند که این درصد از پایین‌ترین نرخ‌ها در OECD است که میانگین آن ۱۱٪ است. 

 

سیستم بهداشت: کشور سوئیس دارای سیستم بهداشت جهانی است که شامل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با بهترین و مدرن‌ترین تجهیزات در سراسر اروپا می‌باشد. بیمه درمانی و هزینه‌های آن به صورتی است که برای همه‌ی افراد ساکن این کشور به راحتی قابل پرداخت است.

 

امید به زندگی بالا: به گفته سازمان جهانی بهداشت، مردان سوئیسی دارای طولانی‌ترین عمر زندگی در جهان هستند. به طور میانگین امید به زندگی در سوئیس برای مردان ۸۱٫۳ سال و برای زنان سوئیسی ۸۵٫۳ سال است. این آمار نشان دهنده این است که سوئیس بعد از ژاپن دومین کشوری است که امید به زندگی طولانی دارد. میزان امید به زندگی در این کشور بیشتر از مقدار میانگین در OECD است.

 

ثبت مشاغل جدید: کشور سوئیس یک فرایند ساده و مستقیم برای ثبت مشاغل جدید دارد، بنابراین هر فرد می‌تواند به راحتی یک کارآفرین باشد. متقاضیان برای ثبت مشاغل جدید مجبور به اقامت در سوئیس هستند که تنها شرط آن زندگی به مدت حداقل ۹۰ روز در این کشور است.

 

سیستم بانکی قوی: کشور سوئیس به سیستم بانکداری و تعداد بانک‌های خود مشهور است و همچنین یکی از قطب‌های مالی جهان به شمار می‌رود که این امر باز کردن حساب بانکی را در هر مکانی آسان می‌کند. شما میتوانید در خارج از این کشور نیز حساب بانکی در سوئیس باز کنید، اگرچه لازم است برخی اسناد را از طریق پست الکترونیکی ارسال کنید. برای باز کردن حساب در بانک‌های این کشور، مدارکی همچون اثبات هویت، اقامت و آدرس مورد نیاز خواهد بود اما به صورت کلی باز کردن حساب بانکی در سوئیس بسیار راحت و آسان است.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره