هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در سال ۲۰۲۲

کشور کانادا یکی از محبوبترین مقاصد تحصیلی در بین دانشجویان بین المللی می باشد که سالانه میزبان بیش از ۵۰۰ هزار دانشجو از سراسر جهان است که انتظار می رود در سال ۲۰۲۲ بر تعداد داوطلبان افزوده بشود. اما داوطلبانی که تصمیم به تحصیل در کشور کانادا دارند باید علاوه بر شرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام باید به هزینه های زندگی در این کشور نیز توجه کنند. در ادامه با بررسی هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در سال ۲۰۲۲ با گروه پیوند همراه باشید.

 

 

زندگی دانشجویی در کانادا

با دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های کانادا شما با تجربه جدیدی روبرو خواهید شد. به محض ورود به کشور کانادا در فرودگاه افسر مهاجرت پس از بررسی مدارک، استادی پرمیت یا همان مجوز تحصیل در کشور کانادا را برای شما صادر خواهد کرد.

در این کشور بی شک با تفاوت فرهنگی مواجه خواهید شد که ممکن است چند ماه طول بکشد که با فرهنگ های جدید آشنا شده و خودد را با آن وفق دهید چرا که این کشور دارای محیط چند فرهنگی است که می توانید فرهنگ و آداب و روسوم متنوعی را تجربه کرده و دوست هایی با ملیت های گوناگون پیدا کنید.

تجربه زندگی دانشجویی در کانادا برای هر فرد متفاوت است و هر کسی ممکن است چالش های خاص خود را تجربه کند که کاملا طبیعی است ولی طبق تحقیقات آماری انجام شده درصد بالایی از دانشجویان پس از پایان تحصیلات خود تصمیم به کار  زندگی و دریافت اقامت دائم در کشور کانادا می گیرند.

کشور کانادا دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی بوده و بسیار مهاجرپذیر است که در طی تحصیل و زندگی در آن با ایرانیانی بسیاری در شهرهای کبک، مونترال، تورنتو و بسیاری نقاط دیگر آشنا می شوید.

در ادامه به بررسی هزینه هایی که یک دانشجو در طول دوران تحصیل و زندگی در کانادا باید برای آن ها هزینه پرداخت کند خواهیم پرداخت.

هزینه زندگی و اسکان در کانادا

یکی از مواردی که بخش عمده هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در سال ۲۰۲۲ را تشکیل می دهد هزینه خوابگاه یا اجاره مسکن است. که گزینه های متفاوتی برای زندگی و اسکان برای دانشجویان وجود دارد که از جمله آنها:

 

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در سال 2022

 

اکثر دانشجویان در ترم های اول خوابگاه های دانشجویی داخل محوطه دانشگاه را برای اقامت انتخاب می کنند چرا که این خوابگاه ها به دانشگاه نزدیک بوده و زمان و هزینه اضافی برای هزینه حمل و نقل صرف نمی شود. هزینه خوابگاه های دانشجویی کانادا بسته به امکانات و تجهیزات، شهر و محل قرار گیری، نوع خدمات و وعده های غذایی که ارائه می دهد متفاوت خواهد بود.

دانشجویان بین المللی غالبا پس از اتمام سال تحصیلی اول ترجیح  می دهند آپارتمانی را به صورت اشتراکی و یا سوئیت هایی را به صورت تکی اجاره کنند.

در مورد اجاره خانه در کانادا همه چیز به شهر و محل اقامت شما بستگی دارد و طبیعی است که هر چه شهر انتخابی شما بزرگتر و پیشرفته تر باشد باید هزینه بیشتری بابت زندگی در آن شهر پرداخت کنید.

در جدول هزینه های مربوط به هر کدام از شیوه های اقامت نوشته شده است تا اطلاعات دقیقی از این هزینه ها داشته باشید.

محل اسکانهزینه ماهانه
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۱۵۰۰ الی ۲۰۰۰ دلار کانادا
آپارتمان یک خوابه اطراف شهر۹۰۰ الی ۱۴۵۰ دلار کانادا
خوابگاه دانشجویی۲۵۰ الی ۷۰۰ دلار کانادا

 

در صورت اجاره آپارتمان هزینه های آب، برق، گاز و اینترنت نیز بر عهده شما خواهد بود.

هزینه قبوض آب، برق، گاز: ۱۰۰ الی ۲۰۰ دلار کانادا

اینترنت ماهانه: ۵۰ الی ۸۰ دلار کانادا

 

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در سال 2022

 

هزینه غذا و مواد غذایی در کانادا

برای دانشجوان بین المللی شیوه اقامت در کشور کانادا تاثیر بسیاری در هزینه های مربوط به غذا و خوراک دارد به این صورت که اگر در خوابگاه باشید، اکثر خوابگاه ها خدمات تهییه وعده های غذایی را بر عهده دارند بنابراین هزینه زیادی از این بابت بر عهده دانشجو نخواهد بود.

اما اگر آپارتمان اجاره کرده باشید هزینه تهییه غذا و خرید مواد غذایی را باید پرداخت کنید. در ادامه لیستی از قیمت مواد غذایی پرکاربرد در کانادا تهییه شده است.

 

مواد غذایی در سوپرمارکتهزینه (دلار کانادا)
شیر (۱ لیتری)۲.۴۶
قرص نان تازه (۵۰۰ گرم)۲.۹۲­­­
برنج سفید (۱ کیلوگرم)۳.۷۴
تخم مرغ (۱۲ تایی)۳.۶۳
پنیر محلی (۱ کیلوگرم)۱۳
فیله مرغ (۱ کیلوگرم)۱۳.۴۳
گوشت گاو (۱ کیلوگرم)۱۵.۲۷
یک پاکت سیگار (Marlboro)۱۵

 

برای خرید سوپر مارکتی در کانادا در سال ۲۰۲۲ تقریبا هر فرد باید حدود ۳۰۰ دلار کانادا کنار بگذارد البته میزان این مبلغ به سبک زندگی فرد نیز بستگی دارد. با تهییه غذا در خانه می توانید تا حدودی در میزان هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا صرفه جویی کنید. با این حال خوردن غذا در رستوران ها نیز بخش جداناپذیری از زندگی است. هر وعده غذا در رستوران بین ۲۵ الی ۵۰ دلار کانادا می باشد.

هزینه حمل و نقل در کشور کانادا

استفاده از وسایل نقلیه عمومی نه تنها برای دانشجویان بلکه برای سایر شهروندان روشی به صرفه است که از مزایای آن سهولت در رفت و آمد ایت که باعث شده درصد بالایی از شهروندان کانادا از وسایل حمل و نقل استفاده کنند.

هزینه حمل و نقل عمومی به شهری که در آن ساکن هستید بستگی دارد و در شهرهای بزرگتر هزینه حمل و نقل نیز بیشتر است به عنوان مثال در هزینه بلیط مترو ۳.۲۵دلار است.

 

انواع حمل و نقل در کاناداهزینه (دلار کانادا)
هزینه رفت وآمد با وسایل نقلیه عمومی۳.۲۰
هزینه ماهانه رفت وآمد با وسایل نقلیه عمومی۹۰
هزینه رفت و آمد با تاکسی (به ازای هر کیلومتر ۲ دلار اضافه می‌شود)۴
بنزین (۱ لیتر)۱.۲۳

 

هزینه تفریحات و سرگرمی در کانادا

تفریحات بخشی از زندگی دانشجویی است که نمی شود آن را کنار گذاشت. دانشجویان برای این دسته از فعالیت هایخود نیز باید مبلغی را در نظر باشند. دانشجویان با توجه به بودجه خود باید نوع و میزان تفریحات و سرگرمی های خود را تنظیم کنند.

 

ورزش و تفریحات در کاناداهزینه (دلار کانادا)
باشگاه بدنسازی (هزینه ماهانه)۵۶.۷۸
اجاره زمین تنیس (۱ ساعت در آخر هفته)۲۳.۵۴
بلیط سینما۱۴

­

حداقل بودجه برای زندگی دانشجویی در کانادا

کانادا کشور پهناور که از استان های مختلفیتشکیل شده است که به این معنی می باشد که هزینه زندگی در قسمت های مختلف این کشور متفاوت می باشد و هر چقدر شهری پرجمیعت تر و بزرگتر باشد میزان هزینه های دانشجویان نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین میزان هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا به شهر انتخابی بستگی دارد.بر طبق محاسبتی که وبسایت دولتی EduCanada انجام داده هر دانشجو برای زندگی در این کشور به طور متوسط ۱۲ هزار دلار کانادا نیاز دارد.

تعدادی از هزینه های دیگر نیز وجود دارد که باید آن ها را نیز در نظر داشته باشید که یکی از آن ها هزینه بیمه درمانی است که یالانه مبلغی بین ۶۰۰ الی ۸۰۰ دلار باید برای آن پرداخت کنید. سایر این هزینه ها عبارتند از:

 

شرح هزینهمقدار هزینه ماهانه
اینترنت نامحدود۵۰ الی ۷۵ دلار
هزینه باشگاه ورزشی۴۳ دلار
کارت حمل و نقل عمومی۹۷ دلار

 

هزینه یک سال تحصیل در کشو کانادا در سال ۲۰۲۲

در  ادامه جدولی برای شما عزیزان نوشته شده است تا با هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در سال ۲۰۲۲ برای یک سال تحصیلی با جزئیات مربوطه آشنا شوید. با مشاهده جدول زیر درک شما از هزینه هایی که در کانادا خواهید داشت افزایش خواهد یافت و بهتر می توانید برای مخارج خود برنامه ریزی کنید.

 

شرح هزینهمقدار هزینه (ماه)مقدار هزینه (سال)
شهریه دانشگاه۸ هزار دلار
هزینه ی دانشجویی یا هزینه ی فعالیت دانشجویی۴۰۰ دلار
بیمه سلامت۷۰ دلار۸۴۰ دلار
کتاب های درسی۶۰۰ دلار
اجاره خوابگاه در محوطه ی دانشگاه۶۰۰ دلار۷ هزار و ۲۰۰ دلار
تلفن همراه۳۰ دلار۳۶۰ دلار
استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی۴۰ دلار۴۸۰ دلار
مواد غذایی و غذا۳۰۰ دلار۳ هزار و ۶۰۰ دلار
سرگرمی و لباس و هدیه۸۰ دلار۹۶۰ دلار
بیمه ی خودرو۱ هزار و ۵۰۰ دلار
هزینه سوخت خودرو۲۰۰ دلار۲ هزار و ۴۰۰ دلار
مجموع هزینه ها۱ هزار و ۳۲۰ دلار۲۶ هزار و ۳۴۰ دلار

 

در جدول فوق هزینه ها به طور متوسط و تقریبی بیان شده است چرا که تا حد زیادی هزینه زندگی دانشجویی به شهر انتخابی برای تحصیل و سبک زندگی داوطلب بستگی دارد.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره