همه چیز در مورد هزینه های تحصیل در کشور کانادا در تمامی مقاطع

تحصیل در کانادا فرصتی طلایی برای تحصیل در بهترین دانشگاه ها و مدارس دنیاست که از با کیفیت ترین امکانات آموزشی بهره می برند. اما هزینه تحصیل در این کشور پیشرفته با استانداردهای زندگی بالا چقدر است؟ اگر شما هم قصد تحصیل در کشور کانادا را دارید همه چیز در مورد هزینه های تحصیل در کشور کانادا در تمامی مقاطع را باید بدانید تا بتوانید با برنامه ریزی درست از پس هزینه ها و مخارج برآیید. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با هزینه های تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین المللی بیشتر آشنا شویید.

 

 

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

اگرچه تحصیل در کشور کانادا نسبت به سایر کشورهای هم تراز مانند آمریکا، استرالیا و نیوزلند هزینه های کمتر و مقرون به صرفه تری دارد اما با این وجود تحصیل در برخی رشته ها و دانشگاه های این کشور نسبتا گران است.

برای اینکه دانشجویان بین المللی به راحتی بتوانند از هزینه های تحصیل در کانادا و مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش از دانشگاه ها مطلع شوند یک نرم افزار آنلاین توسط شورای وزارت آموزش و پرورش کانادا CMEC طراحی شده است که اطلاعات جامعی در اختیار افراد قرار می دهد.

علاوه بر آن با مطالعه کامل این مقاله اطلاعات دقیقی از هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا کسب خواهید کرد.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

همه ی دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در مداس کانادا، دولتی یا خصوصی فرقی ندارد باید شهریه بپردازند که این شهریه بر اساس نوع مدرسه (دولتی یا خصوصی) و امکاناتی که مدرسه به دانش آموزان ارائه می دهد متفاوت خواهد.

هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا

مدارس شبانه روزی کانادا مدارسی هستند که دانش آموزان می توانند به صورت شبانه روزی در آن سکونت داشته باشند. در این مدارس کلاس های فوق برنامه بسیاری برای اوقات فراغت دانش آموزان در نظر گرفته شده است تا دانش آموزان بر اساس علایق خود بتوانند در فعالیت های مختلف شرکت کنند.

به همین جهت در شهریه این مدارس هزینه اقامت، تغذیه و کلاس های فوق برنامه نیز لحاظ شده است و به طور متوسط بین ۳۰ الی ۷۵ هزار دلار کانادا می باشد.

هزینه تحصیل در مدارس روزانه کانادا

تحصیل در مدارس دولتی و روزانه برای کانادایی ها رایگان است اما دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در این مدارس باید شهریه بپردازند مگر اینکه اقامت دائم کشور کانادا داشته باشند و یا پدر و مادر فرد اقامت تحصیلی و کاری کشور کانادا را داشته باشند که در این صورت نیز شهریه ای توسط مدرسه دریافت نخواهد شد.

شهریه مدرسه ابتدایی و دبستان های کانادا به طور متوسط ۷ الی ۱۵ هزار دلار و شهریه دبیرستان ها بین ۸ الی ۲۰ هزار دلار کانادا بسته به امکانات مدرسه متفاوت می باشد.

 

 

هزینه ثبت نام در کلاس زبان در کانادا

دانشجویانی که نمره مطلوب در آزمون آیلتس دریافت نکرده اند می توانند از تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا بهره مند شوند که در این صورت باید قبل از شروع دوره تحصیلی اصلی خود دوره های زبان انگلیسی را با توجه به سطح زبان خود در کانادا بگذرانند. همچنین می توانند برای تقویت زبان فرانسوی، دوره های این زبان را نیز بگذرانند چون با توجه به دو زبانه بودن کانادا (انگلیسی و فرانسوی) ممکن است زبان فرانسوی برای تحصیل در برخی از دانشگاه ها مورد نیاز باشد. شهریه هر مؤسسه زبان متفاوت است که در جدول زیر این هزینه در شهرهای مختلف کانادا بیان شده است.

شهرشهریه (به دلار کانادا)
تورنتو-دوره زبان انگلیسی ۱۲ هفته ای۳,۵۰۰
ونکوور- دوره زبان انگلیسی ۱۲ هفته ای۴,۰۰۰
کبک سیتی- دوره زبان فرانسوی ۱۲ هفته ای۳,۵۷۰
کلگری- دوره زبان فرانسوی ۱۲ هفته ای۳,۴۵۰

 

هزینه تحصیل در کالج های کانادا

کالج های کانادا به دو گروه دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و بیشتر دروس فنی را به دانشجویان آموزش داده و تنوع رشته ای کمتری نسبت به دانشگاه ها دارند. طول دوره های تحصیلی کالج ها نیز در مقایسه با دانشگاه ها کمتر است. شهریه کالج های کانادا به طول دوره و نوع کالج بستگی دارد و قطعا هزینه تحصیل در کالج های دولتی نسبت به کالج های خصوصی کمتر است. میانگین هزینه تحصیل در کالج های کانادا ۱۲ هزار دلار در سال می باشد.

حال به جدول زیر که هزینه تحصیل در تعدادی کالج دولتی و خصوصی به عنوان نمونه آورده شده است توجه کنید.

کالج خصوصیشهریه سالانه
CAMOSUN COLLEGE۱۴,۰۰۰
NIAGARA COLLEGE۱۴,۱۵۰
HUMBER COLLEGE۱۷,۰۸۴
ST. LAWRENCE COLLEGE۱۷,۴۴۰
GEORGIAN COLLEGE۱۸,۴۸۶
SHERIDAN COLLEGE۲۰,۱۰۷
SELKIRK COLLEGE۲۱,۶۵۰
CONESTOGA COLLEGE۲۲,۳۴۳

 

 

کالج دولتیشهریه سالانه
FANSHAWE COLLEGE۷,۱۶۰
SENECA COLLEGE۹,۲۳۶
BOW VALLEY COLLEGE۱۱,۵۰۵
CENTENNIAL COLLEGE۱۴,۰۸۰

 

هزینه تحصیل در دانشگاه ها کانادا

تحصیل در دانشگاه های کانادا فرصتی ارزشمند برای ورود به بازار کار این کشور به شمار می رود که بسیاری از داوطلبان در باره هزینه های تحصیل در دانشگاه های کانادا پرسش هایی دارند که در ادامه به بررسی هزینه های مربوط به مقاطع دانشگاهی می پردازیم.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا به نوع رشته و دانشگاه انتخابی بستگی دارد با این وجود برای تحصیل در این دوره در سال ۲۰۲۱ باید به طور میانگین ۲۹ هزار دلار کانادا پرداخت کرد. رشته های مهندسی و پزشکی از جمله رشته های گران در این مقطع تحصیلی هستند که برای تحصیل در رشته پزشکی ۱۸دلار کانادا و برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا  ۲۲ هزار دلار در سال مورد نیاز است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا نسبت به تحصیل در مقطع کارشناسی کم هزینه تر است و به طور متوسط با ۱۷ هزار دلار می توان در این دوره در کشور کانادا تحصیل کرد. رشته MBA یکی از گرانترین رشته ها در این مقطع به حساب می آید که شهریه تحصیل در رشته MBA یا مدیریت بازرگانی در کانادا به طور متوسط ۲۵ هزار دلار در سال می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری کانادا

شهریه دانشگاه ها مختلف برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا بسیار متغییر است و با توجه به بورسیه های بسیاری که به دانشجویان مقطع دکتری اهدا می گردد ممکن است برخی از افراد در این مقطع به طور رایگان تحصیل کنند. اگر فردی موفق به دریافت بورسیه نشود برای تحصیل در دوره دکتری باید سالیانه حدود ۱۷ هزار دلار پرداخت کند.

 

 

ارزانترین دانشگاه های کانادا را بشناسید

اگر قصد تحصیل در کشور کانادا دارید باید بدانید که دانشگاه های با شهریه های مناسب تری نیز وجود دارد که می توانند در گزینه های انتخابی شما قرار بگیرند. در جدول زیر دانشگاه های ارزان کانادا به همراه مقدار شهریه ها نوشته شده است.

نام دانشگاهشهریه (به دلار کانادا)
دانشگاه مموریال نیوفانلند۲,۱۵۰ تا ۱۱,۴۶۰
دانشگاه رجاینا۱,۷۱۵ تا ۲۰,۵۰
دانشگاه رویال رودز۳,۷۵۰ تا ۲۷,۶۰۰
دانشگاه ساسکاچوان۴,۱۱۰ تا ۲۴,۰۰
دانشگاه آتاباسکا۱,۶۲۵ تا ۱۷,۲۵۰

 

هزینه دریافت ویزای تحصلی کانادا

برای تحصیل در دوره هایی که بیش از ۶ ماه به طول می انجامند باید مجور تحصیلی یا Study Permit دریافت کنید که نشان دهد شما به عنوان یک دانشجو یا دانش آموز در این کشور به تحصیل پرداخته اید. هزینه درخواست برای Study Permit در کانادا ۱۱۸,۵۰ دلار کانادا است.

برای بررسی پرونده درخواست پذیرش شما توسط دانشگاه یا همان Application Fee نیز باید مبلغی پرداخت کنید که این هزینه به دانشگاهی که درخواست خود را به آن ارسال کرده اید بستگی دارد. به عنوان مثال برای بررسی درخواست پذیرش در دانشگاه بریتیش کلمبیا در مقطع لیسانس باید ۱۱۸ دلار کانادا پرداخت کرد.

دانشجویان بین المللی علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه هزینه های دیگری نیز دارند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هزینه اجاره مسکن و خوابگاه
  • هزینه غذا و خوراک
  • هزینه حمل و نقل
  • هزینه قبض تلفن همراه و اینترنت
  • هزینه خرید اقلام سوپر مارکتی و مایحتاج
  • هزینه خرید کتاب و لوازم آموزشی

 

 

به طور متوسط دانشجویان بین المللی از بابت هزینه های زندگی در کانادا به طور متوسط سالیانه باید ۱۵ هزار دلار کانادا پرداخت کنند با این حال این عدد به صورت میانگین برآورد شده و هیچ حدی برای هزینه های زندگی وجود ندارد زیرا این موضوع تا حد زیادی به سبک زندگی افراد بستگی دارد. حال به جدول زیر که هزینه های اقلام و خدمات مختلف در کانادا نوشته شده است توجه کنید.

به ریز قابل مشاهد می باشد که بیشتر هزینه ها مربوط به مواد غذایی و مسکن می باشد:

موادغذاییهزینه ها بر حسب دلار کانادا
غذا در رستوران ارزان قیمت۱۵
غذا برای ۲ نفر در رستوران متوسط۶۵
یک وعده در مک دونالد۱۰
برنج ۱ کیلو گرم۳.۹۵
گوشت گاو معادل ۱ کیلوگرم۱۴.۶۷
سینه مرغ ۱ کیلو گرم۱۳.۱۸
حمل و نقلهزینه ها (به دلار کانادا)
بلیط یک طرفه ( حمل و نقل محلی)۳
تاکسی ۱ کیلومتر تعرفه عادی۱.۸۶
بنزین ۱لیتر۱.۲۴
خدمات شهریهزینه ها (به دلار کانادا)
هزینه آب، برق، گاز و زباله۴۸.۱۷
اینترنت با سرعت ۶۰ مگابایت بر ثانیه و حجم نامحدود۷۴.۱۴
اجاره در ماههزینه ها ( به دلار کانادا)
آپارتمان ۱خوابه مرکزشهر۱۲۳۳.۶
آپارتمان ۱ خوابه خارج از مرکز شهر۱,۰۰۲
آپارتمان سه خوابه مرکز شهر۱,۹۹۳
اپارتمان ۳ خوابه خارج از مرکز شهر۱,۶۲۴
متوسط درآمد خالص ماهیانه۳,۲۱۵
۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره