هزینه تحصیل در مدارس کانادا چقدر است؟

کانادا کشوری با ثبات از نظر اقتصادی و امن و ایده آل برای زندگی است. همچنین دولت کانادا به آموزش و پرورش کودکان بسیار اهمیت می دهد لذا امکانات آموزشی برای همه در این کشور فراهم است و همه می توانند از آموزش عمومی بسیار مناسب در این کشور بهره مند شده و با کسب مدارک معتبر در شغل خوبی مشغول به کار شوند. به همین دلیل بسیاری از والدین کشور کانادا را به عنوان بهترین مقصد برای آموزش فرزندان خود انتخاب می کنند اما هزینه تحصیل در مدارس کانادا چقدر است؟ حداقل بودجه مورد نیاز برای تحصیل در کانادا چقدر است؟ در این مقاله از گروه پیوند به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت؟

 

هزینه تحصیل در مدارس کانادا چقدر است؟

 

سیستم آموزشی مدارس کانادا

کودکان در کشور کانادا باید از ۵ الی ۶ سالگی تحصیلات ابتدایی خود را شروع کنند و از ابتدایی تا دیپلم ۱۲ سال به طول می انجامد که به این مدارس اصطلاحا K-12 گفته می شود. این سیستم آموزشی غالب در اکثر استان های کانادا است اما در استان کبک دانش آموزان ۱۱ ساله دیپلم خود را دریافت کرده و به مدت ۲ سال باید دوره پیش دانشگاهی را بگذرانند.

دانش آموزان باید ۵ روز در هفته به مدرسه بروند و هر سال تحصیلی از اواخر آگوست تا اوایل ماه ژوئن ادامه دارد. در کشور کانادا زبان انگلیسی و زبان فرانسوی هر دو زبان رسمی این کشور هستند و مدرسه هایی با زبان انگلیسی و فرانسوی در کل کانادا در دسترس است.

به طور کلی، سیستم آموزشی مدارس کانادا به دو مقطع تحصیلی تقسیم می شود:

  • دوره ابتدایی
  • دوره متوسطه

دوره ابتدایی در کشور کانادا از سن ۶ تا ۷ سالگی در کلاس اول شروع می شود و در سن ۱۳ تا ۱۴ سالگی در کلاس هشتم پایان می یابد. دانش آموزان در مدارس ابتدایی کانادا خواندن و نوشتن، ریاضایات، جغرافی، هنر و سایر دروس را می آموزند. همچنین مدارس ابتدایی کانادا مختلط بوده و دانش آموزان دختر و پسر در یک کلاس حضور دارند.

دانش آموزان پس از پشت سر گذاشتن دوره ابتدایی وارد دبیرستان های کانادا می شوند. مقطع متوسطه از سن ۱۴ الی ۱۵ سالگی در کلاس نهم شروع شده و تا ۱۷ الی ۱۸ سالگی در کلاس دوازدهم ادامه می یابد.

ممکن است شیوه آموزشی در استان های مختلف کانادا متفاوت است به عنوان مثال در استان انتاریو دانش آموزان باید یک سال پس از سال دوازدهم نیز بگذرانند. در استان کبک دانش آموزان تا سن ۱۶ سالگی در دبیرستان تحصیل میکنند و پس از آن وارد دوره پیش دانشگاهی یا CEGEP می شوند.

 

هزینه تحصیل در مدارس کانادا چقدر است؟

 

برنامه های درسی در دبیرستان های کانادا به دو صورت به دانش آموزان ارائه می گردد:

  • پیشرفته: مخصوص دانش آموزانی که می خواهند برای ورود به دانشگاه آماده شوند.
  • عمومی: برای دانش آموزانی می خواهند در کالج های محلی یا مدارس فنی تحصیل کنند.

هزینه های تحصیل در مدارس کانادا

پس از آشنایی با سیستم آموزشی کشور کانادا در ادامه به بررسی کلیه هزینه هایی که بابت تحصیل در مدارس کانادا باید پرداخت کنید می پردازیم.

۱.هزینه های اپلای و اخذ ویزا کانادا

  • تمکن مالی برای یک سال زندگی در کانادا حدود ۱۲۰۰ دلار است.
  • هزینه اخذ مجوز تحصیل و انگشت نگاری حدود ۱۸۰ دلار است.
  • هزینه بلیط هواپیما بین ۷۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار است.
  • حدود ۳۰۰ دلار نیز باید برای بررسی مدارک دانش‌آموز به اداره آموزش و پروش مربوطه پرداخت کنید.
  • هزینه ویزای توریستی همراه نیز بین ۱۰۰ تا ۱۸۵ دلار متغییر است.

۲.هزینه شهریه مدارس کانادا

در کشور کانادا مدارس دولتی و یا خصوصی هستند که بسته به نوع مدرسه شهریه ها متفاوت خواهد بود.

شهریه مدارس دولتی کانادا

بودجه مدارس دولتی کانادا توسط دولت فراهم می شود لذا شهروندان کانادا برای تحصیل در این مدارس شهریه ای پرداخت نخواند کرد اما دانش آموزان بین المللی نمی توانند به صورت رایگان در مدارس دولتی کانادا تحصیل کنند.

هزینه تحصیل در مدارس دولتی کانادا نسبت به مدارس خصوصی کمتر است و شهریه این مدارس بسته به امکانات مدرسه می تواند بین ۱۱ هزار الی ۱۵ هزار دلار کانادا متغییر باشد. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد شهریه هر مدرسه تماس با مدرسه بهترین گزینه است.

در برخی از مدارس دولتی ممکن است هزینه جدا بابت برای کلاس‌های فوق برنامه مثل کلاس‌های ورزشی ، هنری و غیره از دانش‌آموزان دریافت شود که ۵ الی ۱۰۰ دلار کانادا برای این منظور کافی است.

دانش آموزانی که در این مدارس تحصیل می کنند ناهار و تغذیه با خود به همراه دارند همچنین در برخی مدارس غذا و تغذیه ارائه می گردد که برای خرید آن باید پول به همراه داشته باشند.

شهریه مدارس خصوصی کانادا

 

شهریه مدارس خصوصی کانادا به روزانه و شبانه روزی بودن آن و نوع خدماتی که ارائه می دهد بستگی دارد. به طور متوسط شهریه مدارس خصوصی روزانه بدون خوابگاه ما بین ۱۲ الی ۳۵ هزار دلار کانادا می باشد.

شهریه مدارس شبانه روزی به علت ارائه خدمات اسکان و تغذیه بیشتر است و به ۶۵ هزار دلار کانادا نیز می رسد. علاوه بر این دانش آموزان باید هزینه درمان، حمل و نقل، تفریحات و… را در نظر داشته باشند.

در اکثر مدارس خصوصی یونیفورم نیز باید تهیه شود که هزینه آن برعهده دانش‌آموز است.

در جدول زیر هزینه تحصیل در مدارس کانادا به صورت جمع بندی برای دانش آموزان بین‌المللی نوشته شده است:

نوع مدرسهمتوسط شهریه سالیانه (دلار کانادا)
مدارس ابتدایی۱۲ تا ۱۴ هزار دلار
مدارس دولتی۱۲ تا ۱۵ هزار دلار
مدارس خصوصی۳۰ الی ۶۰ هزار دلار
مدارس روزانه۱۴ تا ۱۸ هزار دلار
مدارس شبانه روزی۳۲ الی ۷۰ هزار دلار

 

هزینه محل اقامت

دانش آموزانی که در مدارس شبانه روزی کانادا تحصیل می کنند نیاز به پرداخت هزینه برای محل اقامت ندارند. اگر روش Home stay را انتخاب کنید و در کنار یک خانواده میزبان اقامت داشته باشید باید ماهانه هزار دلار کانادا پرداخت کنید که در این شیوه اقامت ی اتاق مستقل داشته و وعده های غذایی نیز رایگان است.

هزینه اجاره آپارتمان نیز  بسته به شهر و محله انتخابی و امکانات خانه متغییر است. به عنوان مثال هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه حدود ماهانه ۲۱۰۰ دلار کانادا است.

هزینه خورد و خوراک

هزینه خورد و خوراک تا حد زیاد به سبک زندگی فرد بستگی دارد. اگر فردی در اکثر روزهای هفته در خانه غذا بخورد ماهانه ۱۵۰ دلار برای این منظور کافی خواهد بود. میانگین هزینه برای هربار غذا خوردن در رستوران نیز حدود ۱۵ تا ۳۰ دلار است.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره