مهاجرت کنم یا کنکور بدم؟ بررسی مزایا و معایب مهاجرت قبل از کنکور

یکی از سوالاتی که ذهن نوجوانان و والدینشان را به خود مشغول کرده است همین سوال مهاجرت یا کنکور؟ است. بسیاری از افراد در سنین نوجوانی که یکی از مهمترین دوران زندگی هر فرد از نظر انتخاب آینده تحصیلی و کاری است بین دوراهی دادن کنکور در ایران و یا مهاجرت تحصیلی به کشورهایی نظیر انگلستان و کانادا گیر می کنند. تصمیم به مهاجرت قبل یا بعد از کنکور تاثیر بسیاری بر ری تحصیلات و آینده کاری، شرایط و سبک زندگی دارد. در ادامه می خواهیم به پاسخ مناسب برای سوال مهاجرت کنم یا کنکور بدم؟ بیابیم و به بررسی مزایا و معایب مهاجرت قبل از کنکور بپردازیم.

 

مزایای مهاجرت قبل از کنکور

داوطلبان ادامه تحصیل در خارج که پس از دریافت مدرک دیپلم خود در ایران تصمیم به مهاجرت تحصیلی می گیرند، باید تمامی جوانب مرتبط با این تصمیم را بسنجند و پس از آن برای عملی شدن آن اقدام نمایند.

 

اگر دانش آموزی بخواهد دوره کارشناسی را در خارج از ایران و در یکی از دانشگاه های کشورهای مهاجرپذیر نظیر انگلستان و کانادا تحصیل کند و پس از پایان آن به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بپردازد و یا شروع به کار در آن کشور نماید، تصمیم بسیار درستی برای آینده خود گرفته است. چرا که کیفیت و سطح خدمات آموزشی در کشورهای خارجی مانند انگلستان و کانادا بسیار بالاست و مدارک تحصیلی دریافتی بسیار معتبر هستند، از طرفی با تحصیل در این کشورها فرصت های شغلی بسیار مطلوبی نیز برای فرد ایجاد خواهد شد.

 

 

به طور کلی تحصیل در یک کشور دیگر چه برای کسانی که بخواهند در همان کشور کار کنند و چه برای کسانی که بخواهند در خود ایران کار کنند یک امتیاز محسوب می شود و شانس اشتغال بسیار افزایش می یابد.

همچنین تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای کسانی که مدرک کارشناسی خود را از آنجا دریافت کرده اند، بسیار راحتتر است.

 

یکی دیگر از مزایای مهاجرت تحصیلی قبل از کنکور این است که داوطلبان می توانند قبل از ورود به دانشگاه با فرهنگ و زبان مردم کشور مقصد بیشتر آشنا شوند و در نتیجه آمادگی آن ها برای ورود به دانشگاه بیشتر می شود.

 

با مهاجرت قبل از کنکور شما می توانید بیشتر وقت خود را به جای کلاس کنکور رفتن، تست زدن و درس خواندن برای کنکور صرف یادگیری زبان،شرکت در پروژه های تحقیقاتی و قوی تر کردن رزومه تحصیلی خود نمایید و برای به دست آوردن بورسیه تحصیلی دانش و مهارت خود را تقویت کنید.

 

 

معایب مهاجرت قبل از کنکور

مهاجرت قبل از کنکور ممکن است معایب و دشواری هایی نیز داشته باشد، مثلا مهاجرت قبل از کنکور برای کسانی که بخواهند فقط مقطع کارشناسی را در خارج خوانده و سپس بگردند تصمیم عاقلانه ای به شمار نمی آید. و یا اگر کسی بخواهد برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به ایران باز گردد، خواندن کارشناسی در یک کشور دیگر انتخاب درستی نیست.

از جمله دیگر معایب مهاجرت قبل از کنکور، شانس دریافت پایین برای دریافت بورسیه تحصیلی است. بسیاری از کشورها بورسیه های متعددی برای دانشجویان بین المللی در نظر دارند اما تعداد بورسیه ها برای داوطلبان زیر ۱۸ سال بسیار کمتر است.

 

در نتیجه اگر داوطلب نتواند بورسیه دریافت کند کلیه هزینه های تحصیل و زندگی از جمله شهریه دانشگاه و هزینه های اسکان و … بر عهده خود فرد و خانواده اش خواهد بود که از نظر مالی نیاز به بودجه کافی دارد و ممکن است پرداخت این هزینه ها برای هر داوطلبی مقدور نباشد. بنابراین اگر به دنبال دریافت بورسیه و کاهش هزینه های تحصیلی هستید مهاجرت تحصیلی بعد از کنکور را انتخاب کنید.

 

 

کنکور در ایران یا مهاجرت تحصیلی؟

با توجه به توضیخاتی که داده شد، تصمیم نهایی مبنی بر کنکور یا مهاجرت بر عهده خود داوطلب می باشد. شما باید بر اساس شرایط و هدفی که برای آینده خود در نظر دارید از بین این دو یکی را انتخاب کنید. اگر تصمیم شما پیشرفت تحصیلی و کار و موقعیت شغلی خوب است مهاجرت تحصیلی قبل از کنکور و ماندگار شدن و دریافت اقامت دائم کشور مقصد بهترین گزینه است.

اما اگر بخواهید بعد از گذراندن دوره ای خاص به ایران بازگردید گزینه های مختلفی وجود دارد که بر اساس شرایط خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

 

به طور کلی به عنوان یک جمع بندی نهایی می توان گفت که اگر به کشوری مهاجرت کردید تا زمان دریافت آخرین مقطع تحصیلی مد نظرتان در همانجا بمانید. البته موضوعی که تاثیر بسیاری در انتخاب داوطلبان دارد هزینه های مهاجرت تحصیلی است که این هزینه در هر کشوری متفاوت بوده و به رشته و مقطع تحصیلی فرد بستگی دارد.

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره