بهترین بورسیه های تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۲

کشور کانادا سالانه میزبان دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا می باشد. دانشجویان بین المللی که کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند، جذب دانشگاه های برتر این کشور با جایگاه بالا در رتبه بندی جهانی می شوند. ممکن است همه داوطلبان ادامه تحصیل در کانادا توانایی مالی کافی برای تحصیل در این کشور نداشته باشند. دریافت بورسیه های تحصیلی کانادا یکی از بهترین گزینه ها خواهد بود. در ادامه مقاله با بررسی بهترین بورسیه های تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۲ همراه شما خواهیم بود.

 

 

اهمیت دریافت بورسیه های تحصیلی کانادا

کشور کانادا در حال حاضر به انتخاب اول دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. از دلایل محبوبیت این کشور می توان به سیستم آموزشی قدرتمند و وجود دانشگاه های معتبر با رتبه بالا در سطح جهان، شرایط زندگی و رفاهی ایده آل، امکان دریافت اقامت دائم کانادا و وجود فرصت های شغلی مطلوب بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی اشاره کرد.

اگر کانادا نسبت به سایر کشورهام هم تراز خود از نظر سطح خدمات آموزشی هزینه های کمتری بابت تحصیل دریافت می کند اما باید گفت که تحصیل در کشور کانادا رایگان نیست و مسئله ای که ذهن بسیاری از داوطلبان ادامه تحصیل در کانادا را به خود مشغول کرده است هزینه های تحصیل در کشور کانادا می باشد.

بنابراین برای کسانی که قصد تحصیل در کشور کانادا دارند و به علت نداشتن تمکن مالی کافی و یا عدم تداوم آن در طول دور تحصیلی نگران هزینه های تحصیلی خود هستند، دریافت بورسیه تحصیلی دارای اهمیت فراوانی است.

انواع بورسیه های تحصیلی کشور کانادا

برای یافتن بهترین بورسیه تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۲ باید بورسیه را انتخاب کنید که مناسب شما و رشته تحصیلیتان باشد. بنابراین اولین قدم آشنایی با انواع مختلف بورسیه های تحصیلی است که کشور کانادا به دانشجویان ارائه می دهد.

به طور کلی ۳ نوع بورسیه تحصیلی در کشور کانادا وجود دارد:

 

بهترین بورسیه های تحصیلی کانادا در سال 2022

 

معرفی بهترین بورسیه های تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۲

برنامه بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان با هر رشته تحصیلی دانشگاهی در دسترس است و می توانند از آن ها بهره مند شوند که شامل دوره‌های تحصیلی بعد از دبیرستان، یعنی مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، دوره های تحصیلی کالج ها می شود.

در ادامه بهترین بورسیه های تحصیلی کانادا در هر دسته دولتی، غیر دولتی و بورسیه های دانشگاهی معرفی خواهیم کرد.

بهترین بورسیه های تحصیلی دولتی کانادا در سال ۲۰۲۲

 • بورسیه بنتینگ (Banting)

این بورسیه تحصیلی دولتی برای دانشجویان مقطع پست دکترایی در نظر گرفته شده که در یکی از رشته های تحقیق سلامت و یا علوم طبیعی و اجتماعی تحصیل می کنند. ارزش این بورسیه ۷۰ هزار دلار کانادا است و به مدت دوسال متمادی هزینه های دانشجویان را تامین می کند.

 • بورسیه جوایز تحقیقاتی از مرکز تحقیقاتی بین المللی یا همان IDRC

این بورسیه برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از کشورهای در حال توسعه به کانادا آمده اند. ای بورسیه به منظور کمک هزینه سفر و پشتیبانی در انجام پروژه های تحقیقی و پزوهشی به دانشجویان ارائه می شود.

 • بورسیه تحصیلی وانییِر

بورسیه تحصیلی Vanier Graduate برای ۳ سال تحصیلی به دانشجویان ارائه می شود و در صورت دریافت آن امکان تمدید مجدد وجود خواهد داشت. داشتن مهارت رهبری، حضور فعال در پروژه های تحقیقاتی و اثباتت برتری و شایستگی علمی از جمله شرایط دریافت این بورسیه دولتی کانادا می باشد. ارزش این بورسیه ۵۰ هزار دلار کانادا می باشد.

 • سازمان برنامه‌های بورسیه آکادمیک کشورهای آمریکایی
 • بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد از سوی سازمان NSERC

این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکتری که در رشته های علوم طبیعی و مهندسی مشغول به تحصیل هستند اختصاص دارد. این بورسیه دولتی ۳ ساله می باشد و ۲۱ هزار دلار کانادا ارش دارد. این بورسیه با هدف افزایش تمرکز دانشجویان بر روی پروژه های پژوهشی به دانشویان ارائه می شود.

بهترین بورسیه های تحصیلی غیر دولتی کانادا

 • صندوق سرمایه زیست محیطی Anne Vallee

این بورسیه برای دانشجویان بین المللی دانشگاه های بریتیش کلمبیا و کبک اختصاص دارد که در مقطع دکتری در زمینه جانوران تحقیق می کنند. ارزش این بورسیه ۱۵۰۰ دلار کانادا می باشد.

 • بورسیه تحصیلی یادبود کانادا

این بورسیه یک بورسیه تحصیلی از نوع کامل است و کلیه هزینه ها از جمله شهریه دانشگاه، بلیط هواپیما و حمل و نقل را پوشش می دهد. داشجویان تحصیلات تکمیلی می توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند.

 • بورسیه تحصیلی حریم خصوصی و امنیت Surfshark
 • بورسیه و کمک هزینه تحصیلی ترودو

این بورسیه تحصیلی غیر دولتی کانادا در هر سال به ۱۵ نفر تعلق می گیرد و برای دانشجویان بین المللی مقطع دکتری کانادا است. ارزش این کمک هزینه تحصیلی ۶۰ هزار دلار کانادا است.

بهترین بورسیه های تحصیلی دانشگاهی کانادا

بورسیه دانشگاه تورنتو کانادا برای ایرانیان

این بورسیه پس از سانحه غم انگیز سقوط هواپیمای اوکراینی برای دانشویان ایرانی که برای تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا نیاز به کمک مالی در نظر گرفته شد. هدف از این بورسیه که ویژه دانشجویان ایرانی است بزرگداشت دانشجویان و اساتیدی است که در این پرواز جان خود را از دست داده اند.

بورس دانشجویان بین المللی دانشگاه یورک

هر دانشجویی با هر رشته تحصیلی که در دانشگاه یورک کانادا مشغول له تحصیل است می تواند بورسیه تحصیلی این دانشگاه را دریافت نماید فقط کافی است برتری علمی خود را ثابت کرده و سوابق تحصیلی عالی داشته باشد. این بورسیه ۶۰ الی ۱۰۰ هزار دلار کانادا ارزش دارد و به مدت ۴ سال به دانشجویان تعلق می گیرد.

بورس دانشجویان بین المللی دانشگاه بریتیس کلمبیا

UBC (دانشگاه بریتیش کلمبیا) سالانه بیش از ۱۰ میلیون دلار کانادا به جوایز، بورسیه های تحضیلی کانادا تحصیلی و سایر کمک های مالی برای دانشجویان بین المللی دوره کارشناسی اختصاص داده. با این کار از موفقیت تحصیلی دانشجویان برجسته و شاگرد اول از سراسر جهان حمایت می کند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه Calgary:

بورسیه های دانشگاه Calgary به دو صورت هستند یا هزینه ها را به طور کامل پوشش می دهند و یا به صورت کمک هزینه هایی هستند که بخشی از هزینه های دانشجو را پراخت می کند که این دانشگاه در هر سال تحصیلی به طور متوسط ۴,۰۰۰ دلار برای بورسیه ها و کمک هزینه ها اختصاص می دهد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

امکان دریافت بورسیه های تحصیلی کانادا بیشتر برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است اگرچه برای مقطع کارشناسی نیز بورسیه های تحصیلی وجود دارد اما برای به دست آوردن آن رقابت بسیاری وجود دارد.

همچنین به این نکته نیز توجه کنید که بورسیه های تحصیلی اصولا برای دوره ها تحصیلی تمام وقت در کانادا اختصاص دارند و دوره های نیمه وقت از شانس کمتری برای دریافت بورسیه برخوردار هستند و بیشتر موسسات آموزشی برای دوره های نیمه وقت بورسیه نمی دهند.

هر بورسیه ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشد بنابراین توجه کنید که قبل از اقدام برای آن ها از شرایط آن ها به خوبی باید اشنا شوید. در ادامه برخی از شرایط کلی که برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا مورد نیاز است نوشته شده است.

 • معدل و ریزنمرات بالا
 • بالا بودن نمره مدرک زبان مانند آیلتس، تافل، دولینگو و… ( نمره آیلتس ۷ به بالا، برای دریافت بورسیه فول فاند نمره آیلتس ۸ به بالا مورد نیاز می باشد)
 • کسب نمره عالی در یکی از آزمون های GRE / PCAT / Casper / GMAT بر حسب نیاز
 • ارائه تجربیات تحقیقاتی و مقالات
 • داشتن سابقه کار یا تجربه کارآموزی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره