اقامت پس از تحصیل در کشور انگلستان

اقامت پس از تحصیل

سوالی که همواره از وکلای مهاجرت پرسیده می‌شود نحوه اقامت در انگلستان پس از فارغ‌التحصیلی است. جای تعجب نیست که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی پس از چندین سال تحصیل در انگلستان، ایجاد روابط جدید و سازگاری با زندگی در این کشور، تصمیم به اقامت در آن بگیرند. چرا که زندگی در انگلستان فرصت‌های بیشماری را برای شروع موفقیت‌آمیز زندگی شخصی و حرفه‌ای به وجود می‌آورد. باید توجه داشته باشید که ویزای دانشجویی امکان اخذ تابعیت انگلستان را برای شما فراهم نمی‌کند؛ حتی اگر اعتبار آن ۵ سال باشد که حداقل زمان لازم برای درخواست تابعیت انگلستان است. برای کسب اقامت پس از تحصیل در این کشور راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

تفاوت بین اقامت و تابعیت

ابتدا باید بدانید که تابعیت و اقامت معنایی متفاوت از یکدیگر دارند. اقامت دائم می‌تواند این امکان را برای شما فراهم آورد که در هر زمان، بدون نیاز به پیگیری ویزا به انگلستان سفر کرده و یا از آن خارج شوید. دارنده اقامت دائم انگلستان می‌تواند به راحتی در این کشور به کار و تحصیل بپردازد. در مقابل، داشتن تابعیت انگلستان به معنای داشتن حقوق و مزایای کامل اتباع این کشور است.

 

اخذ اقامت دائم انگلستان

شما باید پس از اتمام اعتبار ویزای تحصیلی و زمانی که باید به کشور خود بازگردید، شانس خود را برای تغییر نوع ویزا امتحان کنید. اگر مدت زمانی زیادی است که در کشور انگلستان زندگی می‌کنید، در صورت داشتن شرایط زیر می توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید:

 •   شما به عنوان یک فرد شایسته و هدفمند در اتحادیه اروپا شناخته شوید (خودکفا – خود اشتغال – دانشجو یا فرد جویای کار).
 •   یکی از اعضای خانواده شما دارای تابعیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده و اقامت دائم کشور انگلستان را داشته باشد.
 •   یکی از اعضای خانواده شما دارای تابعیت انگلستان باشد.

توجه داشته باشید که در صورت اقامت بیش از ۲ سال در خارج از انگلستان، اجازه اقامت دائم شما باطل می‌گردد.

 

 شرایط لازم برای درخواست تابعیت انگلستان

شما در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر می‌توانید برای دریافت تابعیت انگلستان درخواست دهید.

 • در صورتی که شما به مدت ۵ سال یا بیشتر در انگلستان زندگی کرده و به مدت ۱۲ ماه اجازه اقامت دائم در این کشور را داشته باشید.
 • با یک شهروند انگلیسی ازدواج کرده و به مدت ۳ سال یا بیشتر در این کشور زندگی کرده باشید.
 • در کشور انگلستان متولد شده باشید.
 •  والدین شما تبعه قانونی انگلستان باشند.

 

افرادی که دانشجوی یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا سوئیس نیستند چگونه می‌توانند برای اخذ اقامت دائم انگلستان اقدام نمایند؟

اگر می‌خواهید مدت زمان بیشتری در انگلستان اقامت داشته باشید ولی نگران محدودیت‌های احتمالی هستید که به شما اجازه اقامت نمی‌دهند باید بدانید که کشور انگلستان دارای ویزاهای بسیاری است که متناسب با شرایط انواع مختلف متقاضیان است و از سیستم انعطاف‌پذیری برای اعطای آن‌ها برخوردار می‌باشد. طبق قوانین فعلی انگلستان ویزای تحصیلی شما مدت زمان اقامتتان در این کشور را تعیین می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از این ویزا به مدت ۱۲ ماه پس از اخذ مدرک تحصیلی خود در انگلستان اقامت داشته باشید. اگر از این مدت هوشمندانه استفاده کنید شانس بزرگی برای تغییر ویزای خود به نوع دیگری از ویزا خواهید داشت.

 

اقامت در انگلستان پس از تحصیل

اخذ اقامت در کشور انگلستان پس از فارغ التحصیلی امر آسانی نیست. روش‌های رایجی که امکان اقامت فارغ‌التحصیلان در این کشور را فراهم می‌کنند عبارتند از:

 •  اخذ ویزای Tier 2
 •  راه‌اندازی کسب و کاری جدید تحت عنوان کارآفرین فارغ‌التحصیل

ویزای Tier 2 برای فارغ‌التحصیلان

امکان اخذ این ویزا برای فارغ‌التحصیلانی وجود دارد که دارای پیشنهاد کاری از سمت سازمان‌هایی هستند که در لیست حامیان Tier 2 قرار دارند. این موقعیت شغلی باید یک موقعیت حرفه‌ای بوده و حقوق آن حداقل ۲۰۸۰۰ پوند و یا مبلغی مناسب با صنعت موردنظر باشد. شما باید این پیشنهاد شغلی را در طی ۴ ماه پس از فارغ‌التحصیلی دریافت نموده باشید. امکان تغییر ویزای Tier 4 به ویزای Tier 2 وجود دارد ولی برای این کار نمی‌توان از خارج از انگلستان اقدام کرد.

درخواست اقامت تحت ویزای Tier 2 از خارج از انگلستان

شما امکان ارائه درخواست اخذ ویزای Tier 2 از خارج از انگلستان را خواهید داشت ولی باید بدانید که پروسه این امر طولانی‌تر بوده و شرایط پیچیده‌تری دارد. ممکن است شما موفق به فراهم کردن شرایط لازم برای دریافت این ویزا نشوید مگر اینکه مهارت های شما مورد توجه دولت انگلستان واقع شود. شرایط دریافت ویزای Tier 2 عبارتند از:

 • داشتن پیشنهاد شغلی با حقوقی بسیار بالا (۱۵۹۶۰۰ پوند یا بیشتر)
 •  داشتن پیشنهاد کاری در یک زمینه تحقیقاتی فوق‌العاده

 

ویزای کارآفرین فارغ‌التحصیل

امکان اخذ ویزای کارآفرین فارغ‌التحصیل تحت عنوان ویزای Tier 1 برای فارغ‌التحصیلانی که دارای ایده‌ای بکر و معتبر برای راه‌اندازی کسب و کاری جدید هستند، وجود دارد. افرادی که از خارج از اتحادیه اروپا یا سوئیس اقدام به دریافت این ویزا می‌نمایند باید مورد تایید وزارت تجارت بین‌الملل بریتانیا و یا یک موسسه آموزش عالی در این کشور واقع شوند. شما می‌توانید از داخل کشور انگلستان برای تغییر ویزای Tier 4 به ویزای کارآفرین فارغ‌التحصیل اقدام کنید.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره