تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

کانادا با سیستم آموزشی قوی هر ساله یکی از پرتقاضاترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است و دانشگاه های آن پذیرای تعداد زیادی دانشجو از کشورهای مختلف جهان هستند. در این میان تحصیل در رشته پزشکی در کانادا یکی از رشته های پرطرفدار برای ادامه تحصیل در کانادا است و بسیاری از افراد رویای تحصیل در کانادا آن ها در رشته محبوب پزشکی را دارند. در ادامه مقاله با بررسی شرایط تحصیل رشته پزشکی در کانادا همراه شما هستیم.

 

 

مزیت های تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

کانادا مقصدی تحصیلی محبوب برای دانشجویان خارجی می باشد که با دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا مزیت های بسیاری از جمله موارد زیر شامل شما می شود:

 • کیفیت و سطح بالای آموزش و امکانات و تجهیزات مدرن و بروز آموزشی دانشگاه های کانادا
 • وجود دانشگاه های معتبر در کانادا دارای رتبه بالا در رنکینگ برترین دانشگاه های جهان
 • اعتبار بسیار بالای مدارک صادره از دانشگاه های کانادا
 • پذیرش مدارک معتبر پزشکی کانادا در ایران و سایر کشورهای جهان
 • وجود فرصت های شغلی ایده آل برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی در کانادا و سایر کشورها
 • ارزان بودن هزینه های تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

داوطلبان تحصیل در رشته پزشکی در کانادا ابتدا باید در یکی از رشته های غیر پزشکی مدرک کارشناسی بگیرند که این رشته ها در اکثر مواقع یکی از رشته های علوم پایه و یا علوم زیستی هستند.

البته مدرک کارشناسی برای پذیرش در همه دانشکده های پزشکی کانادا ممکن است مورد نیاز نباشد به طور مثال در کبک، داشتن مدرک دیپلم دو ساله CEGEP معادل کاس دوازدهم استان های دیگر برای پذیرش در دانشگاه ای پزشکی این استان کافی است.

اکثر دانشکده‌های پزشکی که در غرب کشور کانادا واقع شده اند حداقل ۲ سال و اکثر دانشکده‌های واقع در  انتاریو حداقل ۳ سال تحصیل دانشگاهی قبل از اقدام برای پذیرش در رشته‌ی پزشکی نیاز دارند. دانشگاه مانیتوبا از متقاضیان می‌خواهد که مدرک قبلی خود را پیش از ورود به دانشکده‌ی پزشکی تکمیل کنند.

انجمنی به نام انجمن دانشکده‌های پزشکی کانادا هر سال راهنمای دقیقی از شرایط ورود به دانشکده‌های پزشکی کانادا را برای داوطلبان منتشر می‌کند.

عموما دانشکده‌های پزشکی دانشجویانشان را بر اساس شرایط زیر پذیرش می کنند:

 • سوابق تحصیلی و پژوهشی
 • شرح‌ و حال فردی
 • عملکرد دوره کارشناسی (GPA)
 • نمرات آزمون ورودی کالج پزشکی (MCAT)
 • مصاحبه حضوری

 

تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

 

MCAT آزمون ورودی برای دانشگاه های پزشکی کانادا

MCAT  آزمونی استاندارد که به صورت چند گزینه ای طراحی شده است که مهارت هایی از قبیل توانایی حل مسئله، تفکر انتقادی، هوش طبیعی و دانش مفاهیم علوم طبیعی، رفتاری و اجتماعی و پیش ‌نیازهای تحصیل پزشکی را ارزیابی ی کند.

نمرات آزمون MCAT در ۴ بخش نشان داده می شوند:

 • اصول بنیادی زیست‌شناسی و بیوشیمی سیستم ‌های زنده
 • اصول بنیادی شیمیایی و فیزیکی سیستم ‌های زیست ‌شناسی
 • اصول بنیادی فیزیولوژیکی، اجتماعی و زیست ‌شناختی رفتار
 • مهارت ‌های تحلیل و استدلال انتقادی

معمولا همه‌ی دانشکده‌ های پزشکی ایالات متحده و بسیاری از دانشکده ‌های کانادا از داوطلبان می خواهند نمرات آزمون MCAT را در فرم درخواست ‌ثبت کنند. بسیاری از دانشکده ‌ها نمرات MCAT را پس از سه سال از تاریخ برگزاری ‌شان نمی پذیرند.

 

تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

 

مدت زمان تحصیل پزشکی در کانادا

طول مدت تحصیل پزشکی در کانادا  ۳ الی ۵ سال می باشد که در طی آن مدرک M.D به دانشجویان اعطا می شود که دانشجویان پس از پایان دوره آموزشی باید یک دوره عملی ۴۸ هفته ای را در یک بیمارستان یا کلینیک معتبر که مورد تائید دانشگاه است بگذرانند.

دانشگاه های برتر پزشکی کانادا

دانشگاه های برتر کانادا همگی سطح بالایی از آموزش را به دانشجویان خود ارائه می دهند این دانشگاه های برتر در رشته پزشکی عبارتند از:

ردیفنام دانشگاهرتبه
۱University of Toronto۶
۲ McMaster University۱۱
۳McGill University۲۴
۴ University of British Columbia۳۹
۵Université de Montréal۶۵
۶University of Ottawa۷۷
۷University of Alberta۷۸
۸University of Calgary۱۲۶-۱۵۰
۹Western University۱۲۶-۱۵۰
۱۰Université Laval۱۵۱-۱۷۵

 

تخصص پزشکی در کانادا

دانشجویان رشته پزشکی در کانادا در سال آخر تحصیل خود وارد خدمات پذیرش رزیدنتی کانادا می‌شوند. دانشجویان باید اولویت‌های خود را در بیمارستان‌ها و تخصص‌ها مشخص ‌کنند. از سوی دیگر دانشگاه های نیز برنامه‌ها و دوره‌های رزیدنتی بر اساس ظرفیت خود، دانشجویان متقاضی را رده‌بندی می‌کنند و بدین‌ترتیب، داوطلبان بر اساس سوابق و اولویت‌هایشان به بیمارستان‌ها برای دوره رزیدنتی معرفی می‌شوند.

طول دوره رزیدنتی در کانادا بسته به رشته انتخابی برای تخصص میتواند متفاوت باشد. به عنوان مثال طول دوره های تخصص زیر عبارتند از:

 • پزشک خانواده: ۲ سال
 • اورژانس: ۳ سال
 • پزشکی داخلی و کودکان: ۴ سال
 • جراحی قلب: ۶ سال
 • جراحی عمومی: ۶ سال

طول دوره تخصص پزشکی کانادا بسته به رشته انتخابی ۳ الی ۷ سال می باشد.

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم

تحصیل در رشته پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم تا حد زیادی به دانشگاه انتخابی افراد بستگی دارد، زیرا داوطلبان در مرحله اول درخواست پذیرش خود را بهمراه مدارک دیپلم و ریز نمرات و سایر مدارک را به دانشگاه های پزشکی کانادا ارسال می­ کنند. در مرحله بعد دانشگاه ها با بررسی مدارک تحصیلی ارسال شده داطلبان را پذیرش و یا رد می کنند.

پذیرش تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم بسیار رقابتی می­باشد و مقاضیان آن باید  ۱۸ الی ۲۰ سال سن داشته باشند و از میان ۱۷ دانشکده پزشکی در کانادا تنها ۷  دانشکده شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی را داراست.

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد جهان برای دانشجویان بین المللی است چرا که بهترین تجربه ها و فرصت ها در این کشور پهناور در انتظار افراد است. اگر شما قصد تحصیل در کانادا در رشته پزشکی را دارید باید بدانید که هزینه تحصیل پزشکی در کانادا معمولا از سایر کشورهای انگلیسی زبان ارزان تر و مقرون به صرفه تر است و بسته به دانشگاه متفاوت است به طور مثال شهریه دانشگاه تورنتو در رشته پزشکی سالانه ۲۵۰۰۰ دلار و شهریه دانشگاه مک مستر در این رشته ۲۷۰۰۰ دلار است امابه طور متوسط هزینه تحصیل پزشکی در کانادا ۳۰۰۰۰ دلار آمریکا تخمین زده می شود.

بورسیه تحصیلی رشته پزشکی در کانادا

دانشگاه‌ ها و مراکز آموزشی کانادا برای رفاه حال دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته‌ های مختلف، بورسیه‌ هایی را در نظر گرفته اند. این بورسیه های می توانند تمام و یا بخشی از هزینه های تحصیلی دانشجویان را پوشش بدهند.

هر بورسیه شرایط خاص خود را دارد که دانشجویان برای دریافت آن باید واجد آن شرایط باشند. برخی از این بورسیه‌ ها عبارت اند از:

نام بورسیه توضیحات
بورسیه ‌های تشویقیبرای دانشجویان دارای دستاوردهای علمی برجسته، استعداد درخشان و معدل بالا
بورسیه‌ های ورودیبرای دانشجویان جدید الورود و سال اولی
بورسیه‌ های تحقیقاتی یا RAبرای دانشجویان فعال در زمینه تحقیق و پژوهش همچنین دارای مقاله علمی
بورسیه ‌های دستیار مدرس یا TAبرای دانشجویانی که به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می ‌پردازند
بورسیه ‌های کارآموزیبرای دانشجویانی که مشتاق انجام کار های پاره وقت در کنار تحصیل خود هستند

 

بورسیه ها از هر نوعی که باشند روش بسیار خوبی برای کاهش هزینه های تحصیل و زندگی در کشور کانادا می باشند که البته رقابت بسیاری برای دریافت بورسیه ها در بین داوطلبان وجود دارد.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره