هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور انگلستان

راهنمایی برای مدیریت اقتصادی تحصیل در دانشگاه های کشور انگلستان 

هزینه دوره های دانشگاهی در کشور انگلستان در طول سال های گذشته، به طور مستمر افزایش یافته است. میزان شهریه دوره های کارشناسی این کشور برای دانشجویان بین المللی بسته به رشته انتخابیشان بین مبلغ ۱۰,۰۰۰ پوند تا حدود ۳۸,۰۰۰ پوند در سال می باشد. وقتی هزینه تحصیل را با هزینه زندگی در کشور انگلستان که خود مبلغی در حدود ۱۲,۲۰۰ پوند در سال است، جمع نماییم به عدد قابل توجهی در سال خواهیم رسید.

البته باید در نظر داشته باشیم که این هزینه ها بسته به مقطع تحصیلی، رشته انتخابی، دانشگاه مورد نظر، شهر محل تحصیل و البته سبک زندگی ما میتواند متفاوت باشد. با ما همراه باشید تا در مورد هزینه تحصیلات عالیه در دانشگاه های کشور انگلستان اطلاعات بیشتری را بدست آورید: 

 

هزینه دوره های دانشگاهی در کشور انگلستان 

هزینه تحصیل شما در کشور انگلستان به عوامل مختلفی همچون دانشگاهی که انتخاب می کنید، مقطع تحصیلی شما و رشته انتخابیتان وابسته است. 

  • دانشگاه منتخب شما برای تحصیل در انگلستان

شهریه دانشگاه های مختلف کشور انگلستان بسته به شهرت، رتبه بندی جهانی و موقعیت جغرافیاییشان متفاوت می باشند. معمولا دانشگاه‌هایی که در شهرهایی مانند لندن قرار دارند برخلاف دانشگاه‌های مستقر در حومه‌ شهرها، شهریه بالاتری دارند. همچنین، دانشگاه‌های دارای بودجه دولتی نسبت به دانشگاه‌های بخش خصوصی، شهریه کمتری از شما دریافت می‌نمایند.

  • مقطع تحصیلی شما برای تحصیل در انگلستان

شهریه تحصیلی در دوره های  کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا با یکدیگر متفاوت می باشند. مبلغ پرداختی شما بسته به سطح تحصیلات انتخابیتان متغیر است. از آنجایی که دوره‌های کارشناسی از لحاظ زمانی دوره های طولانی تری هستند، طبیعی است که هزینه‌های بیشتری برای آنها تعریف شود. با این حال، برخی دوره‌های منحصربه‌فرد کارشناسی در کشور انگلستان وجود دارند که با شرکت در آنها می‌توانید همزمان با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شوید.

این برنامه‌ها توسط دانشگاه به گونه‌ای تنظیم شده‌اند تا دانشجویان درگیر دریافت جداگانه این دو مدرک نشوند. زیرا دریافت این مدارک بصورت جداگانه هزینه بیشتری را می‌طلبد و زمان بیشتری نیز به طول می‌انجامد. به همین دلیل‌، دانشجویان در کشور انگلستان این شانس را دارند که زودتر از هم‌دوره‌‌های خود، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشدشان را دریافت نمایند.

  • رشته انتخابی شما برای تحصیل در انگلستان

شهریه تحصیلی دانشگاه های انگلستان برای رشته های مختلف، متفاوت می باشد. در تمام سطوح تحصیلی رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی کمترین و  رشته هایی با برنامه‌های آزمایشگاهی و بالینی بیشترین هزینه را نسبت به سایر رشته‌ها دارا می  باشند. 

 

نکته بسیار مهم در مورد هزینه های تحصیل در انگلستان:

توجه داشته باشید که کلیه شرایط و هزینه‌های دوره های دانشگاهی انگلستان همواره در حال تغییر می باشد. اگر تمایل دارید در لحظه از قیمت‌ها و شرایط هزینه‌های تحصیل در انگلستان مطلع شوید، میتوانید با تکمیل فرم درخواست مشاوره از راهنمایی‌های مشاورین ما استفاده نمایید.

 

هزینه مقاطع تحصیلات عالیه در کشور انگلستان

تحصیل دوره کارشناسی در انگلستان

در سال ۱۹۹۸ میلادی برای اولین بار پرداخت شهریه در دانشگاه‌های کشور انگلستان الزامی شد. که این امر دانشجویان را ملزم به پرداخت ۱۰۰۰ پوند در هر سال تحصیلی می‌کرد. از آن زمان، شهریه مدرک کارشناسی از شهری به شهر دیگر و از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متغیر می باشد. شهریه دانشجویان بین المللی برای دوره کارشناسی به میزان قابل توجهی بسته به رشته انتخابیشان متغیر است این میزان از حدود ۱۰,۰۰۰ پوند   (۱۴,۱۳۰ ~ دلار آمریکا) شروع شده و تا حدود ۳۸,۰۰۰ پوند (۵۳,۷۰۰ ~ دلار آمریکا) افزایش می یابد. 

 

تحصیل دوره کارشناسی ارشد در انگلستان

در سیستم آموزش عالی کشور انگلستان دوره‌های کارشناسی ارشد معمولاً هزینه کمتری نسبت به دوره‌های کارشناسی دارند.  در حال حاضر، یک دانشجوی بین المللی برای شرکت در یک دوره تمام وقت کارشناسی ارشد باید به طور میانگین سالانه ۱۴,۰۹۶ پوند شهریه پرداخت نماید.

اساسا، میزان شهریه شما بعنوان یک دانشجوی بین المللی در دانشگاه های انگلستان، بطور مستقیم به دوره‌ای که در آن شرکت می‌کنید بستگی دارد. اگر دوره شما شامل برنامه های آزمایشگاهی نیز باشد، باید شهریه‌ بالاتری را بالغ بر ۱۶,۲۲۲ پوند در سال بپردازید.

این شهریه برای دانشجویانی که در برنامه‌های کلینیکی/ پزشکی شرکت می نمایند به رقمی بالغ بر ۲۱,۷۶۷ پوند در سال میرسد. دانشجویان مقطع MBA نیز سالیانه مبلغی در حدود ۱۸,۹۱۴ پوند را برای تحصیلشان پرداخت می نمایند.

 

تحصیل دوره دکتری در انگلستان

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کشور انگلستان بسته به رشته تحصیلی، شرایط تحصیل و دانشگاه می تواند متغیر باشد. اگر بخواهیم این هزینه را به طور حدودی محاسبه کنیم حدود ۳۶,۰۰۰ تا ۴۸,۰۰۰ پوند در سال است. معمولا دانشجویان دکترا به واسطه بورس تحصیلی از دانشگاه و یا کمک هزینه از شوراهای پژوهشی حمایت می شوند.

 

دوره های تحصیلی فشرده در کشور انگلستان 

بسیاری از دانشجویان در کشور انگلستان مایل به انتخاب دوره های مطالعاتی فشرده این کشور هستند. اکثر دانشگاه‌های کشور انگلستان دوره‌های ویژه‌ی فشرده‌ای را علاوه بر دوره‌های عادی در مقایسه با کشورهایی مانند ایالات متحده ارائه می‌دهند. برای مثال دوره کارشناسی در ایالات متحده آمریکا ۴ ساله است، در حالی که در انگلستان این دوره به صورت فشرده در ۳ سال تعریف شده است.

همچنین دوره کارشناسی ارشد که در ایالات متحده ۲ ساله برنامه‌ریزی شده است، در کشور انگلستان در حالت فشرده، ۱ سال به طول می‌انجامد. به این ترتیب شما با شرکت در دوره های فشرده طول مدت زمان تحصیل خود را کاهش داده اید و نیز با کاهشی معادل شهریه یک سال تحصیلی از کل بودجه تحصیلیتان در زمینه اقتصادی صرفه جویی نموده و هزینه کمتری را پرداخت نموده اید. 

 

بورسیه تحصیلی و وام های دانشجویی در کشور انگلستان 

اگر واقعا مصمم به تحصیل در دانشگاه های کشور انگلستان هستید،  نباید از رویای خود برای تحصیل در این کشور به دلیل هزینه های آن عقب نشینی نمایید.

به منظور تامین کمک هزینه تحصیلی دانشجویان برنامه هایی همچون ارائه بورس‌های تحصیلی متفاوت و وام های دانشجویی در کشور انگلستان وجود دارند که می‌توانید از آنها برای تأمین قسمتی از هزینه‌های خود استفاده نمایید.

در حال حاضر برنامه های متعددی همچون بورسیه های تحصیلی موسسه Chevening، بورسیه های تحصیلی سازمان کشورهای مشترک المنافع (Commonwealth Scholarships) و طرح های متعدد کمک هزینه های تحصیلی برای حمایت مالی دانشجویان بین المللی در کشور انگلستان در حال اجرا می باشند.  

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره