تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

تحصیل در کشور کانادا و دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های آن یکی از ایده آل ترین مسیرهای تحصیلی است که یک فرد می تواند داشته باشد. تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا نیز بسیار پرطرفدار و محبوب می باشد و سالانه بسیاری از دانشجویان بین المللی جذب این رشته می شوند و همچنان بسیاری از افراد رویای تحصیل در رشته محبوب دندانپزشکی را دارند. در ادامه مقاله با بررسی شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در کانادا همراه شما هستیم.

 

 

مزیت های تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

کانادا مقصدی تحصیلی محبوب برای دانشجویان خارجی می باشد که با دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا مزیت های بسیاری از جمله موارد زیر شامل شما می شود:

 • کیفیت و سطح بالای آموزش و امکانات  و تجهیزات مدرن و بروز آموزشی دانشگاه های کانادا
 • وجود دانشگاه های معتبر در کانادا دارای رتبه بالا در رنکینگ برترین دانشگاه های جهان
 • اعتبار بسیار بالای مدارک صادره از دانشگاه های کانادا
 • پذیرش مدارک معتبر پزشکی کانادا در ایران و سایر کشورهای جهان
 • وجود فرصت های شغلی ایده آل برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی در کانادا و سایر کشورها
 • ارزان بودن هزینه های تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی کانادا را دارند باید در یکی از رشته های علوم پایه مانند زیست شناسی، شیمی و … مدرک کارشناسی دریافت کنند. بعد از دریافت این مدرک داوطلبان باید در آزمون صلاحیت دندان پزشکی که با نام DAT شناخته می شود شرکت کنند و نمره قبولی در این آزمون دریافت کنند.

کسب نمره قبولی در این آزمون به معنای ورود به رشته دندانپزشکی نیست و دانشجو باید درخواست پذیرش خود را به دانشگاه ارسال کنند.

نمرات این آزمون در بسیاری از دانشگاه های دندان پزشکی آمریکا نیز معتبر و مورد تائید می باشد. برخی از دانشگاه‌های دندانپزشکی ممکن است از نتایج آزمون پذیرش کالج پزشکیMCAT  و آزمون پذیرشCASPer برای پذیرش دانشجویان استفاده می‌کنند.

داشتن مدرک زبان انگلیسی یکی از شرایط اصلی برای ریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا می باشد برای ورود به رشته دندانپزشکی داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ به بالا و یا مدرکی معادل با آن می باشد.

 

تحصیل-در-رشته-دندان-پزشکی-در-کانادا

 

دانشگاه های برتر رشته دندانپزشکی در کانادا

دانشگاه های برتر کانادا همگی سطح بالایی از آموزش را به دانشجویان ارائه داده و از برترین امکانات برای آموزش تکنیک های بروز و نوین رشته دندانپزشکی استفاده می کنند. در ادامه ۱۰ دانشگاه برتر رشته پزشکی در کانادا را معرفی می کنیم:

ردیفنام دانشگاهرتبه
۱University of Toronto۶
۲McMaster University۱۱
۳McGill University۲۴
۴University of British Columbia۳۹
۵Université de Montréal۶۵
۶University of Ottawa۷۷
۷University of Alberta۷۸
۸University of Calgary۱۲۶-۱۵۰
۹Western University۱۲۶-۱۵۰
۱۰Université Laval۱۵۱-۱۷۵

 

آزمون DAT برای ورود به رشته دندانپزشکی در کانادا

آزمون DAT یا به عبارت دیگر  Dental Admission Test، آزمونی است برای ورود به رشته­ دندانپزشکی در آمریکا و کانادا می باشد که توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا یا ADA  (American Dental Association) که سوالات آن تعیین شده و برگزار می­ شود.

آزمون DAT در کشور آمریکا نیز هر ساله برگزار می شود و در برخی از دانشگاه های کانادا نیز ممکن است مورد قبول باشد اما بیشتر نوع کانادایی آن مورد پذیرش دانشگاه های کانادا می باشد.

 

تحصیل-در-رشته-دندان-پزشکی-در-کانادا

 

طول دوره تحصیل دندانپزشکی در کانادا

طول دوره دندانپزشکی در کانادا به طور معمول ۵ سال می باشد دانشجویان بعد از اتمام دوره عمومی دندانپزشکی می توانند برای دوره تخصصی دندانپزشکی در کانادا اقدام کنند.

تخصص دندانپزشکی در کانادا

دوره تخصصی رشته دندانپزشکی بیشتر بر روی تقویت دانش و مهارت بر روی حیطه ای خاص تمرکز دارند. تخصص های رشته دندانپزشکی در کانادا شامل موارد زیر می باشند:

 • بهداشت دهان و دندان
 • دندانپزشکی کودکان
 • ارتودنسی
 • آسیب شناسی دهان
 • رادیولوژی فک و دهان
 • جراحی دهان
 • لثه درمانی
 • ریشه درمانی
 • پروتز درمانی

طول دوره ی تخصص دندانپزشکی در کانادا ۳ سال می باشد البته ممکن است در برخی از گرایش های آن طول دوره به ۴ الی ۵ سال نیز افزایش بیابد.

 

تحصیل-در-رشته-دندان-پزشکی-در-کانادا

 

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

بسته به نوع دانشگاه انتخابی هزینه تحصیل می تواند متفاوت باشد و شهریه هر دانشگاه بسته به امکانات و رتبه آن متغییر خواهد بود. رشته های پزشکی معمولا به علت داشتن واحدهای درسی بیشتر که شامل دروس عملی نیز می شود، هزینه بیشتری نسبت به سایر رشته ها دارد.

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا باید هزینه های بیشتری نسبت به دانشجویان بومی بپردازند. به طور کلی هزینه تحصیل در این رشته سالانه به طور متوسط حدود ۸۵ هزار دلار کانادا هزینه خواهد داشت در حالی که دانشجویان بومی حدود ۴۰ هزار دلار کانادا برای تحصیل در این رشته می پردازند.

بورسیه تحصیلی رشته دندانپزشکی در کانادا

دانشگاه‌ ها و مراکز آموزشی کانادا برای رفاه حال دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته‌ های مختلف، بورسیه‌ هایی را در نظر گرفته اند. این بورسیه های می توانند تمام و یا بخشی از هزینه های تحصیلی دانشجویان را پوشش بدهند.

هر بورسیه شرایط خاص خود را دارد که دانشجویان برای دریافت آن باید واجد آن شرایط باشند. برخی از این بورسیه‌ ها عبارت اند از:

نام بورسیه توضیحات
بورسیه ‌های تشویقیبرای دانشجویان دارای دستاوردهای علمی برجسته، استعداد درخشان و معدل بالا
بورسیه‌ های ورودیبرای دانشجویان جدید الورود و سال اولی
بورسیه‌ های تحقیقاتی یا RAبرای دانشجویان فعال در زمینه تحقیق و پژوهش همچنین دارای مقاله علمی
بورسیه ‌های دستیار مدرس یا TAبرای دانشجویانی که به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می ‌پردازند
بورسیه ‌های کارآموزیبرای دانشجویانی که مشتاق انجام کار های پاره وقت در کنار تحصیل خود هستند

 

بورسیه ها از هر نوعی که باشند روش بسیار خوبی برای کاهش هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا می باشند که البته رقابت بسیاری برای دریافت بورسیه ها در بین داوطلبان وجود دارد.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره