تمامی قوانینی که در مورد تحصیل در کانادا باید بدانید

کانادا کشوری با ثبات از نظر اقتصادی و آمار پایین جرم و جنایت که یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی و کاری و شروع یک زندگی ایده آل است که سیاست های جمیعتی خود را بر اساس مهاجرت نیروی کارآمد و متخصص تنظیم کرده است با این وجود قبل از هر تصمیمی باید اطلاعات کاملی از قوانین کانادا در مورد تحصیل و کار کسب کنید که موسسه پیوند در این مقاله تمامی قوانینی که در مورد تحصیل در کانادا باید بدانید را بررسی کرده است، پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

 

 

معرفی کامل کشور کانادا

کانادا کشوری پهناور در قاره آمریکا شمالی که بالای ۸۰% از شهروندان این کشور از زندگی در آن رضایت کامل دارند که بیش از ۶۴% درصد مردم آمریکا به دلایل زیر قصد مهاجرت به کشور کانادا دارند:

 • خدمات درمانی منطقی و مقرون به صرفه ( ۶۳ درصد)
 • ثبات سیاسی بیشتر (۳۸ درصد)
 • امنیت (۳۸ درصد)
 • سیستم آموزشی مناسب و مقرون به صرفه (۳۶درصد)
 • حقوق برابر (۳۵ درصد)
 • فرصت‌های کاری (۳۳ درصد)

 

 • پایتخت و نحوه اداره استان های کانادا

پایتخت کانادا شهر اتاوا است که مرکز سیاسی این کشور نیز هست. به طور کلی کشور کانادا از ۱۰ استان و ۳ قلمرو در شمال تشکیل شده است. تفاوت استان و قلمرو در کانادا به نوع حکمرانی و قوانین آن ها برمی گردد. چرا که اختیار ۳ قلمروی کانادا به پارلمان این کشور واگذار شده و توسط دولت فدرال کنترل و حکمرانی می‌شوند اما هر یک از استان های کانادا قوانین مختص به خود را دارند که البته در همه ی استان ها قانون اساسی در جریان است.

 • سیستم اقتصادی کانادا

کانادا از یک سیستم اقتصادی بازار یا market economic system برخوردار است که در آن قیمت محصولات و خدمات در یک سیستم قیمت‌گذاری آزاد تعیین می‌شوند و به مردم و شهروندان ابلاغ می شود. همچنین کشور کانادا عضو مجمع همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه APEC، توافق‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی NAFTA و هم‌چنین مجمع مشارکت فی مابین اقیانوس آرام TPP نیز می باشد.

 • سیستم آموزشی کنادا

هر استان سیستم آموزش و پرورش مستقل خود را دارد به همین دلیل به نظام آموزشی این کشور سیستم آموزشی استانی نیز گفته می شود به همین دلیل ممکن است بعضی از جنبه ها و شرایط آموزشی در استان های مختلف، با یکدیگر فرق داشته باشند ولی از آنجا که تمامی این استان ها تحت نظارت دولت فدرال هستند، همه استان ها استاندارهای بالای آموزشی را برای ارائه خدمات با کیفیت و مطلوب تحصیلی رعایت می کنند.

تحصیل در این کشور در اکثر استان ها از سن ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری است به جز انتاریو و نیوبرانزویک که سن تحصیل اجباری به ۱۸ سالگی می رسد. بودجه بخش اعظم تحصیلات دانشگاهی توسط دولت کانادا تامین می شود و به همین دلیل سطح کیفیت و امکانات آموزشی در این کشور بسیار بالاست.

 

 

شرایط زندگی در کانادا

تحصیل و خدمات درمانی در کشور کانادا برای شهروندان و افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند کاملا رایگان است به عبارت دیگر بیمه خدمات درمانی در کانادا دولتی بوده و بودجه آن توسط دولت فدرال تامین می‌شود.

دانشجویان بین المللی هم می تواند از خدمات تحصیل و درمان رایگان در کانادا بهره مند شوند و از خدماتی تحت عنوان بیمه دانشجویی استفاده کنند همچنین از دیگز مزایای تحصیل در کانادا مانند دریافت بورسیه تحصیلی و اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی نیز بهره ببرند.

افرادی که از طریق تحصیل یا کار در کانادا اقامت دارند برای برخورداری از تمامی امتیازات شهروندی کانادا باید حداقل به مدت ۵ سال در کانادا اقامت داشته باشند.

افراد می توانند اقامت موقت کانادا را بعد از چند سال به نوع دائم آن تبدیل نمایند فقط کافی است بعد از فارغ التحصیلی و شروع به کار در یک شغل تمام وقت در کانادا برای دریافت اقامت دائم (PR) و بعد از آن برای دریافت حق شهروندی اقدام کنند.

موارد ضروری برای پذیرش تحصیلی در مراکز علمی آموزشی در کانادا

برای تحصیل در یکی از مراکز آموزشی کانادا مانند دانشگاه یا مدرسه ابتدا باید بهترین گزینه را که مناسب با سن و مقطع تحصیلی و بودجه شماست انتخاب کنید و سپس برای اخذ پذیرش از آن اقدام نمایید. تحصیل در کانادا محدودیت سنی ندارد پس از این نظر خیالتان راحت باشد اما اگر سن شما در بازه سنی معمول آن مقطع تحصیلی باشد از جهت دریافت ویزا شرایط آسانتری خواهید داشت. به طور کلی برای تحصیل در کانادا باید شرایط و مدارک زیر را فراهم کنید:

 • مدرک تحصیلی مقاطع گذشته، به عنوان مثال اگر داوطلب تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا هستید باید مدرک دیپلم خود را به همراه کپی و ترجمه رسمی به زبان انگلیسی برای دانشگاه ارسال کنید.
 • ریز نمرات دوره ها و واحد های گذرانده شده با ترجمه رسمی
 • کپی و اصل پاسپورت
 • انگیزه نامه ی تحصیلی، این مورد در افزایش شانس قبولی پذیرش تحصیلی کانادا، بسیار مهم می باشد.
 • شرکت در آزمون های معتبر زبان انگلیسی، کسب نمره آیلتس بالای ۶ برای تحصیل در دانشگاه های کانادا ضروری می باشد.
 • مدارک لازم برای بورسیه (در صورت درخواست)
 • توصیه نامه
 • رزومه تحصیلی و پژوهشی مانند مقالات نوشته شده و غیره

 

 

قوانین کار دانشجویی تمام وقت و پاره وقت در کانادا

بیشتر دانشجویان بین المللی که در کشور کانادا مشغول به تحصیل هستند از کارهای دانشجویی استقبال می کنند و با این روش بخشی از هزینه های خود را تامین می کنند با توجه به اهمیت این موضوع برای دانشجویان آگاهی از قوانین و شرایط کار دانشجویی در کانادا در پیدا کردن این مشاغل و کاهش هزینه های تحصیلی نقش بسزایی خواهد داشت.

اگر قصد دارید که در هنگام تحصیل در کانادا کار دانشجویی انجام بدهید، در طول ترم می توانید به مدت حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در کارهای پاره وقت فعالیت کنید و به طور کلی دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می توانند از این طریق درآمد کسب کنند و در کارهای پاره وقت داخل دانشگاه On-campus و یا خارج دانشگاه Off-campus شرکت کنند.

دانشجویان در طول تعطیلات تابستانی و زمستانی می توانند به صورت تمام وقت کار کنند و نیازی به مجوز کار نخواهند داشت. برای اینکه در کشور کانادا به کار دانشجویی بپردازید شرایط زیر مورد نیاز است:

 1. متقاضی دارای مجوز معتبر تحصیل در کانادا باشد.
 2. دانشجو در دوره های تمام وقت تحصیل کند.
 3. در یک موسسه آموزشی تایید شده توسط دولت کانادا در مقاطع عالی ارشد و دکترا ثبت‌نام کرده باشد.
 4. فرد در یک دوره تحصیلی آکادمیک و یا فنی و حرفه ای که کمتر از ۶ ماه نیست تحصیل کند.
 5. دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی SIN از سازمان Service Canada برای کار در کانادا مورد نیاز است.

تعهدات اخذ ویزای تحصیل در کانادا

برای دریافت ویزای دانشجویی ممکن است بخشی و یا در برخی موارد همه شرایط زیر را داشته باشید:

 • متقاضیان اروپایی، آفریقایی و خاورمیانه باید در کنار مدارک خود، زیست سنجی هم انجام بدهند زیست سنجی به دریافت عکس و اثر انگشت فرد یا همان اطلاعات بیومتریک او گفته می شود که ظرف مدت ۳۰ روز باید ارسال شود و از آنجایی که سفارت کانادا در ایران تعطیل است متقاضی باید برای انجام این کار به کشورهای همسایه برود.
 • متقاضیان قبل از اقدام به درخواست ویزای تحصیلی باید کارت عدم سوءپیشینه بگیرند و همچنین چند تست پزشکی انجام دهند در این مورد باید گفت که اگر فرد سابقه کیفری عاری از جرم نداشته باشد نمی تواند مجوز تحصیلی بگیرد.
 • اگر اهل امریکا، سن پیر و میکولن نیستید، یکی از مدارک الزامی پاسپورت معتبر است که از این طریق به شما اجازه داده شود تا در صورت نیاز به کشور خود برگردید. همچنین ۲ قطعه عکس در ابعاد پاسپورتی نیز موردنیاز می باشد.
 • از شرایط دیگر که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز است اثبات توانایی مالی فرد برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا می باشد که در این صورت فرد باید هزینه یک سال تحصیل که شامل هزینه های شهریه و هزینه یک سال زندگی را در حساب بانکی خود داشته باشد.
 • اگر می خواهید برای تحصیل در کبک اقدام کنید، مقدار مبلغی که برای اثبات تمکن مالی در حساب بانکی خود باید داشته باشید معادل ۱۱ هزار دلار کانادا می باشد که این مبلغ فارغ از هزینه شهریه شماست.

 

 • برای اینکه توانایی مالی خود را اثبات کنید می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 

 1. ارائه رسید صورت حساب بانکی ( اگر پول شما به صورت ارزهای خارجی باشد باید حسابی که برای این منظور در نظر گرفته اید به نام شما باشد)
 2. حواله بانکی
 3. اگر هزینه شهریه و اجاره مسکن یا خوابگاه را پرداخت کردید می توانید رسید آن را برای اثبات تمکن ارائه بدهید.
 4. ارائهه نامه ای از طرف شخص حقیقی و حقوقی که نشان دهد شما را از نظر مالی حمایت می کند.

 دریافت ویزای تحصیلی کانادا چه مدت طول می کشد؟

مدت زمانی که برای دریافت ویزا باید در انتظار باشید به کشور محل اقامت شما و زمانی که برای این فرایند اقدام کردید بستگی دارد به طوری که اگر در زمانی که حجم تقاضاها زیاد است درخواست داده باشید مدت بیشتری برای دریافت ویزا مورد نیاز خواهد بود با این وجود کوتاه ترین زمان بررسی پرونده ۴ الی ۶ هفته است که در برخی  کشور ها افراد ممکن است بالای ۱۵ هفته برای دریافت ویزای تحصیلی در انتظار باشند.

قوانین کار پس از تحصیل در کانادا

اقامت کاری پس از تحصیل یا PGWP (Post Graduate Work Permit) به شما اجازه می دهد تا پس از فارغ التحصیلی در کشور کانادا وارد بازار کار شوید. برای بهره مندی از  PGWP دوره تحصیلی و دانشگاه شما بسیار اهمیت دارد و فقط تحصیل در کانادا برای دریافت آن کافی نیست.

اکثر مراکز آموزشی کانادا در مقاطع تحصیلی مختلف ( کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) برای دریافت اقامت کاری پس از تحصیل مورد تایید می باشند. در مورد کالج ها نیز باید گفت که اکثر کالج ها مخصوصا کالج های دولتی از نظر PGWP مورد تایید می باشند فقط برخی از کالج های خصوصی ممکن است این شرایط را نداشته باشند.

طول دوره تحصیلی شما نیز از نظر دریافت PGWP بسیار مهم می باشد و بر اساس طول دوره تحصیلی ۳ سناریو زیر ممکن است:

 • در صورتی که دوره تحصیلی شما در کانادا کمتر از ۸ ماه باشد نمی توانید اقامت کاری پس از تحصیل را دریافت کنید.
 • اگر طول دوره تحصیلی شما بین ۸ ماه تا ۲ سال باشد می توانید به اندازه مدتی که در کانادا تحصیل کردید اقامت کاری پس از تحصیل دریافت کنید. به عنوان مثال اگر طول دوره شما یک ساله باشد به مدت یک سال اقامت کاری دریافت خواهید کرد.
 • اگر طول دوره تحصیلی بیش از ۲ سال باشد حداکثر به مدت ۳ سال می توانید از اقامت کاری پس از تحصیل بهره مند شوید.

 

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره