تحصیل در رشته حسابداری در کانادا

رشته حسابداری یکی از رشته های تحصیلی پرطرفدار در سراسر جهان و در کانادا می باشد، که سالانه دانشجویان بین المللی فراوانی برای تحصیل در رشته حسابداری در کانادا پذیرش گرفته و از خدمات آموزشی با کیفیت این کشور در کنار شرایط زندگی ایده آل بهره مند می شوند. اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در رشته حسابداری در کانادا دارید در ادامه مقاله با بررسی این رشته همراه ما باشید.

 

 

رشته حسابداری در کانادا

در مورد رشته و علم حسابداری باید گفت که حسابداری، اطلاعات و گزارش های مالی در خصوص یک واحد تجاری را به افراد ذیربط مانند طلبکاران، سهامداران بالقوه،سازمان های دولتی و… ارائه می دهد تا افراد موجود در سازمان های مختلف از آن استفاده کنند.

حسابداری در کانادا از فرصت ها شغلی مطلوب و درآمد بالایی برخوردار است که همین موضوع باعث شده تا نظر تعداد بسیاری از افراد به تحصیل در رشته حسابداری در کانادا جلب شود. به عنوان مثال ۹۸ درصد از فارغ التحصیلان مدرسه Smith Business School، حداکثر به مدت ۶ ماه پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی با پایه حقوق حدود ۱۲۰ هزار دلار در سال مشغول به کار در کشور کانادا می شوند که درآمد خوبی برای یک تازه کار به حساب می آید.

تحصیل در رشته حسابداری در مقطع کارشناسی در کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی رشته حسابداری در کانادا به طور معمول ۴ سال به طول می انجامد و دانشجویان در طی این دوره با مفاهیم پایه و اصول اصلی این رشته آشنا می شوند و در پایان دوره کارشناسی به حسابداران کاربلد که بر مفاهیم و اصطلاحات مالی تسلط دارند تبدیل می شوند.

دانشجویان در این مقطع باید حدود ۱۲۰ واحد را بگذرانند و در طول این واحدها به صورت تخصصی نحوه تهیه و نگهداری سوابق مالی شرکت‌ها و سازمان‌ها را می‌آموزند و با مباحث مرتبط با اقتصاد، ریاضیات، آمار، حقوق و سیاست آشنا می شوند.

برای تحصیل در رشته حسابداری در کانادا مدرک زبان معتبر مانند مدرک آیلتس با نمره ۶ به بالا مورد نیاز می باشد که از دیگر شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته حسابداری در کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت معتبر به همراه عکس پاسپورتی به تعداد مورد نیاز
 • سوابق تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • مدارک مالی کافی برای اثبات توانایی مالی در جهت پرداخت شهریه
 • رزومه تحصیلی و تحقیقاتی و سابقه کار در صورت نیاز
 • انگیزه نامه

 

تحصیل در رشته حسابداری در کانادا

 

 

تحصیل در رشته حسابداری در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

مقطع کارشناسی ارشد رشته حسابداری در کانادا یک دوره تخصصی تر نسبت به دوره کارشناسی است که دانشجویان اطلاعات تکمیلی تری در حوزه بازارهای مالی و اقتصادی دریافت می کنند. در این مقطع رشته های متنوع تری در زمینه حسابداری وجود دارد که می توانید از این بین رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید. در کشور کانادا تحصیل فوق لیسانس در رشته حسابداری به زیر شاخه های زیر تقسیم می شود:

 • بازرگانی
 • امور مالی
 • مدیریت بازرگانی
 • تجارت بین الملل

دانشجویان در طول دوره کارشناسی‌ارشد با مسائل مرتبط با علم حسابداری به صورت گسترده تر آشنا می شوند و این دوره ترکیبی از دروس تئوری و نظری و فعالیت های تحقیقاتی و پزوهشی است. برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در کانادا داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره ۶.۵ بالا الزامی است.

طول دوره کارشناسی ارشد در کانادا ۱ الی ۳ سال می باشد که بسته به رشته و زیر شاخه ای که برای تحصیل انتخاب کرده اید می تواند متفاوت باشد.

از دیگر شرایط مورد نیاز برای ورود به این رشته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت معتبر
 • داشتن مدرک دیپلم و کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • داشتن ۷۰ تا ۷۵ درصد نمرات در دو سال پایانی مقطع کارشناسی
 • داشتن مدرک GMAT یا GRE
 • مدارک برای اثبات توانایی مالی جهت پرداخت شهریه و هزینه زندگی
 • رزومه کاری و پژوهشی در صورت نیاز
 • انگیزه نامه
 • ارائه توصیه نامه از طرف اساتید در صورت نیاز

 

تحصیل در رشته حسابداری در کانادا

 

 

تحصیل در رشته حسابداری در مقطع دکتری در کانادا

مقطع دکتری در رشته حسابداری و به طور کلی در اکثر رشته ها به انجام فعالیت های تحقیقی و پژوهشی اختصاص یافته است. دانشجویان دکتری کانادا در طول دوره خود در پروژه‌های پژوهشی و تحقیقی شرکت می‌کنند. این پروژه‌ها در اکثر موارد شامل تجزیه و تحلیل سؤالات و مسائل مالیاتی و آشنایی و آموزش با ساختارهای سرمایه‌گذاری است.

طول دوره دکتری رشته حسابداری در کانادا به طور معمول ۴ سال به طول می انجامد اما بسته به رشته و موضوع پروژه های تحقیقاتی ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. برای تحصیل در این مقطع داوطلب باید مقالات معتبر و چاپ شده در مجلات  و رزومه تحصیلی و پژوهشی قوی داشته باشد تا بتواند نظر دانشگاه را برای تحصیل در این مقطع جلب کند چرا که برای دریافت پذیرش در مقطع دکتری رقابت شدیدی بین داوطلبان وجود دارد و پس از بررسی دقیق مدارک و مصاحبه افراد مورد پذیرش قرار می گیرند.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری رشته حسابداری در کانادا عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر و اسکن شناسنامه
 • مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات با نمر بالا
 • مدرک زبان آیلتس با نمره ۷ به بالا
 • داشتن مدرک GRE یا GMAT در صورت نیاز
 • مدارک مالی کافی برای اثبات پرداخت هزینه شهریه
 • رزومه تحصیلی، کاری و پژوهشی
 • سابقه کار در صورت نیاز
 • ارائه توصیه نامه از اساتید
 • مقالات معتبر و منتشر شده در مجلات بین المللی

 

هزینه تحصیل در رشته حسابداری در کانادا

هزینه تحصیل در رشته حسابداری با توجه به مقطع تحصیلی شما متفاوت خواهد بود همچنین نوع دانشگاه و شهری که دانشگاه در آن واقع شده است نیز بر میزان شهریه و هزینه های زندگی در کانادا بسیار تاثیرگذار است. در جدول زیر هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رشته حسابداری در دانشگاه های مختلف کانادا برای نمونه آورده شده است.

مقطع تحصیلیدانشگاهشهریه سالانه
کارشناسی حسابداریبریتیش کلمبیا۱۹۶۹۵
کارشناسی حسابداریتورنتو۲۲۸۰۸
کارشناسی حسابداریآلبرتا۱۴۰۰۰
کارشناسی ارشد رشته امور مالییورک۳۲۴۴۸
کارشناسی ارشد رشته حسابدارییورک۲۲۹۳۱
کارشناسی ارشد رشته برنامه ریزی مالیهامبر۱۰۶۱۶
دکتری حسابداریواترلو۱۴۳۰۰
دکتری حسابدارییورک۸۰۳۹

 

دانشگاه های برتر کانادا برای تحصیل حسابداری

تحصیل در رشته حسابداری و به طور کلی تحصیل در کانادا فرصتی ارزشمند برای برخورداری از آموزش باکیفت و خدمات و امکانات پیشرفته است. دانشگاه های برتر کانادا از بهترین شیوه های آموزشی استفاده می کنند و در سطح جهان شناخته شده اند. در لیست زیر اسامی دانشگاه های برتر کانادا در رشته های حسابداری بر اساس رتبه بندی QS نوشته شده است:

 1. دانشگاه تورنتو
 2. دانشگاه بریتیش کلمبیا
 3. دانشگاه مک گیل
 4. دانشگاه آلبرتا
 5. دانشگاه کوییز
 6. دانشگاه وسترن انتاریو
 7. دانشگاه مونترال
 8. دانشگاه واترلو
 9. دانشگاه یورک
 10. دانشگاه کنکوردیا
 11. دانشگاه لاوال
 12. دانشگاه مک مستر
 13. دانشگاه کبک

آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته حسابداری در کانادا

رشته حسابداری از رشته های پرتقاضا در کشور کانادا به حساب می آید و آینده شغلی حسابداران در کانادا بسیار ایده آل است چرا که اقتصاد کانادا در حال رشد بوده و این رشد با افزایش پیچیدگی در اصول و ساختارهای مالیاتی همراه است که باعث شده تا تقاضا در زمینه خدمات حسابداری حرفه ای نیز افزایش بیابد.

با توجه به موارد گفته شده فارغ التحصیلان رشته حسابداری کانادا می توانند درست مانند زمانی که افراد تحصیل در رشته حسابداری در انگلستان را برگزیده اند، ظرف مدت کوتاهی پس از دریافت مدرک در موقعیت های شغلی مناسبی شروع به کار کنند و با کسب تجربه در طول زمان مقام  و موقعیت خود را ارتقا بدهند.

میزان حقوق دریافتی فارغ التحصیلان و کسانی که تازه در رشته حسابداری شروع به کار کرده به طور میانگین ۲۰ دلار کانادا در ساعت است که این میزان در افراد با سابقه به ۴۵ دلار کانادا در ساعت نیز می رسد و به طور کلی درآمد سالانه یک حسابدار در کانادا حدود ۷۰  هزار دلار کانادا در سال می باشد. به جدول زیر که حقوق سالانه مشاغل مرتبط به رشته حسابداری نوشته شده است توجه کنید.

شغلحقوق سالانه
تحلیل‌گر مالی ارشد$۸۰,۰۰۰
حسابدار مالی ارشد$۷۴,۰۰۰
حسابدار توسعه$۷۳,۷۵۰
حسابدار ارشد$۷۲,۵۰۰
کارمند حسابدار ارشد$۷۱,۲۵۰
حسابدار هزینه$۷۰,۰۰۰
حسابدار مالی$۶۸,۴۵۶
حسابدار شرکت‌های بزرگ$۶۲,۵۰۰
حسابدار مالیاتی$۶۰,۰۰۰
حسابدار ممیزی ارشد$۶۰,۰۰۰
حسابدار$۵۸,۵۰۰
حسابدار تازه‌کار$۵۱,۶۷۵

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره