مراحل اخذ پذیرش برای دوره لیسانس در انگلستان

تحصیل در کشور انگلستان رویای بسیاری از افراد می باشد به خصوص گذراندن دوره لیسانس در انگلستان برای دانش آموزانی که در کشورهای دیگر هستند بسیار حائز اهمیت است. اکثر دانش آموزان سعی دارند با پشت سر گذاشتن با موفقیت دوران مدرسه و دریافت معدل دیپلم با نمرات بالا موفق به دریافت پذیرش در دوره لیسانس انگلستان بشوند چرا که این کشور بهترین و با کیفیت ترین خدمات آموزشی را به دانشجویان ارائه می دهد.در ادامه به بررسی مراحل اخذ پذیرش برای دوره لیسانس در انگلستان خواهیم پرداخت.

 

 

آشنایی با انواع دوره لیسانس در انگلستان

قبل از اینکه به بررسی مراحل اخذ پذیرش برای دوره لیسانس در انگلستان بپردازیم باید با این مقطع تحصیلی و انواع آن به خوبی آشنا شوید. کشور انگلستان دوره ها و برنامه های آموزشی متنوعی را برای این مقطع تحصیلی فراهم می کند که به طور کلی انواع دوره لیسانس در انگلستان شامل ۴ دسته زیر می شوند:

 • لیسانس هنر BA
 • لیسانس علوم  BSc
 • لیسانس آموزش BEd
 • لیسانس مهندسی BEng

طول دوره لیسانس در انگلستان

طول دوره لیسانس در کشور انگلستان به طور معمول ۳ سال می باشد و یک سال کمتر از طول دوره لیسانس در سایر کشورها است که این خود یکی از مزایای تحصیل در کشور انگلستان به حساب می آید که باعث می شود افراد سریعتر وارد بازار کار شوند و زودتر به درآمد برسند.

در برخی از رشته ها مانند مهندسی ممکن است دوره لیسانس ۴ سال نیز به طول بیانجامد همچنین وجود دوره های ورکشاپ و کارآموزی طول دوره را به ۴ سال افزایش می دهند.

چگونه برای اخذ پذیرش در دوره لیسانس انگلستان اقدام کنیم؟

برای اخذ پذیرش در دوره لیسانس ابتدا باید با شرایط پذیرش در مقطع لیسانس انگلستان اشنا شده و این شرایط را فراهم کنید. شرایط پذیرش در دوره لیسانس انگلستان عبارتند از:

 • گذراندن دوره A-level یا  Foundation
 • داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶ به بالا
 • توانایی پرداخت شهریه

همچنین برخی از دانشگاه ها ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشند که بهتر است با مراجعه به وب سایت هر دانشگاه با شرایط کامل آن ها آشنا بشوند.

 

بعد از آشنایی با شرایط هر دانشگا و انتخاب دانشگاه مد نظر خود باید برای درخواست پذیرش از آن اقدام کنید که به ۲ روش می باشد:

 • روش اول: ثبت نام در وب سایت UCAS برای ورود به دوره لیسانس در انگلستان
 • UCAS یا سرویس پذیرش کالج‌ها و دانشگاه‌های انگلستان مرجع رسمی دولت انگلستان برای پذیرش دانشجو است که تمام دانشگاه‌های انگلستان از آن استفاده می‌کنند.
 • روش دوم: ارسال درخواست مستقیم به خود دانشگاه

 

مراحل اخذ پذیرش برای دوره لیسانس در انگلستان

 

در روش اول یعنی درخواست پذیرش از طریق وب سات UCAS باید اتدا در وب سایت ثبت نام کرده سپس بخش های مختلف در فرم ثبت نام را که شامل مواردی نظیر اطلاعات شخصی، مدارک تحصیلی، اطلاعات مالی و هدف‌نامه می باشد را پر کنید.

در روش دوم یعنی درخواست مستقیم پذیرش از دانشگاه، متقاضی باید اطلاعات خود را در زمان تعیین شده در فرم ثبت نام موجود در وب سایت دانشگاه وارد و مدارک خود را در همین وب سایت آپلود کند. برای بررسی پرونده متقاضی توسط دانشگاه باید هزینه ای را تحت عنوان اپلیکیشن فی به دانشگاه پرداخت کند.

زمان درخواست پذیرش از دانشگاه های انگستان

مهلت های مهم UCAS عبارتند از:

 1. ۱۵ اکتبر:  کلیه دوره ها در دانشگاه کمبریج و آکسفورد و دوره های پزشکی ، دامپزشکی و دندانپزشکی در سایر مراکز آموزشی
 2. ۱۵ ژانویه: سایر دوره های کارشناسی برای دانشجویان اتحادیه اروپا
 3. ۳۰ ژوئن: سایر دوره های کارشناسی برای دانشجویان بین المللی

 

مهلت های زمانی گفته شده در بالا بسیار هائز اهمیت هستند چرا که بسیاری از دانشگاه های برتر انگلستان درخواست های پذیرشی که بعد از اتمام بازه گفته شده ارسال می کنند را نمی پذیرند.

 

مراحل اخذ پذیرش برای دوره لیسانس در انگلستان

 

اما دانشگاه های دیگر ممکن ای درخواست هایی که بعد از ددلاین نیز دریافت می شود را ممکن است قبول کنند اما بهترین کار این است که درخواست پذیرش خود را در ددلاین تعیین شده برای دانشگاه ارسال کنید چرا که به علت زیاد بودن میزان تقاضا برای تحصیل در مقطع لیسانس در انگلستان احتمال بررسی نشدن پرونده های رسال شده خارج از ددلاین بسیار بالا می باشد.

وب سایت UCAS در ماه آگوست یک فرصت دوباره برای متقاضیانی که به جا مانده اند فراهم می کنند زیرا برخی از دانشگاه های ظرفیت های خالی باقی مانده خود را در این ماه اعلام می کنند.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره