هزینه های تحصیل و زندگی در کشور سوئیس

هزینه‌های تحصیل و زندگی در سوئیس

هزینه‌های زندگی در سوئیس

کشور سوئیس یکی از گران‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود، بنابراین برای متقاضیان مهاجرت به این کشور، اطلاع از هزینه‌های زندگی در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. حداقل هزینه زندگی در کشور سوئیس ۱۰۰۰ فرانک در ماه می‌باشد که بیشترین مقدار آن به مسکن اختصاص می‌یابد. لازم به ذکر است که شهرهای زوریخ و ژنو در چند سال اخیر به عنوان گران‌ترین شهرهای این کشور شناخته شده‌اند. در این شهرها اجاره یک آپارتمان تک‌خوابه کوچک ممکن است از ۲۰۰۰ فرانک در ماه نیز تجاوز کند. بیمه درمانی اجباری نیز حداقل ۳۰۰ فرانک در ماه هزینه دارد. یک فرد شاغل در سوئیس لازم است ماهیانه به صورت حدودی، حداقل مبلغ ۴۷۰ فرانک را بابت حمل و نقل و ۴۵۰ فرانک بابت مواد غذایی هزینه کند. با وجود این هزینه‌ها، ساکنان دو شهر زوریخ و ژنو از قدرت خرید قابل توجهی برخوردارند.

تحصیل در سوئیس و کار دانشجویی

با توجه به این که دولت سوئیس به دانشجویان این کشور اجازه ۱۰ الی ۲۰ ساعت کار در هفته را داده است، آن‌ها می‌توانند بابت هر ساعت کار بین ۲۰ تا ۳۰ فرانک را کسب کرده و قسمتی از مخارج خود را پرداخت نمایند. لازم به ذکر است که دانشجویان در ایام تعطیلات می‌توانند به صورت تمام وقت نیز کار کنند. افرادی که قصد دارند پس از فارغ‌التحصیلی در کشور سوئیس مشغول به کار تمام وقت شوند باید به یکی از سه زبان رایج در این کشور مسلط بوده و دوره‌ی تحصیلی خود را به خوبی سپری کرده باشند تا بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. آن‌ها می‌توانند پس از کسب شغل، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند.
هزینه‌های زندگی در سوئیس برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ فرانک در ماه می‌باشد که شامل هزینه‌های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه‌هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن‌ها در زمان تحصیل است.

هزینه تحصیل

با وجود اینکه که هزینه زندگی در کشور سوئیس بالاست، هزینه تحصیل در این کشور معقول می‌باشد. هزینه تحصیل در مدارس کشور سوئیس برای دانش‌آموزان بین‌المللی به طور میانگین بین ۲۰۰۰۰ الی ۳۰۰۰۰ فرانک در سال می‌باشد.
هزینه تحصیل در دانشگاه نیز به ویژه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی یا ایالات متحده آمریکا بسیار پایین است. همچنین دانشگاه‌های دولتی در این کشور از هزینه‌های کمتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی برخوردار هستند. هزینه‌های تحصیل در سوئیس بسته به شهر انتخابی برای تحصیل، مقطع تحصیلی، دانشگاه، نوع فعالیت شخصی دانشجو و… متغیر است. همچنین متقاضی تحصیل در این کشور می‌تواند بعد از انتخاب دانشگاه خود، به سایت آن مراجعه کرده و از هزینه‌های ثبت نام دانشگاه و زندگی در شهر مربوطه، اطلاعات کامل‌تری کسب کند. در ادامه میانگین هزینه‌ی تحصیل در مقاطع مختلف را بررسی خواهیم کرد.

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس / کارشناسی ارشد

بطور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس بیشتر به دولتی یا خصوصی بودن این دانشگاه‌ها بستگی دارد؛ شهریه دانشگاه‌های دولتی نسبتاً کمتر از دانشگاه‌های خصوصی بوده و این مقدار بسته به هر دانشگاه و برنامه تحصیلی آن متفاوت است. به عنوان مثال شهریه‌ی شناخته شده‌ترین دانشگاه‌ها مانند ETH ، EPFL یا دانشگاه‌های بازل، برن و یا لوزان کمتر از ۱۰۰۰ فرانک است.
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئیس بین ۵۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ فرانک، و هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز بین ۳۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ فرانک در سال می‌باشد.

هزینه تحصیل برای دانشجویان دکتری

ذکر این نکته ضروری است که شهریه‌ها بطور کلی برای دانشجویان دکتری نسبت به کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار پایین‌تر است. همچنین شهریه دانشگاه‌ها با توجه به این که مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در سوئیس یا کشور دیگری اخذ شده نیز متغیر است. هزینه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های دولتی حدودا ۹۰۰ فرانک و در دانشگاه‌های خصوصی حدودا ۴۵۰۰ فرانک در هر ترم است.
هزینه بیمه تحصیلی و درمانی دانشجویان مبلغی حدود ۸۰ تا ۱۰۰ فرانک در ماه است. به جز شهریه در هر ترم، هزینه‌های دیگری از جمله هزینه ثبت نام، استفاده از امکانات ورزشی، استفاده از کتابخانه و… نیز وجود دارد که باید در هنگام پذیرش پرداخت شود.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره