راهنمای قدم به قدم تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

آیا به دنبال تحصیل در کشور کانادا هستید؟ آیا نمی‌دانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چه باید کرد؟ نگران نباشید! این مقاله پاسخگوی همه سوالات شماست!

کشور کانادا با داشتن کیفیت عالی آموزش، طبیعت بکر و زیبا و مردم خونگرم و مهربان به یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی جهان تبدیل شده و تعداد انشجویان بین‌المللی آن هر ساله افزایش می‌یابد.

اگر شما نیز قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا را دارید، با مطالعه این مقاله می‌توانید به اطلاعات اساسی در مورد دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلات تکمیلی این کشور دست یابید.

 تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

برخورداری از محیطی مناسب برای سکونت و داشتن دانشگاه‌های معتبر جهانی، کشور کانادا را به انتخابی برجسته برای تحصیل تبدیل کرده است و می‌توان گفت که این کشور با داشتن حدود ۱۹۰ هزار دانشجوی بین‌المللی، یکی از بزرگترین مراکز آموزش عالی در جهان به شمار می‌رود.

در ادامه تعدادی از بهترین دلایل برای تحصیل در کشور کانادا مطرح شده است.

 • تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان: تعداد زیادی از دانشگاه‌های کشور کانادا از اعتبار جهانی برخوردارند و همین موضوع موجب محبوبیت این کشور در بین دانشجویان بین‌المللی گشته است.
 • هزینه‌های تحصیلی مقرون به صرفه: هزینه‌های زندگی و تحصیل در کشور کانادا در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای انگلیسی زبان آمریکا، استرالیا و نیوزلند کمتر است و می‌توان گفت این هزینه‌ها در مقایسه با خدمات ارائه شده به دانشجویان بسیار مقرون به صرفه هستند.
 • حمایت دولت از آموزش: دولت کانادا حمایت مالی بسیاری از سیستم آموزش عالی این کشور به عمل آورده و پشتیبانی کاملی از این سیستم دارد؛ به طوری که کشور کانادا جزو برترین کشورها در لیست OECD قرار گرفته است.
 • کیفیت بالای زندگی: کیفیت و سطح زندگی در کشور کانادا بسیار بالاست و بطور کلی این کشور محیطی امن و پایدار برای تحصیل است.
 • دوزبانگی: کانادا با داشتن دو زبان رسمی (انگلیسی و فرانسوی) و جمعیتی چند فرهنگی، فرصت یادگیری یک زبان جدید و یا تقویت مهارت‌های زبانی شما را فراهم می‌آورد.
 • محیط چند فرهنگی: دانشجویان کشور کانادا را افرادی با بیش از ۲۰۰ ملیت مختلف تشکیل می‌دهند و جامعه دانشجویی این کشور یکی از متنوع‌ترین جوامع در جهان محسوب می‌شود.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

 • فرصت‌های موجود پس از تحصیل: اگر مشتاق هستید که پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا اقامت داشته باشید، ممکن است واجد شرایط دریافت مجوز «کار پس از تحصیل» شوید که به شما اجازه می‌دهد برای مدت حداکثر ۳ سال به کار و فعالیت در این کشور بپردازید. (مدت زمانی که می‌توانید با داشتن مجوز کار پس از تحصیل در کانادا اقامت داشته باشید، یک سال بیشتر از طول دوره تحصیلی شما خواهد بود. بدین‌ترتیب که اگر دوره تحصیلی شما یک ساله باشد و موفق به دریافت این مجوز شوید، می‌توانید به مدت دو سال دیگر نیز در کانادا اقامت داشته و به فعالیت بپردازید.)
نکات کلیدی مقطع کارشناسی ارشد در کانادا
تعداد دانشگاه‌ها۹۶
تعداد دانشجویان بین‌المللی۲۰۹،۷۹۷
مدت زمان دوره۱ الی ۲ سال
میانگین هزینه۱۷،۴۴۷ دلار کانادا (۱۳،۳۷۲ دلار آمریکا)
سال تحصیلیاز سپتامبر تا آوریل

 دانشگاه‌های کانادا

سالانه حدود ۱.۷ میلیون دانش‌آموز و دانشجو در موسسات آموزشی کانادا تحصیل می‌کنند. ۴۰ درصد امور مربوط به تحقیق و توسعه کشور کانادا توسط این افراد انجام می‌شود و این امر زمینه گردش مالی ۳۵ میلیارد دلاری (CAD) در کانادا و ایجاد ثروت اقتصادی در تمامی جوامع این کشور را فراهم می‌سازد.

در این کشور وزارت آموزش و پرورش فدرال یا سیستم اعتباربخشی متمرکزی وجود ندارد و دولت هر استان مسئول کلیه امور در تمامی مقاطع تحصیلی خود، از جمله دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی می‌باشد.

دانشگاه‌های کشور کانادا دارای محیط، تاریخچه، برنامه‌های آموزشی و تخصصی بسیار متنوعی هستند. برنامه‌های این دانشگاه‌ها طبق اساس‌نامه‌های دولت استانی، چارچوب تضمین کیفیت و همچنین با استفاده از منابع موجود در مرکز اطلاعات کانادا تنظیم می‌شوند و بدین‌ترتیب مدارک تحصیلی ارائه شده از جانب آن‌ها در سراسر جهان معتبر هستند.

اغلب دانشگاه‌های موجود در کشور کانادا دانشگاه‌های دولتی هستند ولی در بین آن‌ها موسسات خصوصی که توسط مقامات استان‌ها معتبر شناخته شده‌اند نیز به چشم می‌خورد. در صورتی که علاقه‌مند به مشاهده اسامی این دانشگاه‌ها و موسسات هستید، می‌توانید به وب‌سایت Universities Canada که لیستی از دانشگاه‌های معتبر کانادا در هر استان را تهیه و منتشر نموده است، مراجعه نمایید.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های کانادا

کیفیت آموزشی کشور کانادا از اعتباری جهانی برخوردار بوده و این موضوع به خوبی در عملکرد موسسات آموزشی این کشور که در جایگاه سوم جهانی قرار دارد، نمود یافته است. بر اساس جدول رتبه‌بندی ارائه شده توسط Times Higher Education، هفت مورد از دانشگاه‌های کشور کانادا در میان ۱۵۰ دانشگاه برتر جهان و همچنین دانشگاه های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱ قرار دارند.

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱
نام دانشگاهTHE 2021QS 2021ARWU 2020
دانشگاه تورنتو۱۸۲۵۲۳
دانشگاه بریتیش کلمبیا۳۴۴۵۳۸
دانشگاه مک‌گیل۴۰۳۱۷۸
دانشگاه مک‌مستر۶۹۱۴۴۹۸
دانشگاه مونترال۷۳۱۱۸۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه آلبرتا۱۳۱۱۱۹۱۰۱-۱۵۰
دانشگاه اتاوا۱۴۵۲۷۹۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه کلگری۲۰۰۲۴۶۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه واترلو۲۰۱-۲۵۰۱۶۶۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه وسترن۲۰۱-۲۵۰۲۰۳۱۵۱-۲۰۰
این جدول بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده در Times Higher Education World University Rankings،  QS World University Rankings و Academic Ranking of World Universities تهیه شده است.

 دوره‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در کانادا

مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا طیف گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهد که عبارتند از:

 • MA (کارشناسی ارشد هنر و علوم انسانی)
 • MS (کارشناسی ارشد علوم پزشکی و علوم پایه)
 • MFA (کارشناسی ارشد هنرهای زیبا)
 • MEng (کارشناسی ارشد مهندسی)
 • MBA (کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی)

مدت زمان لازم جهت تحصیل دوره کارشناسی ارشد در کانادا عموماً ۱ تا ۲ سال می‌باشد ولی توجه داشته باشید که شرکت در دوره‌های کارآموزی یا دوره‌های مشابه ممکن است این مدت زمان را افزایش دهند.

دانشجویانی که به تحصیل کارشناسی ارشد در کشور کانادا می‌پردازند، علاوه بر برخورداری از آموزش‌های رایج و سخنرانی‌ها، از برنامه‌های تعاملی متعددی همچون بازدید از سایت‌ها و پروژه‌ها و انجام کارهای گروهی نیز بهره‌مند خواهند بود.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

برنامه‌های آموزشی مشترک در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا

برخی از دانشگاه‌های کشور کانادا با همکاری یکدیگر، برنامه‌های آموزشی مشترکی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند.

دانشجویانی که به شرکت در این برنامه‌ها می‌پردازند، تجربیات عملی ارزشمندی را در زمینه‌های مربوط به رشته تحصیلی خود کسب می‌نمایند. این فرصت در همه رشته‌های تحصیلی موجود است و زمینه کسب تجربه کاری و ایجاد روابط ارزشمندی را فراهم می‌آورد.

دانشجویان ممتاز و مشتاق توسط کارفرمایانی که در این برنامه‌های آموزشی مشترک نقش دارند، برای انجام پروژه‌های تخصصی انتخاب می‌شوند؛ بسیاری از این کارفرمایان این موضوع را به عنوان یک فرصت استخدامی در نظر دارند و بدین‌ترتیب با کارمندان بالقوه خود از نزدیک آشنا شده و توانایی‌های آن‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. مدت زمان لازم برای شرکت در این دوره‌های کارآموزی در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً بین ۲ تا ۴ ماه می‌باشد.

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کشور کانادا نیازمند مجوز تحصیل (study permit) هستند، حال آنکه برای شرکت در برنامه‌های آموزشی مشترک نیز باید جهت اخذ مجوز کار co-op (co-op work permit) اقدام نمایند و دانشگاه‌ها می‌توانند در اجرای این امر به آن‌ها کمک کنند.

شرایط شرکت در این برنامه‌ها ممکن است علاوه بر مدارک موردنیاز در ثبت‌نام، موارد دیگری همچون داشتن معدل بالا و شرکت در جلسات آموزشی اجباری را نیز در بر داشته باشد. در صورتی که فردی موفق به اخذ پذیرش در این برنامه گردد، فرصت‌هایی که از طریق برنامه‌های مشترک موسسه آموزشی مورد نظر وی فراهم شده است، به او اعلام می‌گردد.

شهریه و کمک‌ هزینه‌های کارشناسی ارشد در کانادا

هزینه‌های تحصیل کارشناسی ارشد در کشور کانادا در مقایسه با تعداد زیادی از کشورهای جهان بسیار مقرون به صرفه بوده و حدود آن در اغلب رشته‌ها بین ۱۳۰۰۰ دلار (CAD) و ۲۰۵۰۰ دلار (CAD) می‌باشد. در این بین رشته‌های هنر و علوم انسانی کمترین و رشته‌های دندان‌پزشکی، معماری و تجارت بیشترین شهریه را به خود اختصاص می‌دهند و این هزینه‌ها برای دانشجویان بومی، نصف شهریه دانشجویان بین‌المللی می‌باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

لازم به ذکر است که شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا معمولاً قادر به درخواست وام یا کمک هزینه دولتی که در اختیار دانشجویان بومی قرار دارد، نخواهید بود.

ولی نگران نباشید! دولت کانادا به منظور جذب دانشجویان بین‌المللی مستعد و ممتاز بودجه زیادی در نظر گرفته است و بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه‌های مختلفی به آنان ارائه می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط دپارتمان امور جهانی کانادا

سازمان امور جهانی کانادا-GAC یکی از دپارتمان‌های دولت این کشور می‌باشد که وظیفه نظارت بر امور خارجی آن را بر عهده دارد. طیف گسترده‌ای از بورسیه‌های بین‌المللی کشور کانادا توسط این سازمان توزیع می‌گردد و هزینه‌هایی مانند شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی، هزینه‌های اخذ مجوزهای تحصیلی، بیمه درمانی و موارد دیگر را پوشش می‌دهد.

لازم به ذکر است که این بورسیه‌ها فقط برای افراد مجرد در نظر گرفته شده‌اند و افرادی که قصد مهاجرت به همراه همسر یا اعضای خانواده خود را دارند امکان برخورداری از آن را نخواهند داشت. همچنین باید توجه داشت که کسب این نوع بورسیه‌ها بسیار دشوار است و لازم است رزومه‌ای قوی جهت دریافت آن‌ها ارائه گردد.

بهتر است این نکته مهم را در نظر داشته باشید که اغلب برنامه‌های GAC داوطلبان را مجاب می‌کنند تا پس از اتمام دوره تحصیلی، به کشور خود بازگردند. همچنین افرادی که از این بورسیه‌ها استفاده می‌نمایند امکان ارائه درخواست مجوز کار پس از تحصیل را نخواهند داشت.

لیست تمامی بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط این دپارتمان در وب‌سایت رسمی آن‌ قرار دارد ولی باید توجه داشته باشید که همه موارد مطرح شده در این وب‌سایت، به دانشجویان کارشناسی ارشد تعلق نمی‌گیرد.

 • بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه‌های کانادا

تعدادی از دانشگاه‌های کشور کانادا بورسیه و کمک هزینه‌های مختلفی را به منظور جذب دانشجویان بین‌المللی مستعد و ممتاز ارائه می‌دهند. افرادی که موفق به کسب این نوع بورسیه‌ها می‌شوند می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی اقدام به دریافت مجوز کار در کانادا و اقامت دائم این کشور نمایند.

نحوه کسب این بورسیه‌ها (و حتی در دسترس بودن آن‌ها) در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مختلف، متفاوت است؛ بهترین و دقیق‌ترین راه جهت کسب اطلاع در این مورد، بررسی وب‌سایت دانشگاه مورد نظر و اطلاعات منتشر شده توسط مسئولین آن می‌باشد.

 

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد کانادا

شما در هر مقطع تحصیلی برای تحصیل در کانادا باید پذیرش شوید و موفقیت در آن اولین شرت ورود به دانشگاه های کشور کانادا به شمار می رود.

مدارک دانشگاهی موردنیاز برای پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

شما باید مدرک کارشناسی خود را با حداقل معدل (معمولاً ۷۵ درصد معدل کل) کسب کرده باشید. همچنین اخذ پذیرش در برخی از رشته‌های تحصیلی ممکن است نیازمند شرکت در امتحانات ورودی مانند آزمون جی‌مت (GMAT) و یا آزمون جی‌آرای (GRE) باشد.

نقش زبان در دریافت پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

شما باید مهارت زبان انگلیسی خود را با کسب نمرات لازم در آزمون‌هایی همچون تافل یا آیلتس، به اثبات برسانید. همچنین اگر قصد شرکت در یک دوره دو زبانه و یا فرانسوی زبان را داشته باشید، باید مدارک مربوط به مهارت‌های زبان فرانسه را ارائه دهید.

مراحل درخواست پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

مراحل درخواست پذیرش از دانشگاه‌های کانادا نیز همانند مراحل موجود در سایر کشورهاست. برخی از مدارک لازم جهت انجام این کار عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست (معمولاً به صورت آنلاین صورت می‌پذیرد)
 • کپی معتبر مدارک و رونوشت‌ها
 • شرح حال
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی (بسته به دوره و برنامه مورد نظر)
 • ارجاع یا توصیه نامه
 • انگیزه نامه یا بیانیه شخصی

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

در صورتی که شما مقاطع تحصیلی پیشین خود را در خارج از کانادا سپری کرده باشید، باید جهت معادل‌سازی مدارک خود و تایید آن‌ها مورد ارزیابی قرار بگیرید.

درخواست شما توسط یک دفتر مرکزی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا از داشتن حداقل شرایط لازم جهت ورود به دانشگاه اطمینان حاصل گردد. پس از انجام بررسی‌های لازم، این درخواست به دانشگاه مورد نظر شما ارسال می‌شود و کیفیت علمی و تناسب تقاضای شما با برنامه تحصیلی مورد نظرتان مورد ارزیابی می‌گیرد.

در صورتی که مراحل پیشین با موفقیت طی شوند، شما نامه تاییدیه خود را دریافت خواهید کرد که می‌توانید از آن جهت اخذ ویزا و یا کسب بورسیه تحصیلی (در صورت وجود) استفاده نموده و پیش از پذیرش، ثبت‌نام خود را تکمیل نمایید.

ویزای دانشجویان کارشناسی ارشد در کانادا

شما برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا نیاز به مجوز تحصیل دارید. این مجوز در واقع ویزای دانشجویی شما می‌‌باشد و به شما این امکان را می‌دهد که در طول دوره تحصیلی مورد نظر خود در کانادا اقامت داشته باشید. شما می‌توانید بصورت آنلاین و یا از طریق مرکز درخواست ویزا در سفارت کانادا در کشور خود، اقدام به دریافت مجوز تحصیلی نمایید.

از دیگر موارد لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از:

 • داشتن پیشنهاد تحصیلی از سمت یکی از دانشگاه‌های کانادا
 • مدارک نشان‌دهنده سلامت جسمانی و روانی
 • مدارک مربوط به عدم داشتن سابقه کیفری
 • مدارک مربوط به تمکن مالی مانند بیانیه‌های بانکی جهت نشان دادن توانایی شما در پرداخت شهریه، هزینه‌های زندگی و بلیط برگشت به کشور خود
۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره