تحصیل در مدارس کانادا (راهنمای ۰ تا ۱۰۰)

کشور کانادا دراولویت های اول افرادی است که قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی دارند و سالانه تعداد بسیاری از داوطلبین بین المللی جذب تحصیل در مدارس کانادا و همچنین دانشگاه های این کشور می شوند. اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در مدارس کانادا را دارید در ادامه ی مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی در مورد تحصیل در مدارس کانادا به دست آورید. در این مقاله در مورد مطالب زیر صحبت خواهیم کرد:

 • چگونگی تحصیل در مدارس کانادا

 • نحوه اخذ پذیرش و ویزا

 • هزینه‌های تحصیل و زندگی

 • مقاطع تحصیلی

 • انواع مدارس در کانادا

 • شهریه مدارس

 • خوابگاه و شرایط زندگی در آن

 • سال تحصیلی و تقویم آموزشی

بیشتر بخوانید: تحصیل در کانادا

 

 

 

کشور کانادا خدمات آموزشی  سطح بالایی برای دانش آموزان ارائه می دهد و هرساله هزینه های قابل توجهی را صرف توسعه و پیشرفت مراکز آموزشی اعم از دانشگاها و مدارس می کند. کانادا یکی از قوی ترین و بهترین سیستم های آموزشی دنیا یعنی سیستم آموزشی بریتانیایی دارد که کشور های بسیاری آن را به عنوان الگو برای خود قرار داده و سعی دارند نظام آموزشی مانند آن داشته باشند.

در این کشور آموزش و پرورش به صورت استانی اداره می شود و هر استان سیستم آموزش و پرورش خود را دارد که همه آنها تحت نظارت دولت فدرال است که سختگیری و دقت بسیاری در نحوه ارائه آموزش ها و کیفیت آن ها دارد.

تمامی مقاطع تحصیل در مدارس کانادا

طی بررسی های انجام شده گروه آموزشی پیوند اولین گام برای انتخاب کشور مقصد شما برای تحصیل شناخت نظام آموزشی و مقاطع تحصیلی و ویژگی های هر کدام از آنهاست. از همین رو در ادامه به بررسی مقاطع تحصیلی در کشور کانادا در قالب یک تصویر اینفوگرافیک پرداخته ایم که پاسخگوی بسیاری از سوالات شماست.

مسیر تحصیل در کانادا

مهدکودک یا پیش‌دبستانی در کانادا

مهدکودک ها اولین مرحله ی آموزشی کودکان است که نقش مهمی در مراحل تحصیلی بعدی نیز دارد. کودکان در کانادا از سن ۳ تا ۶ سالگی می توانند به مهدکودک یا پیش دبستانی بروند و مهارت های مهمی مثل نحوه برقراری ارتباط با اطرافیان را بیاموزند.

همچنین حروف الفبا، شمارش اعداد،نقاشی و موسیقی از دیگر آموزش های این دوره است که کودکان را برای ورود به مدرسه ابتدایی آماده می کند.

در برخی از استان های کانادا تحصیل در این مقطع اجباری است.

تحصیل مقطع ابتدایی در کانادا

دانش آموزان از سن ۶ تا ۱۳ یا ۱۴ سالگی در این مقطع آموزش می بینند که در کل شامل ۸ سطح تحصیلی می شود. البته تعداد سطوح و سالهای تحصیلی بسته به نوع استان ممکن است متفاوت باشد و در برخی استان ها ۶ یا ۷ سطح تحصیلی برای این مقطع در نظر گرفته باشند.

تحصیل درمدارس کانادا از سن ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری است که در برخی استان ها مثل مانیتوبا، انتاریو و نیوبرانزویک سن تحصیل اجباری تا ۱۸ سالگی است.

همانطور که گفته شد در کانادا هر استان برنامه ای جداگانه برای دوره های آموزشی خود دارد ولی در اکثر استان های کانادا موضوعاتی همچون ریاضیات، علوم، تاریخ، جغرافیا، موسیقی، زبان انگلیسی ، تربیت‌بدنی و … تدریس می شود.

در استان انتاریو علاوه بر این درس ها، دورسی مانند زبان فرانسوی،کسب و کار کانادایی و آموزش مالی نیز آموزش داده می شود.

تحصیل مقطع دبیرستان در کانادا

بعد از گذرندان با موفقیت دوره ابتدایی، دانش آموزان وارد دبیرستان می شوند که شامل دو بخش اشت:

 • دبیرستان دوره اول، که دانش آموزان برای ورود به دبیرستان آمادگی های لازم را کسب می کنند که شامل سطوح ۷ و ۸ و گاهی نیز ۹ است.
 • دبیرستان دوره دوم، که شامل سطوح ۹ تا ۱۲ می شود و اخرین دوره تحصیلی در مدارس کانادا است.

البته در ۲ استان انتاریو و کبک مقطع دبیرستان کمی متفاوت است. در استان انتاریو دانش آموزان در پایه +۱۲ نیز باید تحصیل کنند و در استان کبک مقطع دبیرستان دوره دوم تا سطح و پایه ۱۱ است و بعد از آن دانش آموزان وارد دوره ی  CEGEP که مخفف collége d’enseignement général et professionnel است، می شوند که یک دوره ی آموزشی برای ورود به کالج و دانشگاه است.

دانش آموزان در پایان هر سطح تحصیلی در چندین آزمون شرکت می کنند تا بتوانند در سطوح بالاتر تحصیل کنند. در کانادا نمرات و معدل دانش آموزان در انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی تاثیرگذار است.

سطح‌بندیسن
پیش‌دبستانی۳ تا ۶ سال
ابتدایی۶ یا ۷ سال_ ۱۲ یا ۱۳ سال
دبیرستان دوره اول۱۳ یا ۱۴ سال _ ۱۵ یا ۱۶ سال
دبیرستان دوره دوم۱۶ سال  – ۱۷ یا ۱۸ سال

در حال حاضر با وجود استانداردهای بالای آموزشی و به صرفه بودن هزینه تحصیل در کشور کانادا، روز به روز بر تعداد افراد متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، نسبت به دیگر کشورهای جهان مانند آمریکا، استرالیا و… افزوده می‌شود.

در حال حاضر کشور کانادا با استانداردهای بالای آموزشی و امکانات پیشرفته و مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل یکی از جذاب ترین مقاصد برای تحصیل است و از شرایط ایده آلی در زمینه آموزش، تحصیل در دانشگاه های برتر، تجربه ی زندگی مطلوب و فرصت های شغلی عالی برخوردار است و والدین از آموزش فرزندان خود در این کشور بسیار استقبال می کنند.

انواع مدارس کانادا

در کانادا مدارس به دو دسته اصلی زیر تقسیم می شوند:

 • دولتی
 • خصوصی

که در ادامه به بررسی کامل مدارس دولتی و خصوصی در کانادا خواهیم پرداخت و برای درستری به لیست مدارس کانادا می توانید به صفحه لیست مدارس کانادا مراجعه فرمایید.

انواع مدارس کانادا

مدارس دولتی کشور کانادا

بودجه و نیازهای مالی مدارس دولتی توسط دولت فدرال تامین می شود در نتیجه تحصیل شهروندان کانادایی در این مدارس رایگان خواهد بود.

تحصیل دانش آموزان بین المللی در مدارس دولتی رایگان نیست و باید مبلغی را به عنوان شهریه برای تحصیل در این مدارس یپردازند.

افرادی که اقامت دائم انگلستان را دارند به صورت رایگان در مدارس دولتی آموزش می بینند.

جمیعت کلاس های مدارس دولتی زیاد بوده و دانش آموزان زیادی برای تحصیل در آن ها تقاضا دارند.

هزینه تحصیل در مدارس دولتی کانادا

شهریه ی مدارس مختلف دولتی بر اساس امکانات و شرایطی که ارائه می دهند متفاوت خواهد بود.همچنین مقطع تحصیلی، شهر و محله قرارگیری مدرسه بر میزان شهریه تاثیرگذار خواهد بود.به طور متوسط هزینه تحصیل در این مدارس سالانه ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار می باشد.

مدارس خصوصی کشور کانادا

مدارس خصوصی در کانادا به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 • مدارس روزانه یا Day Schools
 • مدارس شبانه روزی یا Boarding Schools

دانش آموزانی که در  مدارس روزانه تحصیل می کنند پس از اتمام کلاس های خود به منزل برمی گردند.

مدارس خصوصی کانادا از همه ی دانش آموزان، چه دانش آموزان بومی و چه دانش آموزان بین المللی شهریه دریافت می کنند. هر استان نیز برای این مدارس قوانین با استاندارد بالا در نظر گرفته است  تا بهترین و کارآمدترین آموزش ممکن را در اختیار دانش آموزان قرار دهد و از کیفیت بالا در ارائه خدمات آموزشی برخوردار شوند.

در مدارس خصوصی، تعداد دانش آموزان موجود در کلاس کمتر از مدارس دولتی است در نتیجه به هر دانش آموز توجه بیشتری می شود.

در این مدارس فعالیت های فوق برنامه بیشتری مثل کلاس های موسیقی و هنر و ورزش های مختلف برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است تا بر اساس علایق خود در هر کدام از این فعالیت ها شرکت کننند.

هزینه تحصیل خصوصی در مدارس کانادا

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی به شرایط، امکانات، تعداد و نوع فوق برنامه ها  بستگی دارد. و خانواده ها باید سالانه مبلغی حدود ۱۵ تا ۲۵ هزار دلار را بابت تحصیل دانش آموزان خود در این مدارس پرداخت کنند.

در جدول ذیل برخی از بهترین مدارس کانادا نام برده شده است:

نام مدرسهشهر
Bodwellونکوور
Ashbury collegeاتاوا
Appleby collegeاوکویل
Upper collegeتورنتو
J.addisonمارک هوم

مدارس شبانه‌روزی کشور کانادا

در کانادا هم مدارس شبانه روزی دولتی و هم مدارس شبانه روزی خصوصی وجود دارد ولی اکثر مدارس شبانه روزی از نوع خصوصی هستند.در این مدارس دانش آموزان پس از اتمام کلاس های خود به خوابگاه ها می روند و در خوابگاه سکونت دارند.

در مدارس شبانه روزی نیز فعالیت های غیر درسی فراوانی برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است تا علاوه بر یادگیری مباحث جدید، به استعداد های خود پی ببرند که نقاشی،موسیقی،تئاتر،فوتبال، تنیس،والیبال و….از جمله ی این فعالیت های غیردرسی هستند.

مدارس شبانه روزی به تقویت مهارت های اجتماعی و سازگاری با محیط های گوناگون کمک خواهد کرد و تجربه ای است که باعث رشد فردی افراد می شود.

مزایای تحصیل در مدارس شبانه‌روزی کانادا

تعحصیل در مدارش شبانه روزی در کشور کانادا مزیای زیادی برای دانش آموزان دارد که از جمله آنها:

 • کسب تجربه زندگی گروهی و یادگیری و افزایش مهارت های اجتماعی
 • استفاده از امکانات آموزشی پیشرفته و متدهای آموزشی جدید
 • تقویت زبان انگلیسی و یادگیری زبان های دیگر مثل زبان فرانسوی
 • امکان اخذ پذیرش در بهتربن دانشگاه‌های کشور کانادا
 • امکان بهره مندی از امکانات آموزشی در ۷ روز هفته
 • کلاس های فوق برنامه متنوع و جذاب

خوابگاه‌های مدارس شبانه‌روزی کشور کانادا

دانش آموزان مدارس شبانه روزی در خوابگاه هایی با محیط مناسب و امکانات مطلوب اقامت می کنند.

کلاس های دانش آموزان پسر و دختر یکسان ولی خوابگاه های آن ها جدا از یکدیگر است. این خوابگاه ها در محوطه ی مدرسه واقع شده اند در نتیجه رفت آمد بین مدرسه و خوابگاه برای دانش آموزان آسان خواهد بود.

در این خوابگاه ها کلیه امکانات رفاهی برای دانش آموزان فراهم شده است و دانش آموزان در رده سنین پایینتر در اتاق های چند نفره و دانش آموزان بزرگتر در اتاق های تک نفره یا دو نفره می مانند.

همه اتاق ها، چه تک نفره و چه چند نفره، کلیه امکانات مثل تخت،کمد و میز مطالعه به تعداد افراد وجود دارد.

در خوابگاه ها فضاهای عمومی مثل کتابخانه و سالن مطالعه، سالن ورزش،غذاخوری  و اتاق تلویزیون وجود دارد.

کادری مجرب و آموزش دیده نیز به عنوان سرپرستان خوابگاه‌ها در مدارس حضور دارند که وظیفه آن‌ها مراقبت و پشتیبانی بیست و چهار ساعته از دانش‌آموزان می باشد.

وعده‌های غذایی در مدارس شبانه‌روزی کشور کانادا

کیفیت غذاهای مدارس شبانه روزی کانادا همواره مطلوب است و این مدارس به تهییه ی غذاهای سالم و مغذی برای دانش آموزان اهتمام می ورزند چرا که حفظ سلامتی و تن درستی داتش آموزان برای این مدارس بسیار مهم است.

وعده های غذایی  مدارس شبانه روزی شامل صبحانه، ناهار، شام و میان وعده است و لیست غذایی بسیار متنوع دارند که شامل هر سلیقه ای می شود که علاوه بر متنوع بودن ارزش غذایی بالایی نیز دارند و کلیه مواد مغذی مورد نیاز روزانه دانش آموزان را تامین می کند.

دانش آموزان دارای آلرژی به ماده غذایی خاص میتوانند با امور تغذیه مدارس در میان بگذارند تا در تهیه ی وعده های غذایی آن ها دقت شود.

تعطیلات مدارس شبانه‌روزی کانادا

در کشور کانادا ۳ تعطیلات اصلی وجو دارد که مدارس در این ۳ بازه زمانی تعطیل خواهند بود که شامل:

 • تعطیلات تابستانی: این تعطیلات از اواخر ماه ژوئن شروع و در اوایل ماه سپتامبر پایان می یابد و غالبا به مدت ۷۰ روز است.
 • Winter Break: آغاز این دوره از تعطیلات از از اواخر دسامبر است و تا ماه ژوئن ادامه دارد و به مدت ۲ هفته است.
 • Spring Break: این تعطیلی در اواسط ماه مارس است و یک هفته به طول می انجامد.

البته ممکن است بعضی از مدارس در این روزها تعطیل نباشند و به فعالیت خود ادامه بدهند.

زمان شروع سال تحصیلی و ساعات آموزشی تحصیل در مدارس کانادا 

تحصیل در کانادا و هر استان قوانین خاصی برای شروع و پایان تقویم آموزشی خود دارد و در تعیین زمان شروع سال تحصیلی و ساعات آموزشی مختار است.

با این حال در اکثر مدارس سال تحصیلی در ماه سپتامبر شروع شده و بعد از گذشت تقریبا ۱۰ ماه، در ژوئن به پایان می رسد.

همچنین ساعات اختصاص یافته به آموزش نیز در مدارس و مراکز آموزشی مختلف، متفاوت است و ساعات آموزشی در برخی مدارس از ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر است و در برخی دیگر از ۹ صبح آغاز شده و تا ۴ بعد از ظهرادامه دارد و دانش آموز باید حتما در ساعات مقرر در کلاس درسی حضور داشته باشد.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره