نحوه تبدیل معدل به GPA در کانادا و انگلستان

تمامی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند باید معدل و نمرات خود را که به روش GPA محاسبه شده است به همراه داشته باشند. اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در کانادا و انگلستان دارید شما هم باید با نحوه تبدیل معدل به GPA در کانادا و انگلستان آشنا شوید، در ادامه مقاله با بررسی این موضوع همراه شما هستیم.

 

نمره GPA (جی پی ای) چیست؟

بهتر است قبل از آشنایی با نحوه تبدیل معدل به GPA در کانادا و انگلستان با معنی و مفهوم این عبارت آشنا بشویم. GPA یا Grade Point Average یک شیوه نمره دهی معتبر در کل کشورهای جهان است که بازه نمرات آن در بازه ۰ تا ۴ می باشد و به عبارتی شیوه ارزشیابی تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان در کشورهای مختلفی نظیر آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی نظیر انگلستان است.

در کشور ایران شیوه نمره دهی به گونه ای است که بازه نمرات از ۰ تا ۲۰ است و دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا و انگلستان و به طور کلی کشورهای خارجی را دارند باید نحوه تبدیل معدل به GPA را به شیوه درست بیاموزند.

نحوه تبدیل معدل به GPA در انگلستان

افرادی که قصد تحصیل در انگلستان دارند باید بدانند که برای تبدیل معدل به GPA در انگلستان از سیستم ECTS یا همان سیستم اروپایی استفاده می شود که مبنای نمرات در این سیستم ۵ می باشد. در سیستم اروپایی ممکن است کشور های مختلف از نمادهای مختلفی استفاده کنند اما در اغلب کشورها و در انگلستان از حروف لاتین A, B, C, D, E, F استفاده می شود که نمره A نمایانگر بهترین و بالاترین نمره و نمره F نمایانگر این است که فرد نمره مردودی در درس مربوطه دریافت کرده است البته در برخی از کشورها از حروف E یا D برای بیان مردودی استفاده می شود

برای آشنایی با این سیستم، به عنوان مثال نمرات ۰ تا ۱۰ در سیستم ایران معادل با نمره ۰ یا F در سیستم اروپایی است که به معنی رد شدن یا مردودی در درس مورد نظر است.

سایر نمرات سیستم ایرانی در این شیوه به صورت زیر خواهند بود:

  • نمرات ۱۰ الی ۱۲ معادل نمره ۱ یا E

  • نمرات ۱۲ الی ۱۴ معادل نمره ۲ یا D

  • نمرات ۱۴ الی ۱۶ معادل نمره ۳ یا C

  • نمرات ۱۶ تا ۱۸ معادل نمره ۴ یا B

  • نمرات ۱۸ الی ۲۰ معادل نمره ۵ یا A

 

تبدیل-معدل-به-GPA-در-کانادا و انگلستان

 

همانطور که می بینید نمره ۱۸ با نمره ۲۰ هیچ تفاوتی ندارد و از ارزش یکسانی برخوردار است و کلیه نمرات در بازه ۰ تا ۱۰ در سیستم ایرانی، در این شیوه معادل ۰ می باشد.

نحوه تبدیل معدل به GPA در کانادا

اگر  قصد تحصیل در کانادا دارید، برای تبدیل معدل به GPA در کانادا باید به این نکته توجه داشته باشید که در این کشور نحوه نمره دهی در هر استان متفاوت است.

برای محاسبه معدل خود در کشور کانادا ابتدا باید بدانید که دانشگاه های مورد نظر شما در کدام استان واقع شده اند و بر همین اساس می توانید تعیین کنید که ارزش نمرات شما در هر سیستم چقدر است.

 

سیستم نمره دهی در استان آلبرتا کانادا

در استان آلبرتا این امکان وجود دارد که معلم ها یا هر موسسه، گزارش نمره های حروفی را به درصد تبدیل کنند. به عنوان مثال نمره ی A+ در سیستم GPA برابر با ۴.۰ در دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مکی وان یا دانشگاه کلگری است، در صورتی که در بقیه استان ها برابر با ۴.۳ در نظر گرفته می شود.

دانشگاه های دیگر در استان آلبرتا شیوه نمره دهی خاص خود را دارند که در آن مقایس نمره دهی از ۹ است، به طور مثال:

A و A+ برابر با نمره ۹

A – برابر با نمره ۸

B و B+ برابر با نمره ۷

و  به همین ترتیب نمرات بقیه نماد ها تعیین می شوند.

 

تبدیل-معدل-به-GPA-در-کانادا و انگلستان

 

سیستم نمره دهی در استان بریتیش کلمبیا کانادا

در استان بیریتیش کلمبیا هر دانشگاه و کالج سیستم نمره دهی خاص خود را دارد و همه مراکز آموزشی در نحوه ارزیابی نمرات دانش آموزان و دانشجویان از شیوه یکسانی استفاده نمی‌کنند.

سیستم نمره دهی در ایالت بریتیش کلمبیا که در اکثر مراکز آموزشی استفاده می شود عبارت است از:

نمره ۱۰۰ اای ۸۶ معادل نمره A

نمره ۸۵ تا ۷۳ معادل نمره B

نمره ۷۲ تا ۶۶ معادل نمره +C

نمره ۶۶ تا ۶۰ معادل نمره C

نمره ۵۹ تا ۵۰ معادل نمره -C

نمره ۴۹ تا ۰ معادل نمره F

سیستم نمره دهی در استان منیتوبا کانادا

در استان منیتوبا مراکز آموزشی از روش توصیفی برای ارزیابی دانشجویان استفاده می کنند. طبق جدول زیر سیستم نمره دهی GPA به سیستم نمره دهی استان منیتوبا تبدیل می شود.

 

GPAتوضیحاتLetter Grade
A+بسیار عالی۴.۵
Aعالی۴.۰
B+خیلی خوب۳.۵
Bخوب۳.۰
C+قابل قبول۲.۵
Cکافی است۲.۰
Dکم۱.۰
Fمردود۰.۰

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره