هزینه های تحصیل و زندگی در کشور کانادا

هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا

برای متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا، اطلاع از هزینه‌های این کشور امری مهم و بسیار پر‌اهمیت است. کانادا به کیفیت زندگی عالی و فرصت‌های بی‌شماری که در اختیار ساکنان این کشور قرار می‌دهد شناخته شده است. متوسط هزینه زندگی در این کشور بسته به شهر، استان و منطقه‌ی محل سکونت و همچنین سبک زندگی و تعداد افراد خانواده متغیر است. کانادا یک کشور توسعه یافته است که خدمات عمومی عالی در آن در دسترس همه قرار دارد و این امکان را می‌دهد تا همه از یک زندگی با استانداردهای عالی برخوردار شوند. هزینه‌های زندگی در کانادا شامل مواردی مانند بیمه درمانی، آموزش و تحصیلات، حمل و نقل، خدمات آب و برق، مسکن و غذا است. متوسط هزینه کلی زندگی در این کشور برای یک فرد مجرد ماهیانه مبلغی حدود ۲۷۳۰ دلار کانادا تخمین زده می‌شود، در حالی که این هزینه برای یک خانواده ۴ نفری در حدود ۵۱۵۸ دلار کانادا است.
در کانادا، هزینه‌های خانوار می‌تواند نیمی از حقوق خالص سرپرست خانواده را در بر بگیرد. به عنوان مثال، در انتاریو، متوسط هزینه‌های خانوار بالغ بر ۸۸،۹۵۳ دلار کانادا در سال است که از این مقدار تقریباً ۲۰۴۳۴ دلار کانادا برای مسکن، ۱۵۶۲۷ دلار کانادا برای مالیات، ۱۲۳۴۷ دلار کانادا برای حمل و نقل، ۸۷۴۷ دلار کانادا برای مواد غذایی و ۲۲۵۸ دلار کانادا برای تحصیل است. همچنین ۵% مالیات اجناس و ارزش افزوده، به جز در موارد ضروری باید پرداخت شود. این موارد شامل مواد غذایی اولیه، داروهای تجویز شده توسط دکتر و محصولات بهداشتی زنانه می‌شود.
تورنتو گرانترین شهر برای زندگی است و پس از آن به ترتیب شهرهای ونکوور و ویکتوریا در رده‌های بعد قرار دارند. همچنین شهرهای تی‌دات و هالیوود‌نورث نیز به دلیل طبیعت زیبای شهری و کیفیت بالای زندگی از شهرهای گران این کشور برای زندگی می‌باشند. لازم به ذکر است که شهرهای کبک، وینیپگ و مونترال نیز از شهرهاای ارزان این کشور هستند.

هزینه مسکن

هزینه‌ی اجاره مسکن با توجه به استان و شهر محل سکونت بسیار متفاوت است. به طور مثال هزینه اجاره ماهیانه یک خانه تک‌خوابه در تورنتو ۱۴۰۰ دلار کانادا بیشتر از اجاره همین خانه در کبک است. به طور کلی در سراسر کشور میانگین هزینه اجاره ماهیانه یک خانه تک‌خوابه در مرکز شهر ۱۲۰۰ دلار کانادا و در صورت دور بودن از مرکز شهر ۹۸۰ دلار کانادا است.
خرید خانه در کانادا نیز گزینه دیگر است. با توجه به این که قیمت خانه‌ها در کل کشور متفاوت است می‌توان گفت که میانگین هزینه برای خرید خانه مبلغی حدود ۴۹۵۰۰۰ دلار کانادا است.

هزینه سیستم درمان

هزینه سیستم بهداشت و درمان در کانادا به واسطه مالیات پرداخت شده‌ توسط شهروندان این کشور پوشش میابد. به این صورت که هر فرد سالیانه مبلغی حدود ۶۰۰۰ دلار کانادا مالیات پرداخت می‌کند که این مالیات هزینه‌هایی مانند زایمان، ویزیت دکتر، چک‌آپ و غیره را تحت پوشش قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که سیستم بهداشت رایگان در کانادا فقط به ساکنین دائم و شهروندان این کشور تعلق می‌گیرد و مهاجرانی که به تازگی وارد این کشور شده‌اند باید اطمینان حاصل کنند که به نوعی تحت پوشش بیمه درمانی بین‌المللی یا خصوصی قرار دارند.

هزینه قبض‌های خدماتی

هزینه آب و برق در هر استان متفاوت است. به عنوان مثال، ساکنان انتاریو، نرخ بیشتری برای قبض برق پرداخت می‌کنند. متوسط پرداخت برای قبض‌های خدماتی مقداری حدودی مابین ۷۰۰ تا ۱۹۰۰ دلار کانادا است که این مبلغ با توجه به تعداد اعضای خانوار متفاوت است.
هزینه‌های اینترنت و قبض تلفن همراه در کانادا بسیار زیاد است. در واقع، برای بسیاری از مهاجران این موضوع می‌تواند یکی از بزرگترین شگفتی‌ها باشد زیرا این هزینه‌ها بسیار بالاتر از آنچه است که در کشور خود پرداخت می‌کنند. برای هزینه‌های ذکر شده شما باید آماده پرداخت مبلغی بیش از ۱۰۰ دلار در ماه باشید.

هزینه تهیه مواد غذایی و حمل و نقل

در کشور کانادا با توجه به این که هزینه زندگی در هر شهر و استان متفاوت است، هزینه تهیه مواد غذایی و حمل و نقل نیز بسته به محل سکونت و همچنین تعداد افراد خانواده متفاوت است. با این حال متوسط هزینه برای مواد غذایی سالیانه مبلغی بین ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار کانادا است. همچنین هزینه حمل و نقل مبلغی بین ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار کانادا است.

هزینه تحصیل

با اینکه مهدکودک در کانادا به صورت رایگان است، پیش‌دبستانی و مراکز نگهداری کودکان به صورت خصوصی است. در مراکز نگهداری کودکان هزینه نگهداری از هر کودک به طور متوسط ۴۰ دلار کانادا یا به صورت روزانه ۵۷ دلار کانادا است. همچنین هزینه در مقطع پیش‌دبستانی ماهیانه مبلغی بین ۴۵۰ تا ۱۳۰۰ دلار کانادا است.
در کانادا، تحصیل در مقطع ابتدایی تا دبیرستان رایگان است و کیفیت آموزشی از سطح بالایی در آن‌ها برخوردار است. برخی از هزینه‌های احتمالی در این دو مقطع شامل هزینه برای سفرهای علمی در مدارس، وسایل مدرسه، هزینه فعالیت‌های خارج از برنامه و یونیفرم (در صورت لزوم) می‌باشد. اگر در مقطع ابتدایی و دبیرستان مدارس خصوصی را انتخاب کنید متحمل به پرداخت هزینه خواهید شد که این هزینه مبلغی بین ۴۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰ دلار کانادا در سال است. همچنین هزینه تحصیل در مدارس بین‌المللی مبلغی حدود ۲۰۰۰ دلار کانادا در ماه است.
شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی، سالیانه مبلغی حدود ۲۷۲۰۰ دلار کانادا است. تحصیل در رشته‌های هنر و علوم انسانی در این مقطع کم هزینه‌ و تحصیل در رشته‌های مهندسی و پزشکی بسیار پرهزینه است و این مبلغ سالیانه به طور متوسط حدود ۳۰۸۰۰ دلار کانادا است. همچنین دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد سالیانه به طور متوسط مبلغ ۱۶۵۰۰ دلار کانادا را برای تحصیل در این مقطع پرداخت می‌کنند. لازم به ذکر است که شهریه پرداختی توسط دانشجویان در مقطع دکترا مبلغی مابین ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار کانادا در سال است.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره