ویزای تحصیلی کشور سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس

 

همه دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در کشور سوئیس را دارند، باید برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است که شرایط اخذ ویزا برای افراد تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا متفاوت با سایر افراد خواهد بود. تبعه هیچ یک از کشورهای جهان محدودیتی جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئیس نخواهند داشت و همه علاقه‌مندان می‌توانند برای اخذ این ویزا اقدام نمایند.

 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی

افرادی که تبعه یکی از کشورهای عضور اتحادیه اروپا هستند، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی نخواهند داشت. آن‌ها باید ظرف مدت ۱۴ روز پس از ورود به کشور سوئیس، خود را به مقامات شهر موردنظرشان معرفی نموده و مجوز اقامت خود را دریافت نمایند.

متقاضیانی که شهروند کشورهای اروپایی نیستند، باید درخواست ویزای تحصیلی خود را به سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور محل زندگی خود ارائه دهند. مدارک موردنیاز جهت این اقدام عبارتند از:

  • گواهی ثبت‌نام در مدرسه، دانشگاه یا موسسه آموزشی موردنظر
  • مدارک مبتنی بر داشتن تمکن مالی جهت پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی
  • تعهد کتبی مبنی بر خروج متقاضی از کشور سوئیس به محض اتمام دوره تحصیلی
  • رزومه شخصی

همچنین ممکن است مقامات سوئیسی، متقاضی را در یک آزمون زبان شرکت دهند تا از دانش زبانی وی اطمینان حاصل کنند. متقاضیان باید پس از اتمام همه این مراحل اقدام به دریافت مجوز از کانتون موردنظر خود نمایند.

 

انواع ویزای تحصیلی

با توجه به مدت زمان لازم برای شرکت در دوره تحصیلی موردنظر، ۲ نوع ویزای تحصیلی وجود دارد که عبارتند از:

  • ویزای نوع C که امکان اقامت کوتاه‌مدت در سوئیس را فراهم می‌آورد. این ویزا مناسب افرادی است که قصد شرکت در مدارس تابستانی، سمینارها و موسسات آموزشی زبان را دارند و مدت زمان لازم برای شرکت در دوره موردنظر آن‌ها بیش از ۳ ماه نخواهد بود. متقاضیان می‌توانند ظرف مدت ۱۰ الی ۱۵ روز از تصمیم کنسولگری در مورد درخواست خود مطلع شوند.
  • ویزای نوع D که امکان اقامت بلندمدت در سوئیس را فراهم می‌آورد. این ویزا مناسب افرادی است که مدت زمان لازم برای شرکت در دوره تحصیلی موردنظر آن‌ها بیش از ۳ ماه می‌باشد. تصمیم کنسولگری در مورد درخواست ویزای نوع D ظرف مدت ۸ الی ۱۰ هفته مشخص خواهد شد.

 

مراحل ارائه درخواست ویزای تحصیلی

متقاضیان باید پس از اخذ پذیرش از مدرسه، دانشگاه یا موسسه موردنظر خود، اقدام به دریافت وقت ملاقات از سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور محل زندگی خود نمایند. اخذ ویزا فرآیندی زمان‌بر است، از این رو افراد باید قرار ملاقات خود را برای حداقل ۶ ماه پیش از آغاز دوره تحصیلی تعیین نمایند.

مدارک ارائه شده برای دریافت ویزا باید به زبان‌های فرانسه، آلمانی یا انگلیسی باشند. در غیر اینصورت، این مدارک نیاز به ترجمه معتبر خواهند داشت.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در سوئیس

امکان کار ضمن تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در کشور سوئیس فراهم است و برخی از مراکز آموزشی دانشجویان خود را با ارائه مشاوره‌های لازم در این راه راهنمایی می‌نمایند. ساعات کاری برای دانشجویان بین‌المللی محدود بوده و شرایطی نیز برای این امر وجود دارد:

  • دانشجویان بین‌المللی امکان اشتغال پاره‌وقت به مدت ۱۵ ساعت در هفته را خواهند داشت.
  • دانشجویان بین‌المللی فقط در ایام تعطیلات امکان اشتغال تمام‌وقت را خواهند داشت.
  • دانشجویانی که شهروند کشورهای اروپایی نیستند ممکن است ۶ ماه پس از حضور در سوئیس، امکان اشتغال در این کشور را پیدا کنند.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره