مقاطع تحصیلی کشور کانادا

مقاطع تحصیلی کانادا

آموزش و پرورش یکی از بالاترین اولویت‌های دولت کانادا می‌باشد. بخش عمده‌ای از موفقیت‌های کانادا به عنوان یک کشور مرفه، مدرن و صنعتی مرهون سیستم آموزشی معتبر و قدرتمند این کشور است. سیستم آموزش و پرورش در استان‌های مختلف کانادا، متفاوت است. در برخی از آن‌ها تحصیل اجباری از مهدکودک (پیش‌دبستانی) شروع شده و در برخی دیگر از پایه اول ابتدایی آغاز می‌گردد. سطح‌بندی مدارس این کشور به شرح زیر است که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت:

  • مهدکودک یا پیش‌دبستانی
  • ابتدایی
  • دبیرستان دوره اول
  • دبیرستان دوره دوم

 

مهدکودک یا پیش‌دبستانی

مهدکودک یا پیش دبستانی اولین مرحله سیستم آموزشی کشور کانادا بوده و مناسب کودکان ۴ تا ۵ سال می‌باشد. تحصیل در این مقطع در برخی استان‌ها اجباری و در برخی دیگر اختیاری است. برنامه درسی دانش‌آموزان در مهدکودک، برنامه‌ای منعطف است که فرصت یادگیری حروف الفبا، مهارت‌های پایه مانند شمارش اعداد، موسیقی، هنر، نحوه بازی کردن با دیگران و … را برای آن‌ها فراهم می‌کند. این برنامه به گونه‌ای تنظیم شده است که کودکان را برای ورود به دبستان آماده می‌نماید.

 

آموزش ابتدایی

تحصیل در مقطع ابتدایی برای همه کودکان کانادایی، در همه استان‌ها اجباری است. این مقطع در سن ۶ یا ۷ سالگی (پایه اول) آغاز شده و تا سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی (پایه ششم) ادامه می‌یابد. در این مقطع دانش‌آموزان به تحصیل موضوعاتی همچون ریاضیات، علوم، تاریخ، جغرافیا، موسیقی، زبان انگلیسی (زبان فرانسه در کبک)، تربیت‌بدنی و … می‌پردازند که با بالاتر رفتن پایه تحصیلی، پیچیدگی این موضوعات نیز بیشتر می‌شود. در اغلب مدارس ابتدایی کانادا، دروس ارائه شده در هر سال تحصیلی توسط یک معلم تدریس می‌شود که تمرکز وی بر روی تدریس خلاقانه و یادگیری مفید دانش‌آموزان است؛ معمولا پس از یک یا دو سال تحصیلی، معلم جدیدی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته می‌شود.

 

آموزش متوسطه

آموزش متوسطه در کانادا به دو مرحله تقسیم می‌شود: دبیرستان دوره اول و دبیرستان دوره دوم.

دانش‌آموزان پس از اتمام مقطع ابتدایی وارد دبیرستان دوره اول می‌شوند که دوره‌ای دو ساله بوده و پایه‌های هفتم و هشتم تحصیلی را شامل می‌شود. دبیرستان دوره اول این فرصت را به دانش‌آموزان می‌دهد که خود را با تغییرات به وجود آمده و تعویض چند کلاس و معلم در یک روز سازگار نمایند. هدف از این دوره، آماده‌سازی دانش‌آموزان برای تحصیل در دبیرستان دوره دوم می‌باشد.

دبیرستان دوره دوم آخرین دوره آموزشی در مدارس کانادا می‌باشد. این مقطع از پایه نهم آغاز شده و تا پایه دوازدهم ادامه می‌یابد. این دوره در استان‌های مختلف، ممکن است در سن ۱۷ یا ۱۸ سالگی به پایان برسد.

دروس ارائه شده در مقطع دبیرستان تخصصی‌تر هستند به طوریکه دانش‌آموزان به جای تحصیل علوم، به تحصیل موضوعات مشخص زیست‌شناسی، فیزیک یا شیمی می‌پردازند. برای فارغ‌التحصیلی از این مقطع، دانش‌آموزان باید در چندین آزمون استانی شرکت کنند. هدف از برگزاری این آزمون‌ها نظارت دولت بر موضوعات ارائه شده به دانش‌آموزان و میزان یادگیری آنهاست. عدم کسب نمرات لازم در این آزمون‌ها می‌تواند امکان راه‌یابی به دانشگاه‌های برتر را دشوار کند؛ همچنین عدم قبولی در همه آن‌ها توانایی شخص در یافتن کار مناسب را به شدت محدود خواهد کرد.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره