تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا به علت امتیازاتی که چه در زمان تحصیل و چه پس از آن در حوزه‌های کاری برای افراد فراهم می‌کند، از مقاصد تحصیلی محبوب به شمار می‌رود و سالانه بیش از ۲۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل و برخورداری از مزیت‌های این کشور، به آن مهاجرت می‌کنند.

کانادا (راهنمای 0 تا 100)

یکی دیگر از دلایل پرطرفدار بودن کشور کانادا، بالا بودن کیفیت خدمات آموزشی و امکانات تحصیلی آن است که دانشجویان را از سراسر جهان جذب خود می‌کند.

اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در کشور کانادا و بهره‌مندی از مزیت‌های این کشور را دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی را در این باره کسب کنید.

مزایای تحصیل در کشور کانادا

کشور کانادا با داشتن یکی از بهترین و قوی‌ترین سیستم‌های آموزشی جهان، محیط آموزشی سالمی برای دانشجویان فراهم می‌کند.

سیستم آموزشی کانادا به صورت استانی سازمان یافته است و ممکن است بعضی از جنبه‌ها و شرایط آموزشی در استان‌های مختلف، متفاوت باشند ولی از آنجایی که این استان‌ها تحت نظارت دولت فدرال هستند، همه آن‌ها استاندارهای بالای آموزشی را برای ارائه خدمات با کیفیت و مطلوب تحصیلی رعایت می‌کنند و شما پس از دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا باید خود را با این سیستم هوشمند و یکپارچه وقف دهید.

دولت کانادا به سیستم آموزشی پیشرفته و پرورش دانشجویانی متخصص و ماهر اهمیت بسیاری داده و از همین رو سالانه مقادیر زیادی را صرف امور آموزشی می‌نماید.

امنیت و کیفیت بالای سطح زندگی کشور کانادا

امنیت یکی از مهم‌ترین مقوله‌هایی است که باید پیش از سفر و مهاجرت به آن توجه کرد. کشور کانادا را می‌توان به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای جهان شناخت؛ طبق گزارش شاخص صلح جهانی، این کشور سطح خشونت و جرم و جنایت کمتری نسبت به اغلب کشورها از قبیل آمریکا، استرالیا و هلند دارد.

بی شک زندگی در کانادا سطح رفاه و شرایط زندگی مطلوبی را برای شما فراهم می‌کند چرا که این کشور از جهت کیفیت سطح زندگی، رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده است.

دو زبانه بودن کانادا

کشور کانادا دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی ‌است و این موضوع باعث می‌شود تا دانشجویان علاوه بر تقویت یکی از این زبان‌ها، به یادگیری زبان دیگر پرداخته و دانش زبانی خود را ارتقاء دهند.

مطالب دیگر را بخوانید: تحصیل در مدارس انگلستان

دو زبانه بودن کانادا

جامعه چند فرهنگی در کشور کانادا

کشور کانادا با داشتن دانشجویانی از حداقل ۱۰۰ ملیت گوناگون، دارای تنوع فرهنگی و زبانی بسیاری است و این موضوع یک محیط غنی فرهنگی را برای دانشجویان فراهم آورده است.

وجود این جامعه چند فرهنگی فرصتی مناسب برای آشنایی با فرهنگ‌های جدید، گسترش مهارت‌های اجتماعی و توانایی سازگاری با محیط‌های گوناگون را فراهم می‌سازد.

برخورداری از دانشگاه‌های برتر دنیا 

کشور کانادا علاوه بر داشتن نظام آموزشی معتبر و پیشرفته، دارای دانشگاه‌هایی است که از شهرت جهانی برخوردارند. این دانشگاه‌ها با استفاده از متدهای نوین و امکانات مدرن به آموزش دانشجویان خود می‌پردازند و سبک آموزشی اغلب آن‌ها پژوهش محور است.

همچنین تحقیقات و پژوهش‌های بسیاری در دانشگاه‌های برتر کانادا انجام می‌شود تا بدین ترتیب پاسخ بسیاری از سوال‌های بشریت پیدا شده و مرزهای علم گسترش یابد.

برخورداری از دانشگاه‌های برتر دنیا 

دریافت مدرک تحصیلی معتبر در سراسر دنیا پس از تحصیل در کانادا

استانداردهای بالای آموزشی کشور کانادا موجب گشته تا مدارک تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه‌های این کشور، از اعتباری جهانی برخوردار باشند؛ همچنین فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا فرصت‌های شغلی بسیاری در این کشور و سایر کشورهای جهان خواهند داشت.

هزینه‌های تحصیلی مقرون به صرفه کانادا

هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور کانادا با توجه به کیفیت آموزشی و خدمات ارائه شده به دانشجویان، بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از سایر کشور‌ها است و این امر،  فرصتی ارزشمند برای افرادی است که به دنبال صرف هزینه‌ای معقول و بهره‌مندی از بهترین نوع آموزش هستند.

 

تحصیل در کانادا (راهنمای 0 تا 100)

فرصت شغلی بعد از پایان تحصیل در کشور کانادا

به طور کلی در کشور کانادا موقعیت‌های شغلی مناسبی برای افراد فراهم است و فرصت‌ها شغلی مطلوبی برای فارغ‌التحصیلان این کشور وجود دارد تا بدین‌ترتیب به کسب تجربه و یادگیری مهارت‌های مختلف بپردازند.

قابل توجه است بیش از ۹۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا، در مدت زمانی کمتر از ۶ ماه در شغلی متناسب با رشته خود استخدام می‌شوند.

مقاطع تحصیلی در کانادا

به طور کلی سیستم آموزشی کانادا به سه سطح تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • ابتدایی
 • متوسطه
 • آموزش عالی

سیستم آموزشی کشور کانادا برگرفته از یکی از قوی‌ترین سیستم‌های آموزشی دنیا یعنی سیستم آموزشی بریتانیایی است و تحصیل در این کشور فرصت بسیار ارزشمندی جهت یادگیری مهارت‌های روز دنیا در یک فضای بین‌المللی پویا می‌باشد.

در ادامه به بررسی مقاطع تحصیلی در کشور کانادا می‌پردازیم.

تحصیل در مدارس کانادا

کشور کانادا دارای طیف وسیعی از مدارس دولتی، خصوصی و شبانه روزی است و تحصیل در مدارس کانادا از کفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار است و مطالب آموزشی به صورت اصولی و کاربردی توسط معلمان خبره آموزش داده می شود.

در اغلب استان‌های کشور کانادا تحصیل از سن ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری است و در برخی استان‌ها مانند آنتاریو سن تحصیل اجباری به ۱۸ سال نیز می‌رسد. همچنین در بعضی از استان‌ها تحصیل در مقطع مهدکودک و یا پیش دبستانی نیز اجباری می‌باشد.

دانش‌آموزان از سن ۵ یا ۶ سالگی تا سن ۱۳ یا ۱۴ در مدارس ابتدایی و از سن ۱۴ سالگی تا سن ۱۷ یا ۱۸ در مقطع متوسطه تحصیل خواهند کرد و هر استانی شیوه و برنامه خاص خود را در این زمینه دارد.

دانش‌آموزانی که به تحصیل در مدارس کشور کانادا می‌پردازند، پس از اتمام دوره‌های تحصیلی می‌توانند وارد کالج یا دانشگاه‌ها شوند.

به طور کلی تحصیل در مدارس کانادا، تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور را آسان‌تر خواهد کرد.

 

تحصیل در مدارس کشور کانادا

تحصیل در کالج‌های کانادا

کالج‌های کانادا از مراکز محبوب آموزشی در بین دانشجویان به شمار می‌روند؛ چرا که ورود به این مراکز راحت‌تر از ورود به دانشگاه‌ها می‌باشد. کالج‌ها در واقع مانند موسسات فنی‌وحرفه‌ای هستند و بیشتر تمرکز آن‌ها روی دروس فنی و مهارتی است و میزان واحدهای دروس تئوری نسبت به دروس عملی کمتر است و هدف از آن تربیت نیروی کار متخصص و ماهر می‌باشد.

این دوره برای کسانی که قصد دارند سریع‌تر وارد بازار کار شوند بسیار مناسب است. این کالج‌ها شامل کالج‌های دولتی و خصوصی می‌شوند.

برای تحصیل در کالج‌های کانادا حداقل نمره ۶ آیلتس مورد نیاز است البته برخی از این کالج‌ها با برگزاری آزمون‌های آنلاین سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی داوطلبان را می‌سنجند.

کالج‌های کانادا معمولا نسبت به دانشگاه‌ها از تنوع رشته‌ای کمتری برخوردار بوده و فضای کوچکتری دارند.

تحصیل مقطع  کارشناسی در کشور  کانادا

دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را به دانشجویان عرضه می‌کنند و افراد با توجه به استعداد و علاقه خود می‌توانند در هر کدام از آن‌ها تحصیل کنند.

طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی بسته به نوع رشته و دانشگاه ۳ الی ۴ سال است و دروس پایه و اصلی هر رشته و مهارت‌های ضروری برای رسیدن به موفقیت در آن، به طور کامل آموزش داده می‌شود.

دانش‌آموزان بعد از گرفتن مدرک دیپلم می‌توانند در مقطع کارشناسی شروع به تحصیل کنند.

حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی نمره ۶ است.

 

تحصیل مقطع  کارشناسی در کشور  کانادا

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا

پس از گذراندن دوره کارشناسی، نوبت به دوره کارشناسی ارشد می‌رسد. تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا، چه برای کسانی که از مقاطع قبل در این کشور حضور داشته‌اند و چه برای کسانی که به تازگی می‌خواهند به آن مهاجرت کنند، فرصتی ایده‌آل برای گسترش دانش و تجربه در رشته تحصیلی مد نظر است.

مدت زمان لازم برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کانادا معمولا ۱ الی ۲ سال است. روش تحصیل در این مقطع به سه صورت زیر امکان‌پذیر است و نوع رشته تعیین کننده روش تحصیل خواهد بود.

 • تحقیقاتی (Research-based)
 • واحدی (Course- based)
 • ترکیبی از واحدی و تحقیقاتی

نکته قابل توجه این است که بسیاری از رشته‌های Research-based این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کنند که بلافاصله پس از پایان یافتن دور کارشناسی ارشد و به طور مستقیم وارد مقطع دکتری شوند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا نمره آیلتس ۶.۵ و یا نمره تافل معادل آن مورد نیاز است.

تحصیل مقطع دکتری در کشور کانادا

تعداد متقاضان تحصیل مقطع دکتری در کانادا در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است. برای تحصیل در این مقطع مدرک کارشناسی ارشد معتبر و رزومه قوی مورد نیاز است و متقاضی باید رزومه خود را به استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر ارسال کند و یک موضوع مطلوب برای پروژه تحقیقاتی خود داشته باشد.

طول دوره تحصیلی در این مقطع به پروژه تحقیقاتی دانشجو بستگی دارد. این مدت‌زمان در اکثر مواقع ۳ سال بوده و در برخی موارد ممکن است دانشجو تا ۶ سال در زمینه انتخابی به تحقیق و پژوهش بپردازند.

حداقل نمره آیلتس موردنیاز برای تحصیل در این مقطع ۷ بوده و داوطلب باید مقاله‌های معتبر چاپ شده و مقالات ISI داشته باشد.

 

تحصیل مقطع دکتری در کشور کانادا

دانشگاه‌های برتر کانادا

 

کشور کانادا یکی از کشور‌هایی است که درصد زیادی از دانشگاه‌هایش در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته است و دانستن این موضوع تاثیر بسزایی در انتخاب این کشور به عنوان مقصد تحصیلی خواهد داشت. رنکینگ دانشگاه‌ها در کانادا و جهان برای بسیاری از داوطلبان اهمیت فراوانی دارد.

در میان دانشگاه‌‌های کانادا همواره سه دانشگاه مک گیل، تورنتو و بریتیش کلمبیا همواره در بین ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. سایر دانشگاه‌های کانادا نیز از رتبه‌های بسیار عالی در انواع دستگاه‌های رده‌بندی برخوردارند.

برترین دانشگاه‌های کانادا بر اساس رده بندی QS به شرح زیر است:

رتبه در کانادارتبه در جهاننام دانشگاه
۱۲۹دانشگاه تورنتو
۲۳۵دانشگاه مک گیل
۳۵۱دانشگاه بریتیش کلمبیا
۴۱۱۳دانشگاه آلبرتا
۵۱۳۷دانشگاه مونترال
۶۱۴۰دانشگاه مک مستر
۷۱۷۳دانشگاه واتر لو
۸۲۱۱دانشگاه وسترن
۹۲۳۳دانشگاه کلگری
۱۰۲۳۹دانشگاه کوئینز

 

هزینه‌های تحصیل در کانادا

 

هزینه تحصیل در کشور کانادا از جمله موارد مهم برای دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها است. هزینه تحصیل در کشور کانادا به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی، شهر و محل قرارگیری دانشگاه مرتبط است . با این حال می‌توان گفت هزینه تحصیل در کشور کانادا نسبت به سایر کشورها مناسب‌تر بوده و با توجه به اعتبار جهانی مدارک ارائه شده توسط دانشگاه‌های این کشور، بسیار ارزشمند است.

با توجه به این شرایط هزینه‌های تحصیل در کانادا به طور میانگین در جدول زیر آمده است:

مقطع تحصیلیشهریه
مهدکودک۴۰-۵۷ دلار کانادا (روزانه)
پیش‌دبستانی۴۵۰-۱۳۰۰ دلار کانادا (ماهانه)
ابتدایی۴۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰ لار کانادا (سالانه)
دبیرستان۴۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰ دلار کانادا (سالانه)
کارشناسی۱۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰۰ دلار کانادا (سالانه)
کارشناسی ارشد۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار کانادا (سالانه)
دکتری۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار کانادا (سالانه)

 

هزینه‌های زندگی در کانادا

زندگی در کشور کانادا به معنی برخورداری از  کیفیت بالای زندگی و امکانات و فرصت‌های ایده‌آل خواهد بود و افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند باید به هزینه‌های زندگی در این کشور توجه کنند و بر اساس آن برای مهاجرت خود برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهند.

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور کانادا به عواملی از قبیل موارد زیر بستگی دارد:

 • شهر و منطقه محل سکونت
 • محل سکونت مانند مسکن شخصی، خوابگاه و..
 • خدمات آب و برق
 • خوراک
 • نوع بیمه درمانی

همچنین عادت های فردی و شیوه ی زندگی افراد ارتباط مستقیمی با هزینه های شخص در کانادا خواهد داشت پس به طور دقیق نمی توان هزینه های زندگی در کانادا را برآور کرد اما به طور میانگین هزینه کلی زندگی در این کشور برای یک فرد مجرد ماهیانه مبلغی حدود ۲۷۳۰ دلار کانادا تخمین زده می‌شود، و برای یک خانواده ۴ نفره این مبلغ حدود ۵۱۵۰ دلار کانادا خواهد بود.

روند دریافت ویزای تحصیلی کانادا

افراد متقاضی تحصیل در کشور کانادا پس از دریافت پذیرش از مراکز آموزشی می‌توانند برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنند. البته طول دوره آموزشی باید بیش از ۶ ماه باشد تا متقاضی بتواند ویزای تحصیلی دریافت کند. برای دوره‌های کمتر از ۶ ماه می‌توان با ویزای کوتاه مدت اقدام کرد.

نکته قابل توجه این است که نامه پذیرش افرادی که خواهان تحصیل در مقاطع بالاتر از دیپلم هستند باید از یکی از مراکز مورد تائید اداره مهاجرت کانادا صادر شده باشد. برای متقاضیان در مقاطع پایین‌تر از دیپلم چنین شرایطی وجود ندارد زیرا همه مدارس کانادا مورد تایید این اداره هستند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

در صورتی که قصد اخذ ویزای تحصیلی کانادا را دارید باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • داشتن نامه پذیرش معتبر از یک مرکز آموزشی تایید شده

 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن (در صورتی که متقاضی کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد، باید یک فرد بزرگسال از طرف وی جهت اخذ ویزا درخواست نماید.)

 • ارائه تعهد مبنی بر خروج از کشور کانادا به محض اتمام دوره تحصیلی

 • اثبات نداشتن سوء پیشینه

 • برخورداری از وضیعت سلامتی مطلوب

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

شما باید در هنگام ارائه درخواست خود مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

 • پاسپورت معتبر و مدارک سفر

 • دو قطعه عکس در ابعاد عکس پاسپورت

 • گواهی عدم سوء پیشینه

 • گواهی داشتن تمکن مالی

 • رزومه و سوابق کاری و تحصیلی

 • نامه پذیرش از مراکز و موسسات آموزشی تائید شده

 • برگه معاینه پزشکی در برخی موارد

 

روند دریافت ویزای تحصیلی کانادا

کار ضمن در این کشور

یکی از مزایای مهم انتخاب کشور کانادا برای محل تحصیل خود، کار ضمن تحصیل در کشور کانادا است. دانشجویان می توانند در کنار تحصیل در مشاغل پاره وقت شروع به کار کنند و از مزایای آن بهره مند شوند. در این کشور تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به مدت حداکثر ۲۰ ساعت در هفته و به صورت تمام وقت در تعطیلات رسمی (برای مثال در تابستان و زمستان) بدون داشتن ویزای کاری مشغول به کار شوند. درآمد در این کشور برای دانشجویان به طور میانگین حدود ساعتی ۱۵ دلار کانادا می‌باشد.

کار کردن در حین تحصیل به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند بخشی از مخارج تحصیل و زندگی خود را در کانادا را تهیه کرده و از این طریق با افراد جدید آشنا شوند و مهارت‌های جدیدی در عرصه کسب کار به دست آورند که نقش مهمی‌در آینده شغلی آن‌ها نیز خواهد داشت.

 

کار ضمن تحصیل در کانادا

سوالات متداول شما در زمینه تحصیل در این کشور

آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

بورسیه تحصیلی در کانادا به شکل مطلق به معنای تحصیل رایگان نخواهد بود. مطمئناً با شنیدن نام بورسیه تحصیلی ذهن شما سمت اسکالرشیپ و کمک‌های مالی برای تحصیل خواهد رفت. اما بورسیه تحصیلی در کانادا به این معنا نیست. بورسیه در این کشور به منظور آسان کردن تحصیل و بی‌دغدغه بودن افراد در جریان تحصیل در این کشور است.

برای اینکه شرایط و لوازم بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در کانادا را بشناسیم باید همه جوانب را بررسی کنیم. البته که می‌توان گفت با داشتن شرایطی می‌توان هزینه‌های تحصیل در این کشور را کاهش داد.همچنین

شرایط اقامت پس از تحصیل این کشور چگونه است؟

در مورد اقامت پس از تحصیل در  کشور کانادا باید گفت متقاضیان دست کم تا ۶ ما بعد از فارغ التحصیلی فرصت برای پیدا کردن شغلی مناسب خواهند داشت و پس از پیدا کردن آن می‌توانند اقامت خود را تمدید کرده و به اقامت کاری تغییر بدهند.

کار کردن در کانادا چقدر از شهریه را می‌تواند پوشش ‌دهد؟

اینکه کار در کانادا چثدر از شهریه و هزینه های زندگی را پوشش خواهد به سبک زندگی افراد و دانشگاه و محل زندگی ان ها بستگی دارد و با توجه به ابنکه حداقل درآمد در کانادا ۱۰ دلار در ساعت بوده و امکان کار تحصیلی در کانادا در زمان‌های دانشجویی ۲۰ ساعت در هفته است، می توان هزنیه زندگی در کانادا را تخمین زد. در زمان‌هایی که دانشگاه تعطیل است امکان کار به صورت تمام وقت و به میزان ۴۰ ساعت در هفته وجود دارد.

شهریه دانشگاه‌های برتر کانادا چقدر است؟

شهریه برخی از دانشگاه‌های برتر کانادا به شرح زیر می‌باشند:

 • دانشگاه تورنتو: سالانه بین  ۱۵۰۰۰ تا  دلار کانادا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: سالانه بین ۱۳۰۰ تا ۵۲۰۰۰ دلار کانادا
 • دانشگاه مک گیل: سالانه بین ۲۲۰۰ تا ۵۸۰۰۰ دلار کانادا
۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره