روش‌های کاهش هزینه‌های تحصیل در انگلستان

سالانه هزاران دانشجوی بین‌المللی جهت تحصیل در یک سیستم آموزشی منحصر بفرد و دریافت مدرک از معتبرترین دانشگاه‌های جهان وارد کشور انگلستان می‌شوند. اگر شما هم آرزوی تحصیل در انگلستان را دارید ولی نگران هزینه‌های آن هستید، در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی روش‌های کاهش هزینه‌های حاصل از تحصیل بپردازیم.

 

 

پیش از هر چیز بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی ملزم به پرداخت شهریه در دانشگاه‌های انگلستان هستید و تحصیل رایگان در این کشور به هیچ‌وجه به معنای عدم پرداخت هزینه‌های تحصیل نمی‌باشد.

اما می‌توان گفت با برخورداری از بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی و همچنین با اشتغال در مشاغل پاره‌وقت در صورت لزوم، هزینه‌های تحصیل در انگلستان تا حد زیادی کاهش یافته و ممکن است در برخی مواقع به صفر برسد.

مطالعه این مقاله می‌تواند شما را با راه‌هایی که شانس دریافت بورسیه‌های تحصیلی را افزایش می‌دهند آشنا کرده و روش‌های کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی در انگلستان را به شما بیاموزد.

 

تحصیل رایگان در انگلستان

همان طور که پیش از این نیز مطرح شد، هیچ یک از دانشجویان بین‌المللی امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های انگلستان را ندارند و همه آن‌ها باید شهریه تحصیل در دانشگاه مدنظر خود را پرداخت نمایند.

با این وجود، بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان این کشور در نظر گرفته شده‌اند که دریافت هر یک از آن‌ها شرایط منحصر بفرد و ویژه خود را دارد. به عنوان مثال ممکن است یکی از این بورسیه‌ها فقط به شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعلق گیرد و بورسیه دیگری در اختیار شهروندان کشورهای مختلف جهان بوده و شرط دریافت آن داشتن معدل بالا باشد.

بدین‌ترتیب لازم است پیش از اقدام به دریافت بورسیه، انواع آن را مورد بررسی قرار داده و در مورد شرایط اخذ هر یک از آن‌ها تحقیق نمایید.

به طور کلی شما می‌توانید با در نظر گرفتن موارد زیر و انجام آن‌ها شانس خود را جهت دریافت بورسیه افزایش دهید:

 • ارائه یک نامه درخواست جامع و کامل: شما باید با کسب نمرات ممتاز، ایجاد یک رزومه قوی و قرار دادن آن در اپلیکیشن خود، مسئولین دانشگاه یا دولت را متقاعد کنید که فرد مناسبی برای دریافت بورسیه هستید.
 • اقدام به موقع: تاخیر در ارسال نامه درخواست ممکن است به ضررتان باشد، چرا که این موضوع به نوعی بد قولی تلقی شده و سبب ایجاد یک نگرش منفی نسبت به شما می‌گردد. بنابراین بهتر است اپلیکیشن خود را هر چه زودتر به دانشگاه مورد نظرتان ارسال نمایید تا بدین ترتیب نسبت به سایر متقاضیان در اولویت قرار بگیرید.
 • بررسی بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی مختلف: شما باید انواع بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه شده در انگلستان را مورد تحقیق و بررسی قرار دهید تا بدین ترتیب بورسیه‌ای مناسب با شرایط و موقعیت خود پیدا کنید.
 • ارسال درخواست به چند دانشگاه مختلف: پس از آماده کردن رزومه مناسب و بررسی انواع بورسیه‌ها بهتر است برای دریافت چند مورد از آن‌ها درخواست دهید. دریافت بورسیه تحصیلی امری دشوار است و شما با ارائه درخواست برای بیش از یک مورد، شانس موفقیت خود را افزایش می‌دهید.

 

همان طور که پیش از این نیز گفته شد هر یک از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه شده توسط دولت و دانشگاه‌های کشور انگلستان دارای شرایط خاص خود می‌باشد ولی به طور کلی می‌توان شرایط عمومی بهره‌مندی از این بورسیه‌ها را به شکل زیر عنوان کرد:

 • دریافت مدرک زبان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره ۶.۵
 • داشتن معدل بالا (کسب حداقل ۷۵ درصد از معدل کل)
 • برخورداری از سوابق تحقیقاتی برجسته
 • چاپ مقالات علمی
 • داشتن توصیه‌نامه از اساتید پیشین
 • دریافت نامه پذیرش از استاد راهنما

 

 

 

انواع بورسیه‌های تحصیلی انگلستان

اگرچه هیچ دانشگاهی در کشور انگلستان وجود ندارد که از دانشجویان بین‌المللی خود شهریه دریافت نکند ولی بورسیه‌های دولتی و خصوصی مختلفی در این کشور وجود دارد که در اختیار افراد مستعد و ممتاز قرار می‌گیرد. این بورسیه‌ها نه تنها شهریه دوره تحصیلی شما را تحت پوشش قرار می‌دهند، بلکه در بعضی موارد پرداخت تمامی هزینه‌های مربوط به خوابگاه، بیمه درمانی و … را نیز شامل می‌شوند.

از جمله بورسیه‌هایی توسط دولت و دانشگاه‌های انگلستان به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌گردند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بورسیه بین‌المللی Chevening

بورسیه Chevening انگلستان توسط سازمان FCO (وزارت امور خارجه و امور مشترک‌المنافع) تامین می‌شود. این بورسیه به بیش از ۱۵۰۰ دانشجو از بیش از ۱۴۰ کشور جهان اعطا می‌گردد و از این حیث بسیار قابل توجه است.

 • دانشگاه ارائه دهنده: همه دانشگاه‌های انگلستان
 • مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
 • امتیازات: پرداخت شهریه دانشگاه – پرداخت هزینه‌های زندگی – پرداخت هزینه‌ سفر به انگلستان

 

بورسیه بین‌المللی Gates Cambridge

بورسیه Gates Cambridge را می‌توان یکی از معتبرترین بورسیه‌های تحصیلی کشور انگلستان برشمرد که هر ساله به ۸۰ نفر از دانشجویان دانشگاه کمبریج اعطا می‌گردد. این بورسیه در اختیار دانشجویان بین‌المللی ممتاز و برجسته قرار می‌گیرد و هدف از این کار حمایت از افرادی است که آینده‌ای درخشان در انتظار آن‌هاست.

 • دانشگاه ارائه دهنده: دانشگاه کمبریج
 • مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد و دکتری
 • امتیازات: پرداخت تمامی هزینه‌های تحصیل در دانشگاه کمبریج – پرداخت هزینه‌ سفر به انگلستان – پرداخت کمک هزینه گذران زندگی – پرداخت کمک هزینه به خانواده دانشجویان – پرداخت هزینه‌های مربوط به تحقیقات میدانی و …

 

بورسیه Clarendon Fund

بورسیه Clarendon Fund نیز یکی از بورسیه‌های معتبر کشور انگلستان می‌باشد که در اختیار تعداد قابل توجهی از دانشجویان قرار می‌گیرد و هر ساله بیش از ۱۳۰ دانشجوی ممتاز بین‌المللی موفق به دریافت آن می‌شوند.

 • دانشگاه ارائه دهنده: دانشگاه آکسفورد
 • مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد و دکتری
 • امتیازات: پرداخت تمامی هزینه‌های تحصیل در دانشگاه آکسفورد – پرداخت مبلغ ۱۴۷۷۷ پوند در سال به عنوان کمک هزینه گذران زندگی

 

بورسیه بین‌المللی Warwick Chancellor

بورسیه Warwick Chancellor از طریق برگزاری یک رقابت تحقیقاتی در مقطع دکتری ارائه می‌گردد و فقط در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد.

 • دانشگاه ارائه دهنده: دانشگاه وارویک
 • مقطع تحصیلی: دکتری
 • امتیازات: پرداخت شهریه تحصیل در دانشگاه وارویک تا سقف ۲۴۰۱۰ پوند – پرداخت مبلغ ۱۵۲۸۵ پوند در سال به عنوان کمک هزینه گذران زندگی (به مدت ۳.۵ سال)

 

بورسیه بین‌المللی Westminster

بورسیه Westminster در اختیار دانشجویانی قرار می‌گیرد که شهروند کشورهای در حال توسعه هستند و لازمه برخورداری از آن قبولی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه وست‌مینستر می‌باشد.

 • دانشگاه ارائه دهنده: دانشگاه وست‌مینستر
 • مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد (به جز MBA)
 • امتیازات: پرداخت شهریه تحصیل در دانشگاه وست‌مینستر – پرداخت هزینه خوابگاه – پرداخت کمک هزینه گذران زندگی – پرداخت هزینه سفر به انگلستان

 

کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی در انگلستان

تحصیل در دانشگاه‌های مقرون به صرفه انگلستان

دانشگاه‌های زیادی در کشور انگلستان وجود دارند که هزینه‌های مقرون به صرفه‌ای را برای دوره‌های تحصیلی خود دریافت می‌نمایند و ارسال درخواست پذیرش به این دانشگاه‌ها می‌تواند به عنوان یک نسخه پشتیبان در نظر گرفته شود. چرا که ممکن است شما موفق به دریافت بورسیه نشوید و یا بورسیه‌ای که در اختیارتان قرار می‌گیرد برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در انگلستان کافی نباشد.

البته باید توجه داشته باشید که این کار به تنهایی موجب تامین هزینه‌های شما در انگلستان نمی‌شود ولی قطعاً تاثیر به سزایی در کاهش هزینه‌های حاصل خواهد داشت.

 

اشتغال ضمن تحصیل در انگلستان

دانشجویانی که به تحصیل در کشور انگلستان می‌پردازند این امکان را خواهند داشت که به اشتغال در کارهای پاره‌وقت به مدت ۲۰ ساعت در هفته بپردازند. آن‌ها همچنین می‌توانند در ایام تعطیلات به طور تمام‌وقت اشتغال داشته باشند.

کار کردن در حین تحصیل می‌تواند بخشی از مخارج تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش دهد. دانشجویانی که به انجام کارهای پاره‌وقت می‌پردازند، با افراد جدید آشنا می‌شوند و این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا تجربه‌های کاری ارزشمندی بدست آورده و پس از فارغ التحصیلی به راحتی به فعالیت در مشاغل ایده‌آل خود بپردازند.

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره