شرایط تحصیل در انگلستان برای ایرانیان به چه شکل است؟

در بین گزینه های مختلفی که برای مهاجرت تحصیلی وجود دارد کشور انگلستان همواره با آموزش با کیفیت و شرایط ایده آل برای زندگی و کار جز کشورهای محبوب برای دانش آموزان و دانشجویان ایرانی است به همین منظور ما در این مقاله برای متقاضیان ایرانی تحصیل در انگلستان اینکه شرایط تحصیل در انگلستان برای ایرانیان به چه شکل است؟ را بررسی خواهیم کرد پس در ادامه مقاله همراه مؤسسه پیوند باشید.

شرایط تحصیل در انگلستان برای ایرانیان به چه شکل است؟

ایرانیانی که قصد تحصیل در انگلستان دارند یا زیر ۱۸ سال سن دارند و می خواهند در مدارس انگلستان شروع به تحصیل کنند و یا سن آن ها بالای ۱۸ بوده و تصمیم به تحصیل در دانشگاه های انگلستان دارند. در ادامه به بررسی کامل شرایط تحصیل در انگلستان برای ایرانیان در هر دو گروه می پردازیم.

شرایطی که دانش آموزان ایرانی برای تحصیل در انگلستان باید بدانند

پدر و مادران ایرانی بسیاری تمایل به تحصیل فرزندان خود در مدارس انگلستان دارند و این امر را نوعی سرمایه گذاری برای آینده فرزند خود می دانند که این دسته از والدین برای تحصیل فرزندان خود در مدارس انگلستان باید مراحل زیر را سپری کنند.

۱.آشنایی با سیستم آموزشی مدارس انگلستان

سیستم آموزشی مداس انگلستان شامل ۳ مقطع تحصیلی زیر می شود:

مقطع تحصیلیسن
ابتداییسطح اول (۵ تا ۷ سالگی)
 سطح دوم (۷ تا ۱۱ سالگی)
متوسطهسطح سوم (۱۱ تا ۱۴ سالگی)
 سطح چهارم (۱۱ تا ۱۶ سالگی)
تکمیلی۱۶ تا ۱۸ سالگی

 

آموزش از مقطع ابتدایی تا متوسطه به ۴ سطح تقسیم می شود که گروه سنی این سطح ها در جدول مشخص شده است.

دانش آموزان ایرانی بر اساس سن و پایه تحصیلی خود می توانند در مدارس ابتدایی انگلستان و یا برای آموزش متوسطه در دبیرستان های انگلستان ثبت نام کنید و اقدام به تحصیل در مدارس انگلستان نمایید.

در پایان دوه متوسطه یکی از مهمترین ارزشیابی های دانش آموزان وجود دارد که بعد از قبولی در این ارزشیابی به دانش آموزان گواهی پایان دوره متوسطه GCSE داده می شود. نمره دوره GCSE از مجموع نمرات امتحانات نهایی که به صورت سراسری برگزار می شود و فعالیت های کلاسی دانش آموز محاسبه می شود.

آموزش تکمیلی به دوره های A-level  و Foundation در انگلستان گفته می شود که این دوره ها در دبیرستان ها و یا کالج های انگلستان برگزار می شوند.

 • دوره A-level در کشور انگلستان:
  یک دوره دو ساله که دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده می کند. دانش آموزان برای تحصیل در هر رشته دانشگاهی می توانند وارد این دوره بشوند اما افرادی که تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی دارند حتما باید این دوره را با موفقیت بگذرانند.
 • دوره Foundation در کشور انگلستان:
  این دوره حدودا یک سال به طول می انجامد و دانش آموزان علاقه مند به ورود به دانشگاه به جز رشته پزشکی می توانند وارد این دوره بشوند. کسب نمره قبولی در دروس هر دو دوره برای ورود به دانشگاه الزامی است.

۲.انتخاب مدرسه مناسب

انتخاب مدرسه در انگلستان باید متناسب با بودجه و شرایطی باشد که شما از مدرسه مربوطه انتظار دارید. برای انتخاب مدرسه مناسب باید شرایط و امکانات هر مدرسه را به طور دقیق برسی کنید، اما چگونه؟

 • با ورود به لیست مدارس در وب سایت گروه آموزشی پیوند می توانید مرجع کاملی از مدارس دولتی، خصوصی و شبانه روزی در انگلستان را بررسی کنید که شرایط تحصیل در هر مدرسه به طور دقیق و جامع توضیح داده شده است.
 • اگر نیاز به اطلاعات بیشتر دارید و یا پرسش هایی در مورد مدارس در ذهن شما شکل گرفته است می توانید با مراجعه به وب سایت مدرسه به شماره تلفن و یا ایمیل مدرسه دسترسی پیدا کنید و اطلاعات تکمیلی بیشتری را از طریق ارتباط مستقیم با مدرسه کسب کنید.
 • شرایط تحصیل در انگلستان برای ایرانیان به چه شکل است؟

۳. ارسال مدارک برای اخذ پذیرش در مدارس انگلستان

بعد از بررسی تمام جوانب و انتخاب مدرسه باید مدارکی که در زیر به آن ها اشاره شده به طور کامل برای مدرسه ارسال کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در مدارس انگلستان:

 • مدراک تحصیلی مربوط به قبولی در پایه های تحصیلی قبل
 • ریز نمرات دوره های تحصیلی به همراه ترجمه
 • اسکن شناسنامه و کارت ملی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی به تعداد مورد نیاز

شرایط تحصیل در انگلستان برای ایرانیان به چه شکل است؟

برخی از مدارس ممکن است علاوه بر مدارک بالا، مدارک دیگری نیز برای ثبت نام دانش آموزان بخواهد که با از طریق ارتباط با مدرسه می توانید از آن ها مطلع شوید.

۴. دریافت پذیرش و اقدام برای اخذ ویزا

با دریافت نامه پذیرش از مدرسه می توانید برای اخذ ویزای فرزند خود برای تحصیل در انگلستان اقدام کنید. افراد می توانند تا سه ماه قبل از شروع دوره تحصیلی خود اقدامات لازم برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان را انجام دهند. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانش آموزی عبارتند از:

 • نامه پذیرش (Confirmation of Acceptance Letter) از مدرسه
 • رسید تمکن مالی از بانک برای اثبات اینکه والدین توانایی حمایت مالی فرزندان خود را در انگلستان دارند یا خیر.
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی به مبلغ ۳۴۸ پوند
 • ارائه مدارک تحصیلی و هویتی با ترجمه رسمی به انگلیسی همراه با کپی آن ها
 • عکس رنگی در اندازه پاسپورت به تعداد مورد نیاز
 • پاسپورت معتبر

نکات مهم در زمینه تحصیل دانش آموزان ایرانی در مدارس انگلستان:

 • دانش آموزان ایرانی و به طور کلی دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در مدارس انگلستان نیاز به مدرک زبان ندارند و فقط کافی است خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی را متناسب با سنشان بلد باشند.
 • افراد برای تحصیل در این مدارس باید قیم قانونی در کشور انگلستان داشته باشند. در صورت نداشتن قیم فقط می توانند در مدارس شبانه روزی انگلستان تحصیل کنند.
 • والدین کودکان زیر ۱۲ سال می توانند با دریافت ویزای همراه انگلستان به این کشور آمده و تا زمانی که فرزند آن ها ۱۲ سالگی را رد نکرده در کنار فرزند خود باشند که مهلت این ویزا ۶ ماهه و یا ۱۲ ماهه بوده و بعد از اتمام می توانند آن را تمدید کنند.

شرایط تحصیل در دانشگاه های انگلستان برای دانشجویان ایرانی

هر ساله ایرانیانی بسیاری برای تحصیل در دانشگاه های انگلستان درخواست می دهند که تعداد قابل توجهی از آن ها موفق به تحصیل در این کشور می شوند. دانشجویان ایرانی می توانند در هر یک از مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در انگلستان تحصیل کنند که در ادامه به بررسی هر کدام از این مقاطع تحصیلی در انگلستان برای دانشجویان ایرانی می پردازیم.

افرادی که می خواهند از کشور ایران برای تحصیل در دانشگاه های انگلستان اقدام کنند باید طبق مراحل زیر پیش بروند:

۱.انتخاب دانشگاه مناسب خود در انگلستان

برای انتخاب بهترین و مناسب ترین دانشگاه برای خود ابتدا باید شرایط دانشگاه های مختلف موجود در انگلستان را از طریق وب سایت های آن ها بررسی کنید.

۲.درخواست پذیرش از دانشگاه

برای درخواست پذیرش از دانشگاه های انگلستان می توانید از دو روش اقدام کنید:

روش اول درخواست پذیرش دانشگاه های انگلستان: ثبت نام در سایت UCAS

 • UCAS یا سرویس پذیرش کالج ها و دانشگاه های انگلستان سامانه ای است که کلیه داوطلبان تحصیل در انگلستان می توانند در آن ثبت نام کرده و اطلاعات و مدارک خود را در آن وارد کنند که این سامانه بیشتر برای دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی مورد استفاده قرار می گیرد.

روش دوم درخواست پذیرش دانشگاه های انگلستان: ارتباط مستقیم  و درخواست پذیرش آنلاین از دانشگاه

در این روش افراد کلیه مدارک خود را در زمان ثبت نام دانشگاه مربوطه که در وب سایت دانشگاه درج شده است برای دانشگاه به طور مستقیم ایمیل می کنند. دانشجویان ایرانی برای درخواست پذیرش در تمامی مقاطع می توانند از این روش استفاده کنند.

شرایط تحصیل در انگلستان برای ایرانیان به چه شکل است؟

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام دانشجویان بین المللی در دانشگاه های انگلستان

 • مدارک تحصیلی مقاطع تحصیلی گذشته با ترجمه رسمی
 • ریز نمرات تحصیلی به همراه ترجمه
 • مدرک زبان آیلتس با نمره مورد نیاز برای هر مقطع
 • پاسپورت فرد متقاضی
 • عکس پاسپورتی به تعداد مورد نیاز
 • توصیه نامه از اساتید برتر در برخی موارد
 • رزومه تحصیلی و کاری ( در صورت نیاز)
 • ارائه مقالات علمی چاپ شده و پروژه های تحقیقاتی ( مورد نیاز برای مقطع دکتری)

 

۳.درخواست ویزای دانشجویی بعد از دریافت پذیرش دانشگاه

آخرین مرحله در ایران که باید برای ادامه تحصیل در انگلستان انجام دهید اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی با مدارک زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی متقاضی مانند شناسنامه و کارت ملی
 • عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش غیر مشروط از موسسه آموزش عالی یا همان Cass letter
 • مدرک زبان انگلیسی
 • مدرک اثبات تمکن مالی متقاضی با ارائه صورت حساب بانکی
 • گواهی معاینه پزشکی و گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • رسید پرداخت هزینه اخذ ویزا و بیمه

شرایط تحصیل در انگلستان برای ایرانیان به چه شکل است؟

تحصیل دانشجویان ایرانی در مقطع کارشناسی انگلستان

طول دوره کارشناسی در انگلستان در اکثر رشته ها ۳ سال است فقط در رشته های پزشکی و دندانپزشکی حدود ۵ سال به طول می انجامد. داوطلبان تحصیل در انگلستان گزینه های بسیار متنوعی در انتخاب رشته دارند.

برای اینکه متقاضیان ایرانی تحصیل در انگلستان بتوانند در دانشگاه های این کشور در مقطع لیسانس تحصیل کنند مدرک زبان آیلتس با نمره ۶ مورد نیاز می باشد.

برخی از دانشگاه های انگلستان به خصوص دانشگاه های برتر انگلستان ممکن است مدرک دیپلم ایران را قبول نداشته باشند که در این صورت فرد متقاضی باید دوره های A-level و Foundation را در مدارس و یا کالج های انگلستان گذرانده و سپس وارد دانشگاه دلخواه شود.

تحصیل دانشجویان ایرانی در مقطع کارشناسی ارشد انگلستان

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در کشور انگلستان ۲۰۲۱ در بیشتر رشته ها ۱ سال زمان می برد. دانشجویان ایرانی در مقطع کارشناسی ارشد انگلستان با کسب اطلاعات تخصصی تر در مورد رشته تحصیلی دانش و مهارت خود را افزایش داده و به فردی خبره و با تجربه در شغل خود تبدیل می شوند.

نمره آیلتس بالای ۶.۵ از شرایطی است که اکثر دانشگاه های انگلستان برای پذیرش دانشجویان لحاظ کرده اند.

تحصیل دانشجویان ایرانی در مقطع دکتری انگلستان

دوره دکتری در انگلستان دوره ای برای انجام پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی است و دانشجویان دکتری موظف اند در پایان این دوره نتیجه تحقیقات خود را در قالب پایان نامه به هیئت داوران متخصص ارائه بدهند.

مهم ترین اصلی که دانشجویان ایرانی برای تحصیل در مقطع دکتری باید بدانند این است که برای اخذ پذیرش در این مقطع باید با استاد راهنمای مربوطه در دانشگاه ارتباط برقرار کرده و نظر وی را برای گذراندن این دوره جلب کنند.

طول این دوره تحصیلی وابسته به موضوع پروژه های تحقیقاتی بوده و ۳ الی ۶ سال به طول می انجامد و مدرک زبان با نمره ی بالاتر از ۷ مورد نیاز می باشد.

شرایط تحصیل در انگلستان برای ایرانیان به چه شکل است؟

شرایط تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان

همانطور که متوجه شدید مدرک زبان انگلیسی برای دانشگاه های انگلستان از اهمیت بالایی برخوردار است و هرچه نمره مدرک آیلتس بیشتر باشد از ارزش بیشتری برخوردار است مخصوصا برای دانشگاه های برتر انگلستان. اما برخی از دانشگاه ها هستند که ملاک های دیگری در مورد سطح زبان انگلیسی داوطلبان دارند پس اگر نمره مدرک آیلتس شما کم است یا به هر علتی مهارت زبان انگلیسی شما در سطح مطلوبی قرار ندارد اصلا نگران نباشید چرا که امکان پذیرش بدون مدرک زبان آیلتس در دانشگاه های انگلستان وجود دارد. از جمله این ملاک ها عبارتند از:

 • برخی از دانشگاه ها توانایی زبانی فرد متقاضی را بر اساس نمرات دبیرستان می سنجند.
 • در برخی دیگر تنها نمره کلاس دوازدهم داوطلب اهمیت دارد .
 • اگر دانشجویی در طول دوره تحصیلی خود از زبان انگلیسی به عنوان زبان آموزشی استفاده کند و تمام نمرات فرد بالا باشد، ممکن است کمیته پذیرش از دریافت مدرک آیلتس صرف نظر کند.
 • برخی از دانشگاه ها نیز در روند پذیرش از طریقه مصاحبه تلفنی سطح زبان فرد متقاضی را می سنجند و اگر دانشجویی بتواند نظر کارشناس را جلب کند بدون مدرک زبان می تواند پذیرش بگیرد.

در جدول زیر اسامی دانشگاه هایی که می توانید بدون مدرک آیلتس در آن ها ثبت نام کنید آورده شده است.

ردیفدانشگاه های بدون نیاز به مدرک زبان
۱دانشگاه بریستول
۲دانشگاه شفیلد هالام
۳دانشگاه بولتون
۴دانشگاه نورث آمبریا
۵دانشگاه وارویک
۶دانشگاه رابرت گوردن
۷دانشگاه ساوث بک لندن
۸دانشگاه بیرمنگام سیتی

این دانشگاه ها پذیرش های مشروط به گذراندن دوره زبان برای متقاضیان بین الملل صادر می نمایند.این بدان معناست که دانشجویان در ابتدا وارد کورس زبان شده و پس از آن می توانند وارد دوره اصلی شوند.

سخن پایانی برای تحصیل ایرانیان در انگلستان

ایرانیانی که رویای تحصیل در انگلستان دارند باید بدانند که باید سریعتر دست به کار شوند چرا که هر سال دانشجویان ایرانی بسیاری از دانشگاه های انگلستان فارغ التحصیل شده و در موقعیت های شغلی ایده آل شروع به فعالیت می کنند و از شرایط زندگی و رفاه سطح بالای این کشور بهره مند شده و رویای خود را به واقعیت تبدیل می کنند. شما هم دست کمی از این افراد ندارید و با خواندن این مقاله به نوعی قدم اول برای رسیدن به هدف خود را برداشته اید پس در ادامه این مسیر با اراده قوی و با کمک گرفتن از مشاوران با تجربه پیوند در زمینه مهاجرت تحصیلی به انگلستان بهترین تصمیم را برای آینده خود و یا فرزندانتان بگیرید.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره