راهنمای تطابق سن و مقطع تحصیلی در انگلستان

دوره ابتدایی ۱ ۵ تا ۷
سال
دوره ابتدایی ۲ ۷ تا ۱۱
سال
GCSE Pathway Discorovery IELS 4.5 دوره متوسطه (۹ ساله) ۱۱ تا ۱۴
سال
GCSE Pathway Discorovery IELS 5 GCSE Secondry School ۱۴ تا ۱۶
سال
Foundation PRE 1 Year GCSE ۱۶
سال
foundation A Level ۱۶ تا ۱۸
سال
University Degree Undergraduate Year 1 دوره لیسانس ۳ تا ۴ ساله مدرک دانشگاه ۲ تا ۳ ساله ۱۹ تا ۲۱
سال

مقاطع تحصیلی در مدارس کشور انگلستان

به صورت کلی، مدارس انگلستان به دو گروه خصوصی و دولتی تقسیم می شوند، که اتباع کشورهای دیگر تنها مجاز به تحصیل در مدارس خصوصی انگلستان هستند. دوره ابتدایی و متوسطه از سن ۵ سالگی شروع و تا ۱۶ سالگی ادامه دارد و برای همه‌ی افراد اجباری است. این مدت به ۴ پایه‌ی اصلی (Key Stage) تقسیم می‌شود .اما از سن ۱۶ تا ۱۸ سال، دانش آموزان می توانند از طریق سیستم مدرسه به کالج بروند و ادامه تحصیل دهند.

 • Key Stage 1 / مدرسه ابتدائی : ۵ تا ۷ سال
 • Key Stage 2 / مدرسه ابتدائی: ۷ تا ۱۱ سال
 • Key Stage 3 / دبیرستان: ۱۱ تا ۱۴ سال
 • Key Stage 4 / دبیرستان: ۱۴ تا ۱۶ سال

دانش‌آموزان در پایان هر Key Stage ارزیابی می‌شوند. مهم‌ترین ارزیابی مربوط به سن ۱۶ سالگی است که دانش‌آموزان در حال انجام GCSE یا دیپلم در دوره دبیرستانی خود هستند.(در صورتی که مقطع تحصیلی در ایران سوم راهنمایی یا اول دبیرستان باشد می‌بایست از دوره‌ی GCSE1 آغاز به تحصیل شود و بعد از گذشت مدت یکساله‌ی این دوره، وارد دوره‌ی GCSE شوند).
در سن ۱۶ یا ۱۷ سالگی دوران تحصیل ابتدایی تا متوسطه آن ها به پایان می رسد.دانش آموزان بین المللی پس از اتمام تحصیل می توانند وارد دوره های متوسطه و پس از آن وارد دانشگاه های معتبر این کشور شوند.
پس از اتمام این دوره ها و قبل از ورود به دانشگاه، دانش آموزان وارد دوره های A-Level و یا Foundation می گردند. تحصیل در A-Level یک سال به طول می انجامد و برای دانش آموزانی است که در سطح بسیار بالا تمایل به تحصیل دارند و Foundation که دو سال به طول می انجامد و تحصیل در سطح علمی پایین تری صورت می گیرد.

 

تحصیلات دانشگاهی

همان طور که پیش‌تر نیز اشاره شد دانش‌آموزان برای ادامه تحصیل در انگلیس قبل از ورود به دانشگاه به‌مدت سیزده سال در مقاطع ابتدائی و متوسطه تحصیل کرده و سپس به دانشگاه وارد می‌شوند. تحصیلات دانشگاهی در انگلستان با دوره کارشناسی آغاز می‌شود که در بیشتر رشته‌ها طول این دوره سه سال و در بعضی موارد چهار سال است. تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد معمولا بین یک یا دو سال به طول می‌انجامد.
دوره دکتری در کشور انگلستان غالبا تنها بر اساس تحقیق صورت می‌پذیرد. در این دوره دانشجو باید بر اساس تحصیلات قبلی و علائق خود و آمادگی و پذیرش استاد راهنما موضوعی را انتخاب کرده، مجهولی را کشف و تحقیق نوینی را ارائه دهد. این دوره به‌ طور متوسط سه سال به طول می انجامد.

 

مقاطع تحصیلی در مدارس کشور کانادا

تحصیل در مدارس کانادا از سن ۵ سالگی آغاز و تا ۱۷ سالگی ادامه خواهد داشت که در اصطلاح به آن مقاطع تحصیلی پایه گفته می‌شود و مجموعا ۱۲ پایه تحصیلی را در بر می‌گیرد. فارغ التحصیلان مقاطع پایه از ۱۸ سالگی تحصیل در کالج و یا دانشگاه‌ را آغاز می‌کنند.طبقه بندی مقاطع تحصیلی بر اساس سن دانش آموزان بصورت ذیل می باشد.

 • ابتدایی (پایه ۱ تا ۶   ۶ تا ۱۱ سال)
 • راهنمایی یا در اصطلاح Junior Secondary (پایه ۷ تا ۹   ۱۲ تا ۱۴ سال)
 • دبیرستان یا در اصطلاح Senior Secondary (پایه ۱۰ تا ۱۲   ۱۵ تا ۱۷ سال)

 

پس از اتمام دبیرستان در کانادا، محصلین یکی از راه های زیر را انتخاب میکنند:

 • ورود به بازار کار
 • کار به صورت داوطلبی برای تقویت رزومه
 • ادامه تحصیل در کالج یا دانشگاه‌ها یا موسسات فنی و حرفه‌ای کانادا

 

* تحصیل در مدارس کانادا نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه ندارد. در صورت نیاز مدارس ،دوره‌های آموزشی لازم را برای دانش‌آموز برگزار می‌کنند.
* برای ورود به دانشگاه، دانش‌آموزان باید مدارک ۱۲ سال تحصیلی خود را ارائه داده و این مدارک به تایید دانشگاه مورد نظر برسند. (شرایط هر کالج یا دانشگاه منحصر بفرد بوده و مدارک موردنیاز متفاوتی دارند – برخی کالج‌ها حتی شرط معدل هم ندارند.)
* نمرات کسب شده در مقاطع ۱۱ و ۱۲تحصیلی بسیار مهم هستند و دانش‌آموزان باید در دروس مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظر خود نمرات قابل قبولی کسب کنند. (دروس و نمرات مورد نظر هر دانشگاه یا کالج متفاوت می‌باشد.)
* اگر متقاضی دوره پیش‌دانشگاهی را در ایران سپری نکرده باشد تنها از کالج امکان اخذ پذیرش خواهد داشت. برای ورود به دانشگاه یا باید دوره پیش‌دانشگاهی را در ایران به اتمام برساند و یا سال آخر دبیرستان را در کانادا سپری کند.
* اگر متقاضی بالای ۱۸ سال بوده و دیپلم نداشته باشد می‌تواند وارد یکی از Adult School های کانادا شده و دوره دبیرستان خود را در آن به اتمام برساند.

 

مقاطع تحصیلی در مدارس کشور سوئیس

تحصیل در مدارس سوئیس از سن ۴ تا ۱۵ سالگی اجباری بوده و به شرح زیر است:

 • مهدکودک (۴ الی ۶ سال)
 • ابتدایی (۶ الی ۱۲ سال)
 • دبیرستان دوره اول (۱۲ الی ۱۵ سال)

علاقه‌مندان به ادامه تحصیل پس از اتمام این دوره‌ها وارد دبیرستان دوره دوم شده و به تحصیل در آن می‌پردازند.
دانش‌آموزان این کشور در پایه ششم برای ورود به مقطع تحصیلی بعدی دو انتخاب دارند:

 • Gymnasium
 • Secondary School
۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره