تحصیل در رشته رادیولوژی در کانادا

رشته رادیولوژی یکی از پرکاربردترین زیرشاخه های رشته پزشکی به شمار می آید و یکی از رشته های تحصیلی پرطرفدار برای ادامه تحصیل در کانادا می باشد. متقاضیان تحصیل در کانادا در طی چند سال اخیر گسترش فراوان یافته است. اصلی ترین علت محبوبیت این کشور در نزد دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته رادیولوژی در کانادا ارائه خدمات آموزشی باکیفیت در دانشگاه ها و وجود موقعیت های شغلی ایده آل پس از فارغ التحصیلی می باشد.

 

 

آشنایی با رشته رادیولوژی در کانادا

رادیولوژی در اصل استفاده از اشعه ایکس و وسایل تصویر برداری مختلف در تشخیص و درمان بیماری های مختلف است. رشته رادیولوژی یکی از زیر شاخه های رشته پزشکی است و دانشجویان آن در دانشکده پزشکی تحصیل می کنند.

رادیولوژیست، تصاویری را که با استفاده از دستگاه های مختلف تصویربرداری گرفته شده اند را بررسی و تجزیه و تحلیل می کند. رادیولوژیست از طریق اطلاعات به دست آماده از تصاویر در تشخیص بیماری ها و با مشورت پزشک متخصص در یافتن راه درمانی مناسب کمک می کند.

نقش رادیولوژیست‌ها در وحله اول کمک به تشخیص پزشکی است و ممکن است در برخی موارد روش‌های درمانی را برای کمک به بیماران قلبی عروقی و سایر موارد دیگر انجام دهند. علم رادیولوژی را می توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

 • رادیولوژی تشخیصی
 • رادیولوژی مداخله‌ای

رادیولوژیست‌ها از تکنیک‌های تصویربرداری مختلفی استفاده می‌کنند که عبارت است از:

 • رادیوگرافی اشعه ایکس
 • فلوروسکوپی
 • اولتراسوند
 • توموگرافی کامپیوتری (CT)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)
 • تصویربرداری هسته‌ای

 

تحصیل در رشته رادیولوژی در کانادا

 

شرایط تحصیل در رشته رادیولوژی در کانادا

برای تحصیل در رشته رادیولوژی دانشگاه های کشور کانادا بسیار ایده آل هستند چرا که دانشگاه های این کشور هر ساله در لیست برترین دانشگاه های جهان جایگاه های بالایی را به دست می آورند. شرایط تحصیل در هر دانشگاه ممکن است با یکی دیگر متفاوت باشد. در ادامه برخی از شرایط کلی که برای پذیرش در اکثر دانشگاه ها مورد نیاز می باشد نوشته شده است.

 • اتمام دوره ۱۲ ساله مدرسه و دریافت مدرک دیپلم با معدل بالا. نمرات شما برای قبولی در رشته رادیولوژی در کانادا نقش بسیار موثری دارند مخصوصا نمرات دروس زیست شناسی، ریاضی، شیمی و فیزیک که باید بالا باشند.
 • از دیگر شرایط ورود به رشته رادیولوژی در کانادا تسلط بر زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس نمره بالاتر از ۷ و یا تافل با نمره ۹۰ می باشد.
 • بیان این نکته نیز بسیار مهم می باشد که ممکن است هر استان شرایط خاصی برای پذیرش دانشجو در این رشته داشته باشد، به عنوان مثال در کبک داوطلبان علاوه بر دوره ۱۳ ساله مدرسه، دوره پیش دانشگاهی را باید به اتمام رسانده باشند. همچنین در برخی از استان ها ممکن است گذراندن دوره های پیش نیاز مورد نیاز باشد.
 • دانشگاه های کانادا برای تحصیل در رشته رادیولوژی شهریه دریافت می کنند بنابراین داشتن توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه الزامی است. برای آگاهی از میزان شهریه رشته رادیولوژی در کانادا می توانید به وب سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید.

برترین دانشگاه های رشته رادیولوژی در کانادا

کشور کانادا اسانداردهای بالایی را در آموزش دانشجویان رعایت می کند و از جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات در دانشگاه های خود بهره می برد. این دانشگاه ها سعی دارند تا علاوه بر آموزش مباحث درسی، مهارت های اجتماعی و بین فردی دانشجویان را نیز تقویت کنند. رشته رادیولوژی در کانادا توسط اساتیدی مجرب به دانشجویان آموزش داده می شوند. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل رشته رادیولوژی معرفی شده است.

 1. دانشگاه تورنتو
 2. دانشگاه مک گیل
 3. دانشگاه مونترال
 4. دانشگاه بریتیش کلمبیا
 5. دانشگاه کلگری
 6. دانشگاه اتاوا
 7. دانشگاه وسترن
 8. دانشگاه آلبرتا
 9. دانشگاه مک مستر

هزینه تحصیل در رشته رادیولوژی در کانادا                   

کشور کانادا خدمات آموزشی سطح بالایی را ارائه می دهد و در قبال آن هزینه کمتری نسبت به سایر کشورهای هم تراز دریافت می کند. اگرچه هزینه تحصیل در کانادا نسبت به برخی از کشورها نظیر آمریکا و استرالیا کمتر است اما با این حال هزینه ها ممکن است برای دانشجویان بین المللی به خصوص دانشجویان ایرانی زیاد باشد.

بسیاری از دانشجویان نگران هزینه های تحصیل و زندگی در کشور کانادا هستند و اما باید گفت بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی مختلفی توسط کشور کانادا به دانشجویان ارائه می شود تا افراد با هر گونه محدودیت مالی نیز بتوانند از خدمات آموزشی این کشور بهره ببرند. هزینه تحصیل در رشته رادیولوژی در کانادا به عوامل مختلفی نظیر شهر و محل قرارگیری دانشگاه بستگی دارد و نمی توان به طور دقیق مبلغی را برای آن بیان کرد. اما به طور تقریبی هزینه سالانه تحصیل در رشته رادیولوژی در کشور کانادا ما بین ۱۸ الی ۴۵ هزار پوند می باشد.

 

تحصیل در رشته رادیولوژی در کانادا

 

بازار کار رشته رادیولوژی در کانادا

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته رادیولوژی در کشور کانادا دارند باید بدانند که یکی از بهترین رشته ها از نظر آینده شغلی را انتخاب کرده اند. رشته رادیولوژی از جمله مشاغلی است که در کشور کانادا مورد نیاز می باشد بنابراین دانشجویان می توانند بلافاصله پس از فارغ التحصیلی وارد بازار کار بشوند.

رادیولوژیست ها از جمله نیروهای کار ضروری در کادر درمان کانادا هستند و به راحتی می توانند در طیف وسیعی از مراکز تشخیصی و درمانی شروع به کار کنند. رادیولوژی یکی از رشته های پردرآمد در کشور کانادا است و میزان درآمد آن به سابقه و تجربه فرد در این شغل بستگی دارد. میزان درآمد سالانه یک رادیولوژیست یا حداقل ۵ سال سابقه کار حدود ۵۵ هزار دلار کانادا است و هرچقدر سابقه بیشتر شود میزان حقوق نیز افزایش می یابد به طوری که برخی از ررادیولوژیست ها تا ۱۱۰ هزار دلار کانادا در سال در آمد دارند.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره