کدام دانشگاه را برای تحصیل در کانادا انتخاب کنیم؟

کانادا کشوری بسیار پیشرفته در عرصه آموزش که با استانداردهای بالای آموزشی و دانشگاه های دارای رتبه جهانی شناخته می شود. به دلیل کیفیت زیاد خدمات آموزشی بسیاری از افراد از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل کانادا را انتخاب می کنند. اگر شما هم قصد تحصیل در کانادا دارید باید بگوییم که یکی از بهترین تصمیم های زندگی خود را گرفته اید. اما سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از داوطلبان ادامه تحصیل در کانادا را مشغول کند این است که کدام دانشگاه را برای ادامه تحصیل در کانادا انتخاب کنیم؟ کدام دانشگاه کانادا برای من مناسب است؟ در ادامه با بررسی دانشگاه های مختلف کانادا در رنکینگ جهانی به شما کمک خواهیم کرد تا انتخاب آسانتری داشته باشید.

 

دانشگاه های برتر کانادا در رتبه بندی جهانی

سایت های مختلفی دانشگاه های کانادا و جهان را رتبه بندی می کنند اما یکی از معتبرترین آن ها QS است. بر اساس رتبه بندی که در سال ۲۰۲۲ انجام شده دانشگاه تورنتو برترین دانشگاه کانادا است که رتبه ۲۵ را در رتبه بندی جهانی دارد. در این رتبه بندی ۱۰ مورد از دانشگاه های کانادا در لیت برترین و بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد. این لیست به صورت زیر است.

ردیف

نام دانشگاه

بهترین رشته

رتبه QS

۱University of Torontoمدیریت اطلاعات۲۵
۲McGill Universityمهندسی معدن۳۱
۳University of British Columbiaمدیریت اطلاعات۴۵
۴Université de Montréalآمار و تحقیقات عملیاتی۱۱۸
۵University of Albertaورزش۱۱۹
۶McMaster Universityپرستاری۱۴۴
۷University of Waterlooعلوم کامپیوتر۱۶۶
۸Western Universityمدیریت اطلاعات۲۰۳
۹Queen’s University at Kingstonمهندسی معدن۲۴۶
۱۰University of Calgaryورزش۲۴۶

 

تحصیل در هر کدام از این دانشگاه ها فرصتی بی نظیر برای ساخت آینده ای درخشان است. برای تحصیل در برترین دانشگاه های کانادا در هر سال تحصیلی هزاران درخواست ارسال می شود و هر چقد تعداد درخواست ها بیشتر باشد پذیرش در آن رقابتی تر و سختتر خواهد بود.

 

کدام دانشگاه های کانادا مورد تایید وزارت علوم هستند؟

بر اساس اطلاعیه وزارت علوم ۲۳ دانشگاه کانادا در لیست دانشگاه های ممتاز و ۱۳ دانشگاه در لیست دانشگاه های خوب قرار دارند. این تعداد بالا نشان از کیفیت سیستم آموزشی بوده و داوطلبان می توانند بدون هیچ محدودیتی مناسبترین دانشگاه را برای خود انتخاب کنند. دانشگاه های مورد تائید وزرات علوم در کانادا به شرح زیر هستند:

 • Dalhousie University
 • HEC Montreal
 • Laval University
 • McGill University
 • McMaster University
 • Memorial University of Newfoundland
 • Polytechnique Montreal
 • Queen’s University
 • Simon Fraser University
 • University of Montreal
 • University of Alberta
 • University of British Columbia
 • University of Calgary
 • University of Guelph
 • University of Manitoba
 • University of Ottawa
 • University of Saskatchewan
 • University of Toronto
 • University of Victoria
 • University of Waterloo
 • Western University
 • University of Windsor
 • York University

 

کدام دانشگاه های کانادا مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند؟

برخی از افراد ممکن است این تصمیم را داشته بایند که بعد از اتمام تحصیل در کانادا برای کار به ایران بازگردند در این صورت باید در یکی از دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت تحصیل نمایند. در حال حاضر ۲۶ دانشگاه کانادا مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند.

توجه داشته باشید که شرایط پذیرش در دوره های پزشکی در کانادا بدین صورت است که افراد باید ابتدا دوره های علوم پایه را با موفقیت گذرانده و پس از قبولی در آزمون MCAT در رشته پزشکی تحصیل کنند.

 

لیست دانشگاه های کانادا مورد تائید وزارت بهداشت ایران

 1. Dalhousie University
 2. Laval University
 3. McGill University
 4. McMaster University
 5. Memorial University of Newfoundland
 6. Queen’s University at Kingston
 7. Simon Faster University
 8. University of Western Ontario
 9. Universite de Sherbrooke
 10. University de Montreal
 11. University de Quebec a Montreal
 12. University Guelph
 13. University of Alberta
 14. University of British Columbia
 15. University of Calgary
 16. University of Manitoba
 17. University of Northern British Columbia
 18. University of Ottawa
 19. University of Regina
 20. University of Saskatchewan
 21. University of Toronto
 22. University of Victoria
 23. University of Windsor
 24. University Waterloo
 25. Western University
 26. York University

 

تحصیل در رشته پزشکی و در کانادا بسیار پرطرفدار می باشد. برای تحصیل در این رشته ها به دلیل تقاضای زیاد باید از شرایط آن به طور دقیق مطلع شده و مدارک را بدون کم و کاستی برای پذیرش ارسال نمایید.

 

امکان دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های کانادا وجود داره؟

وقتی به این سوال فکر می کنیم که کدام دانشگاه ها را برای تحصیل در کانادا انتخاب کنیم؟ یکی از مهمترین موضوعی که باید توجه کنیم این است که آیا دانشگاه مربوطه بورسیه تحصیلی ارائه می دهد یا نه. خوشبختانه اکثر دانشگاه های کانادا بورسیه ها و کمک هزینه های مختلفی را برای دانشجویان واجد شرایط در نظر گرفته اند.

برای اطلاع از بورسیه های تحصیلی دانشگاه های کانادا بهتر است به وب سایت دانشگاه مربوطه مراجعه و اطلاعات کاملی را به دست بیاورید. همچنین می توانید با مراجعه به مقاله راهنمای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا با بورسیه های مختلف آشنا و از شرایط دریافت آن ها آگاه شوید.

 

شهریه دانشگاه های مختلف کانادا چگونه است؟

هزینه ششهریه به دانشگاه به عوامل مختلفی نظیر رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، تعداد واحدهای عملی و ایالتی که دانشگاه در آن واقع شده بستگی دارد به همین دلیل نمی توان مبلغ مشخصی را برای شهریه تعیین کرد. اما گرانترین رشته تحصیلی در کانادا رشته MBA و ارزانترین رشته تحصیلی رشته علوم دامی است. در ادامه به بررسی هزینه شهریه سه رشته اصلی و پرطرفدار در کانادا خواهیم پرداخت تا با متوسط هزینه های تحصیل در کانادا آشنا شوید.

 

هزینه تحصیل در رشته های مدیریتی در کانادا

هزینه تحصیل در رشته مدیریتی به ایالت محل تحصیل بستگی دارد به عنوان مثال ایالت تورنتو گرانترین ایالت برای تحصیل در این رشته است. متوسط هزینه تحصیل در رشته های مدیریتی در مقطع کارشناسی در کانادا ۱۶ الی ۲۵ هزار دلار کانادا، در مقطع کارشناسی ارشد ۱۳ الی ۲۲ هزار دلار کانادا می باشد.

 

هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در کانادا

تنوع بسیاری در رشته های مهندسی در کانادا وجود دارد و همه رشته های مهندسی در دانشگاه های این کشور به داوطلبان ارائه می گردد. لذا نمی توان هزینه مشخص و دقیقی برای تحصیل در رشته مهندسی در کانادا بیان کرد. به صورت میانگین هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی بین ۱۸ تا ۳۰ هزار دلار و هزینه های دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های کانادا در رشته مهندسی بین ۱۳ تا ۱۹ هزار دلار می باشد.

 

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در کانادا

همانطور که می دانید برای ورود به رشته پزشکی در کانادا باید دوره های علوم پایه را در دانشگاه بگذرانید و به عبارتی مدرک کارشناسی در رشته های علوم پایه را دریافت و سپس با شرکت در آزمون MCAT وارد دوره پزشکی شوید. برای دریافت مدرک کارشناسی علوم پایه به طور میانگین ۲۲ الی ۳۰ هزار دلار کانادا باید در هر سال تحصیلی بابت شهریه پرداخت نمایید و پس از ورود به رشته پزشکی شهریه سالانه به طور متوسط بین ۲۴ الی ۳۶ هزار دلار کانادا متغییر خواهد بود.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره