کار ضمن تحصیل در کشور کانادا

کار ضمن تحصیل در کشور کانادا

 

یکی از مهمترین مزایای انتخاب کشور کانادا برای محل تحصیل خود، شرایط کار در حین تحصیل است. در این کشور تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به مدت حداکثر ۲۰ ساعت در هفته و به صورت تمام وقت در تعطیلات رسمی (برای مثال در تابستان و زمستان) بدون داشتن ویزای کاری مشغول به کار شوند. درآمد در این کشور برای دانشجویان به طور میانگین حدود ساعتی ۱۵ دلار کانادا می‌باشد.

کار کردن در حین تحصیل به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند بخشی از مخارج تحصیل و زندگی خود را تهیه کرده و از این طریق با افراد جدید آشنا شوند، همچنین این کار باعث به دست آوردن تجربه‌های کاری ارزشمند شده و برای پیدا کردن کار مناسب پس از تحصیل برای دانشجویان بسیار مفید است.

قابل توجه است که حتی اگر قصد کار کردن در هنگام تحصیل در کانادا را دارید، در زمان درخواست برای ویزای تحصیلی باید مدارکی برای اثبات توانمندی مالی شما برای پوشش مخارج زندگی و تحصیلی در کانادا را ارائه دهید. این بدان معناست که شما باید نشان دهید که منابع مالی کافی برای حمایت از خود در زمان تحصیل در این کشور بدون کار کردن را دارید، بنابراین پیش بینی درآمد در آینده برای اثبات منابع مالی کافی معتبر نخواهد بود.

ویزای تحصیلی شما بیانگر مجوز کار در کانادا و شرایط اشتغال شما است. این امر شما را قادر به درخواست برای دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی در کانادا (Social Insurance Number-SIN) می‌سازد که دریافت آن برای شروع کار امری ضروری و حائز اهمیت است.

 

کار در داخل و خارج دانشگاه

 

دانشجویانی که ویزای تحصیلی در کانادا دارند و به صورت تمام وقت در یک موسسه‌ی آموزشی معین (DLI) ثبت نام کرده‌اند، می‌توانند بدون ویزای کاری مشغول به کار در داخل و یا خارج دانشگاه شوند. کار در خارج از دانشگاه بدان معناست که دانشجویان می‌توانند برای هر کارفرمایی در هر شغلی و در هر کجای کانادا مشغول به کار شوند. دانشجویان در صورت تمایل می‌توانند در دانشگاه نیز کار کنند که دارای دو نوع است از جمله کار برای کارفرمایان در دانشگاه و یا کار در خود دانشگاه که شامل کارهایی مانند کار برای یک عضو هیات علمی (برای مثال به عنوان یک دستیار تحقیقاتی)، کار برای یک سازمان و انجمن دانشجویی، خود اشتغالی و یا کار برای یک پیمانکار خصوصی که در محوطه دانشگاه خدماتی از جمله سالن ورزشی یا کافه و رستوران ارائه می‌دهد.

به صورت کلی دانشجویان برای واجد شرایط شدن در کار ضمن تحصیل باید مدارک زیر را داشته باشند:

  • داشتن مجوز تحصیلی معتبر
  • ثبت نام در دوره تحصیلی تمام وقت در (VIU)
  • شماره بیمه تامین اجتماعی (SIN)
  • معاینات پزشکی برای شغل‌های خاص (مانند مراقبت از کودکان و سالخوردگان و صنایع غذایی و غیره)

 

 

ممنوعیت حق کار خارج از دانشگاه در کانادا

 

این ممنوعیت برای دانشجویانی که دوره تحصیلی آن‌ها کمتر از ۶  ماه طول بکشد، دانشجویانی که در دوره آموزشی زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم ثبت نام کرده باشند و دانشجویان پروازی یا فرصت مطالعاتی که در یک موسسه آموزشی مشخص مشغول به تحصیل هستند، اعمال می‌شود. اداره تابعیت و پناهندگان مهاجر (IRCC) وضعیت تمام وقت بودن دانشجو را بر مبنای تعداد ساعات و واحدهای اختصاص یافته برای هر دوره تحصیلی بررسی می‌کند. همچنین مهم است بدانید دانشجویانی که برای تحصیل به کانادا می‌روند قبل از شروع برنامه تحصیلی خود مجاز به کار در حین تحصیل نمی‌باشند.

همچنین لازم به ذکر است که دانش‌آموزان دبیرستانی، دانشجویانی که در مرخصی و یا مرخصی پزشکی به سر می‌برند و یا دانشجویانی که به صورت تعلیق در آمده‌اند اجازه کار در هیچ کجا (نه داخل و نه خارج از دانشگاه) را ندارند.

 

پیدا کردن شغل دانشجویی

 

واجد شرایط شدن برای کار در کانادا ممکن است آسان‌ترین مرحله باشد، مرحله بعد پیدا کردن شغل است. کارفرمایان در کانادا غالباً مشتاق به استخدام دانشجویان در شغل‌های پاره وقت هستند که موقعیت‌ها و تنوع بسیار زیادی دارند.

قبل از جستجو برای پیدا کردن کار، شما باید رزومه (CV) و معرفی نامه (Cover Letter) خود را تهیه کنید، این کار بهترین فرصت برای جلب توجه کارفرما برای انتخاب شما به عنوان بهترین گزینه است.‌ اطمینان حاصل کنید که رزومه شما به روز بوده و برای برآوردن انتظارات کارفرمایان کانادایی تهیه شده است. رزومه‌ی شما روند کاری شما را در طول زمان نشان می‌دهد، در حالی که معرفی نامه بیشتر به منظور نشان دادن شخصیت و توانایی‌های شما است. شما باید برای هر فرصت شغلی یک معرفی نامه مخصوص تنظیم کنید که متناسب با آن شغل و یا شرکتی باشد که مایل به همکاری با آن هستید.

 

مجوز کارآموزی یا کار اشتراکی

 

در حالی که دانشجویان بین‌المللی غالباً برای کار ضمن تحصیل نیاز به مجوز جداگانه ندارند، یک استثنا وجود دارد. برخی از دوره‌های تحصیلی دانشجو را ملزم به گذراندن دوره کارآموزی یا کار مشترک می‌کند که بتواند فارغ‌التحصیل شود، در این شرایط دانشجو علاوه بر مجوز تحصیل، به مجوز کار به صورت کارآموزی نیز احتیاج دارد. دانشجویان برای دریافت این مجوز، به یک مجوز تحصیلی معتبر و یک نامه از سمت دانشگاه و یا کالج خود که تایید می‌کند تمام دانشجویان دوره مربوطه باید برای اخذ مدرک تحصیلی خود دوره‌های کارآموزی را تکمیل کنند، نیاز دارند. در صورتی که در زمان درخواست برای مجوز تحصیل در کانادا، نامه پذیرش شما در دوره تحصیلی مورد نظر نشان دهد که این دوره نیاز به گذراندن دوره کارآموزی دارد، مجوز کارآموزی به عنوان بخشی از مجوز تحصیلی حساب می‌شود و همراه با آن ارائه می‌شود. همچنین دریافت مجوز کارآموزی پس از مجوز تحصیلی با کمک دانشگاه و یا کالج محل تحصیل شما امکان‌پذیر است.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره