دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

کشور کانادا یکی از برترین انتخاب های موجود برای تحصیل است و رتبه ی دانشگاه های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱ یک راهنمای بزرگ برای انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل در کشور کانادا است. در این مقاله به معرفی برترین دانشگاه های روز کانادا پرداخته ایم پس با تیم پیوند همراه باشید.

دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

کشور کانادا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی به شمار می‌رود و تعدادی از برترین دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص داده است. این کشور هر ساله پذیرای هزاران دانشجوی بین‌المللی از کشورهای مختلف جهان از جمله ایران می‌باشد.

تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور کانادا می‌تواند فرصت دریافت خدمات آموزشی در سطح عالی و جهانی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار دهد.

هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با دیگر کشورهای انگلیسی زبان همچون انگلستان، آمریکا و استرالیا مقرون به صرفه‌تر بوده و روند کاری ثبت درخواست ویزای تحصیلی آن نسبتاً ساده‌تر است. همچنین این امکان نیز وجود دارد که دانشجویان بتوانند پس از اتمام دوران تحصیلی خود، اقدام به دریافت اقامت بعد از تحصیل و دائم نمایند.

دلایل انتخاب کشور کانادا برای تحصیل:

 • سطح بالای کیفیت آموزشی
 • کیفیت بسیار بالا برای تحصیل در مدارس کانادا
 • ارزش و اعتبار مدارک دانشگاهی این کشور
 • امکان انجام کار در حین تحصیل
 • کیفیت بالای زندگی
 • امکان آشنایی با فرهنگ‌ها و عقاید مختلف

۱۰ دانشگاه برتر کشور کانادا

شاید مهم‌ترین دلیل انتخاب کانادا برای تحصیل، وجود دانشگاه‌‌های برتر در سطح جهانی است. بر اساس جدید‌ترین رتبه‌بندی صورت گرفته توسط وب‌سایت Times Higher Education یکی از معتبر‌ترین منابع دانشگاهی جهان است که هر ساله لیست نهایی بهترین دانشگاه های جهان را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، دانشگاه های کانادا در رده‌های بالای این رتبه‌بندی قرار دارند، بطوریکی هفت دانشگاه برتر این کشور در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۲۰ است.

در جدول زیر اسامی ۱۰ دانشگاه برتر کشور کانادا را مشاهده می‌نمایید که در ادامه به معرفی و بررسی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت:

دانشگاهاستان – شهررتبه در کانادارتبه در جهان
دانشگاه تورنتوآنتاریو – تورنتو۱۱۸
دانشگاه بریتیش کلمبیابریتیش کلمبیا – ونکوور۲۳۴
دانشگاه مک‌گیلکبک – مونترال۳۴۰
دانشگاه مک‌مسترآنتاریو – همیلتون۴۶۹
دانشگاه مونترالکبک – مونترال۵۷۳
دانشگاه آلبرتاآلبرتا – ادمونتون۶۱۳۱
دانشگاه اتاواآنتریو – اتاوا۷۱۴۵
دانشگاه کلگریآلبرتا – کلگری۸۲۰۰
دانشگاه واترلوآنتاریو – واترلو۹۲۰۱-۲۵۰
دانشگاه وسترنآنتاریو – لندن۱۰۲۰۱-۲۵۰

 

 ۱-دانشگاه تورنتو

اولین نامی که در بین برترین دانشگاه‌های کانادا به چشم می‌خورد، دانشگاه تورنتو است.

دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

ویژگی های اصلی دانشگاه تورنتو:

 • قدمت و تجارب دانشگاهی بالا
 • فعال بودن دانشگاه در تمامی زمینه ها علمی
 • معماری خاص و تاریخی
 • شامل بودن دانشگاه در رشته های مختلف دانشگاهی
 • برتری دانشکاه در بیشتر رشته های موجود در رنکینگ جهانی
 • جذب تعداد بالای دانشجو با کیفیت تدریس بالا

دانشگاه تورنتو یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا بوده و در ناحیه شمالی این کشور احداث شده است. این دانشگاه با الهام گرفتن از دانشگاه‌های مطرح انگلستان ساخته شده و توسط کلیسای انگلستان کنترل می‌شود؛ از همین رو از لحاظ سیستم دانشگاهی نیز بسیار شبیه به دانشگاه‌های معتبر انگلستان می‌باشد.

دستاوردهای متعددی به نام دانشگاه تورنتو به ثبت رسیده و آن را به یکی از دانشگاه‌های پیشتاز در عرصه علمی بدل نموده است که از جمله آن‌ها می‌توان به درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی، کشف انسولین، کشف میکروسکوپ الکترونی و … اشاره کرد.

در محوطه مرکزی دانشگاه تورنتو تعدادی بنای تاریخی وجود دارد که از حیث زیبایی و معماری منحصر به ‌فرد همپای بهترین بناهای قاره اروپا قرار هستند.

در حال حاضر در این دانشگاه نزدیک به ۷۰۰ مدرک در مقاطع کاردانی و کارشناسی، و بیش از ۲۰۰ مدرک در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. دانشگاه تورنتو در حوزه پزشکی نیز از بهترین‌ دانشگاه‌های جهان به شمار می‌رود.

بیش از ۷۲ هزار دانشجو به صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل در دانشگاه تورنتو بوده و حدود ۱۹ درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

۲- دانشگاه بریتیش کلمبیا

رتبه دوم در میان بهترین دانشگاه‌های کانادا به قدیمی‌ترین دانشگاه استان بریتیش کلمبیا تعلق دارد. مرکزی جهانی برای آموزش، تحقیق و فراگیری علوم مختلف که به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های جهان هم شناخته می‌شود.

دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

این دانشگاه دارای دو ساختمان اصلی در شهرهای ونکوور و کلونا می‌باشد که ساختمان دانشگاه ونکوور شامل ۱۲ دانشکده بوده و هفت دانشکده دیگر واقع در کلونا هستند. دانشجویان بین‌المللی که به تحصیل در پردیس ونکوور می‌پردازند، می‌توانند از مناظر زیبای سواحل و کوهستان‌های اطراف آن لذت ببرند.

 • برتری چشمگیر دانشگاه بریتیش کلمبیا در زمینه ی فیزیک و متافیزیک:

دانشگاه بریتیش کلمبیا با بیش از ۶۰۰ میلیون دلار بودجه تحقیقاتی، هر ساله پشتیبان حدود ۸۰۰۰ پروژه تحقیقاتی است. بزرگترین سیکلوترون یا ذره‌شکن جهان (نوعی وسیله است که به عنوان شتاب‌دهنده ذرات در فیزیک استفاده می‌شود) نیز واقع در آزمایشگاه ملی فیزیک ذرات و فیزیک اتمی کانادا و در دانشگاه بریتیش کلمبیا قرار دارد.

دانش آموختگان این دانشگاه افتخارات علمی و ورزشی بسیاری را کسب کرده‌اند که از این میان می‌توان به ۸ برنده جایزه نوبل، ۶۵ مدال آور المپیک، ۱۰ عضو در آکادمی علوم و هنر آمریکا، ۲۰۸ عضو در جامعه علمی برتر کانادا و همچنین ۳ نخست وزیر کانادا اشاره کرد.

بیش از ۶۰ هزار دانشجو به صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا بوده و حدود ۳۰ درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

۳- دانشگاه مک‌گیل

دانشگاه مک‌گیل یکی از سه دانشگاه انگلیسی زبان در استان کبک کانادا و یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور می‌باشد.

این دانشگاه در سال ۱۸۲۱ ساخته شده و یکی از معتبرترین مراکز تحقیقاتی دنیا به شمار می‌رود. دانشگاه مک‌گیل اعتبار خود را به واسطه داشتن ۵۰ مرکز و انستیتو تحقیقاتی، بیش از ۴۰۰ گرایش تحصیلی، تاریخ شکوهمند و شبکه متشکل از حدود ۲۵۰ هزار فارغ‌التحصیل در طی قرن اخیر کسب کرده که این دانشگاه را به یکی از برترین شرایط تحصیل در کشور کانادا با مدرک دیپلم تبدیل کرده است.

دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

نخستین دانشکده پزشکی در کانادا در سال ۱۸۲۹ در دانشگاه مک‌گیل احداث شد و امروزه نیز دانشجویان رشته‌های مراقبت‌های درمانی و پزشکی این دانشگاه در سطح جهان مطرح هستند.

کشف امکان تجزیه اتم‌ها، نخستین نقشه از قشر حرکتی مغز و اختراع پلکسی‌گلاس، از جمله دستاوردهای این دانشگاه است. دیگر وجه تمایز دانشگاه مک‌گیل از دانشگاه‌های کانادا نیز کتابخانه فوق‌العاده آن است. کتابخانه‌ای که شامل سیزده زیرمجموعه کوچک‌تر و در مجموع حاوی شش میلیون کتاب و وسایل مرتبط دیگر است.

دانشگاه مک گیل یکی از دو دانشگاه غیر آمریکایی عضو در اتحادیه دانشگاه‌های آمریکا (Association of American Universities) و تنها دانشگاه کانادایی عضو انجمن دانشگاه‌های رهبر جهانی (Global University Leaders Forum (GULF)) در انجمن اقتصادی دنیا است.

بیش از ۳۱ هزار دانشجو به صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل در دانشگاه مک‌گیل هستند که حدود ۲۸ درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

 

۴- دانشگاه مک‌مستر

دانشگاه مک مستر، در شهر همیلتون، ایالت اونتاریو کانادا واقع شده است. ساختمان‌های اصلی این دانشگاه در زمینی به مساحت ۱۲۱ هکتار، در مجاورت باغ‌های زینتی همیلتون ساخته شده‌اند.

دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

مساحت قابل‌توجه زمین‌های در اختیار دانشگاه مک‌مستر آن را از بسیاری از دانشگاه‌های کانادا متمایز کرده است.

این دانشگاه شهرت خود را مدیون پردیس پزشکی مشهور و معتبر خود می‌باشد که دستاوردهای جهانی متعددی نیز به نام آن ثبت شده است. دیگر دانشکده‌های مطرح هم مرتبط با رشته‌های مهندسی، تجارت، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی هستند.

علاوه بر این، دانشگاه مک مستر به عنوان یکی از سه دانشگاه برتر کانادا در زمینه تحقیقاتی شناخته می‌شود. این دانشگاه تنها میزبان کانادایی دانشگاه سازمان ملل متحد (United Nations University) در زمینه تحقیقات آب، محیط زیست و سلامتی است.

این دانشگاه تمرکز بسیاری بر تحقیقاتی دارد که هدف آن‌ها برخی از نیازهای فوری در جامعه، به ویژه در زمینه علوم بهداشتی است که شامل تحقیقات در حوزه سلول های بنیادی و سرطان است که سطوح پوست انسان را به سلول های خونی تبدیل کرده که می تواند محدودیت اهداکنندگان خون را کاهش دهد.

در حال حاضر بیش از ۲۴ هزار دانشجو به صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل در دانشگاه مک‌مستر هستند که حدود ۱۶ درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

۵- دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال که معمولا UdeM (یودِم) نامیده می‌شود، دانشگاهی باشکوه و فرانسوی زبان در شهر مونترال است.

دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

این دانشگاه تنها دانشگاه فرانسوی زبان در بین ۵ دانشگاه برتر کانادا و دومین دانشگاه بزرگ این کشور از لحاظ تعداد دانشجویان می‌باشد.

مونترال یکی دیگر از دانشگاه‌های کانادا است که در آن توجه ویژه‌ای به کارهای تحقیقاتی نشان داده شده و سالانه مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار در این دانشگاه صرف کارهای تحقیقاتی می‌شود. این دانشگاه در زمینه علوم پزشکی و سلامتی نیز در بین ۱۰۰ موسسه آموزشی برتر جهان قرار دارد و پردیس‌های داروسازی و داروشناسی آن در بین رتبه‌های برتر جهان قرار گرفته‌اند.

در کنار این‌ها، مونترال یکی از شهرهای به‌صرفه‌ کانادا برای زندگی است و هزینه تحصیل در این کشور را می‌توان با انتخاب این شهر به‌طور نسبی کاهش داد. به همین خاطر است که از هر چهار دانشجوی حاضر در دانشگاه مونترال، یکی خارجی است.

در حال حاضر بیش از ۳۷ هزار دانشجو به صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل در دانشگاه مونترال هستند که حدود ۲۳ درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

۶- دانشگاه آلبرتا

این دانشگاه در سال ۱۹۰۸ در شهر ادمونتون، در استان آلبرتا تاسیس شده است. دانشگاه آلبرتا دارای ۵ کمپ دانشگاهی می‌باشد که کمپ اصلی آن شامل ۱۵۰ ساختمان بوده و ۵۰ بلوک شهری را در بر می‌گیرد.

دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

مزایای تحصیل در دانشگاه البرتا:

 • وسعت بالای فضای آموزشی
 • برتری رشته های بومی و اقلیمی
 • موقعیت مکانی به صرفه و اقتصادی

دانشگاه آلبرتا، یکی از معدود دانشگاه‌های کانادا است که در آن می‌توان در رشته‌های بومی مختص کانادا تحصیل کرد و آشنایی بیشتری با شرایط اقلیمی، جغرافیایی، فرهنگ و تاریخ این کشور پیدا کرد.

رتبه بالای این دانشگاه به دلیل تمرکز بر روی تحقیقات علمی و همچنین، ارائه طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دست آمده است.

تا کنون نزدیک به ۲۶۰ هزار نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند؛ کسانی که زمینه‌ساز شروع فعالیت ۷۰ هزار سازمان و موسسه مختلف در اقصی نقاط جهان شدند که به نوعی تضمینی بر کسب اقامت کاری بعد از تحصیل در کشور کانادا به شمار می رود.

در حال حاضر حدود ۳۲ هزار دانشجو به صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل در دانشگاه آلبرتا هستند که حدود ۲۶ درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

۷- دانشگاه اتاوا

دانشگاه اتاوا بزرگ‌ترین دانشگاه دوزبانه (انگلیسی و فرانسوی) جهان است و از این حیث متمایز از دیگر دانشگاه‌های کشور کانادا می‌باشد.

دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

این دانشگاه دارای سه پردیس است که در شهرهای اتاوا، تورنتو و ویندسور واقع شده است و آموزش در دو پردیس تورنتو و ویندسور به زبان فرانسوی صورت می‌گیرد.

پردیس اصلی دانشگاه اتاوا با مساحتی حدود ۴۲ هکتار در پایتخت کشور کانادا، در استان آنتاریو قرار داشته و به بسیاری از به موسسات بزرگ کشور دسترسی دارد.

دانشگاه اتاوا سالانه نزدیک به ۶۰ میلیون دلار کمک هزینه تحصیلی و بورسیه ورودی به دانشجویان اعطا می‌کند. این دانشگاه بیشترین رشته‌ها و برنامه‌ها به زبان فرانسوی را در میان دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌دهد.

پیشرفت‌های دانشگاه اتاوا در علوم اجتماعی، بهداشت و علوم انسانی آن را به دانشگاهی بی‌نظیر جهت آموزش، یادگیری و رشد و ترقی تبدیل نموده است.

بیش از ۳۵ هزار دانشجو به صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل در دانشگاه اتاوا هستند که حدود ۱۸ درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

۸- دانشگاه کلگری

یکی دیگر از دانشگاه‌هایی که در لیست دانشگاه‌های برتر کانادا قرار دارد دانشگاه کلگری است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۶ در نزدیکی کوه‌های راکی، در کلگری آلبرتا تاسیس شد.

دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

این دانشگاه به عنوان یکی از پیشروترین محیط‌های تحقیقاتی-دانشگاهی کانادا، در تلاش است تا بتواند با استفاده از شیوه‌های نوین و خلاقانه آموزشی و تحقیقاتی، چالش‌های بزرگ علمی را در سطح منطقه، کشور و حتی بین‌المللی برطرف نماید.

دانشگاه کلگری، بزرگترین دانشگاه عمومی ایالت آلبرتا است و امتیاز بالایی را به خاطر ایجاد فضای کارآفرینی در دانشگاه و همچنین حضور اساتید خارجی کسب کرده است.

وجه تمایز این دانشگاه با دیگر دانشگاه‌های کانادا شاید در برنامه مطالعات خارجه‌اش باشد که طی آن، سالانه بیش از ۱۱۰۰ دانشجو را به هشتاد نقطه در اقصی نقاط جهان می‌فرستد. این برنامه از طریق مشارکت با موسسه‌ها و سازمان‌های علمی کشورهای دیگر عملی می‌گردد.

بیش از ۲۷ هزار دانشجو به صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل در دانشگاه کلگری هستند که حدود ۱۹ درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

۹- دانشگاه واترلو

در مقایسه با دانشگاه‌های کانادا، دانشگاه واترلو قدمت نسبتاً کمتری دارد و با این وجود موفق شده که به یکی از جامع‌ترین دانشگاه‌های این کشور تبدیل شود.

دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

این دانشگاه در طی ۲۵ سال گذشته همواره به عنوان یکی از مبتکرترین دانشگاه‌های کانادا شناخته شده و یکی از بزرگترین برنامه‌های آموزش فنی همراه با کارآموزی را در جهان ارائه می‌دهد.

یکی از سیاست‌های دانشگاه همکاری با سازمان‌ها و موسسات علمی نقاط مختلف جهان، به ‌منظور محقق کردن اهداف مرتبط با آموزش، تحقیق و اختراعات است.

انتظار می‌رود که طی یک دهه آتی این دانشگاه در عرصه علمی شاهد پیشرفت چشمگیری باشد، چرا که فعالیت‌های تحقیقاتی گسترده‌ای را با توجه به نیازهای جهان و جهت پیدا کردن راه‌حل‌های مناسب ترتیب داده است.

بیش از ۳۲ هزار دانشجو به صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل در دانشگاه واترلو هستند که حدود ۱۸ درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

۱۰- دانشگاه وسترن

از دیگر موسسات آموزشی که در لیست دانشگاه‌های برتر کانادا قرار دارد، دانشگاه وسترن است که در شهر لندن، در استان آنتاریو قرار دارد.

دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

دانشگاه وسترن در سیاست‌های خود توجه ویژه‌ای به فعالیت‌های تحقیقاتی نشان داده و همواره جزو ۱٪ دانشگاه‌های برتر جهان بوده است. این دانشگاه در میان دانشگاه‌های کانادایی بالاترین امتیاز را در شاخص تقدیر از اساتید به خاطر تحقیقات علمی به دست آورده است.

این دانشگاه بیشتر از هر چیز به‌خاطر برنامه‌های علمی و دستاوردهای تحقیقاتی‌اش شهرت پیدا کرده است و از این حیث، می‌تواند برای کسانی که با دریافت پذیرش تحصیلی کانادا وارد این کشور می‌شوند تجربه‌ای غنی باشد.

در حال حاضر بیش از ۲۹ هزار دانشجو به صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل در دانشگاه وسترن هستند که حدود ۱۷ درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

 • جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در کشور کانادا، می‌توانید به مطالعه مقالات زیر مراجعه کنید:
 1. «هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور کانادا»
 2. «کار ضمن تحصیل در کشور کانادا» 
۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره